iso_3166 - en to gl translation catalogue (381 entries)

en: Afghanistan
gl: Afganistán

en: Algeria
gl: Alxeria

en: American Samoa
gl: Samoa Americana

en: Anguilla
gl: Anguila

en: Antarctica
gl: Antártida

en: Antigua and Barbuda
gl: Antiga e Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
gl: República Árabe de Exipto

en: Argentina
gl: Arxentina

en: Argentine Republic
gl: República Arxentina

en: Azerbaijan
gl: Acerbaixán

en: Bahrain
gl: Bahrein

en: Belarus
gl: Bielorrusia

en: Belgium
gl: Bélxica

en: Belize
gl: Belice

en: Bermuda
gl: Illas Bermudas

en: Bhutan
gl: Bután

en: Bolivarian Republic of Venezuela
gl: República Bolivariana de Venezuela

en: Bolivia, Plurinational State of
gl: Bolivia, Estado Plurinacional da

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
gl: Bonaire, San Eustaquio e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
gl: Bosnia e Hercegovina

en: Botswana
gl: Botsuana

en: Bouvet Island
gl: Illa Bouvet

en: Brazil
gl: Brasil

en: British Antarctic Territory
gl: Territorio Británico da Antártida

en: British Indian Ocean Territory
gl: Territorio Británico do Océano Índico

en: British Virgin Islands
gl: Illas Virxes Británicas

en: Burkina Faso
gl: Burquina Faso

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
gl: Burma, República Socialista da Unión de

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
gl: Bielorrusia, República Socialista Soviética de

en: Cambodia
gl: Camboxa

en: Cameroon
gl: Camerún

en: Canada
gl: Canadá

en: Canton and Enderbury Islands
gl: Illas Canton e Enderbury

en: Cape Verde
gl: Cabo Verde

en: Cayman Islands
gl: Illas Caimán

en: Central African Republic
gl: República Centroafricana

en: Christmas Island
gl: Illa Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
gl: Illas Cocos (Keeling)

en: Commonwealth of Dominica
gl: Comunidade de Dominica

en: Commonwealth of the Bahamas
gl: Comunidade das Bahamas

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
gl: Comunidade das Illas Marianas do Norte

en: Comoros
gl: Comores

en: Congo, The Democratic Republic of the
gl: Congo, República Democrática do

en: Cook Islands
gl: Illas Cook

en: Croatia
gl: Croacia

en: Cyprus
gl: Chipre

en: Czech Republic
gl: República Checa

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
gl: Checoslovaquia, República Socialista de

en: Côte d'Ivoire
gl: Costa de Marfín

en: Democratic People's Republic of Korea
gl: República Democrática Popular de Corea

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
gl: República Democrática de San Tomé e Príncipe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
gl: República Democrática de Timor Leste

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
gl: República Socialista Democrática de Sri Lanka

en: Denmark
gl: Dinamarca

en: Djibouti
gl: Xibutí

en: Dominican Republic
gl: República Dominicana

en: Dronning Maud Land
gl: Terra da Raíña Maud

en: East Timor
gl: Timor Leste

en: Eastern Republic of Uruguay
gl: República Oriental do Uruguai

en: Egypt
gl: Exipto

en: El Salvador
gl: O Salvador

en: Equatorial Guinea
gl: Guinea Ecuatorial

en: Ethiopia
gl: Etiopía

en: Falkland Islands (Malvinas)
gl: Illas Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
gl: Illas Feroe

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
gl: República Democrática Federal de Etiopía

en: Federal Democratic Republic of Nepal
gl: República Democrática Federal de Nepal

en: Federal Republic of Germany
gl: República Federal de Alemaña

en: Federal Republic of Nigeria
gl: República Federal de Nixeria

en: Federal Republic of Somalia
gl: República Federal de Somalia

en: Federated States of Micronesia
gl: Estados Federados de Micronesia

en: Federative Republic of Brazil
gl: República Federativa do Brasil

en: Fiji
gl: Fixi

en: Finland
gl: Finlandia

en: France
gl: Francia

en: France, Metropolitan
gl: Francia Metropolitana

en: French Afars and Issas
gl: Territorio Francés dos Afares e os Issas

en: French Guiana
gl: Güiana Francesa

en: French Polynesia
gl: Polinesia Francesa

en: French Republic
gl: República Francesa

en: French Southern Territories
gl: Territorios Franceses do Sul

en: French Southern and Antarctic Territories
gl: Territorios Franceses do Sul e da Antártida

en: Gabon
gl: Gabón

en: Gabonese Republic
gl: República do Gabón

en: Georgia
gl: Xeorxia

en: German Democratic Republic
gl: República Democrática de Alemaña

en: Germany
gl: Alemaña

en: Germany, Federal Republic of
gl: Alemaña, República Federal de

en: Gibraltar
gl: Xibraltar

en: Gilbert and Ellice Islands
gl: Illas Gilbert e Ellice

en: Grand Duchy of Luxembourg
gl: Gran Ducado de Luxemburgo

en: Greece
gl: Grecia

en: Greenland
gl: Grenlandia

en: Grenada
gl: Granada

en: Guadeloupe
gl: Guadalupe

en: Guyana
gl: Güiana

en: Haiti
gl: Haití

en: Hashemite Kingdom of Jordan
gl: Reino Hashemita de Xordania

en: Heard Island and McDonald Islands
gl: Illa Heard e Illas McDonald

en: Hellenic Republic
gl: República Helénica

en: Holy See (Vatican City State)
gl: Santa Sé (Cidade Estado do Vaticano)

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
gl: Hong Kong Rexión Administrativa Especial de China

en: Hungary
gl: Hungría

en: Iceland
gl: Islandia

en: Independent State of Papua New Guinea
gl: Estado Independente de Papúa Nova Guinea

en: Independent State of Samoa
gl: Estado Independente de Samoa

en: India
gl: A India

en: Iran, Islamic Republic of
gl: Irán, República Islámica de

en: Ireland
gl: Irlanda

en: Islamic Republic of Afghanistan
gl: República Islámica de Afganistán

en: Islamic Republic of Iran
gl: República Islámica de Irán

en: Islamic Republic of Mauritania
gl: República Islámica de Mauritania

en: Islamic Republic of Pakistan
gl: República Islámica de Paquistán

en: Isle of Man
gl: Illa de Man

en: Italian Republic
gl: República Italiana

en: Italy
gl: Italia

en: Jamaica
gl: Xamaica

en: Japan
gl: Xapón

en: Johnston Island
gl: Illa Johnston

en: Jordan
gl: Xordania

en: Kazakhstan
gl: Kazakhstán

en: Kenya
gl: Quenia

en: Kingdom of Bahrain
gl: Reino de Bahrein

en: Kingdom of Belgium
gl: Reino de Bélxica

en: Kingdom of Bhutan
gl: Reino de Bután

en: Kingdom of Cambodia
gl: Reino de Camboxa

en: Kingdom of Denmark
gl: Reino de Dinamarca

en: Kingdom of Lesotho
gl: Reino de Lesoto

en: Kingdom of Morocco
gl: Reino de Marrocos

en: Kingdom of Norway
gl: Reino de Noruega

en: Kingdom of Saudi Arabia
gl: Reino de Arabia Saudí

en: Kingdom of Spain
gl: Reino de España

en: Kingdom of Swaziland
gl: Reino de Suacilandia

en: Kingdom of Sweden
gl: Reino de Suecia

en: Kingdom of Thailand
gl: Reino de Tanzania

en: Kingdom of Tonga
gl: Reino de Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
gl: Reino dos Países Baixos

en: Kiribati
gl: Quiribati

en: Korea, Democratic People's Republic of
gl: Corea, República Democrática Popular de

en: Korea, Republic of
gl: Corea, República de

en: Kuwait
gl: Kuvait

en: Kyrgyz Republic
gl: República Quirguíz

en: Kyrgyzstan
gl: Quirgizistán

en: Lao People's Democratic Republic
gl: República Democrática Popular de Lao

en: Latvia
gl: Letonia

en: Lebanese Republic
gl: República Libanesa

en: Lebanon
gl: Líbano

en: Lesotho
gl: Lesoto

en: Libya
gl: Libia

en: Lithuania
gl: Lituania

en: Luxembourg
gl: Luxemburgo

en: Macao
gl: Macau

en: Macao Special Administrative Region of China
gl: Macau Rexión Administrativa Especial de China

en: Macedonia, Republic of
gl: Macedonia, República de

en: Malawi
gl: Malaui

en: Malaysia
gl: Malasia

en: Maldives
gl: Maldivas

en: Marshall Islands
gl: Illas Marshall

en: Martinique
gl: Martinica

en: Mauritius
gl: Mauricio

en: Mayotte
gl: Maiote

en: Mexico
gl: México

en: Micronesia, Federated States of
gl: Micronesia, Estados Federados de

en: Midway Islands
gl: Illas de Midway

en: Moldova
gl: Moldavia

en: Moldova, Republic of
gl: Moldavia, República de

en: Monaco
gl: Mónaco

en: Morocco
gl: Marrocos

en: Myanmar
gl: Birmania

en: Netherlands
gl: Países Baixos

en: Netherlands Antilles
gl: Antillas Holandesas

en: Neutral Zone
gl: Zona Neutral

en: New Caledonia
gl: Nova Caledonia

en: New Hebrides
gl: Novas Hébridas

en: New Zealand
gl: Nova Celandia

en: Niger
gl: Níxer

en: Nigeria
gl: Nixeria

en: Norfolk Island
gl: Illa Norfolk

en: Northern Mariana Islands
gl: Illas Marianas do Norte

en: Norway
gl: Noruega

en: Oman
gl: Omán

en: Pacific Islands (trust territory)
gl: Illas do Pacífico (territorio en fideicomiso)

en: Pakistan
gl: Paquistán

en: Palestine, State of
gl: Palestina, Estado de

en: Panama
gl: Panamá

en: Panama Canal Zone
gl: Zona do Canal de Panamá

en: Panama, Republic of
gl: Panamá, República de

en: Papua New Guinea
gl: Papúa Nova Guinea

en: Paraguay
gl: Paraguai

en: People's Democratic Republic of Algeria
gl: República Democrática Popular de Alxeria

en: People's Republic of Bangladesh
gl: República Popular de Bangladesh

en: People's Republic of China
gl: República Popular China

en: Peru
gl: Perú

en: Philippines
gl: Filipinas

en: Plurinational State of Bolivia
gl: Estado Plurinacional da Bolivia

en: Poland
gl: Polonia

en: Portuguese Republic
gl: República Portuguesa

en: Principality of Andorra
gl: Principado de Andorra

en: Principality of Liechtenstein
gl: Principado de Liechtenstein

en: Principality of Monaco
gl: Principado de Mónaco

en: Puerto Rico
gl: Porto Rico

en: Republic of Albania
gl: República de Albania

en: Republic of Angola
gl: República de Angola

en: Republic of Armenia
gl: República de Armenia

en: Republic of Austria
gl: República de Austria

en: Republic of Azerbaijan
gl: República de Acerbaixán

en: Republic of Belarus
gl: República de Bielorrusia

en: Republic of Benin
gl: República de Benin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
gl: República de Bosnia e Hercegovina

en: Republic of Botswana
gl: República de Botsuana

en: Republic of Bulgaria
gl: República de Bulgaria

en: Republic of Burundi
gl: República de Burundi

en: Republic of Cameroon
gl: República de Camerún

en: Republic of Cape Verde
gl: República do Cabo Verde

en: Republic of Chad
gl: República do Chad

en: Republic of Chile
gl: República de Chile

en: Republic of Colombia
gl: República de Colombia

en: Republic of Costa Rica
gl: República de Costa Rica

en: Republic of Croatia
gl: República de Croacia

en: Republic of Cuba
gl: República de Cuba

en: Republic of Cyprus
gl: República de Chipre

en: Republic of Côte d'Ivoire
gl: República da Costa de Marfín

en: Republic of Djibouti
gl: República de Xibutí

en: Republic of Ecuador
gl: República de Ecuador

en: Republic of El Salvador
gl: República do Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
gl: República de Guinea Ecuatorial

en: Republic of Estonia
gl: República de Estonia

en: Republic of Fiji
gl: República de Fidxi

en: Republic of Finland
gl: República de Finlandia

en: Republic of Ghana
gl: República de Ghana

en: Republic of Guatemala
gl: República de Guatemala

en: Republic of Guinea
gl: República de Guinea

en: Republic of Guinea-Bissau
gl: República de Guinea-Bissau

en: Republic of Guyana
gl: República da Güiana

en: Republic of Haiti
gl: República de Haití

en: Republic of Honduras
gl: República de Honduras

en: Republic of Iceland
gl: República de Islandia

en: Republic of India
gl: República da India

en: Republic of Indonesia
gl: República de Indonesia

en: Republic of Iraq
gl: República de Iraq

en: Republic of Kazakhstan
gl: República de Kazakhstán

en: Republic of Kenya
gl: República de Quenia

en: Republic of Kiribati
gl: República de Quiribati

en: Republic of Latvia
gl: República de Letonia

en: Republic of Liberia
gl: República de Liberia

en: Republic of Lithuania
gl: República de Lituania

en: Republic of Madagascar
gl: República de Madagascar

en: Republic of Malawi
gl: República de Malaui

en: Republic of Maldives
gl: República das Illas Maldivas

en: Republic of Mali
gl: República de Mali

en: Republic of Malta
gl: República de Malta

en: Republic of Mauritius
gl: República de Mauricio

en: Republic of Moldova
gl: República de Moldavia

en: Republic of Mozambique
gl: República de Mozambique

en: Republic of Myanmar
gl: República de Birmania

en: Republic of Namibia
gl: República de Namibia

en: Republic of Nauru
gl: República de Nauru

en: Republic of Nicaragua
gl: República de Nicaragua

en: Republic of Palau
gl: República de Palau

en: Republic of Panama
gl: República de Panamá

en: Republic of Paraguay
gl: República do Paraguai

en: Republic of Peru
gl: República de Perú

en: Republic of Poland
gl: República de Polonia

en: Republic of San Marino
gl: República de San Marino

en: Republic of Senegal
gl: República de Senegal

en: Republic of Serbia
gl: República de Serbia

en: Republic of Seychelles
gl: República das Seichelles

en: Republic of Sierra Leone
gl: República de Serra Leoa

en: Republic of Singapore
gl: República de Singapur

en: Republic of Slovenia
gl: República de Eslovenia

en: Republic of South Africa
gl: República Surafricana

en: Republic of South Sudan
gl: República de Sudán do Sur

en: Republic of Suriname
gl: República de Surinam

en: Republic of Tajikistan
gl: República de Taxiquistán

en: Republic of Trinidad and Tobago
gl: República de Trindade e Tobago

en: Republic of Tunisia
gl: República de Tunicia

en: Republic of Turkey
gl: República de Turquía

en: Republic of Uganda
gl: República de Uganda

en: Republic of Uzbekistan
gl: República de Uzbequistán

en: Republic of Vanuatu
gl: República de Vanuatu

en: Republic of Yemen
gl: República do Iemen

en: Republic of Zambia
gl: República de Zambia

en: Republic of Zimbabwe
gl: República de Zimbabue

en: Republic of the Congo
gl: República do Congo

en: Republic of the Gambia
gl: República de Gambia

en: Republic of the Marshall Islands
gl: República das Illas Marshall

en: Republic of the Niger
gl: República do Níxer

en: Republic of the Philippines
gl: República das Filipinas

en: Republic of the Sudan
gl: República de Sudán

en: Romania
gl: Romanía

en: Romania, Socialist Republic of
gl: Romanía, República Socialista de

en: Russian Federation
gl: Federación Rusa

en: Rwanda
gl: Ruanda

en: Rwandese Republic
gl: República de Ruanda

en: Réunion
gl: Reunión

en: Saint Barthélemy
gl: San Bartolomé

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
gl: Santa Helena, Ascensión e Tristán da Cuña

en: Saint Kitts and Nevis
gl: San Cristobo e Nevis

en: Saint Lucia
gl: Santa Lucía

en: Saint Martin (French part)
gl: San Martiño (parte francesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
gl: San Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
gl: San Vicente e as Granadinas

en: Sao Tome and Principe
gl: San Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
gl: Arabia Saudí

en: Serbia and Montenegro
gl: Serbia e Montenegro

en: Seychelles
gl: Seichelles

en: Sierra Leone
gl: Serra Leoa

en: Singapore
gl: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
gl: San Martiño (parte holandesa)

en: Slovak Republic
gl: República Eslovaca

en: Slovakia
gl: Eslovaquia

en: Slovenia
gl: Eslovenia

en: Socialist Republic of Viet Nam
gl: República Socialista de Vietnam

en: Solomon Islands
gl: Illas Salomón

en: South Africa
gl: África do Sur

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
gl: Xeorxia do Sul e as Illas Sandwich do Sul

en: South Sudan
gl: Sudán do Sur

en: Southern Rhodesia
gl: Rodesia Meridional

en: Spain
gl: España

en: Spanish Sahara
gl: Sahara Español

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
gl: St. Kitts-Nevis-Anguila

en: State of Israel
gl: Estado de Israel

en: State of Kuwait
gl: Estado de Kuvait

en: State of Qatar
gl: Estado de Qatar

en: Sudan
gl: Sudán

en: Sultanate of Oman
gl: Sultanado de Omán

en: Suriname
gl: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
gl: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
gl: Suacilandia

en: Sweden
gl: Suecia

en: Swiss Confederation
gl: Confederación Suíza

en: Switzerland
gl: Suíza

en: Syrian Arab Republic
gl: República Árabe de Siria

en: Taiwan
gl: Taiwán

en: Taiwan, Province of China
gl: Taiwán, Provincia de China

en: Tajikistan
gl: Taxiquistán

en: Tanzania, United Republic of
gl: Tanzania, República Unida de

en: Thailand
gl: Tailandia

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
gl: Antiga República Iugoslava de Macedonia

en: Timor-Leste
gl: Timor Leste

en: Togolese Republic
gl: República de Togo

en: Tokelau
gl: Toquelau

en: Trinidad and Tobago
gl: Trindade e Tobago

en: Tunisia
gl: Tunicia

en: Turkey
gl: Turquía

en: Turkmenistan
gl: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
gl: Illas Turcos e Caicos

en: US Miscellaneous Pacific Islands
gl: Varias Illas do Pacífico dos EEUU

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
gl: URSS, Unión de Repúblicas Socialistas Soviéticas

en: Ukraine
gl: Ucraína

en: Union of the Comoros
gl: Unión das Comores

en: United Arab Emirates
gl: Emiratos Árabes Unidos

en: United Kingdom
gl: Reino Unido

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
gl: Reino Unido da Grande Bretaña e Irlanda do Norte

en: United Mexican States
gl: Estados Unidos de México

en: United Republic of Tanzania
gl: República Unida de Tanzania

en: United States
gl: Estados Unidos de América

en: United States Minor Outlying Islands
gl: Illas Exteriores Menores dos Estados Unidos de América

en: United States of America
gl: Estados Unidos de América

en: Upper Volta, Republic of
gl: Alto Volta, República do

en: Uruguay
gl: Uruguai

en: Uzbekistan
gl: Uzbequistán

en: Vatican City State (Holy See)
gl: Cidade Estado do Vaticano (Santa Sé)

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
gl: Venezuela, República Bolivariana de

en: Viet Nam
gl: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
gl: Viet-Nam, República Democrática de

en: Virgin Islands of the United States
gl: Illas Virxes dos Estados Unidos de América

en: Virgin Islands, British
gl: Illas Virxes Británicas

en: Virgin Islands, U.S.
gl: Illas Virxes, EE.UU.

en: Wake Island
gl: Illa Wake

en: Wallis and Futuna
gl: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
gl: Sahara Occidental

en: Yemen
gl: Iemen

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
gl: Iemen, República Democrática Popular do

en: Yemen, Yemen Arab Republic
gl: Iemen, República Árabe de

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
gl: Iugoslavia, República Federal Socialista de

en: Zaire, Republic of
gl: Zaire, República do

en: Zimbabwe
gl: Zimbabue

en: the State of Eritrea
gl: Estado de Eritrea

en: the State of Palestine
gl: o Estado de Palestina

en: Åland Islands
gl: Illas Åland
