iso_3166 - en to tt translation catalogue (352 entries)

en: Afghanistan
tt: Әфгәнстан

en: Albania
tt: Албаниа

en: Algeria
tt: Алжыр

en: American Samoa
tt: Америкалы Самоа

en: Andorra
tt: Андорра

en: Angola
tt: Анgола

en: Anguilla
tt: Анgуилла

en: Antarctica
tt: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
tt: Антиgуа белән Барбуда

en: Arab Republic of Egypt
tt: Гәрәп Мысыр Җөмһүриәте

en: Argentina
tt: Арgентина

en: Argentine Republic
tt: Арgентина Җөмһүриәте

en: Armenia
tt: Әрмәнстан

en: Aruba
tt: Аруба

en: Australia
tt: Аустралиа

en: Austria
tt: Аустриа

en: Azerbaijan
tt: Әзәрбайҗан

en: Bahamas
tt: Баһамас

en: Bahrain
tt: Баһрейн

en: Bangladesh
tt: Банgладеш

en: Barbados
tt: Барбадос

en: Belarus
tt: Беларус

en: Belgium
tt: Белgиа

en: Belize
tt: Белиз

en: Benin
tt: Бенин

en: Bermuda
tt: Бермуда

en: Bhutan
tt: Бутан

en: Bolivia
tt: Боливиа

en: Bosnia and Herzegovina
tt: Босниа белән Һерзеgовина

en: Botswana
tt: Боцвана

en: Bouvet Island
tt: Боувет Утравы

en: Brazil
tt: Бразил

en: British Virgin Islands
tt: Британ Вирgин Утравлары

en: Brunei Darussalam
tt: Брунеи Даруссалам

en: Bulgaria
tt: Булgариа

en: Burkina Faso
tt: Буркина Фасо

en: Burundi
tt: Бурунди

en: Cambodia
tt: Камбодиа

en: Cameroon
tt: Камероон

en: Canada
tt: Канада

en: Cape Verde
tt: Капе Верде

en: Cayman Islands
tt: Кайман Утравлары

en: Central African Republic
tt: Үзәк Африка Җөмһүриәте

en: Chad
tt: Чад

en: Chile
tt: Чили

en: China
tt: Чин

en: Christmas Island
tt: Җһристмас Утравлары

en: Cocos (Keeling) Islands
tt: Кокос (Кеелинg) Утравлары

en: Colombia
tt: Коломбиа

en: Comoros
tt: Коморлар

en: Congo
tt: Конgо

en: Congo, The Democratic Republic of the
tt: Конgо, Демократ Җөмһүриәте

en: Cook Islands
tt: Кок Утравлары

en: Costa Rica
tt: Коста Рика

en: Croatia
tt: Кроатиа

en: Cuba
tt: Куба

en: Cyprus
tt: Кипер

en: Czech Republic
tt: Чех Җөмһүриәте

en: Côte d'Ivoire
tt: Җôте д'Ивоире

en: Denmark
tt: Даниа

en: Djibouti
tt: Джибути

en: Dominica
tt: Доминика

en: Dominican Republic
tt: Доминика Җөмһүриәте

en: Eastern Republic of Uruguay
tt: Чыгыс Уруgуай Җөмһүриәте

en: Ecuador
tt: Екуадор

en: Egypt
tt: Мысыр

en: El Salvador
tt: Ел Салвадор

en: Equatorial Guinea
tt: Екуаторлы Gуинеа

en: Eritrea
tt: Еритреа

en: Estonia
tt: Естониа

en: Ethiopia
tt: Ефиопиа

en: Falkland Islands (Malvinas)
tt: Фалкланд Утравлары (Малвиннар)

en: Faroe Islands
tt: Фарое Утравлары

en: Fiji
tt: Фижи

en: Finland
tt: Финланд (Суоми)

en: France
tt: Франсиа

en: French Guiana
tt: Франс Gуиана

en: French Polynesia
tt: Франс Полинесиа

en: French Republic
tt: Франс Җөмһүриәте

en: Gabon
tt: Gабон

en: Gabonese Republic
tt: Gабонесе Җөмһүриәте

en: Gambia
tt: Gамбиа

en: Georgia
tt: Gөрҗестан

en: Germany
tt: Алманиа

en: Ghana
tt: Gһана

en: Gibraltar
tt: Gибралтар

en: Greece
tt: Юнанстан

en: Greenland
tt: Gреенланд

en: Grenada
tt: Gренада

en: Guadeloupe
tt: Gуаделупа

en: Guam
tt: Gуам

en: Guatemala
tt: Gуатемала

en: Guinea
tt: Gуинеа

en: Guinea-Bissau
tt: Gуинеа-Биссау

en: Guyana
tt: Gуяна

en: Haiti
tt: Һаити

en: Hellenic Republic
tt: Һеллен Җөмһүриәте

en: Honduras
tt: Һондурас

en: Hong Kong
tt: Һонg Конg

en: Hungary
tt: Маҗарстан

en: Iceland
tt: İсланд

en: Independent State of Samoa
tt: Бәйсез Самоа Дәвләте

en: India
tt: Һиндстан

en: Indonesia
tt: İндонесиа

en: Iran, Islamic Republic of
tt: İран, İслам Җөмһүриәте

en: Iraq
tt: Гырак

en: Ireland
tt: İреланд, İрландиа

en: Islamic Republic of Iran
tt: İслам İран Җөмһүриәте

en: Islamic Republic of Mauritania
tt: İслам Мауританиа Җөмһүриәте

en: Islamic Republic of Pakistan
tt: İслам Пәкстан Җөмһүриәте

en: Israel
tt: İсраел

en: Italian Republic
tt: İтал Җөмһүриәте

en: Italy
tt: İталиа

en: Jamaica
tt: Жамайка

en: Japan
tt: Жапан, Япониа

en: Jordan
tt: Жордан

en: Kazakhstan
tt: Казакстан

en: Kenya
tt: Кениа

en: Kingdom of Belgium
tt: Белgиа Патшаһлыгы

en: Kingdom of Bhutan
tt: Бһутан Патшаһлыгы

en: Kingdom of Cambodia
tt: Камбодиа Патшаһлыгы

en: Kingdom of Denmark
tt: Денмарк Патшаһлыгы

en: Kingdom of Lesotho
tt: Лесотһо Патшаһлыгы

en: Kingdom of Morocco
tt: Морокко Патшаһлыгы

en: Kingdom of Norway
tt: Норвай Патшаһлыгы

en: Kingdom of Saudi Arabia
tt: Сөгүд Гәрәпстан Патшаһлыгы

en: Kingdom of Spain
tt: İспан Патшаһлыгы

en: Kingdom of Swaziland
tt: Свазиланд Патшаһлыгы

en: Kingdom of Sweden
tt: İсвәҗ Патшаһлыгы

en: Kingdom of Thailand
tt: Тһаиланд Патшаһлыгы

en: Kingdom of Tonga
tt: Тонgа Патшаһлыгы

en: Kingdom of the Netherlands
tt: Нетһерланд Патшаһлыгы

en: Kiribati
tt: Кирибати

en: Korea, Republic of
tt: Кореа Җөмһүриәте

en: Kuwait
tt: Күвәйт

en: Kyrgyz Republic
tt: Кыргыз Җөмһүриәте

en: Kyrgyzstan
tt: Кыргызстан

en: Latvia
tt: Латвиа

en: Lebanese Republic
tt: Лебанесе Җөмһүриәте

en: Lebanon
tt: Лебанон

en: Lesotho
tt: Лесото

en: Liberia
tt: Либериа

en: Liechtenstein
tt: Лиһтенстеин

en: Lithuania
tt: Литуаниа

en: Luxembourg
tt: Лүксембурg

en: Macao
tt: Макао

en: Macedonia, Republic of
tt: Македониа Җөмһүриәте

en: Madagascar
tt: Мадаgаскар

en: Malawi
tt: Малави

en: Malaysia
tt: Малайсиа

en: Maldives
tt: Малдивлар

en: Mali
tt: Мали

en: Malta
tt: Малта

en: Marshall Islands
tt: Маршал Утравлары

en: Martinique
tt: Мартиник

en: Mauritania
tt: Мауританиа

en: Mauritius
tt: Мауритиус

en: Mayotte
tt: Маётте

en: Mexico
tt: Мексико

en: Micronesia, Federated States of
tt: Микронесиа, Берләшкән İлләре

en: Monaco
tt: Манако

en: Mongolia
tt: Моголстан

en: Montserrat
tt: Монцеррат

en: Morocco
tt: Морокко

en: Mozambique
tt: Мозамбик

en: Myanmar
tt: Мианмар

en: Namibia
tt: Намибиа

en: Nauru
tt: Науру

en: Nepal
tt: Непал

en: Netherlands
tt: Нидерландлар

en: Netherlands Antilles
tt: Нидерланд Антилләре

en: New Caledonia
tt: Яңа Каледониа

en: New Zealand
tt: Яңа Зеаланд

en: Nicaragua
tt: Никараgуа

en: Niger
tt: Ниgер

en: Nigeria
tt: Ниgериа

en: Niue
tt: Ниу

en: Norfolk Island
tt: Норфолк Утравлары

en: Northern Mariana Islands
tt: Төняк Мариана Утравлары

en: Norway
tt: Норвай

en: Oman
tt: Оман

en: Pakistan
tt: Пәкстан

en: Palau
tt: Палау

en: Panama
tt: Панама

en: Papua New Guinea
tt: Папуа Яңа Gуинеа

en: Paraguay
tt: Параgуай

en: People's Republic of China
tt: Чин Халык Җөмһүриәте

en: Peru
tt: Перу

en: Philippines
tt: Филиппиннәр

en: Pitcairn
tt: Питкаирн

en: Poland
tt: Полониа, Полша

en: Portugal
tt: Портуgалиа

en: Portuguese Republic
tt: Портуgалиа Җөмһүриәте

en: Principality of Liechtenstein
tt: Лиеҗһтенстеин Җөмһүриәте

en: Puerto Rico
tt: Пуерто Рико

en: Qatar
tt: Катар

en: Republic of Albania
tt: Албаниа Җөмһүриәте

en: Republic of Angola
tt: Анgола Җөмһүриәте

en: Republic of Armenia
tt: Әрмәнстан Җөмһүриәте

en: Republic of Austria
tt: Аустриа Җөмһүриәте

en: Republic of Azerbaijan
tt: Әзербайҗан Җөмһүриәте

en: Republic of Belarus
tt: Беларус Җөмһүриәте

en: Republic of Benin
tt: Бенин Җөмһүриәте

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
tt: Босниа белән Һерзеgовина Җөмһүриәте

en: Republic of Botswana
tt: Боцвана Җөмһүриәте

en: Republic of Bulgaria
tt: Булgариа Җөмһүриәте

en: Republic of Burundi
tt: Бурунди Җөмһүриәте

en: Republic of Cameroon
tt: Камероон Җөмһүриәте

en: Republic of Cape Verde
tt: Капе Верде Җөмһүриәте

en: Republic of Chad
tt: Чад Җөмһүриәте

en: Republic of Chile
tt: Чиле Җөмһүриәте

en: Republic of Colombia
tt: Коломбиа Җөмһүриәте

en: Republic of Costa Rica
tt: Коста Рика Җөмһүриәте

en: Republic of Croatia
tt: Кроатиа Җөмһүриәте

en: Republic of Cuba
tt: Куба Җөмһүриәте

en: Republic of Djibouti
tt: Джибоути Җөмһүриәте

en: Republic of Ecuador
tt: Екуадор Җөмһүриәте

en: Republic of El Salvador
tt: Ел Салвадор Җөмһүриәте

en: Republic of Equatorial Guinea
tt: Екуаторлы Gуинеа Җөмһүриәте

en: Republic of Estonia
tt: Естониа Җөмһүриәте

en: Republic of Finland
tt: Финланд Җөмһүриәте

en: Republic of Ghana
tt: Gһана Җөмһүриәте

en: Republic of Guatemala
tt: Gуатемала Җөмһүриәте

en: Republic of Guinea
tt: Gуинеа Җөмһүриәте

en: Republic of Guinea-Bissau
tt: Gуинеа-Биссау Җөмһүриәте

en: Republic of Guyana
tt: Gуяна Җөмһүриәте

en: Republic of Haiti
tt: Һаити Җөмһүриәте

en: Republic of Honduras
tt: Һондурас Җөмһүриәте

en: Republic of Iceland
tt: İсланд Җөмһүриәте

en: Republic of India
tt: Һиндстан Җөмһүриәте

en: Republic of Indonesia
tt: İндонесиа Җөмһүриәте

en: Republic of Iraq
tt: Гырак Җөмһүриәте

en: Republic of Kazakhstan
tt: Казакстан Җөмһүриәте

en: Republic of Kenya
tt: Кеня Җөмһүриәте

en: Republic of Kiribati
tt: Кирибати Җөмһүриәте

en: Republic of Latvia
tt: Латвиа Җөмһүриәте

en: Republic of Liberia
tt: Либериа Җөмһүриәте

en: Republic of Lithuania
tt: Литуаниа Җөмһүриәте

en: Republic of Madagascar
tt: Мадаgаскар Җөмһүриәте

en: Republic of Malawi
tt: Малави Җөмһүриәте

en: Republic of Maldives
tt: Малдивлар Җөмһүриәте

en: Republic of Mali
tt: Мали Җөмһүриәте

en: Republic of Malta
tt: Малта Җөмһүриәте

en: Republic of Mauritius
tt: Мауритиус Җөмһүриәте

en: Republic of Moldova
tt: Молдова Җөмһүриәте

en: Republic of Mozambique
tt: Мозамбик Җөмһүриәте

en: Republic of Namibia
tt: Намибиа Җөмһүриәте

en: Republic of Nauru
tt: Науру Җөмһүриәте

en: Republic of Nicaragua
tt: Ниҗараgуа Җөмһүриәте

en: Republic of Palau
tt: Палау Җөмһүриәте

en: Republic of Panama
tt: Панама Җөмһүриәте

en: Republic of Paraguay
tt: Параgуай Җөмһүриәте

en: Republic of Peru
tt: Перу Җөмһүриәте

en: Republic of Poland
tt: Поланд Җөмһүриәте

en: Republic of San Marino
tt: Сан Марино Җөмһүриәте

en: Republic of Senegal
tt: Сенеgал Җөмһүриәте

en: Republic of Seychelles
tt: Сейшелләр Җөмһүриәте

en: Republic of Sierra Leone
tt: Сиерра Леоне Җөмһүриәте

en: Republic of Singapore
tt: Синgапур Җөмһүриәте

en: Republic of Slovenia
tt: Словениа Җөмһүриәте

en: Republic of South Africa
tt: Көняк Африка Җөмһүриәте

en: Republic of Suriname
tt: Суринам Җөмһүриәте

en: Republic of Tajikistan
tt: Тажыкстан Җөмһүриәте

en: Republic of Trinidad and Tobago
tt: Тринидад белән Тобаgо Җөмһүриәте

en: Republic of Tunisia
tt: Тунисиа Җөмһүриәте

en: Republic of Turkey
tt: Төркиә Җөмһүриәте

en: Republic of Uganda
tt: Уgанда Җөмһүриәте

en: Republic of Uzbekistan
tt: Үзбәкстан Җөмһүриәте

en: Republic of Vanuatu
tt: Вануату Җөмһүриәте

en: Republic of Yemen
tt: Йемен Җөмһүриәте

en: Republic of Zambia
tt: Замбиа Җөмһүриәте

en: Republic of Zimbabwe
tt: Зимбабве Җөмһүриәте

en: Republic of the Congo
tt: Конgо Җөмһүриәте

en: Republic of the Gambia
tt: Gамбиа Җөмһүриәте

en: Republic of the Marshall Islands
tt: Маршалл Утравлары Җөмһүриәте

en: Republic of the Niger
tt: Ниgер Җөмһүриәте

en: Republic of the Philippines
tt: Филиппиннар Җөмһүриәте

en: Republic of the Sudan
tt: Судан Җөмһүриәте

en: Romania
tt: Романиа

en: Russian Federation
tt: Урыс Патшаһлык

en: Rwanda
tt: Рванда

en: Rwandese Republic
tt: Рвандесе Җөмһүриәте

en: Réunion
tt: Рéунион

en: Saint Lucia
tt: Саинт Луҗиа

en: Saint Pierre and Miquelon
tt: Саинт Пиерре белән Микуелон

en: Samoa
tt: Самоа

en: San Marino
tt: Сан Марино

en: Sao Tome and Principe
tt: Сао Томе белән Принҗипе

en: Saudi Arabia
tt: Сөгүд Гәрәбстан

en: Senegal
tt: Сенеgал

en: Seychelles
tt: Сейшелләр

en: Sierra Leone
tt: Сиерра Леоне

en: Singapore
tt: Синgапур

en: Slovak Republic
tt: Словак Җөмһүриәте

en: Slovakia
tt: Словакиа

en: Slovenia
tt: Словениа

en: Socialist Republic of Viet Nam
tt: Сосиалист Җөмһүриәте Виет Нам

en: Solomon Islands
tt: Соломон Утравлары

en: Somalia
tt: Сомалиа

en: South Africa
tt: Көняк Африка

en: Spain
tt: İспаниа

en: Sri Lanka
tt: Шри Ланка

en: State of Israel
tt: İсраил Дәвләте

en: State of Kuwait
tt: Күвәйт Дәвләте

en: State of Qatar
tt: Катар Дәвләте

en: Sudan
tt: Судан

en: Sultanate of Oman
tt: Оман Солтанаты

en: Suriname
tt: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
tt: Свалбард белән Жан Майен

en: Swaziland
tt: Свазиланд

en: Sweden
tt: İсвәҗ, Шведсиа

en: Switzerland
tt: İсвичрә

en: Syrian Arab Republic
tt: Гәрәп Сүриә Җөмһүриәте

en: Taiwan
tt: Тайван

en: Taiwan, Province of China
tt: Таиван, Чин Төбәgе

en: Tajikistan
tt: Тажыкстан

en: Tanzania, United Republic of
tt: Танзаниа, Берләшкән Җөмһүриәтләре

en: Thailand
tt: Тайланд

en: Timor-Leste
tt: Тимор-Лесте

en: Togo
tt: Тоgо

en: Togolese Republic
tt: Тоgолесе Җөмһүриәте

en: Tokelau
tt: Токелауча

en: Tonga
tt: Тонgа

en: Trinidad and Tobago
tt: Тринидад белән Тобаgо

en: Tunisia
tt: Тунисиа

en: Turkey
tt: Төркиә

en: Turkmenistan
tt: Төркмәнстан

en: Turks and Caicos Islands
tt: Түркс белән Җаиҗос Утравлары

en: Tuvalu
tt: Тувалуча

en: Uganda
tt: Уgанда

en: Ukraine
tt: Украин

en: Union of the Comoros
tt: Коморлар Җөмһүриәте

en: United Arab Emirates
tt: Берләшкән Гәрәп Әмирлекләре

en: United Kingdom
tt: Берләшкән Падшаһлык

en: United Mexican States
tt: Берләшкән Мексика Штатлары

en: United Republic of Tanzania
tt: Берләшкән Танзаниа Җөмһүриәте

en: United States
tt: Берләшкән Штатлар

en: United States of America
tt: Америка Кушма Штатлары

en: Uruguay
tt: Уруgуай

en: Uzbekistan
tt: Өзбәкстан

en: Vanuatu
tt: Вануату

en: Venezuela
tt: Венезуела

en: Viet Nam
tt: Виет Нам

en: Virgin Islands of the United States
tt: Берләшкән Штатларның Вирgин Утравлары

en: Virgin Islands, British
tt: Вирgин Утравлары, Британ

en: Virgin Islands, U.S.
tt: Вирgин Утравлары, АКШ

en: Wallis and Futuna
tt: Валлис вә Футуна

en: Western Sahara
tt: Батыш Саһара

en: Yemen
tt: Йемен

en: Zambia
tt: Замбиа

en: Zimbabwe
tt: Зимбабве

en: Åland Islands
tt: Аланд Утравлары
