iso_4217 - en to th translation catalogue (240 entries)

en: Afghani
th: อัฟกานิ

en: Albanian Old Lek
th: เลคเก่า แอลเบเนีย

en: Algerian Dinar
th: ดีนาร์ แอลจีเรีย

en: Andorran Franc
th: ฟรังก์ อันดอร์รา

en: Andorran Peseta
th: เปเซตา อันดอร์รา

en: Angolan Kwanza
th: ควันซา แองโกลา

en: Angolan New Kwanza
th: ควันซาใหม่ แองโกลา

en: Argentine Peso
th: เปโซ อาร์เจนตินา

en: Armenian Dram
th: ดีแรห์ม อาร์เมเนีย

en: Aruban Guilder
th: กิลเดอร์ อารูบา

en: Australian Dollar
th: ดอลลาร์ ออสเตรเลีย

en: Austrian Schilling
th: ชิลลิง ออสเตรีย

en: Azerbaijanian Manat
th: มานาท อาเซอร์ไบจาน

en: Bahamian Dollar
th: ดอลลาร์ บาฮามาส

en: Bahraini Dinar
th: ดีนาร์ บาห์เรน

en: Baht
th: บาท

en: Balboa
th: บัลโบอา

en: Barbados Dollar
th: ดอลลาร์ บาร์เบโดส

en: Belarussian Rouble
th: รูเบิล เบลารุส

en: Belarussian Ruble
th: รูเบิล เบลารุส

en: Belgian Franc
th: ฟรังก์ เบลเยียม

en: Belize Dollar
th: ดอลลาร์ เบลีซ

en: Bermudian Dollar
th: ดอลลาร์ เบอร์มิวดา

en: Bolivar Fuerte
th: โบลิวาร์

en: Bolivian Peso
th: เปโซ โบลิเวีย

en: Boliviano
th: โบลิเวียโน

en: Bosnia and Herzegovina Dinar
th: ดีนาร์ บอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Brazilian Real
th: เรียล บราซิล

en: Brunei Dollar
th: ดอลลาร์ บรูไน

en: Bulgarian Lev
th: เลฟ บัลแกเรีย

en: Burundi Franc
th: ฟรังก์ บุรุนดี

en: CFA Franc BCEAO
th: ฟรังก์ ซีเอฟเอ บีซีอีเอโอ

en: CFA Franc BEAC
th: ฟรังก์ ซีเอฟเอ บีอีเอซี

en: CFP Franc
th: ฟรังก์ ซีเอฟพี

en: Canadian Dollar
th: ดอลลาร์ แคนาดา

en: Cape Verde Escudo
th: เอสคูโด เคปเวิร์ด

en: Cayman Islands Dollar
th: ดอลลาร์ หมู่เกาะเคย์แมน

en: Chilean Peso
th: เปโซ ชิลี

en: Code for testing purposes
th: รหัสสำหรับทดสอบ

en: Colombian Peso
th: เปโซ โคลอมเบีย

en: Comoro Franc
th: ฟรังก์ คอโมโรส

en: Congolese Franc
th: ฟรังก์ คองโก

en: Convertible Marks
th: มาร์ก บอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Cordoba Oro
th: คอร์โดบา

en: Costa Rican Colon
th: โคโลน คอสตาริกา

en: Croatian Dinar
th: ดีนาร์ โครเอเชีย

en: Croatian Kuna
th: คูนา โครเอเชีย

en: Cuban Peso
th: เปโซ คิวบา

en: Cyprus Pound
th: ปอนด์ ไซปรัส

en: Czech Koruna
th: โครูนา เช็ก

en: Czechoslovak Koruna
th: โครูนา เชคโกสโลวาเกีย

en: Dalasi
th: ดาลาซี

en: Danish Krone
th: โครน เดนมาร์ก

en: Denar
th: ดีนาร์ มาซิโดเนีย

en: Deutsche Mark
th: มาร์ก เยอรมัน

en: Djibouti Franc
th: ฟรังก์ จิบูตี

en: Dobra
th: โดบรา

en: Dominican Peso
th: เปโซ โดมินิกัน

en: Dong
th: ดอง

en: East Caribbean Dollar
th: ดอลลาร์ แคริบเบียนตะวันออก

en: Ecuador Sucre
th: ซูเกร เอกวาดอร์

en: Egyptian Pound
th: ปอนด์ อียิปต์

en: El Salvador Colon
th: โคโลน เอลซัลวาดอร์

en: Ethiopian Birr
th: เปอร์ เอธิโอเปีย

en: Euro
th: ยูโร

en: European Composite Unit (EURCO)
th: อียูอาร์ซีโอ

en: European Currency Unit ECU
th: อี ซี ยู

en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
th: อีเอ็มยู 6

en: European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
th: บัญชี อียู 17

en: European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
th: บัญชี อียู 9

en: Falkland Islands Pound
th: ปอนด์ หมู่เกาะฟอล์กแลนด์

en: Fiji Dollar
th: ดอลลาร์ ฟิจิ

en: Finnish Markka
th: มาร์คคา ฟินแลนด์

en: Forint
th: ฟอรินท์

en: French Franc
th: ฟรังก์ ฝรั่งเศส

en: Georgian Coupon
th: คูปอง จอร์เจีย

en: Ghana Cedi
th: เซดี กานา

en: Gibraltar Pound
th: ปอนด์ ยิบรอลตาร์

en: Gold
th: ทองคำ

en: Gourde
th: กอร์ด

en: Greek Drachma
th: ดแรคมะ กรีซ

en: Guarani
th: กวารานี

en: Guinea Escudo
th: เอสคูโด กินี

en: Guinea Franc
th: ฟรังก์ กินี

en: Guinea-Bissau Peso
th: เปโซ กินีบิสเซา

en: Guyana Dollar
th: ดอลลาร์ กายอานา

en: Hong Kong Dollar
th: ดอลลาร์ ฮ่องกง

en: Hryvnia
th: รีฟเนีย

en: Iceland Krona
th: โครนา ไอซ์แลนด์

en: Iceland Old Krona
th: โครนาเก่า ไอซ์แลนด์

en: Indian Rupee
th: รูปี อินเดีย

en: Iranian Rial
th: เรียล อิหร่าน

en: Iraqi Dinar
th: ดีนาร์ อิรัก

en: Irish Pound
th: ปอนด์ ไอริช

en: Israeli Old Shekel
th: เชคเกิลเก่า อิสราเอล

en: Israeli Pound
th: ปอนด์ อิสราเอล

en: Italian Lira
th: ลีร์ อิตาลี

en: Jamaican Dollar
th: ดอลลาร์ จาเมกา

en: Jordanian Dinar
th: ดีนาร์ จอร์แดน

en: Kenyan Shilling
th: ชิลลิง เคนยา

en: Kina
th: คีนา

en: Kip
th: กีบ

en: Kroon
th: โครน เอสโตเนีย

en: Kuwaiti Dinar
th: ดีนาร์ คูเวต

en: Kwacha
th: ควาซา มาลาวี

en: Kwanza
th: ควันซา

en: Kyat
th: จัต

en: Lao kip
th: เงินกีบ ลาว

en: Lari
th: ลารี

en: Latvian Lats
th: ลัตส์ ลัตเวีย

en: Latvian Ruble
th: รูเบิล ลัตเวีย

en: Lebanese Pound
th: ปอนด์ เลบานอน

en: Lek
th: เลค

en: Lempira
th: เลมพีรา ฮอนดูรัส

en: Leone
th: ลีโอน

en: Liberian Dollar
th: ดอลลาร์ ไลบีเรีย

en: Libyan Dinar
th: ดีนาร์ ลิเบีย

en: Lilangeni
th: ลิลอนเกนี

en: Lithuanian Litas
th: ลีทาส ลิทัวเนีย

en: Loti
th: โลตี

en: Luxembourg Franc
th: ฟรังก์ ลักเซมเบิร์ก

en: Malagasy Ariary
th: อเรียรี มาดากัสการ์

en: Malagasy Franc
th: ฟรังก์ มาลากาซี

en: Malaysian Ringgit
th: ริงกิต มาเลเซีย

en: Maldive Rupee
th: รูปี มัลดีฟส์

en: Mali Franc
th: ฟรังก์ มาลี

en: Maltese Lira
th: ลีร์ มอลตา

en: Maltese Pound
th: ปอนด์ มอลตา

en: Manat
th: มานาท

en: Mauritius Rupee
th: รูปี มอริเชียส

en: Metical
th: เมททิคัล โมซัมบิก

en: Mexican Peso
th: เปโซ เม็กซิโก

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
th: ยูนิแดด ดี อินเวอร์ชัน เม็กซิโก

en: Moldovan Leu
th: ลิว มอลโดวา

en: Moroccan Dirham
th: ดีแรห์ม โมร็อกโก

en: Mozambique Escudo
th: เอสคูโด โมซัมบิก

en: Mozambique Metical
th: เมททิคัล โมซัมบิก

en: Mvdol
th: อิมมิอูเบโดล์

en: Naira
th: ไนรา

en: Nakfa
th: นาคฟา

en: Namibia Dollar
th: ดอลลาร์ นามิเบีย

en: Nepalese Rupee
th: รูปี เนปาล

en: Netherlands Antillian Guilder
th: กิลเดอร์ เนเธอร์แลนด์แอนทิลลิส

en: Netherlands Guilder
th: กิลเดอร์ เนเธอร์แลนด์

en: New Israeli Sheqel
th: เชคเกิล อิสราเอล

en: New Leu
th: ลิว โรมาเนีย

en: New Taiwan Dollar
th: ดอลลาร์ ไต้หวัน

en: New Turkish Lira
th: ลีร์ ตุรกี

en: New Zaire
th: ซาอีร์ใหม่

en: New Zealand Dollar
th: ดอลลาร์ นิวซีแลนด์

en: Ngultrum
th: เองกัลทรัม

en: No currency
th: ธุรกรรมที่ไม่มีเงินสกุลใดเกี่ยวข้อง

en: North Korean Won
th: วอน เกาหลีเหนือ

en: Norwegian Krone
th: โครน นอร์เวย์

en: Nuevo Sol
th: ซัล เปรู

en: Old Uruguayan Peso
th: เปโซเก่า อุรุกวัย

en: Ouguiya
th: อูกุยยา

en: Pa'anga
th: พาอานกา ตองกา

en: Pakistan Rupee
th: รูปี ปากีสถาน

en: Palladium
th: แพลเลเดียม

en: Pataca
th: พาทากา

en: Peruvian Sol
th: เงินซัล เปรู

en: Peso Argentino
th: เปโซ อาร์เจนตินา

en: Peso Uruguayo
th: เปโซ อุรุกวัย

en: Philippine Peso
th: เปโซ ฟิลิปปินส์

en: Platinum
th: แพลทินัม

en: Polish Złoty
th: เงินสล็อตตี โปแลนด์

en: Portuguese Escudo
th: เอสคูโด โปรตุเกส

en: Pound Sterling
th: ปอนด์ สเตอร์ลิง

en: Pula
th: พูลา

en: Qatari Rial
th: เรียล กาตาร์

en: Quetzal
th: เก็ตซาล

en: Rand
th: แรนด์

en: Rhodesian Dollar
th: ดอลลาร์ โรดีเซีย

en: Rial Omani
th: เรียล โอมาน

en: Riel
th: เรียล กัมพูชา

en: Romanian Old Leu
th: ลิวเก่า โรมาเนีย

en: Rufiyaa
th: รูฟียา

en: Rupiah
th: รูเปีย

en: Russian Rouble
th: รูเบิล รัสเซีย

en: Russian Ruble
th: รูเบิล รัสเซีย

en: Rwanda Franc
th: ฟรังก์ รวันดา

en: Saint Helena Pound
th: ปอนด์ เซนต์เฮเลนา

en: Saudi Riyal
th: ริยัล ซาอุดีอาระเบีย

en: Serbian Dinar
th: ดีนาร์ เซอร์เบีย

en: Seychelles Rupee
th: รูปี เซเชลส์

en: Silver
th: เงิน

en: Singapore Dollar
th: ดอลลาร์ สิงคโปร์

en: Slovak Koruna
th: โครูนา สโลวัก

en: Slovenian Tolar
th: โทลาร์ สโลวีเนีย

en: Solomon Islands Dollar
th: ดอลลาร์ หมู่เกาะโซโลมอน

en: Som
th: ซอม

en: Somali Shilling
th: ชิลลิง โซมาเลีย

en: Somoni
th: โซโมนิ

en: Spanish Peseta
th: เปเซตา สเปน

en: Special Drawing Rights
th: สิทธิพิเศษถอนเงิน

en: Sri Lanka Rupee
th: รูปี ศรีลังกา

en: Sudanese Pound
th: ปอนด์ ซูดาน

en: Surinam Dollar
th: ดอลลาร์ ซูรินาเม

en: Suriname Guilder
th: กิลเดอร์ ซูรินาเม

en: Swedish Krona
th: โครนา สวีเดน

en: Swiss Franc
th: ฟรังก์ สวิส

en: Syrian Pound
th: ปอนด์ ซีเรีย

en: Tajik Rouble
th: รูเบิล ทาจิกิสถาน

en: Taka
th: ตากา

en: Tala
th: ทาลา

en: Tanzanian Shilling
th: ชิลลิง แทนซาเนีย

en: Tenge
th: เทงเก

en: Timor Escudo
th: เอสคูโด ติมอร์

en: Trinidad and Tobago Dollar
th: ดอลลาร์ ตรินิแดดและโตเบโก

en: Tugrik
th: ทูกริค

en: Tunisian Dinar
th: ดีนาร์ ตูนิเซีย

en: Turkish Lira
th: เงินลีร์ ตุรกี

en: UAE Dirham
th: ดีแรห์ม สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

en: UIC-Franc
th: ยูไอซี-ฟรังก์

en: US Dollar
th: ดอลลาร์ สหรัฐ

en: US Dollar (Next day)
th: ดอลลาร์ สหรัฐ (วันถัดไป)

en: US Dollar (Same day)
th: ดอลลาร์ สหรัฐ (วันเดียวกัน)

en: USSR Rouble
th: รูเบิล สหภาพโซเวียต

en: Uganda Old Schilling
th: ชิลลิงเก่า ยูกันดา

en: Uganda Schilling
th: ชิลลิง ยูกันดา

en: Uganda Shilling
th: ชิลลิง ยูกันดา

en: Unidad de Valor Real
th: ยูนิแดด ดี วาโล เรียล

en: Unidades de fomento
th: ยูนิแดด ดี โฟเมนโต

en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas
th: อุรุกวัย เปโซ เอ็น อุนดิดาเดซ อินเด็กซาดาซ

en: Uruguayan Peso
th: เปโซ อุรุกวัย

en: Uzbekistan Sum
th: โซม อุซเบกิสถาน

en: Vatu
th: วาตู

en: Venezuela Bolívar
th: เงินโบลีวาร์ เวเนซุเอลา

en: Viet Nam Old Dong
th: ดองเก่า เวียดนาม

en: Won
th: วอน เกาหลีใต้

en: Yemeni Dinar
th: ดีนาร์ เยเมน

en: Yemeni Rial
th: เรียล เยเมน

en: Yen
th: เยน

en: Yuan Renminbi
th: หยวน เหรินหมินปี้

en: Yugoslavian Dinar
th: ดีนาร์ ยูโกสลาเวีย

en: Zaire
th: ซาอีร์

en: Zambian Kwacha
th: ควาซา แซมเบีย

en: Zimbabwe Dollar
th: ดอลลาร์ ซิมบับเว

en: Zloty
th: สล็อตตี
