iso_3166 - en to eu translation catalogue (348 entries)

en: Afghanistan
eu: Afganistan

en: Algeria
eu: Aljeria

en: American Samoa
eu: Samoa amerikarra

en: Antarctica
eu: Antartika

en: Antigua and Barbuda
eu: Antigua eta Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
eu: Egiptoko Arabiar Errepublika

en: Argentine Republic
eu: Argentinar Errepublika

en: Bahamas
eu: Bahamak

en: Belarus
eu: Bielorrusia

en: Belgium
eu: Belgika

en: Bolivarian Republic of Venezuela
eu: Venezuelako Bolibartar Errepublika

en: Bolivia, Plurinational State of
eu: Bolivia, Nazio-anitzeko Estatua

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
eu: Bonaire, Sint Eustatius eta Saba

en: Bosnia and Herzegovina
eu: Bosnia eta Herzegovina

en: Bouvet Island
eu: Bouvet uhartea

en: Brazil
eu: Brasil

en: British Antarctic Territory
eu: Antartikoko Lurralde Britainiarra

en: British Indian Ocean Territory
eu: Indiar Ozeanoko Lurralde Britainiarra

en: British Virgin Islands
eu: Birjina uharte britainiarrak

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
eu: Burma, batasuneko Errepublika Sozialista

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
eu: Bielorrusiako Errepublika Sobietiko Sozialista

en: Cambodia
eu: Kanbodia

en: Cameroon
eu: Kamerun

en: Canada
eu: Kanada

en: Canton and Enderbury Islands
eu: Canton eta Enderbury uharteak

en: Cape Verde
eu: Cabo Verde

en: Cayman Islands
eu: Kaiman uharteak

en: Central African Republic
eu: Afrika Erdiko Errepublika

en: Chad
eu: Txad

en: Chile
eu: Txile

en: China
eu: Txina

en: Christmas Island
eu: Christmas uhartea

en: Cocos (Keeling) Islands
eu: Cocos (Keeling) uharteak

en: Colombia
eu: Kolonbia

en: Commonwealth of Dominica
eu: Dominikako Commonwealth

en: Commonwealth of the Bahamas
eu: Bahametako Commonwealth

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
eu: Iparraldeko Mariana Uharteetako Commonwealth

en: Comoros
eu: Komoreak

en: Congo
eu: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
eu: Kongoko Herri Errepublika Demokratikoa

en: Cook Islands
eu: Cook uharteak

en: Croatia
eu: Kroazia

en: Cuba
eu: Kuba

en: Cyprus
eu: Zipre

en: Czech Republic
eu: Txekiar Errepublika

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
eu: Txekoslovakia, Txekoslovakiako Errepublika Sozialista

en: Côte d'Ivoire
eu: Boli Kosta

en: Democratic People's Republic of Korea
eu: Koreako Herri Errepublika Demokratikoa

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
eu: Sao Tome eta Principeko Errepublika Demokratikoa

en: Democratic Republic of Timor-Leste
eu: Ekialdeko Timorko Errepublika Demokratikoa

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
eu: Sri Lankako Errepublika Sozialista Demokratikoa

en: Denmark
eu: Danimarka

en: Djibouti
eu: Djibuti

en: Dominica
eu: Dominika

en: Dominican Republic
eu: Dominikar Errepublika

en: Dronning Maud Land
eu: Maud Erreginaren Lurraldea

en: East Timor
eu: Ekialdeko Timor

en: Eastern Republic of Uruguay
eu: Uruguaiko Ekialdeko Errepublika

en: Ecuador
eu: Ekuador

en: Egypt
eu: Egipto

en: Equatorial Guinea
eu: Ekuatore Ginea

en: Ethiopia
eu: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
eu: Falkland uharteak (Malvina uharteak)

en: Faroe Islands
eu: Faroe uharteak

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
eu: Etiopiako Errepublika Demokratiko Federala

en: Federal Democratic Republic of Nepal
eu: Nepalgo Errepublika Demokratiko Federala

en: Federal Republic of Germany
eu: Alemaniako Errepublika Federala

en: Federal Republic of Nigeria
eu: Nigeriako Errepublika Federala

en: Federated States of Micronesia
eu: Mikronesiako Estatu Federatuak

en: Federative Republic of Brazil
eu: Brasilgo Errepublika Federala

en: Finland
eu: Finlandia

en: France
eu: Frantzia

en: France, Metropolitan
eu: Frantzia, Metropolitanoa

en: French Afars and Issas
eu: Frantziar Afars eta Issas

en: French Guiana
eu: Guyana Frantsesa

en: French Polynesia
eu: Frantziar Polinesia

en: French Republic
eu: Frantziako Errepublika

en: French Southern Territories
eu: Hegoaldeko Lurralde Frantsesak

en: French Southern and Antarctic Territories
eu: Antartikoko eta Hegoaldeko Lurralde Frantsesak

en: Gabonese Republic
eu: Gaboneko Errepublika

en: German Democratic Republic
eu: Alemaniako Errepublika Demokratikoa

en: Germany
eu: Alemania

en: Germany, Federal Republic of
eu: Alemaniako Errepublika Federala

en: Gilbert and Ellice Islands
eu: Gilbert eta Ellice uharteak

en: Grand Duchy of Luxembourg
eu: Luxemburgoko Dukerri Handia

en: Greece
eu: Grezia

en: Greenland
eu: Groenlandia

en: Guadeloupe
eu: Guadalupe

en: Guinea
eu: Ginea

en: Guinea-Bissau
eu: Ginea Bissau

en: Hashemite Kingdom of Jordan
eu: Jordaniako Haxemi Erresuma

en: Heard Island and McDonald Islands
eu: Heard eta McDonald uharteak

en: Hellenic Republic
eu: Heleniar Errepublika

en: Holy See (Vatican City State)
eu: Egoitza Santua (Vatikano Hiria)

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
eu: Hong Kong Txinako Administrazio Bereziko Lurraldea

en: Hungary
eu: Hungaria

en: Iceland
eu: Islandia

en: Independent State of Samoa
eu: Samoako Estatu Burujabea

en: Iran, Islamic Republic of
eu: Iran, Islamiar Errepublika

en: Iraq
eu: Irak

en: Ireland
eu: Irlanda

en: Islamic Republic of Afghanistan
eu: Afganistango Errepublika Islamiarra

en: Islamic Republic of Iran
eu: Irango Islamiar Errepublika

en: Islamic Republic of Mauritania
eu: Mauritaniako Errepublika Islamiarra

en: Islamic Republic of Pakistan
eu: Pakistango Islamiar Errepublika

en: Isle of Man
eu: Man uhartea

en: Italian Republic
eu: Italiako Errepublika

en: Italy
eu: Italia

en: Jamaica
eu: Jamaika

en: Japan
eu: Japonia

en: Johnston Island
eu: Johnston uhartea

en: Jordan
eu: Jordania

en: Kingdom of Bahrain
eu: Bahraingo Erresuma

en: Kingdom of Belgium
eu: Belgikako Erresuma

en: Kingdom of Bhutan
eu: Bhutango Erresuma

en: Kingdom of Cambodia
eu: Kanbodiako Erresuma

en: Kingdom of Denmark
eu: Danimarkako Erresuma

en: Kingdom of Lesotho
eu: Lesothoko Erresuma

en: Kingdom of Morocco
eu: Marokoko Erresuma

en: Kingdom of Norway
eu: Norvegiako Erresuma

en: Kingdom of Saudi Arabia
eu: Saudi Arabiako Erresuma

en: Kingdom of Spain
eu: Espaniako Erresuma

en: Kingdom of Swaziland
eu: Swazilandiako Erresuma

en: Kingdom of Sweden
eu: Suediako Erresuma

en: Kingdom of Thailand
eu: Tailandiako Erresuma

en: Kingdom of Tonga
eu: Tongako Erresuma

en: Kingdom of the Netherlands
eu: Herbehereetako Erresuma

en: Korea, Democratic People's Republic of
eu: Korea, Herri Errepublika Demokratikoa

en: Korea, Republic of
eu: Korea, Errepublika

en: Kyrgyz Republic
eu: Kirgizistango Errepublika

en: Kyrgyzstan
eu: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
eu: Laoseko Herri Errepublika Demokratikoa

en: Latvia
eu: Letonia

en: Lebanese Republic
eu: Libanoko Errepublika

en: Lebanon
eu: Libano

en: Libya
eu: Libia

en: Lithuania
eu: Lituania

en: Luxembourg
eu: Luxenburgo

en: Macao
eu: Macau

en: Macao Special Administrative Region of China
eu: Macauko Txinaren Administrazio Berezi Lurraldea

en: Macedonia, Republic of
eu: Mazedonia, Errepublika

en: Madagascar
eu: Madagaskar

en: Malaysia
eu: Malasia

en: Maldives
eu: Maldivak

en: Marshall Islands
eu: Marshall uharteak

en: Martinique
eu: Martinika

en: Mauritius
eu: Maurizio

en: Mexico
eu: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
eu: Mikronesia, Estatu Federatuak

en: Midway Islands
eu: Midway uharteak

en: Moldova
eu: Moldavia

en: Moldova, Republic of
eu: Moldavia, Errepublika

en: Monaco
eu: Monako

en: Morocco
eu: Maroko

en: Mozambique
eu: Mozanbike

en: Netherlands
eu: Herbehereak

en: Netherlands Antilles
eu: Holandarren Antilak

en: Neutral Zone
eu: Zonalde Neutrala

en: New Caledonia
eu: Kaledonia Berria

en: New Hebrides
eu: Hebride Berriak

en: New Zealand
eu: Zeelanda Berria

en: Nicaragua
eu: Nikaragua

en: Norfolk Island
eu: Norfolk uhartea

en: Northern Mariana Islands
eu: Iparraldeko Mariana Uharteak

en: Norway
eu: Norvegia

en: Pacific Islands (trust territory)
eu: Pazifikoko uharteak (konfiantzako lurraldea)

en: Palestine, State of
eu: Palestinako Estatua

en: Panama Canal Zone
eu: Panamako Kanal Zonaldea

en: Panama, Republic of
eu: Panama, Errepublika

en: Papua New Guinea
eu: Papua Ginea Berria

en: Paraguay
eu: Paraguai

en: People's Democratic Republic of Algeria
eu: Aljeriako Herri Errepublika Demokratikoa

en: People's Republic of Bangladesh
eu: Bangladeshko Herri Errepublika

en: People's Republic of China
eu: Txinako Herri Errepublika

en: Philippines
eu: Filipinak

en: Plurinational State of Bolivia
eu: Nazio anitzeko Boliviako Estatua

en: Poland
eu: Polonia

en: Portuguese Republic
eu: Portugalgo Errepublika

en: Principality of Andorra
eu: Andorrako Printzerria

en: Principality of Liechtenstein
eu: Liechtensteingo Printzerria

en: Principality of Monaco
eu: Monakoko Printzerria

en: Republic of Albania
eu: Albaniako Errepublika

en: Republic of Angola
eu: Angolako Errepublika

en: Republic of Armenia
eu: Armeniako Errepublika

en: Republic of Austria
eu: Austriako Errepublika

en: Republic of Azerbaijan
eu: Azerbaijango Errepublika

en: Republic of Belarus
eu: Bielorrusiako Errepublika

en: Republic of Benin
eu: Beningo Errepublika

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
eu: Bosnia eta Herzegovinako Errepublika

en: Republic of Botswana
eu: Botswanako Errepublika

en: Republic of Bulgaria
eu: Bulgariako Errepublika

en: Republic of Burundi
eu: Burundiko Errepublika

en: Republic of Cameroon
eu: Kamerungo Errepublika

en: Republic of Cape Verde
eu: Cabo Verdeko Errepublika

en: Republic of Chad
eu: Txadeko Errepublika

en: Republic of Chile
eu: Txileko Errepublika

en: Republic of Colombia
eu: Kolonbiako Errepublika

en: Republic of Costa Rica
eu: Costa Ricako Errepublika

en: Republic of Croatia
eu: Kroaziako Errepublika

en: Republic of Cuba
eu: Kubako Errepublika

en: Republic of Cyprus
eu: Zipreko Errepublika

en: Republic of Côte d'Ivoire
eu: Boli Kostako Errepublika

en: Republic of Djibouti
eu: Djibutiko Errepublika

en: Republic of Ecuador
eu: Ekuadorko Errepublika

en: Republic of El Salvador
eu: El Salvadorko Errepublika

en: Republic of Equatorial Guinea
eu: Ekuatore Gineako Errepublika

en: Republic of Estonia
eu: Estoniako Errepublika

en: Republic of Fiji
eu: Fijiko Errepublika

en: Republic of Finland
eu: Finlandiako Errepublika

en: Republic of Ghana
eu: Ghanako Errepublika

en: Republic of Guatemala
eu: Guatemalako Errepublika

en: Republic of Guinea
eu: Gineako Errepublika

en: Republic of Guinea-Bissau
eu: Ginea Bissauko Errepublika

en: Republic of Guyana
eu: Guyanako Errepublika

en: Republic of Haiti
eu: Haitiko Errepublika

en: Republic of Honduras
eu: Hondurasko Errepublika

en: Republic of Iceland
eu: Islandiako Errepublika

en: Republic of India
eu: Indiako Errepublika

en: Republic of Indonesia
eu: Indonesiako Errepublika

en: Republic of Iraq
eu: Irakeko Errepublika

en: Republic of Kazakhstan
eu: Kazakhstango Errepublika

en: Republic of Kenya
eu: Kenyako Errepublika

en: Republic of Kiribati
eu: Kiribatiko Errepublika

en: Republic of Latvia
eu: Letoniako Errepublika

en: Republic of Liberia
eu: Liberiako Errepublika

en: Republic of Lithuania
eu: Lituaniako Errepublika

en: Republic of Madagascar
eu: Madagaskarko Errepublika

en: Republic of Malawi
eu: Malawiko Errepublika

en: Republic of Maldives
eu: Maldivetako Errepublika

en: Republic of Mali
eu: Maliko Errepublika

en: Republic of Malta
eu: Maltako Errepublika

en: Republic of Mauritius
eu: Maurizioko Errepublika

en: Republic of Moldova
eu: Moldaviako Errepublika

en: Republic of Mozambique
eu: Mozanbikeko Errepublika

en: Republic of Myanmar
eu: Myanmarreko Errepublika

en: Republic of Namibia
eu: Namibiako Errepublika

en: Republic of Nauru
eu: Nauruko Errepublika

en: Republic of Nicaragua
eu: Nikaraguako Errepublika

en: Republic of Palau
eu: Palauko Errepublika

en: Republic of Panama
eu: Panamako Errepublika

en: Republic of Paraguay
eu: Paraguaiko Errepublika

en: Republic of Peru
eu: Peruko Errepublika

en: Republic of Poland
eu: Poloniako Errepublika

en: Republic of San Marino
eu: San Marinoko Errepublika

en: Republic of Senegal
eu: Senegalgo Errepublika

en: Republic of Serbia
eu: Serbiako Errepublika

en: Republic of Seychelles
eu: Seychelleetako Errepublika

en: Republic of Sierra Leone
eu: Sierra Leonako Errepublika

en: Republic of Singapore
eu: Singapurko Errepublika

en: Republic of Slovenia
eu: Esloveniako errepublika

en: Republic of South Africa
eu: Hegoafrikako Errepublika

en: Republic of South Sudan
eu: Hegoaldeko Sudango Errepublika

en: Republic of Suriname
eu: Surinamgo Errepublika

en: Republic of Tajikistan
eu: Tajikistango Errepublika

en: Republic of Trinidad and Tobago
eu: Trinidad eta Tobagoko Errepublika

en: Republic of Tunisia
eu: Tunisiako Errepublika

en: Republic of Turkey
eu: Turkiako Errepublika

en: Republic of Uganda
eu: Ugandako Errepublika

en: Republic of Uzbekistan
eu: Uzbekistango Errepublika

en: Republic of Vanuatu
eu: Vanuatuko Errepublika

en: Republic of Yemen
eu: Yemengo Errepublika

en: Republic of Zambia
eu: Zambiako Errepublika

en: Republic of Zimbabwe
eu: Zimbabweko Errepublika

en: Republic of the Congo
eu: Kongoko Errepublika

en: Republic of the Gambia
eu: Gambiako Errepublika

en: Republic of the Marshall Islands
eu: Marshall Uharteetako Errepublika

en: Republic of the Niger
eu: Nigerko Errepublika

en: Republic of the Philippines
eu: Filipinetako Errepublika

en: Republic of the Sudan
eu: Sudango Errepublika

en: Romania
eu: Errumania

en: Romania, Socialist Republic of
eu: Errumaniako Errepublika Sozialista

en: Russian Federation
eu: Errusiar Federakundea

en: Rwanda
eu: Ruanda

en: Rwandese Republic
eu: Ruandako Errepublika

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
eu: Santa Helena, Ascension eta Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
eu: Saint Kitts eta Nevis

en: Saint Lucia
eu: Santa Luzia

en: Saint Martin (French part)
eu: Saint Martin (Frantziar zatia)

en: Saint Pierre and Miquelon
eu: Saint Pierre eta Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
eu: Saint Vincent eta Grenadinak

en: Sao Tome and Principe
eu: Sao Tome eta Principe

en: Serbia and Montenegro
eu: Serbia eta Montenegro

en: Seychelles
eu: Seychelleak

en: Sierra Leone
eu: Sierra Leona

en: Singapore
eu: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
eu: Saint Martin (Holandar zatia)

en: Slovak Republic
eu: Eslovakiar Errepublika

en: Slovakia
eu: Eslovakia

en: Slovenia
eu: Eslovenia

en: Socialist Republic of Viet Nam
eu: Vietnamgo Errepublika Sozialista

en: Solomon Islands
eu: Salomon uharteak

en: South Africa
eu: Hegoafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
eu: Hegoaldeko Georgia eta Hegoaldeko Sandwich uharteak

en: South Sudan
eu: Hegoaldeko Sudan

en: Southern Rhodesia
eu: Hegoaldeko Rhodesia

en: Spain
eu: Espainia

en: Spanish Sahara
eu: Espainiar Sahara

en: State of Israel
eu: Israelgo Estatua

en: State of Kuwait
eu: Kuwaiteko Errepublika

en: State of Qatar
eu: Qatarko Estatua

en: Sultanate of Oman
eu: Omango Sultanerria

en: Suriname
eu: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
eu: Svalbard eta Jan Mayen

en: Swaziland
eu: Swazilandia

en: Sweden
eu: Suedia

en: Swiss Confederation
eu: Suitzar Konfederakundea

en: Switzerland
eu: Suitza

en: Syrian Arab Republic
eu: Siriako Arabiar Errepublika

en: Taiwan, Province of China
eu: Taiwan, Txinako Probintzia

en: Tanzania, United Republic of
eu: Tanzania, Errepublika Batua

en: Thailand
eu: Tailandia

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
eu: Mazedoniako Jugoslaviar Errepublika Ohia

en: Timor-Leste
eu: Ekialdeko Timor

en: Togolese Republic
eu: Togoko Errepublika

en: Trinidad and Tobago
eu: Trinidad eta Tobago

en: Turkey
eu: Turkia

en: Turks and Caicos Islands
eu: Turk eta Caicos uharteak

en: US Miscellaneous Pacific Islands
eu: EBtako Beste Pazifikoko Uharteak

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
eu: USSR, Sobietar Errepublika Sozialisten Batasuna

en: Ukraine
eu: Ukrania

en: Union of the Comoros
eu: Komoreetako Batasuna

en: United Arab Emirates
eu: Arabiar Emirerri Batuak

en: United Kingdom
eu: Erresuma Batua

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
eu: Britainia Handiko eta Ipar Irlandako Erresuma Batua

en: United Mexican States
eu: Mexikoko Estatu Batuak

en: United Republic of Tanzania
eu: Tanzaniako Errepublika Batua

en: United States
eu: Estatu Batuak

en: United States Minor Outlying Islands
eu: Ameriketako Estatu Batuetako itsasoz haraindiko uharteak

en: United States of America
eu: Ameriketako Estatu Batuak

en: Upper Volta, Republic of
eu: Goi Voltako Errepublika

en: Uruguay
eu: Uruguai

en: Vatican City State (Holy See)
eu: Vatikano Hiria (aita santuaren bizilekua)

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
eu: Venezuela, Bolibartar Errepublika

en: Viet Nam
eu: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
eu: VietNam , Herri Errepublika Demokratikoa

en: Virgin Islands of the United States
eu: Birjina uharte Estatu Batuetakoak

en: Virgin Islands, British
eu: Birjina uharteak, Britainiarrak

en: Virgin Islands, U.S.
eu: Birjina uharteak, A.E.B.

en: Wake Island
eu: Wake uhartea

en: Wallis and Futuna
eu: Wallis eta Futuna

en: Western Sahara
eu: Mendebaldeko Sahara

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
eu: Yemen-eko Herri-Errepublika Demokratikoa

en: Yemen, Yemen Arab Republic
eu: Yemen-eko Arabiar Errepublika

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
eu: Jugoslaviako Errepublika Sozialista Federala

en: Zaire, Republic of
eu: Zaire, Errepublika

en: the State of Eritrea
eu: Eritreako Estatua

en: the State of Palestine
eu: Palestinako Estatua

en: Åland Islands
eu: Åland uharteak
