iso_639_5 - en to uk translation catalogue (1902 entries)

en: !Xõ language
uk: Мова жо

en: Abaknon language
uk: Мова абакнон

en: Abau language
uk: Мова абау

en: Abazin language
uk: Абазинська мова

en: Abkhaz language
uk: Абхазька мова

en: Abkhazo-Adyghian languages
uk: Абхазо-адигейські мови

en: Abor language
uk: Мова абор

en: Abruzzese dialect
uk: Абруцький діалект

en: Abui language
uk: Мова абуй

en: Abujhmaria dialect
uk: Абуджхмарійський діалект

en: Abulas language
uk: Мова абулас

en: Abun language
uk: Мова абун

en: Abung dialect
uk: Абунзький діалект

en: Achang language
uk: Ачанська мова

en: Achinese language
uk: Ачехська мова

en: Acholi language
uk: Мова ачолі

en: Adhola language
uk: Мова адхола

en: Adnyamathanha language
uk: Мова адньяматанха

en: Adygei language
uk: Адигейська мова

en: Adzera language
uk: Мова аджера

en: Adzhar dialect
uk: Аджарський діалект

en: Aeolic Greek dialect
uk: Еолійський діалект грецької мови

en: Afrikaans language
uk: Мова африкаанс

en: Afro-Asiatic languages
uk: Афразійські мови

en: Afshar dialect
uk: Афшарський діалект

en: Agarabe language
uk: Мова аґарабе

en: Agta language
uk: Мова аґта

en: Agul language
uk: Мова аґул

en: Agusan Manobo language
uk: Мова агусан-манобо

en: Agutaynen language
uk: Мова агутайнен

en: Ahom language
uk: Мова ахом

en: Aja language (South Sudan)
uk: Мова аджа (Південний Судан)

en: Ajie language
uk: Мова аджє

en: Akei language
uk: Мова акеї

en: Akha language
uk: Мова акха

en: Akhwakh language
uk: Мова ахвах

en: Akit dialect
uk: Акітський діалект

en: Akka dialect
uk: Аккський діалект

en: Aklanon language
uk: Акланонська мова

en: Alamblak language
uk: Мова аламблак

en: Alangan language
uk: Аланганська мова

en: Alas dialect
uk: Аласький діалект

en: Alawa language
uk: Алавська мова

en: Albanian language
uk: Албанська мова

en: Alemannic dialects
uk: Алеманські діалекти

en: Alor language (Austronesian)
uk: Мова алор (австронезійська)

en: Altai language
uk: Алтайська мова

en: Altaic languages
uk: Алтайські мови

en: Alu Kurumba language
uk: Мова алу-курумба

en: Alune language
uk: Мова алуне

en: Alur language
uk: Мова алур

en: Alyawarra language
uk: Мова альяварра

en: Ama language (Papua New Guinea)
uk: Мова ама (Папуа-Нова Гвінея)

en: Amanab language
uk: Мова аманаб

en: Amarag language
uk: Мова амараґ

en: Ambai language
uk: Мова амбай

en: Amboinese languages
uk: Амбойнезькі мови

en: Ambrym language
uk: Мова амбрим

en: Amdo dialect
uk: Амдоський діалект

en: Amele language
uk: Мова амеле

en: Amganad Ifugao dialect
uk: Амгаданський діалект іфугао

en: Ami language (Australia)
uk: Мова амі (Австралія)

en: Amis language
uk: Мова аміс

en: Ampale language
uk: Мова ампале

en: Anakalang dialect
uk: Анакаланзький діалект

en: Anatolian languages
uk: Анатолійські мови

en: Andi languages
uk: Андійські мови

en: Aneityum language
uk: Мова анейтюм

en: Anem language
uk: Мова анем

en: Aneme Wake language
uk: Мова анеме-вейк

en: Anesu language
uk: Мова анесу

en: Angal Heneng language
uk: Мова ангал-хененг

en: Angami language
uk: Мова анґамі

en: Angan languages
uk: Анганські мови

en: Anggor language
uk: Мова анґор

en: Angkola dialect
uk: Ангкольський діалект

en: Anglo-Norman dialect
uk: Англо-норманський діалект

en: Anguthimri language
uk: Мова ангутімрі

en: Anindilyakwa language
uk: Мова анінділяква

en: Ankave language
uk: Мова анкаве

en: Anmatyerre language
uk: Мова анматьєрре

en: Antaisaka dialect
uk: Антайсакський діалект

en: Antandroy dialect
uk: Антандройський діалект

en: Anuak language
uk: Мова ануак

en: Anuta language
uk: Мова анута

en: Ao language
uk: Мова ао

en: Aomie language
uk: Мова аомі

en: Apatani language
uk: Мова апатані

en: Apma language
uk: Мова апма

en: Arabana language
uk: Мова арабана

en: Aragonese language
uk: Арагонська мова

en: Arakanese language
uk: Араканська мова

en: Araki language
uk: Мова аракі

en: Archi language
uk: Арчинська мова

en: Areare language
uk: Мова ареаре

en: Aribwatsa language
uk: Мова арібватса

en: Aringa language
uk: Мова арінґа

en: Armenian language
uk: Вірменська мова

en: Armeno-Kipchak language
uk: Вірмено-кипчацька мова

en: Aromanian dialect
uk: Ароманський діалект

en: Arop-Lokep language
uk: Мова ароп-локеп

en: Arosi language
uk: Мова аросі

en: Artificial languages
uk: Штучні мови

en: Asaro language
uk: Мова асаро

en: Asilulu language
uk: Мова асілулу

en: Asmat language
uk: Мова асмат

en: Ata Manobo language
uk: Мова ата-манобо

en: Atayal language
uk: Атаяльська мова

en: Atchin language
uk: Мова атчин

en: Athpare language
uk: Мова антпаре

en: Atinggola language
uk: Мова атінґола

en: Atta language
uk: Мова атта

en: Attic Greek dialect
uk: Аттичний грецький діалект

en: Au language
uk: Мова ау

en: Aulua language
uk: Мова аулуа

en: Australian languages
uk: Австралійські мови

en: Austro-Asiatic languages
uk: Австралоазійські мови

en: Austronesian languages
uk: Австронезійські мови

en: Auyana language
uk: Мова ауяна

en: Avaric language
uk: Аварська мова

en: Avava language
uk: Мова авава

en: Avestan language
uk: Авестійська мова

en: Awa language (Eastern Highlands Province, Papua New Guinea)
uk: Мова ава (Східна Високогірна провінція, Папуа-Нова Гвінея)

en: Awabakal language
uk: Мова авабакал

en: Awara language
uk: Мова авара

en: Ayangan Ifugao dialect
uk: Аянган-іфугайський діалект

en: Ayiwo language
uk: Мова аїво

en: Ayta Anchi Sambal dialect
uk: Айта-анчі-самбальський діалект

en: Ayta Mag Indi dialect
uk: Діалект айта-маг-інді

en: Azerbaijani language
uk: Азербайджанська мова

en: Baba Malay language
uk: Мова баба-малай

en: Bable dialect
uk: Астурійський діалект

en: Bada language (Indonesia)
uk: Мова бада (Індонезія)

en: Badaga dialect
uk: Діалект бадага

en: Badzhuv dialect
uk: Баджувський діалект

en: Bagirmi language
uk: Багірмійська мова

en: Bagobo language
uk: Мова баґобо

en: Bagulal language
uk: Мова баґулал

en: Baham language
uk: Мова бахам

en: Bahinemo language
uk: Мова бахінемо

en: Bahing dialect
uk: Бахінзький діалект

en: Bai language (China)
uk: Мова бай (Китай)

en: Baima language
uk: Мова байма

en: Baining language
uk: Байнінська мова

en: Bajau language
uk: Мова баджо

en: Baka language (Congo (Democratic Republic) and South Sudan)
uk: Мова бака (Демократична республіка Конго та Південний Судан)

en: Bakhtiari language
uk: Бахтіярська мова

en: Baki language (Vanuatu)
uk: Мова бакі (Вануату)

en: Bakumpai dialect
uk: Бакумпайський діалект

en: Balaesang language
uk: Балесанзька мова

en: Balangao language
uk: Мова баланґао

en: Balangingì dialect
uk: Балангінгійський діалект

en: Balantak language
uk: Мова балантак

en: Balinese language
uk: Балійська мова

en: Balti language
uk: Мова балті

en: Baltic languages
uk: Балтійські мови

en: Baltic-Finnic languages
uk: Балто-фінські мови

en: Balto-Slavic linguistic unity
uk: Балто-слов’янська лінгвістична єдність

en: Baluchi language
uk: Белуджійська мова

en: Bambatana language
uk: Мова бамбатана

en: Bamu River language
uk: Мова ріки Баму

en: Banda language (Indonesia)
uk: Мова банда (Індонезія)

en: Bandjalang language
uk: Мова банджаланг

en: Banggai language
uk: Мова банггаї

en: Banjar Hulu dialect
uk: Діалект банджар-хулу

en: Banjarese language
uk: Банджарська мова

en: Banoni language
uk: Мова баноні

en: Bantawa language
uk: Мова бантава

en: Banten dialect
uk: Бантенський діалект

en: Banton language
uk: Бантонська мова

en: Banyjima language
uk: Мова баніджима

en: Bara dialect (Madagascar)
uk: Діалект бара (Мадагаскар)

en: Barai language
uk: Мова бараї

en: Baram language
uk: Мова барам

en: Barangas language
uk: Мова барангас

en: Bardi language
uk: Мова барді

en: Bareë dialect
uk: Діалект барей

en: Bari language (Nilotic)
uk: Мова барі (нілотська)

en: Bariai language
uk: Мова барьяї

en: Barkindji language
uk: Мова баркірджі

en: Barngarla language
uk: Мова барнгарла

en: Bartang dialect
uk: Діалект бартанг

en: Baruya language
uk: Мова баруя

en: Basap language
uk: Мова басап

en: Bashgali language
uk: Мова башгалі

en: Bashkir language
uk: Башкирська мова

en: Basic English
uk: Базова англійська

en: Basque (family)
uk: Баскська (сім’я)

en: Batad Ifugao dialect
uk: Батад-іфугайський діалект

en: Batak language
uk: Мова батак

en: Batak language (Philippines)
uk: Мова батак (Філіппіни)

en: Bats language
uk: Бацбійська мова

en: Bau-Jagoi dialect
uk: Діалект бау-джагой

en: Bauro language
uk: Мова бауро

en: Bauzi language
uk: Мова баузі

en: Bawo language (Indonesia)
uk: Мова баво (Індонезія)

en: Bayan language
uk: Мова баян

en: Bayungu language
uk: Мова баюнгу

en: Beary dialect
uk: Берійський діалект

en: Begak dialect
uk: Беґакський діалект

en: Bekati' language
uk: Мова бекаті

en: Belait language
uk: Мова белаїт

en: Belhariya language
uk: Белхарська мова

en: Benabena language
uk: Мова бенабена

en: Benakat language
uk: Мова бенакат

en: Bengkulu language
uk: Мова бенгкулу

en: Berawan language
uk: Бераванська мова

en: Berik language
uk: Мова берік

en: Berta language
uk: Мова берта

en: Besemah dialect
uk: Бесемахський діалект

en: Betsileo dialect
uk: Діалект бетсілео

en: Betsimisaraka dialect
uk: Бетсімісаракський діалект

en: Bezhta language
uk: Бежтинська мова

en: Bhantu language
uk: Мова бханту

en: Biak language
uk: Мова бьяк

en: Biangai language
uk: Мова бьянгай

en: Biatah dialect
uk: Бьятахський діалект

en: Bidjara language
uk: Мова біджара

en: Bieria language
uk: Мова біеріа

en: Big Nambas language
uk: Мова велика намбас

en: Bikol language
uk: Бікольська мова

en: Bilaan language
uk: Блаанська мова

en: Biliau language
uk: Мова біліау

en: Bilua language
uk: Мова білуа

en: Bimanese language
uk: Біманська мова

en: Bimin language
uk: Мова бімін

en: Binandere language
uk: Мова бінандере

en: Binongko dialect
uk: Діалект бінонґко

en: Bintauna language
uk: Мова бінтауна

en: Binukid Manobo language
uk: Мова бінукід-манобо

en: Binumarien language
uk: Бінумарійська мова

en: Biri language (Australia)
uk: Мова бірі (Австралія)

en: Birri language (Central African Republic)
uk: Мова біррі (Центральноафриканська Республіка)

en: Bisayan languages
uk: Бісайські мови

en: Bishnupuriya dialect
uk: Бішнупурійський діалект

en: Bisorio language
uk: Мова бісоріо

en: Bitur language
uk: Бітурська мова

en: Black Tai language
uk: Чорнотайська мова

en: Blagar language
uk: Мова блаґар

en: Bodo language
uk: Мова бодо

en: Bodo languages
uk: Мови бодо

en: Boiken language
uk: Мова бойкен

en: Bokar language
uk: Мова бокар

en: Bolaang Mongondow language
uk: Мова болаанг-монґондоу

en: Bolinao dialect
uk: Болінайський діалект

en: Bolongan language
uk: Болонганська мова

en: Bom language
uk: Мова бом

en: Bonai dialect
uk: Бонайський діалект

en: Bonan language
uk: Баоанська мова

en: Bongo language
uk: Мова бонґо

en: Bongo-Bagirmi languages
uk: Мови бонґо-баґірмі

en: Bongu language
uk: Мова бонгу

en: Bontoc language
uk: Мова бонток

en: Bor dialect (Dinka)
uk: Борський діалект (дінка)

en: Bor language (Lwo)
uk: Мова бор (луо)

en: Bori language
uk: Мова борі

en: Bosavi language
uk: Мова босаві

en: Botlikh language
uk: Ботліська мова

en: Botolan Sambal dialect
uk: Ботолан-самбальський діалект

en: Bouyei language
uk: Мова буї

en: Boyash dialect
uk: Бояшський діалект

en: Brahui language
uk: Мова брауї

en: Breton language
uk: Бретонська мова

en: Brunei language
uk: Брунейська мова

en: Brythonic languages
uk: Бритські мови

en: Buang language
uk: Мова буанґ

en: Budukh language
uk: Мова будух

en: Bugis language
uk: Бугійська мова

en: Bugotu language
uk: Мова буготу

en: Bugun language
uk: Мова бугун

en: Buin language
uk: Мова буїн

en: Bukar Sadong language
uk: Мова букар-садонґ

en: Bukawa language
uk: Мова букава

en: Bulgaro-Turkic language
uk: Булгаро-тюркська мова

en: Bunaba language
uk: Мова бунаба

en: Bunaban languages
uk: Бунабанські мови

en: Bunak language
uk: Мова бунак

en: Bunama language
uk: Мова бунама

en: Bune Bonda dialect
uk: Буне-бондський діалект

en: Bungku language
uk: Мова буґку

en: Bunun language
uk: Мова бунун

en: Buol language
uk: Мова буол

en: Burarra language
uk: Мова бурарра

en: Burmese language
uk: Бірманська мова

en: Burum language (Papua New Guinea)
uk: Мова бурум (Папуа-Нова Гвінея)

en: Butchulla language
uk: Мова бутчулла

en: Bwaidoga language
uk: Мова бвайдока

en: Bwatoo language
uk: Мова бвату

en: Byangsi language
uk: Мова бьянгсі

en: Béarnais dialect
uk: Беарнський діалект

en: Cajun French dialect
uk: Кажонський діалект французької мови

en: Calamian Tagbanwa language
uk: Каламійська мова тагбанва

en: Caluyanun language
uk: Мова калуянун

en: Camuhi language
uk: Мова камухі

en: Cantonese dialects
uk: Кантонські діалекти

en: Cao Lan language
uk: Мова цяо-лань

en: Carian language
uk: Карійська мова

en: Carolinian language
uk: Каролінська мова

en: Catalan language
uk: Каталанська мова

en: Caucasian Albanian language
uk: Кавказька албанська мова

en: Caucasian languages
uk: Кавказькі мови

en: Cebuano language
uk: Себуанська мова

en: Celtic languages
uk: Кельтські мови

en: Central American Indian languages
uk: Центральноамериканські індіанські мови

en: Central Bontoc dialect
uk: Центральнобонтоцький діалект

en: Central Cordilleran languages
uk: Центральнокордильєрські мови

en: Central Melanau language
uk: Центральна меланау

en: Central Paman languages
uk: Центральнопаманські мови

en: Central Sama language
uk: Центрально-самська мова

en: Central Subanen dialect
uk: Центральносубанонський діалект

en: Central Sudanic languages
uk: Центральносуданські мови

en: Chagatai language
uk: Чагатайська мова

en: Chahar dialect
uk: Чахарський діалект

en: Chakhesang language
uk: Мова чахесанг

en: Chalkandu dialect
uk: Чалкандуський діалект

en: Cham language
uk: Чамська мова

en: Chamalal language
uk: Чамалінська мова

en: Chamba Lahuḷi dialect
uk: Паттанська мова

en: Chambri language
uk: Мова чамбрі

en: Chamic languages
uk: Чамські мови

en: Chamling language
uk: Мова камлінг

en: Chamorro language
uk: Мова чаморро

en: Chamthi language
uk: Мова чамті

en: Chang language
uk: Мова чанг

en: Chantel language
uk: Мова чантьял

en: Chechen language
uk: Чеченська мова

en: Cheke Holo language
uk: Мова чеке-холо

en: Chemgui dialect
uk: Чемгуйський діалект

en: Chepang language
uk: Мова чепанг

en: Cheso dialect
uk: Діалект чесо

en: Chimbu language
uk: Мова чимбу

en: Chinese language
uk: Китайська мова

en: Chino language
uk: Мова чино

en: Chuave language
uk: Мова чуаве

en: Chulym language
uk: Чулимська мова

en: Chuukese language
uk: Чукійська мова

en: Chuvash language
uk: Чуваська мова

en: Cia-cia language
uk: Мова чіа-чіа

en: Cimbrian language
uk: Цимбрська мова

en: Circassian languages
uk: Адигські мови

en: Cirebon dialect
uk: Чиребонський діалект

en: Coastal Paman languages
uk: Узбережно-паманські мови

en: Cornish language
uk: Корнська мова

en: Corsican language
uk: Корсиканська мова

en: Cotabato Manobo language
uk: Мова котабато-манобо

en: Creoles and pidgins
uk: Креольські мови і піджин

en: Crimean Tatar language
uk: Кримськотатарська мова

en: Cuneiform inscriptions, Urartian
uk: Клинописні написи, урартська мова

en: Curonian language
uk: Куршська мова

en: Cuyunon language
uk: Мова куйонон

en: Daa language
uk: Мова даа

en: Dacian language
uk: Дакська мова

en: Dafla language
uk: Мова дафла

en: Daga language
uk: Мова даґа

en: Dagestanian languages
uk: Дагестанські мови

en: Dagur language
uk: Даурська мова

en: Dairi Pakpak dialect
uk: Діалект даїрі-пакпак

en: Daju languages
uk: Дажуцькі мови

en: Dalmatian language (Romance)
uk: Далматійська мова (романська)

en: Daly languages
uk: Мови делі

en: Dampelasa language
uk: Мова дампелас

en: Dani language
uk: Мова дані

en: Danish language
uk: Данська мова

en: Dar Daju Daju language
uk: Мова дажу (дар-дажу)

en: Dargwa language
uk: Даргінська мова

en: Dari language
uk: Дарійська мова

en: Daribi language
uk: Мова дарібі

en: Dariganga dialect
uk: Діалект дарінґанґа

en: Darkhat language
uk: Мова дархат

en: Darling River dialects
uk: Діалекти ріки Дарлінґ

en: Darumbal language
uk: Мова дарумбал

en: Dawawa language
uk: Мова давава

en: Dayak Kantuk language
uk: Мова даяк-кантук

en: Dayak Krio language
uk: Мова даяк-кріо

en: Dayak language
uk: Даякська мова

en: Dazaga language
uk: Дазагаська мова

en: Dedua language
uk: Мова дедуа

en: Dehu language
uk: Мова деху

en: Deli dialect
uk: Делійський діалект

en: Dendi language
uk: Мова денді

en: Deori language
uk: Мова деорі

en: Dhalandji language
uk: Мова дхаланджі

en: Dhangu languages
uk: Мови дханґу

en: Dharawal language
uk: Дхаравальська мова

en: Dhauwurd wurrung language
uk: Мова даувурд вуррунґ

en: Dhimal language
uk: Дхімальська мова

en: Dhungutti language
uk: Мова дхунґутті

en: Dhurga language
uk: Мова дхурґа

en: Dhuwal language
uk: Мова дувал

en: Dibabawon language
uk: Мова дібабавон

en: Didinga language
uk: Мова дідінга

en: Dido language
uk: Цезька мова

en: Digaro language
uk: Мова дігаро

en: Dilling language
uk: Мова діллінґ

en: Dimasa language
uk: Мова дімаса

en: Dinka language
uk: Мова дінка

en: Diyari language
uk: Мова діярі

en: Djabwurrung language
uk: Мова джабвуррунґ

en: Djapu dialect
uk: Діалект джапу

en: Djaru language
uk: Мова джару

en: Djinang language
uk: Мова джинанґ

en: Djingili language
uk: Мова джинґулу

en: Djirbal language
uk: Мова джирбал

en: Dobel language
uk: Мова добел

en: Dobu language
uk: Мова добу

en: Dolakha dialect
uk: Долахський діалект

en: Dolgan language
uk: Долганська мова

en: Dom dialects
uk: Діалекти дом

en: Donggo language
uk: Мова донгго

en: Dongola-Kenuz dialect
uk: Донґола-кенузький діалект

en: Dongxiang language
uk: Дунсянська мова

en: Doric Greek dialect
uk: Доричний діалект грецької мови

en: Doromu-Koki language
uk: Мова дорому-кокі

en: Dravidian languages
uk: Дравідійські мови

en: Dukhan dialect
uk: Духанський діалект

en: Dumagat language (Casiguran)
uk: Мова думаґат (касіґуранська)

en: Dumagat language (Umirey)
uk: Мова думаґат (Умірі)

en: Dumbea language
uk: Мова думбеа

en: Dumi language
uk: Мова думі

en: Duna language
uk: Мова дюна

en: Dungan language
uk: Дунганська мова

en: Dupaninan Agta language
uk: Дупанська мова аґта

en: Duri language
uk: Мова дурі

en: Dusner language
uk: Мова дуснер

en: Dusun Deyah dialect
uk: Дусун-деяський діалект

en: Dusun language
uk: Дусунська мова

en: Dutch language
uk: Нідерландська мова

en: Duungidjawu dialect
uk: Діалект дуунґіджаву

en: Dzongkha language
uk: Мова дзонг-ке

en: Dänjong-kä language
uk: Мова данчжон-ка

en: Dȯrvȯd dialect
uk: Дорводський діалект

en: East Frisian dialect
uk: Східнофризький діалект

en: East Makian language
uk: Східна макіанська мова

en: East Uvean language
uk: Східноувеанська мова

en: Eastern Arrernte language
uk: Східна мова аррернте

en: Eastern Bontoc dialect
uk: Східнобонтоцький діалект

en: Eastern Ifugao dialect
uk: Східноіфугайський діалект

en: Eastern Sudanic languages
uk: Східносуданські мови

en: Eastern Yugur language
uk: Східноюгурська мова

en: Edolo language
uk: Мова едоло

en: Edopi language
uk: Мова едопі

en: Efate language
uk: Ефатська мова

en: Eipo language
uk: Мова ейпо

en: Emae language
uk: Мова емае

en: Embaloh language
uk: Мова ембалох

en: Endo language
uk: Мова ендо

en: Enets language
uk: Енецька мова

en: Enga language
uk: Мова енґа

en: Enggano language
uk: Мова енґано

en: English language
uk: Англійська мова

en: Enim dialect
uk: Енімський діалект

en: Ephthalite language
uk: Ефталітська мова

en: Eromanga language
uk: Мова ероманґа

en: Erzya dialect
uk: Ерзянський діалект

en: Ese language
uk: Мова есе

en: Eskimo-Aleut languages
uk: Ескімосько-алеутські мови

en: Estonian language
uk: Естонська мова

en: Even language
uk: Евенська мова

en: Evenki language
uk: Евенкійська мова

en: Ezhava dialect
uk: Ежавський діалект

en: Fagani language
uk: Мова фаґані

en: Faiwol language
uk: Мова файвол

en: Faliscan language
uk: Фаліскська мова

en: Faroese language
uk: Фарерська мова

en: Fasti consulares
uk: Списки консулів (Fasti consulares)

en: Fasu language
uk: Мова фасу

en: Fataluku language
uk: Мова фаталуку

en: Favorlang language
uk: Фаворланзька мова

en: Fijian language
uk: Фіджійська мова

en: Filipino language
uk: Мова філіпіно

en: Finisterre-Huon languages
uk: Фіністер-гуонські мови

en: Finnic languages
uk: Фінські мови

en: Finnish language
uk: Фінська мова

en: Finno-Ugric languages
uk: Угро-фінські мови

en: Florida language
uk: Флоридська мова

en: Foi language
uk: Мова фой

en: Folopa language
uk: Мова фолопа

en: Fordata language
uk: Мова фордата

en: Fore language
uk: Мова форе

en: Forest Nenets dialect
uk: Тайговий діалект ненецької мови

en: Franco-Provençal dialects
uk: Франко-провансальські діалекти

en: French language
uk: Французька мова

en: Frisian language
uk: Фризька мова

en: Friulian dialect
uk: Фріульська мова

en: Fur language
uk: Мова фур

en: Furu language
uk: Мова фуру

en: Futuna-Aniwa language
uk: Мова футуна-аніва

en: Fuyuge language
uk: Мова фуюґе

en: G//ana language
uk: Мова ґана

en: G/wi language
uk: Мова ґві

en: Gadaba language (Dravidian)
uk: Мова ґадаба (дравідська)

en: Gaddang language
uk: Мова ґадданґ

en: Gadsup language
uk: Мова ґадсуп

en: Gagadu language
uk: Мова ґаґаду

en: Gagauz language
uk: Ґаґаузька мова

en: Gahuku language
uk: Мова ґахуку

en: Galela language
uk: Мова ґалела

en: Galeya language
uk: Мова ґалея

en: Galician language
uk: Галісійська мова

en: Gallo-Italian dialects
uk: Галло-італійські діалекти

en: Gallong language
uk: Мова ґало

en: Galoli language
uk: Мова галолі

en: Galpu language
uk: Мова ґалпу

en: Gambai dialect
uk: Ґамбайський діалект

en: Gamkonora language
uk: Мова ґамконора

en: Gan dialects (China)
uk: Цзянсійські діалекти (Китай)

en: Gangte language
uk: Мова ґанґте

en: Gapapaiwa language
uk: Мова гапапайва

en: Garawa language
uk: Мова ґарава

en: Garo language
uk: Мова ґаро

en: Gascon dialect
uk: Гасконський діалект

en: Gauda dialect
uk: Мова гауда

en: Gayardilt language
uk: Мова ґаярділт

en: Gayo language
uk: Мова ґайо

en: Gbaya language (Central Sudanic)
uk: Мова ґбая (центральносуданська)

en: Gedaged language
uk: Мова ґедаґед

en: Geman Deng language
uk: Мова жеман-денг

en: Georgian language
uk: Грузинська мова

en: German language
uk: Німецька мова

en: Germanic languages
uk: Германські мови

en: Gidabal dialect
uk: Ґідабальський діалект

en: Gilaki language
uk: Мова ґілакі

en: Gilbertese language
uk: Гільбертійська мова

en: Gimi language
uk: Мова ґімі

en: Ginukh language
uk: Гінухська мова

en: Godoberi language
uk: Годоберинська мова

en: Gogodala language
uk: Мова ґоґодала

en: Goidelic languages
uk: Гельські мови

en: Golin dialect
uk: Ґолінський діалект

en: Gondi language
uk: Мова ґонді

en: Gope dialect
uk: Діалект гопе

en: Gorontalo language
uk: Мова горонтало

en: Gothic language
uk: Готська мова

en: Greek Tatar language
uk: Грецька татарська мова

en: Greek language
uk: Грецька мова

en: Gresi language
uk: Мова ґресі

en: Gubbi-Gubbi language
uk: Мова губбі-губбі

en: Gugada dialect
uk: Ґуґадський діалект

en: Guhu-Samane language
uk: Мова ґуху-самане

en: Gumasi language
uk: Мова ґумасі

en: Gumatj language
uk: Мова ґуматж

en: Gumuz language
uk: Ґумузька мова

en: Gungabula language
uk: Мова ґунґабула

en: Gunian language
uk: Ґуньянська мова

en: Gunwinggu language
uk: Мова ґувінґу

en: Gunwingguan languages
uk: Ґунвінґунські мови

en: Gunya language
uk: Мова гунья

en: Gupapuyngu language
uk: Мова ґупапуйнґу

en: Gurani language
uk: Мова гурані

en: Gureng Gureng language
uk: Мова гуренг-гуренг

en: Gurian dialect
uk: Гурійський діалект

en: Gurindji language
uk: Мова ґурінджі

en: Gurung language
uk: Мова ґурунґ

en: Guugu Yimithirr language
uk: Мова ґууґу-їмітірр

en: Gwahatike language
uk: Мова ґвагатіке

en: Gwedena language
uk: Мова ґведена

en: Hahon language
uk: Мова хахон

en: Hakka dialects
uk: Хаккські діалекти

en: Halia language
uk: Мова галія

en: Halmaheran languages
uk: Хальмахерські мови

en: Halopa language
uk: Мова халопа

en: Ham language
uk: Мова хам

en: Hamtai language
uk: Мова хамтай

en: Hani language
uk: Мова хані

en: Hano language
uk: Мова хано

en: Hanunóo language
uk: Мова гануну

en: Haroi language
uk: Мова харой

en: Hatam language
uk: Атамська мова

en: Hattic language
uk: Хаттська мова

en: Havyaka dialect
uk: Хавяцький діалект

en: Hawaiian language
uk: Гавайська мова

en: Hazaragi language
uk: Хазарійська мова

en: Hazili dialect
uk: Мова хазілі

en: Helambu Sherpa language
uk: Мова хеламбу-шерпа

en: Heraclean tablets
uk: Гераклейські таблички

en: Higaonon dialect
uk: Хігаононський діалект

en: Hiligaynon language
uk: Мова гіліґайнон

en: Hiri Motu language
uk: Мова хірі-моту

en: Hittite language
uk: Хеттська мова

en: Hmong-Mien languages
uk: Мови мяо-яо

en: Hoava language
uk: Мова хоава

en: Hokkien dialects
uk: Хоккієнські діалекти

en: Hote language
uk: Мова хоте

en: Hua Lisu dialect
uk: Хуа-лісуйський діалект

en: Hua dialect (Papua New Guinea)
uk: Діалект хуа (Папуа-Нова Гвінея)

en: Hula language
uk: Мова хула

en: Huli language
uk: Мова хулі

en: Hungarian language
uk: Угорська мова

en: Hunzib language
uk: Гунзибська мова

en: Hurrian language
uk: Хуррітська мова

en: Iai language
uk: Мова яй

en: Iamalele language
uk: Мова ямалеле

en: Iatmul language
uk: Мова ятмул

en: Ibaloi language
uk: Мова ібалой

en: Iban language
uk: Ібанська мова

en: Ibanag language
uk: Мова ібанаґ

en: Icelandic language
uk: Ісландська мова

en: Ida'an language
uk: Мова іда’ан

en: Idaté language
uk: Мова ідате

en: Idu language
uk: Мова іду

en: Ifugao language
uk: Мова іфуґао

en: Iha language
uk: Мова іха

en: Ik language
uk: Мова ік

en: Ilianen Manobo language
uk: Мова іліанен-манобо

en: Illyrian languages
uk: Іллірійські мови

en: Iloko language
uk: Мова ілоко

en: Ilongot language
uk: Мова ілонґот

en: Imbongu language
uk: Мова імбонгу

en: Imeretian dialect
uk: Імеретійський діалект

en: Inanwatan language
uk: Інанватська мова

en: Inari Sami dialect
uk: Інарі-саамський діалект

en: Indo-Aryan languages
uk: Індоарійські мови

en: Indo-European languages
uk: Індоєвропейські мови

en: Indo-Iranian languages
uk: Індоіранські мови

en: Indonesian language
uk: Індонезійська мова

en: Ingassana language
uk: Інгассанська мова

en: Ingilo dialect
uk: Діалект інґіло

en: Ingrian language
uk: Іжорська мова

en: Ingush language
uk: Інгушська мова

en: Inoke language
uk: Мова іноке

en: Inscriptions, Cypro-Minoan
uk: Написи, кіпро-мінойська мова

en: Inscriptions, Greek
uk: Написи, грецька мова

en: Inscriptions, Latin
uk: Написи, латинська мова

en: Inscriptions, Linear A
uk: Написи, лінійна писемність A

en: Inscriptions, Linear B
uk: Написи, лінійна писемність B

en: Ionic Greek dialect
uk: Іонічний діалект грецької мови

en: Ipili language
uk: Мова іпілі

en: Irahutu language
uk: Мова іраруту

en: Iranian languages
uk: Іранські мови

en: Irish language
uk: Ірландська мова

en: Irula language
uk: Мова ірула

en: Irumu language
uk: Мова іруму

en: Ishkashmi dialect
uk: Ішкашимський діалект

en: Isinay language
uk: Ісінайська мова

en: Isneg language
uk: Мова існеґ

en: Istro-Romanian dialect
uk: Істро-романський діалект

en: Italian language
uk: Італійська мова

en: Italic languages and dialects
uk: Італійські мови і діалекти

en: Itawis language
uk: Мова ітавіс

en: Itbayat dialect
uk: Ітбаятський діалект

en: Ivatan language
uk: Іватанська мова

en: Iwaidja language
uk: Мова іваїджа

en: Iwam language
uk: Мова івам

en: Iyo language (Papua New Guinea)
uk: Мова ійо (Папуа-Нова Гвінея)

en: Jama Mapun language
uk: Мова джама-мапун

en: Jamee language
uk: Мова джамей

en: Jaminjung language
uk: Джамінджунзька мова

en: Jaminjungan languages
uk: Джаміндунзькі мови

en: Japanese (family)
uk: Японська (сім’я)

en: Jarai language
uk: Джарайська мова

en: Jarut language
uk: Мова джарут

en: Javanese language
uk: Яванська мова

en: Jawoyn language
uk: Мова джавойн

en: Jenukuruba dialect
uk: Дженукурубський діалект

en: Jero language
uk: Мова джеро

en: Jirel language
uk: Мова джірел

en: Ju/'hoan language
uk: Жухоанська мова

en: Judeo-French language
uk: Царфатська мова

en: Judeo-Italian language
uk: Єврейсько-італійська мова

en: Judeo-Tajik language
uk: Єврейсько-таджицька мова

en: Judeo-Tat language
uk: Єврейсько-татська мова

en: Jur Modo language
uk: Мова джур-модо

en: Jurchen language
uk: Чжурчженська мова

en: Kaba language (Central Sudanic)
uk: Мова каба (центральносуданська)

en: Kabardian language
uk: Кабардинська мова

en: Kabui language
uk: Мова кабуй

en: Kachin language
uk: Качинська мова

en: Kadu language
uk: Мова каду

en: Kaduo language
uk: Мова кадуо

en: Kagate dialect
uk: Каґатський діалект

en: Kagayanen language
uk: Мова каґаянен

en: Kahayan language
uk: Кахаянська мова

en: Kaidipang language
uk: Мова кайдіпанґ

en: Kaike language
uk: Мова кайке

en: Kaili language
uk: Мова каїлі

en: Kairi language
uk: Мова каїрі

en: Kaiwa language (Papua New Guinea)
uk: Мова кайва (Папуа-Нова Гвінея)

en: Kaki Ae language
uk: Мова какі-ае

en: Kakilingan Sambal dialect
uk: Какілінган-самбальський діалект

en: Kala Lagaw Ya language
uk: Мова кала-лагау-я

en: Kalabra language
uk: Мова калабра

en: Kalagan language
uk: Калаганська мова

en: Kalam language
uk: Мова калам

en: Kalamian languages
uk: Каламійські мови

en: Kalenjin language
uk: Календжинська мова

en: Kalinga languages
uk: Мови калінга

en: Kalkatungu language
uk: Мова калкатунґу

en: Kallan dialect
uk: Калланський діалект

en: Kalmyk language
uk: Калмицька мова

en: Kaluli language
uk: Мова калулі

en: Kamano language
uk: Мова камано

en: Kamasau language
uk: Мова камасау

en: Kamassin language
uk: Камассінська мова

en: Kambera dialect
uk: Камберський діалект

en: Kamilaroi language
uk: Мова каміларой

en: Kamma dialect
uk: Каммський діалект

en: Kamoro language
uk: Мова каморо

en: Kamtuk language
uk: Мова камтук

en: Kamula language
uk: Мова камула

en: Kanauri language
uk: Мова кіннаурі

en: Kanembu language
uk: Мова канембу

en: Kanite language
uk: Мова каніте

en: Kankanay language
uk: Мова канканай

en: Kannada language
uk: Мова каннада

en: Kanuri language
uk: Мова канурі

en: Kanyara languages
uk: Каньярські мови

en: Kapauku language
uk: Мова капауку

en: Kapingamarangi language
uk: Капінгамаранзька мова

en: Kapone language
uk: Мова капоне

en: Kara language (Central African Republic and South Sudan)
uk: Мова кара (Центральноафриканська Республіка та Південний Судан)

en: Kara language (Papua New Guinea)
uk: Мова кара (Папуа-Нова Гвінея)

en: Kara-Kalpak language
uk: Каракалпацька мова

en: Karachay-Balkar language
uk: Карачаєво-балкарська мова

en: Karaim language
uk: Караїмська мова

en: Karajarri language
uk: Мова караджаррі

en: Karakhanid language
uk: Караханідська мова

en: Karamanli dialect
uk: Караманлійський діалект

en: Karamojong language
uk: Мова карамоджонг

en: Karao language
uk: Мова карао

en: Karata language
uk: Мова карата

en: Karelian language
uk: Карельська мова

en: Karen languages
uk: Каренські мови

en: Karko language
uk: Мова карко

en: Karksi dialect
uk: Карксійський діалект

en: Karo-Batak dialect
uk: Каро-батацький діалект

en: Kartvelian languages
uk: Картвельські мови

en: Kasaba dialect
uk: Касабський діалект

en: Kasua language
uk: Мова касуа

en: Katingan language
uk: Катінганська мова

en: Kattang language
uk: Мова каттанґ

en: Kaulong language
uk: Мова куалонг

en: Kaure language
uk: Мова кауре

en: Kaurna language
uk: Мова ґане

en: Kavalan language
uk: Мова кавалан

en: Kawi language
uk: Мова каві

en: Kayah language
uk: Мова кая

en: Kayan language (Borneo)
uk: Каянська мова (Борнео)

en: Kayapa Kallahan language
uk: Каяпа-каллаханська мова

en: Kaytetye language
uk: Мова кайтетьє

en: Kayu Agung language
uk: Мова каю агунг

en: Kazakh language
uk: Казахська мова

en: Kazukuru language
uk: Мова казукуру

en: Kedang language
uk: Мова кеданґ

en: Kedayan dialect
uk: Кедайський діалект

en: Kelabit language
uk: Мова келабіт

en: Keley-i Kallahan language
uk: келі-і-каллаханська мова

en: Kelon language
uk: Мова келон

en: Kemak language
uk: Мова кемак

en: Kenga language
uk: Мова кенґа

en: Keopara language
uk: Мова кеопара

en: Kerewo language
uk: Мова керево

en: Kerinci language
uk: Мова керінсі

en: Ketengban language
uk: Кетенгбанська мова

en: Kewa language
uk: Мова кева

en: Khakass language
uk: Хакаська мова

en: Khalaj language
uk: Халайська мова

en: Khaling language
uk: Мова халінґ

en: Khalkha dialect
uk: Халхський діалект

en: Kham language
uk: Кхамська мова

en: Kham language (Nepal)
uk: Кхамська мова (Непал)

en: Khamnigan language (Mongolian)
uk: Хамнізька мова (монгольська)

en: Khams Tibetan language
uk: Хамська тибетська мова

en: Khamti language
uk: Мова кхамті

en: Khanty language
uk: Хантийська мова

en: Khayasa language
uk: Мова хаяса

en: Khezha language
uk: Мова хежа

en: Khiamniungan language
uk: Хямніунзька мова

en: Khinalugh language
uk: Хіналузька мова

en: Khitan language
uk: Киданська мова

en: Khoikhoi language
uk: Мова нама

en: Khoisan languages
uk: Койсанські мови

en: Khomani language
uk: Мова хомані

en: Khorezmian Turkic language
uk: Хорезмійська тюркська мова

en: Khuf dialect
uk: Хуфський діалект

en: Khvarshi language
uk: Мова хварші

en: Khün language
uk: Мова кхун

en: Kiangan Ifugao dialect
uk: Кьянгансько-іфугійський діалект

en: Kildin Sami dialect
uk: Кільдинський саамський діалект

en: Kimaragang language
uk: Мова кімараґанґ

en: Kinaray-a language
uk: Мова кінарай-а

en: Kipchak language
uk: Кипчацька мова

en: Kipsikis dialect
uk: Кіпсігійський діалект

en: Kiput language
uk: Мова кіпут

en: Kiranti languages
uk: Кірантійські мови

en: Kiriwinian language
uk: Кірівіньянська мова

en: Kisan language (Dravidian)
uk: Кісанська мова (дравідська)

en: Kisar language
uk: Кісарська мова

en: Kitava language
uk: Мова кітава

en: Kitja language
uk: Мова кітжа

en: Kiwai languages
uk: Ківайські мови

en: Kluet language
uk: Мова клует

en: Kobon language
uk: Мова кобон

en: Kodagu language
uk: Мова кодаґу

en: Kogai language
uk: Мова коґай

en: Koiari language
uk: Мова коярі

en: Koibalian dialect
uk: Койбальянський діалект

en: Kok Borok language
uk: Мова кок-борок

en: Kokoberra language
uk: Мова кокоберра

en: Kokota language
uk: Мова кокота

en: Kolakngat dialect
uk: Діалект колакнґат

en: Kolami language
uk: Мова коламі

en: Kolo dialect
uk: Діалект коло

en: Koluawawa language
uk: Мова колуавава

en: Komba language
uk: Мова комба

en: Kombai language
uk: Мова комбай

en: Komering dialect
uk: Комерінзький діалект

en: Komi language
uk: Мова комі

en: Komi-Permyak dialect
uk: Комі-пермяцький діалект

en: Komi-Yazʾva dialect
uk: Комі-язьвінський діалект

en: Komodo dialect
uk: Комодський діалект

en: Komunku dialect
uk: Діалект комунку

en: Konda language
uk: Мова конда

en: Konda-Reddi dialect
uk: Діалект конда-редді

en: Kondjo dialect
uk: Діалект конджо

en: Kongara dialect
uk: Конгарський діалект

en: Konyak language
uk: Конякська мова

en: Koongurrukuñ language
uk: Мова коонґуррукунь

en: Koraga language
uk: Мова кораґа

en: Korana language
uk: Мова корана

en: Korape language
uk: Мова корафе

en: Korean language
uk: Корейська мова

en: Koronadal Blaan language
uk: Мова корондал-блаан

en: Korowai language
uk: Мова короваї

en: Kosarek language
uk: Мова косарек

en: Kosena dialect
uk: Косенський діалект

en: Kosraean language
uk: Кусайська мова

en: Kota language (India)
uk: Мова кота (Індія)

en: Kovai language
uk: Мова ковай

en: Koya language
uk: Мова коя

en: Koyraboro Senni dialect
uk: Діалект койраборо-сенні

en: Krimchak language
uk: Кримацька мова

en: Krisa language
uk: Мова кріса

en: Kryts language
uk: Кризька мова

en: Kubachi dialect
uk: Кубачський діалект

en: Kubu language
uk: Мова кубу

en: Kubuang Tigo Baleh dialect
uk: Кубанг-тіго-балехський діалект

en: Kui language (Dravidian)
uk: Мова куй (дравідська)

en: Kukatja language
uk: Мова кукаджа

en: Kuku-Yalanji language
uk: Мова куку-яланджі

en: Kulung language (Kiranti)
uk: Мова кулунґ (Кірант)

en: Kumak language
uk: Мова кумак

en: Kuman languages
uk: Кипчацькі мови

en: Kumandin dialect
uk: Кумандінський діалект

en: Kumbainggar language
uk: Мова кумбайнґар

en: Kumyk language
uk: Кумикська мова

en: Kunama language
uk: Мова кунама

en: Kunbarlang language
uk: Мова кунбарланґ

en: Kung-Ekoka language
uk: Мова кунг-екока

en: Kuni language
uk: Мова куні

en: Kunimaipa language
uk: Мова кунімаїпа

en: Kunjen dialects
uk: Кунженські діалекти

en: Kurada language
uk: Мова курада

en: Kurdish language
uk: Курдська мова

en: Kurnai languages
uk: Курнайські мови

en: Kurti language
uk: Мова курті

en: Kurukh language
uk: Мова курух

en: Kurung language
uk: Мова курунґ

en: Kusunda language
uk: Мова кусунда

en: Kutai language
uk: Мова кутай

en: Kuuku Ya'u language
uk: Мова кууку-я’у

en: Kuurn kopan noot language
uk: Мова куурн-копан-ноот

en: Kuvakan dialect
uk: Кувакський діалект

en: Kuvi language
uk: Мова куві

en: Kwaio language
uk: Мова квайо

en: Kwamera language
uk: Мова квамера

en: Kwara'ae language
uk: Мова квара’ае

en: Kwerba language
uk: Мова кверба

en: Kwini language
uk: Мова квіні

en: Kxoe language
uk: Мова кої

en: Kyaka language
uk: Мова кьяка

en: Kyirong dialect
uk: Діалект кьїронґ

en: Kyrgyz language
uk: Киргизька мова

en: Kyzyl dialect
uk: Кизильський діалект

en: Kâte language
uk: Мова коте

en: Labo language
uk: Мова лабо

en: Ladakhi language
uk: Ладакхська мова

en: Ladin dialect
uk: Ладинський діалект

en: Ladino language
uk: Ладінська мова

en: Lahu Bakeo dialect
uk: Діалект лаху-бакео

en: Lahu language
uk: Мова лаху

en: Lahuli language
uk: Лахульська мова

en: Lak language
uk: Лакська мова

en: Lakher language
uk: Мова лакхер

en: Laki language (Iran)
uk: Мова лекі (Іран)

en: Lakona language
uk: Мова лакона

en: Lamaholot language
uk: Мова ламаголот

en: Lamalama language
uk: Мова ламалама

en: Lamandau language
uk: Мова ламандау

en: Lambau dialect
uk: Діалект ламбау

en: Lamenu language
uk: Мова ламену

en: Lamma language
uk: Мова ламма

en: Lampung language
uk: Лампунзька мова

en: Land Dayak languages
uk: Мови краю Даяк

en: Lango language (Uganda)
uk: Мова ланго (Уганда)

en: Lao language
uk: Лаоська мова

en: Lardil language
uk: Мова ларділ

en: Larike-Wakasihu language
uk: Мова ларіке-вакасіху

en: Larrakia language
uk: Мова ларракья

en: Larrakiyan languages
uk: Ларракьянські мови

en: Lashi language
uk: Мова лачік

en: Lashkh dialect
uk: Лашхський діалект

en: Latgalian dialect
uk: Латгальський діалект

en: Latin language
uk: Латинська мова

en: Latvian language
uk: Латвійська мова

en: Lavongai language
uk: Мова лавонґай

en: Lavukaleve language
uk: Мова лавукалеве

en: Lawangan language
uk: Лаванганська мова

en: Laz language
uk: Лазська мова

en: Lematang language
uk: Лематанзька мова

en: Lembak Bilide dialect
uk: Лембак-білідський діалект

en: Lenakel dialect
uk: Ленакельський діалект

en: Lendu language
uk: Мова ленду

en: Lese language
uk: Мова лесе

en: Letri lgona language
uk: Мова летрі-лгона

en: Leuangiua language
uk: Мова леуангіуа

en: Lewo language
uk: Мова лево

en: Lewoingu dialect
uk: Діалект левойнгу

en: Lezgian language
uk: Лезгінська мова

en: Lhomi language
uk: Центральнотибетська мова

en: Lhota language
uk: Мова лота

en: Liangmai Naga language
uk: Мова нага (ліангмай)

en: Limbu language
uk: Мова лімбу

en: Limburgish language
uk: Лімбурзька мова

en: Limilngan language
uk: Лімільська мова

en: Lindrou language
uk: Мова ліндроу

en: Lintang dialect
uk: Лінтанзький діалект

en: Lisu language
uk: Мова лісу

en: Lithuanian language
uk: Литовська мова

en: Livonian language
uk: Лівська мова

en: Logo language
uk: Мова лого

en: Lolak language
uk: Мова лолак

en: Loloish languages
uk: Лолойські мови

en: Lom language
uk: Мова лом

en: Longgu language
uk: Мова лонґу

en: Loniu language
uk: Мова лоніу

en: Lonwolwol dialect
uk: Лонволвольський діалект

en: Lopa language
uk: Мова лопа

en: Lopa language (Nepal)
uk: Мова лопа (Непал)

en: Lote language
uk: Мова лоте

en: Lotuko language
uk: Мова лотуко

en: Lou language
uk: Мова лоу

en: Low German language
uk: Нижньонімецька мова

en: Lower Tanudan Kalinga language
uk: Нижня танудан-калінзька мова

en: Ludic dialect
uk: Людікський діалект

en: Lugbara language
uk: Луґбарська мова

en: Lule Sami dialect
uk: Луле-саамський діалект

en: Lunambe dialect
uk: Лунамбський діалект

en: Lundayeh language
uk: Мова лундаєх

en: Lungchang dialect
uk: Луньчанський діалект

en: Lungming language
uk: Мова лунгмінг

en: Luo language (Kenya and Tanzania)
uk: Мова луо (Кенія і Танзанія)

en: Lusi language
uk: Мова лусі

en: Luwian language
uk: Лувійська мова

en: Luxembourgish language
uk: Люксембурзька мова

en: Lwo language (South Sudan)
uk: Мова лво (Південний Судан)

en: Lycian language
uk: Лікійська мова

en: Lydian language
uk: Лідійська мова

en: Lü language
uk: Мова лу

en: Ma'ya language (Indonesia)
uk: Мова ма’я (Індонезія)

en: Maanyan language
uk: Мова мааньян

en: Maasai language
uk: Масайська мова

en: Maba language
uk: Мова маба

en: Maban language
uk: Мабанська мова

en: Maban languages
uk: Мабанські мови

en: Mabuso languages
uk: Мови мабусо

en: Macedonian language (Ancient)
uk: Македонська мова (давня)

en: Madari language
uk: Мова мадарі

en: Madurese language
uk: Мадурська мова

en: Magar language
uk: Мова маґар

en: Magi language (Southern Highlands Province, Papua New Guinea)
uk: Мова маґі (Південна Високогірна провінція, Папуа-Нова Гвінея)

en: Magindanao language
uk: Мова маґінданао

en: Mahas-Fiyadikka language
uk: Мова махас-фіядікка

en: Mai Brat language
uk: Мова маї-брат

en: Mailu language
uk: Мова майлу

en: Maisin language
uk: Мова майсін

en: Majang language
uk: Мова маджанґ

en: Majingai dialect
uk: Маджинґайський діалект

en: Makasai language
uk: Макасайська мова

en: Makasar language
uk: Макасарська мова

en: Makuʾa language (Indonesia)
uk: Мова маку’а (Індонезія)

en: Malagasy language
uk: Малагасійська мова

en: Malak Malak language
uk: Мова малак-малак

en: Malay language
uk: Малайська мова

en: Malayalam language
uk: Мова малаялам

en: Malayan languages
uk: Малайські мови

en: Malfaxal language
uk: Малфаксальська мова

en: Malgana language
uk: Мова малґана

en: Malo language (Vanuatu)
uk: Мова мало (Вануату)

en: Malto language
uk: Мова малто

en: Mamanwa language
uk: Мова маманва

en: Mambai language
uk: Мамбайська мова

en: Mamvu language
uk: Мова мамву

en: Manam language
uk: Мова манам

en: Manambu language
uk: Мова монамбу

en: Manchu language
uk: Маньчжурська мова

en: Manda language (Dravidian)
uk: Мова манда (дравідська)

en: Mandailing dialect
uk: Мандайлінзький діалект

en: Mandak language
uk: Мова мандак

en: Mandar language
uk: Мандарська мова

en: Mandara language (Papua New Guinea)
uk: Мова мандара (Папуа-Нова Гвінея)

en: Mandarin dialects
uk: Мандаринські діалекти

en: Mandegusu language
uk: Мова мандеґусу

en: Mandjildjara dialect
uk: Манджилджарський діалект

en: Mandura dialect
uk: Мандурський діалект

en: Manga dialect (Niger and Nigeria)
uk: Діалект манґа (Нігер та Нігерія)

en: Mangaian language
uk: Манґаянська мова

en: Mangala language
uk: Мова манґала

en: Mangap language
uk: Мова мангап

en: Mangarayi language
uk: Мангарайська мова

en: Mangareva language
uk: Мова манґарева

en: Mangbetu language
uk: Мова манґбету

en: Manggarai language (Indonesia)
uk: Манґрайська мова (Індонезія)

en: Mangseng language
uk: Мова мангсенг

en: Mangyan language
uk: Манґьянська мова

en: Manipuri language
uk: Маніпурська мова

en: Manobo languages
uk: Мови манобо

en: Mansaka language
uk: Мова мансака

en: Mansi language
uk: Мансійська мова

en: Mantang dialect
uk: Діалект мантанґ

en: Mantharda languages
uk: Мантардські мови

en: Manui language
uk: Мова мануй

en: Manuscripts, Greek
uk: Рукописи, грецька мова

en: Manuscripts, Latin
uk: Рукописи, латинська мова

en: Manuvu language
uk: Мова мануву

en: Manx language
uk: Менська мова

en: Mao Naga language
uk: Мова нага (мао)

en: Maori language
uk: Маорійська мова

en: Mape language
uk: Мова мапе

en: Mara language (Australia)
uk: Мова мара (Австралія)

en: Maram language
uk: Мова марам

en: Maranunggu language
uk: Мова маранунггу

en: Margany language
uk: Мова маргані

en: Mari language
uk: Марійська мова

en: Mari languages (Australia)
uk: Мова марі (Австралія)

en: Maria language (India)
uk: Мова марія (Індія)

en: Marigl dialect
uk: Маріґльський діалект

en: Marindinese language
uk: Маріндінійська мова

en: Maring language
uk: Мова марінґ

en: Marino language
uk: Мова маріно

en: Markham languages
uk: Мархамські мови

en: Marngu languages
uk: Мови марнґу

en: Marovo language
uk: Мова марово

en: Marquesan language
uk: Маркізька мова

en: Marri Amu language
uk: Мова маррі-аму

en: Marringarr language
uk: Мова маррінґарр

en: Marshallese language
uk: Маршальська мова

en: Martu Wangka language
uk: Мова марту-вангка

en: Martuyhunira language
uk: Мова мартуйуніра

en: Maru language
uk: Мова мару

en: Masalit language
uk: Масалітська мова

en: Masbateno language
uk: Мова масбатеньйо

en: Masenrempulu languages
uk: Мови масенремпулу

en: Masikoro dialect
uk: Масікорський діалект

en: MatigSalug language
uk: Мова матігслуг

en: Mator language
uk: Мова матор

en: Maung language
uk: Мова маунґ

en: Mavea language
uk: Мова мавеа

en: Mawasangka dialect
uk: Мавасангкський діалект

en: Mayapic languages
uk: Маяпські мови

en: Mayoyao Ifugao dialect
uk: Майояо-іфугайський діалект

en: Maʾdi language (Uganda and South Sudan)
uk: Мова ма’ді (Уганда та Південний Судан)

en: Mbai language (Moissala)
uk: Мова мбаї (Мойссала)

en: Meax language
uk: Мова меях

en: Median language
uk: Мідійська мова

en: Medlpa language
uk: Мова медлпа

en: Megeb dialect
uk: Мегебський діалект

en: Megleno-Romanian language
uk: Мегленська румунська мова

en: Mek languages
uk: Мекські мови

en: Mekeo language
uk: Мова мекео

en: Mekongga language
uk: Мова меконгга

en: Melanesian languages
uk: Меланезійські мови

en: Mele-Fila language
uk: Мова меле-філа

en: Melebuganon language
uk: Мелебуґанонська мова

en: Mendalam Kayan dialect
uk: Мендалам-каянський діалект

en: Mende language (Papua New Guinea)
uk: Мова менде (Папуа-Нова Гвінея)

en: Mentawai language
uk: Ментавайська мова

en: Menya language
uk: Мова меня

en: Meratus dialect
uk: Мератуський діалект

en: Merei language
uk: Мова мерей

en: Merolu dialect
uk: Мерольський діалект

en: Merya language
uk: Мерянська мова

en: Messapic language
uk: Мессапська мова

en: Mian language
uk: Міанська мова

en: Micronesian languages
uk: Мікронезійські мови

en: Middle Paman languages
uk: Середньопаманські мови

en: Midob language
uk: Мова мідоб

en: Migabac language
uk: Мова міґабак

en: Miisiirii dialect
uk: Місірійський діалект

en: Miji language
uk: Мова міджі

en: Miju dialect
uk: Міджуйський діалект

en: Mikir language
uk: Мова мікір

en: Milang language
uk: Мова міланґ

en: Minangkabau language
uk: Мова мінангкабау

en: Minaveha language
uk: Мова мінавеха

en: Mingrelian language
uk: Мінгрельська мова

en: Mirandese dialect
uk: Мірандський діалект

en: Mirndi languages
uk: Мірндські мови

en: Mishar dialect
uk: Мішарський діалект

en: Mishmi language
uk: Мова мішмі

en: Misima language
uk: Мова місіма

en: Misima-Panayati language
uk: Мова місіма-панаяті

en: Miyemu language
uk: Мова мієму

en: Moghol language
uk: Могольська мова

en: Moken language
uk: Мова мокен

en: Mokilese language
uk: Мокільська мова

en: Moklen language
uk: Мова моклен

en: Moklum dialect
uk: Моклумський діалект

en: Moksha dialect
uk: Мокшанський діалект

en: Moldovan dialect
uk: Молдовський діалект

en: Molima language
uk: Мова моліма

en: Mongolian language
uk: Монгольська мова

en: Mongolian languages
uk: Монгольські мови

en: Mongour language
uk: Монгорська мова

en: Mono-Alu language
uk: Мова моно-алу

en: Monpa language
uk: Мова монпа

en: Monumbo language
uk: Мова монумбо

en: Moplah dialect
uk: Мопласький діалект

en: Mordvin language
uk: Мордовська мова

en: Mori language
uk: Мова морі

en: Moronene language
uk: Мова моронене

en: Mortlockese language
uk: Мортлокська мова

en: Moru language
uk: Мова мору

en: Moshang language
uk: Мова мошанг

en: Mota language
uk: Мова мота

en: Motlav language
uk: Мова мотлав

en: Motu language
uk: Мова моту

en: Mouk language
uk: Мова моук

en: Mountain Arapesh language
uk: Гірськоарапешська мова

en: Mountain Koiari language
uk: Мова гори коярі

en: Mpur language (Indonesia)
uk: Мова мпур (Індонезія)

en: Mualang language
uk: Мова муаланґ

en: Mudburra language
uk: Мова мудбурра

en: Muduapa language
uk: Мова мудуапа

en: Muduva dialect
uk: Мудувський діалект

en: Mufian language
uk: Муфіанська мова

en: Mugil language
uk: Мова мугіл

en: Mukawa language
uk: Мова мукава

en: Mukomuko language
uk: Мова мукомуко

en: Mukri dialect
uk: Мукрійський діалект

en: Mulgi dialect
uk: Південноестонський діалект

en: Muna language
uk: Мова муна

en: Munji language
uk: Мунджанська мова

en: Murle language
uk: Мова мурле

en: Murrinhpatha language
uk: Мова мурінь-патха

en: Murundi language
uk: Мова мурунді

en: Murut language
uk: Мова мурут

en: Muruwari language
uk: Мова муруварі

en: Musi dialect
uk: Мусійський діалект

en: Musom language
uk: Мова мусом

en: Muyuw language
uk: Мова муюв

en: Mysian language
uk: Мізійська мова

en: Māzandarānī language
uk: Мова мазандарані

en: Māḍiyā-Goṇḍī dialect
uk: Мадья-гондійський діалект

en: Nabak language
uk: Мова набак

en: Naga Pidgin
uk: Нага (піджин)

en: Naga languages
uk: Мови нага

en: Nakanai language
uk: Мова наканаї

en: Nakara language
uk: Мова накара

en: Nakh languages
uk: Нахські мови

en: Nakho-Dagestanian languages
uk: Нахсько-дагестанські мови

en: Nali language
uk: Мова налі

en: Nalik language
uk: Мова налік

en: Nam language
uk: Мова нам

en: Nama language
uk: Мова нама

en: Namakura language
uk: Мова намакура

en: Naman language (Vanuatu)
uk: Мова наман (Вануату)

en: Namia language
uk: Мова намья

en: Nanai language
uk: Нанайська мова

en: Nandi language
uk: Мова нанді

en: Nandi languages
uk: Мови нанді

en: Nankina language
uk: Мова нанкіна

en: Napu language
uk: Мова напу

en: Nara language
uk: Мова нара

en: Narak language
uk: Мова нарак

en: Narangga language
uk: Мова наранґа

en: Narrinyeri language
uk: Мова нарріньєрі

en: Nasioi language
uk: Мова насіой

en: Natanzi language
uk: Мова натанзі

en: Nauruan language
uk: Науранська мова

en: Naxi language
uk: Мова насі

en: Nayki language
uk: Мова найкі

en: Ndjebbana language
uk: Мова нджеббана

en: Ndu languages
uk: Мови нду

en: Negidal language
uk: Негідальська мова

en: Nehan language
uk: Мова нехан

en: Nek language
uk: Мова нек

en: Nemi language
uk: Мова немі

en: Nenets language
uk: Ненецька мова

en: Nengone language
uk: Мова ненґоне

en: Nenusa-Miangas dialect
uk: Ненуса-Міангаський діалект

en: Nese language
uk: Мова несе

en: Newari language
uk: Неварська мова

en: Ngaanyatjarra language
uk: Мова нґааньяджарра

en: Ngada language
uk: Мова нґада

en: Ngadju language (Australia)
uk: Мова нґаджу (Австралія)

en: Ngaju language
uk: Мова нґаджу

en: Ngalakan language
uk: Мова нґалакан

en: Ngalduku dialect
uk: Нгалдукуський діалект

en: Ngaliwuru language
uk: Мова нґалівуру

en: Ngama dialect
uk: Нгамський діалект

en: Nganasan language
uk: Нганасанська мова

en: Ngandi language
uk: Мова нґанді

en: Ngangikurunggurr language
uk: Мова нгангікурунґурр

en: Ngarinyin language
uk: Мова нґаріньїн

en: Ngarinyman language
uk: Мова нґаріньман

en: Ngarla language
uk: Мова нґарла

en: Ngarluma language
uk: Мова нґарлума

en: Ngatik language
uk: Мова нгатік

en: Ngawun language
uk: Мова нгавун

en: Nggerikudi language
uk: Мова нґерікуді

en: Ngiti language
uk: Мова нгіті

en: Ngumbin languages
uk: Мови нгумбін

en: Nguna language
uk: Мова нґуна

en: Nhanda language
uk: Мова нханда

en: Nharo language
uk: Мова нхаро

en: Nias language
uk: Ніасська мова

en: Niger-Kordofanian languages
uk: Нігер-кордофанські мови

en: Nii language
uk: Мова ніі

en: Nilo-Hamitic languages
uk: Нілохамітські мови

en: Nilo-Saharan languages
uk: Ніло-сахарські мови

en: Nilotic languages
uk: Нілотські мови

en: Nimboran language
uk: Німборанська мова

en: Niuean language
uk: Ніуська мова

en: Nizhneinʹvenskiĭ dialect
uk: Нижньоіньвенський діалект

en: Nocte language
uk: Мова нокте

en: Nogai language
uk: Ногайська мова

en: Nogugu language
uk: Мова ноґуґу

en: Norn language
uk: Норнська мова

en: North American Indian languages
uk: Північноамериканські індіанські мови

en: North Efate language
uk: Північноефатська мова

en: North Frisian dialect
uk: Північнофризький діалект

en: Northeastern Kiwai language
uk: Північно-східна ківайська мова

en: Northeastern Thai language
uk: Північно-східна тайська мова

en: Northern Altai language
uk: Північноалтайська мова

en: Northern Kankanay dialect
uk: Північний канканайський діалект

en: Northern Khanty dialect
uk: Північнохантийський діалект

en: Northern Min dialects
uk: Північні діалекти мін

en: Northern Paman languages
uk: Північнопаманські мови

en: Northern Roglai dialect
uk: Північнороґлайський діалект

en: Northern Sami dialect
uk: Північносаамський діалект

en: Northern Thai language
uk: Північнотайська мова

en: Norwegian language
uk: Норвезька мова

en: Norwegian language (Nynorsk)
uk: Норвезька мова (нюноршк)

en: Notsi language
uk: Мова ноці

en: Notu language
uk: Мова ноту

en: Nuaulu language
uk: Мова нуаулу

en: Nubian languages
uk: Нубійські мови

en: Nuer language
uk: Мова нуер

en: Nukunu language
uk: Мова нукуну

en: Nukuoro language
uk: Мова нукуоро

en: Numbami language
uk: Мова нумбамі

en: Numfor language
uk: Мова нумфор

en: Nung language
uk: Мова нунг

en: Nunggubuyu language
uk: Мова нунґубую

en: Nuristani languages
uk: Нурістанські мови

en: Nyalayu language
uk: Мова нялаю

en: Nyangumarta language
uk: Мова ньянґумарта

en: Nyikina language
uk: Мова ньїкіна

en: Nyulnyul language
uk: Мова ньюлньюл

en: Nyulnyulan languages
uk: Нюлнюлські мови

en: Nyunga dialects
uk: Ньюнзькі діалекти

en: Ob-Ugric languages
uk: Обсько-угорські мови

en: Obo Manobo language
uk: Мова обо-манобо

en: Occitan language
uk: Окситанська мова

en: Oceanic languages
uk: Океанійські мови

en: Odoodee language
uk: Мова ододеї

en: Ogan dialect
uk: Оганський діалект

en: Oghuz language
uk: Огузька мова

en: Oirat language
uk: Ойратська мова

en: Oksapmin language
uk: Мова оксапмін

en: Olcha language
uk: Ульчська мова

en: Old Norse language
uk: Давньоскандинавська мова

en: Old Persian language
uk: Давньоперська мова

en: Old Turkic language
uk: Давньотюркська мова

en: Olo language
uk: Мова оло

en: Olonets dialect
uk: Олонецький діалект

en: Omi language
uk: Мова омі

en: Ono language
uk: Мова оно

en: Ordos dialect
uk: Ордоський діалект

en: Ormu language
uk: Мова орму

en: Ormuri language
uk: Мова ормурі

en: Oroch language
uk: Орочська мова

en: Orok language
uk: Орокська мова

en: Orokaiva language
uk: Мова орокайва

en: Orokolo language
uk: Мова ороколо

en: Oroqen language
uk: Орокенська мова

en: Orya language
uk: Мова орья

en: Oscan language
uk: Оскська мова

en: Osing dialect
uk: Осинзький діалект

en: Ossetic language
uk: Осетинська мова

en: Ot Danum language
uk: Мова от-данум

en: Oykangand language
uk: Мова ойканґанд

en: Paama language
uk: Мова паама

en: Padam language
uk: Падамська мова

en: Padang dialect
uk: Паданзький діалект

en: Pagu language
uk: Мова паґу

en: Pahri dialect
uk: Пахрійський діалект

en: Paici language
uk: Мова паїсі

en: Pailibo dialect
uk: Діалект пайлібо

en: Paiwan language
uk: Пайванська мова

en: Paku language
uk: Мова паку

en: Pala language
uk: Мова пала

en: Palaic language
uk: Палайська мова

en: Palauan language
uk: Палауська мова

en: Palawanic languages
uk: Палаванські мови

en: Palawano language
uk: Мова палавано

en: Pali language
uk: Мова палі

en: Pama-Nyungan languages
uk: Пама-ньюнзькі мови

en: Paman languages
uk: Паманські мови

en: Pamir languages
uk: Памірські мови

en: Pamona language
uk: Мова памона

en: Pampanga language
uk: Мова пампанга

en: Panayati language
uk: Мова панаяті

en: Pangasinan language
uk: Панґасінська мова

en: Pangutaran Sama language
uk: Мова пангутаран-сама

en: Papuan languages
uk: Папуаські мови

en: Parachi language
uk: Мова парачі

en: Paranan language
uk: Мова паранан

en: Parji language
uk: Мова парджі

en: Pasir dialect
uk: Діалект пасір

en: Pasir dialect (Lawangan)
uk: Діалект пасір (Лаванган)

en: Patep language
uk: Мова патеп

en: Pattani dialect (India)
uk: Паттанський діалект (Індія)

en: Pattani dialect (Thailand)
uk: Паттанський діалект (Таїланд)

en: Pawaian language
uk: Павайська мова

en: Pay language
uk: Мова пай

en: Pazeh language
uk: Мова пазех

en: Peek whuurung language
uk: Мова пеек-вхуурунґ

en: Pekal language
uk: Мова пекал

en: Pendau language
uk: Мова пендау

en: Penesak language
uk: Мова пенесак

en: Pengo language
uk: Мова пенґо

en: Peranakan Indonesian language
uk: Перанаканська індонезійська мова

en: Permic languages
uk: Пермські мови

en: Persian language
uk: Перська мова

en: Petats language
uk: Мова петац

en: Philippine languages
uk: Філіппінські мови

en: Phom language
uk: Мова пхом

en: Phrygian language
uk: Фрігійська мова

en: Phu Thai language
uk: Пху-тайська мова

en: Pileni language
uk: Мова пілені

en: Pinai-Hagahai language
uk: Мова пінаї-хагахай

en: Pingelap language
uk: Пінгелапезька мова

en: Pintupi dialect
uk: Пінтупійський діалект

en: Pitjantjatjara language
uk: Пічанчачара

en: Pitta Pitta language
uk: Мова піта-піта

en: Pochury language
uk: Мова почурі

en: Pohnpeian language
uk: Понапська мова

en: Polynesian languages
uk: Полінезійські мови

en: Ponapeic languages
uk: Понпейські мови

en: Ponosakan language
uk: Мова поносакан

en: Port Sandwich language
uk: Мова порт-сандвіч

en: Portuguese language
uk: Португальська мова

en: Portuñol dialects
uk: Портуньольські діалекти

en: Proto Mirndi language
uk: Прамірндська мова

en: Proto-Austro-Thai language
uk: Праавстротайська мова

en: Proto-Austronesian language
uk: Праавстронезійська мова

en: Proto-Baltic language
uk: Прабалтійська мова

en: Proto-Celtic language
uk: Пракельтська мова

en: Proto-Circassian language
uk: Прачеркеська мова

en: Proto-Dravidian language
uk: Прадравідська мова

en: Proto-Eastern Sudanic language
uk: Прасхідносуданська мова

en: Proto-Indo-European language
uk: Праіндоєвропейська мова

en: Proto-Lolo-Burmese language
uk: Пралоло-бірманська мова

en: Proto-Loloish language
uk: Пралолойська мова

en: Proto-Malayan language
uk: Прамалайська мова

en: Proto-Micronesian languages
uk: Прамікронезійські мови

en: Proto-Mongolian language
uk: Прамонгольська мова

en: Proto-Oceanic language
uk: Праокеанійська мова

en: Proto-Palawanic language
uk: Прапалаванська мова

en: Proto-Philippine language
uk: Прафіліппінська мова

en: Proto-Polynesian language
uk: Праполінезійська мова

en: Proto-Tai language
uk: Пратайська мова

en: Proto-Tibeto-Burman language
uk: Пратібетсько-бірманська мова

en: Proto-Uralic language
uk: Прауральська мова

en: Provençal language
uk: Провансальська мова

en: Prussian language
uk: Прусська мова

en: Puluwat language
uk: Пулуватська мова

en: Pumi language
uk: Мова пумі

en: Purari language
uk: Мова пурарі

en: Purik language
uk: Мова пурік

en: Pushto language
uk: Мова пушту

en: Putijarra language
uk: Мова путіджарра

en: Puyuma language
uk: Мова пуюма

en: Pwo Karen language
uk: Пво-каренська мова

en: Pyen language
uk: Мова п’єн

en: Pyu language (Burma)
uk: Мова пью (Бірма)

en: Päri language (South Sudan)
uk: Мова порі (Південний Судан)

en: Rabha language
uk: Мова рабха

en: Rade language
uk: Мова раде

en: Raeto-Romance language
uk: Ретороманська мова

en: Rai Coast languages
uk: Мови узбережжя Раї

en: Rai language
uk: Мова раї

en: Raja Ampat languages
uk: Раджа-ампатські мови

en: Ramoaaina language
uk: Мова рамоааїна

en: Ranau language
uk: Мова ренау

en: Rang Pas language
uk: Мова ранґ-пас

en: Rangdania dialect
uk: Рангданьяський діалект

en: Rao language
uk: Мова рао

en: Rapanui language
uk: Мова рапануї

en: Rarotongan language
uk: Раротонзька мова

en: Ratahan language
uk: Мова ратахан

en: Rawa language
uk: Мова рава

en: Rawang language
uk: Мова раванг

en: Rawas dialect
uk: Раваський діалект

en: Rejang language (Sumatra, Indonesia)
uk: Мова реджанг (Суматра, Індонезія)

en: Rembarrnga language
uk: Мова рембаррнга

en: Rembong language
uk: Мова рембонг

en: Rengma language
uk: Мова ренґма

en: Rennellese language
uk: Реннельська мова

en: Rgyalrong language
uk: Мова джаронґ

en: Ritharrngu language
uk: Мова рітарунго

en: Roglai language
uk: Роґлайська мова

en: Roma language
uk: Ромська мова

en: Romance languages
uk: Романські мови

en: Romanian language
uk: Румунська мова

en: Romblomanon language
uk: Мова ромбломанон

en: Rongga language
uk: Мова ронґа

en: Rongmei dialect
uk: Ронґмейський діалект

en: Roro language (New Guinea)
uk: Мова роро (Нова Гвінея)

en: Roshan dialect
uk: Рушанський діалект

en: Roti language
uk: Мова роті

en: Rotokas language
uk: Мова ротокас

en: Rotuman language
uk: Ротумська мова

en: Roviana language
uk: Мова ровіана

en: Rukai languages
uk: Рукайські мови

en: Runga language
uk: Мова рунґа

en: Rungus language
uk: Мова рунґус

en: Rutul language
uk: Рутульська мова

en: Saa language
uk: Мова саа

en: Saaroa language
uk: Мова саароа

en: Sabaot language
uk: Мова сабаот

en: Sabellian languages
uk: Сабелійські мови

en: Saberi language
uk: Мова сабері

en: Saek language
uk: Мова сек

en: Sahu language
uk: Мова саху

en: Sahu languages
uk: Мови саху

en: Saisiyat language
uk: Мова сайсіят

en: Saiva Vellala dialect
uk: Сайва-веллальський діалект

en: Sakalava dialect
uk: Сакалавський діалект

en: Sakau language
uk: Мова сакао

en: Salar language
uk: Саларська мова

en: Saliba language (Papua New Guinea)
uk: Мова саліба (Папуа-Нова Гвінея)

en: Saluan language
uk: Салуанська мова

en: Sama Sibutu language
uk: Мова сама-сібуту

en: Sama languages
uk: Мови сама

en: Sambali language
uk: Самбалійська мова

en: Sambas dialect
uk: Самбаський діалект

en: Samburu language
uk: Мова самбуру

en: Sami language
uk: Саамська мова

en: Samo language (Western Province, Papua New Guinea)
uk: Мова само (Західна провінція, Папуа-Нова Гвінея)

en: Samoan language
uk: Самоанська мова

en: Samoyedic languages
uk: Самодійські мови

en: Sampang language
uk: Мова сампанґ

en: San languages
uk: Койсанські мови

en: Sandawe language
uk: Мова сандаве

en: Sangen language
uk: Мова санген

en: Sangil language
uk: Сангірійська мова

en: Sangir language (Indonesia and Philippines)
uk: Мова сангір (Індонезія та Філіппіни)

en: Sangtam language
uk: Санґтамська мова

en: Sanskrit language
uk: Мова санскрит

en: Saposa language
uk: Мова сапоса

en: Sara Kaba Náà language
uk: Мова сара-каба-наа

en: Sara language
uk: Мова сара

en: Sara languages
uk: Мови сара

en: Sarangani Manobo language
uk: Мова сарангані-манобо

en: Sardinian language
uk: Сардинська мова

en: Sarikoli dialect
uk: Саріколійський діалект

en: Sart dialect
uk: Сартський діалект

en: Sasak language
uk: Сасакська мова

en: Satawalese language
uk: Сатавалезька мова

en: Sawai language
uk: Мова савай

en: Saweru language
uk: Мова саверу

en: Sawi language
uk: Мова саві

en: Sawos language
uk: Мова савос

en: Sawu language
uk: Мова саву

en: Scandinavian languages
uk: Скандинавські мови

en: Scots language
uk: Шотландська мова

en: Scottish Gaelic language
uk: Шотландська гельська мова

en: Sedik language
uk: Мова седік

en: Seimat language
uk: Мова сеймат

en: Selepet language
uk: Мова селепет

en: Selkup language
uk: Селькупська мова

en: Sema language
uk: Мова сема

en: Semendo dialect
uk: Семендоський діалект

en: Sentani language
uk: Сентанська мова

en: Serawai language
uk: Саравайська мова

en: Serdang Malay dialect
uk: Серданзький діалект малайської мови

en: Seruyan language
uk: Мова серуян

en: Seto dialect
uk: Діалект сето

en: Sgaw Karen language
uk: Сго-каренська мова

en: Shan language
uk: Шанська мова

en: Shelta
uk: шелта

en: Sherdukpen language
uk: Мова шердукпен

en: Sherpa language
uk: Мова шерпа

en: Shetland dialect
uk: Шетландський діалект

en: Shigatse dialect
uk: Шигатський діалект

en: Shilluk language
uk: Мова шиллук

en: Shor language
uk: Шорська мова

en: Shughni language
uk: Шугнанська мова

en: Siane language
uk: Сіанська мова

en: Siar-Lak language
uk: Мова сіар-лак

en: Sibo language
uk: Мова сібо

en: Sigi language
uk: Мова сігі

en: Sikka language
uk: Мова сікка

en: Siladang dialect
uk: Сіладанзький діалект

en: Simelungun dialect
uk: Сімелунгунський діалект

en: Simeulue language
uk: Сімеулуйська мова

en: Simte language
uk: Мова сімте

en: Sinagoro language
uk: Мова сінагоро

en: Sindang Kelingi language
uk: Мова сінданг-келінгі

en: Singpho language
uk: Мова сингпхо

en: Sino-Tibetan languages
uk: Сино-тибетські мови

en: Sio language
uk: Мова сіо

en: Siraya language
uk: Мова сірая

en: Siroi language
uk: Сіройська мова

en: Sissano language
uk: Мова сіссано

en: Sivandi language
uk: Мова сіванді

en: Siwai language
uk: Мова сівай

en: Siyin language
uk: Мова сіїн

en: Skolt Sami dialect
uk: Колтта-саамський діалект

en: Skou language
uk: Мова скоу

en: Slavic languages
uk: Слов’янські мови

en: So language (Uganda)
uk: Мова со (Уганда)

en: Sobei language
uk: Собейська мова

en: Sobojo language
uk: Мова сободжо

en: Sokop language
uk: Мова сокоп

en: Soliga dialect
uk: Солізький діалект

en: Solon dialect
uk: Солонський діалект

en: Sona language (Papua New Guinea)
uk: Мова сона (Папуа-Нова Гвінея)

en: Songhai language
uk: Сонгайська мова

en: Sonsorol-Tobi language
uk: Мова сонсорол-тобі

en: Sotang Kura dialect
uk: Сотанг-курський діалект

en: South American Indian languages
uk: Південноамериканські індіанські мови

en: South Efate language
uk: Південноефатська мова

en: South-West languages (Australia)
uk: Південно-західні мови (Австралія)

en: Southern Bontoc dialect
uk: Південнобонтоцький діалект

en: Southern Kalinga language
uk: Південнокалінзька мова

en: Southern Khanty dialect
uk: Південнохантийський діалект

en: Southern Min dialects
uk: Південні діалекти мін

en: Southern Sami dialect
uk: Південносаамський діалект

en: Southern Subanen dialect
uk: Південносубанонський діалект

en: Southern Thai language
uk: Південнотайська мова

en: Spanish language
uk: Іспанська мова

en: Stoichedon inscriptions
uk: Написи-стойхедони

en: Suau language
uk: Мова суау

en: Subanun language
uk: Субанонська мова

en: Suena language
uk: Мова суена

en: Suk language
uk: Мова сук

en: Sulka language
uk: Мова сулка

en: Sulod language
uk: Мова сулод

en: Sulu language
uk: Мова сулу

en: Sulung language
uk: Мова сулунг

en: Sumba language
uk: Мова сумба

en: Sumbawa language
uk: Мова сумбава

en: Sundanese language
uk: Суданська мова

en: Sunwar language
uk: Сунварська мова

en: Surmic languages
uk: Сурмійські мови

en: Sursurunga language
uk: Мова сурсурунга

en: Suwawa language
uk: Мова сувава

en: Svan language
uk: Сванська мова

en: Swedish language
uk: Шведська мова

en: Sygvinskiĭ dialect
uk: Сигвінський діалект

en: Székely dialect
uk: Секайський діалект

en: Tabasaran language
uk: Табасарська мова

en: Tabla language
uk: Мова табла

en: Tagabawa Manobo language
uk: Мова тагабава-манобо

en: Tagakaolo language
uk: Мова таґакаоло

en: Tagal Murut language
uk: Мова тагал-мурут

en: Tagalog language
uk: Тагальська мова

en: Tagbanua language
uk: Таґбанвська мова

en: Tagin language
uk: Тагінська мова

en: Tagula language
uk: Мова таґула

en: Tahitian language
uk: Таїтянська мова

en: Tai Nüa language
uk: Мова тай-нва

en: Tai languages
uk: Тайські мови

en: Taimoro dialect
uk: Мова тайморо

en: Tairora language
uk: Мова тайрора

en: Taiwan languages
uk: Тайванські мови

en: Tajik language
uk: Таджицька мова

en: Takuu language
uk: Мова такуу

en: Talaud language
uk: Мова талауд

en: Talise language
uk: Мова талісе

en: Talysh language
uk: Талишська мова

en: Tama language (Chad and Sudan)
uk: Мова тама (Чад і Судан)

en: Taman language (Indonesia)
uk: Таманська мова (Індонезія)

en: Tamang language
uk: Мова таманґ

en: Tami language
uk: Мова тамі

en: Tamiang language
uk: Мова тамьянг

en: Tamil language
uk: Тамільська мова

en: Tamu language
uk: Мова таму

en: Tamuan language
uk: Тамуанська мова

en: Tanga language (Tanga Islands)
uk: Танзька мова (острови Танґа)

en: Tangic languages
uk: Танзькі мови

en: Tangkhul language
uk: Мова танґхул

en: Tangsa language
uk: Мова танґса

en: Tangut language
uk: Тангутська мова

en: Tani language
uk: Мова тані

en: Tanna language
uk: Мова танна

en: Tapanta dialect
uk: Тапантійський діалект

en: Tape language
uk: Мова тапе

en: Tarangan language
uk: Таранганська мова

en: Tasmanian languages
uk: Тасманійські мови

en: Tat language
uk: Татська мова

en: Tatanaʾ language
uk: Мова татана

en: Tatar language
uk: Татарська мова

en: Taungthu language
uk: Мова таунгту

en: Tausug language
uk: Мова таусуг

en: Tauya language
uk: Мова тауя

en: Tavara language (Papua New Guinea)
uk: Мова тавара (Папуа-Нова Гвінея)

en: Tawoyan language
uk: Тавоянська мова

en: Tboli language
uk: Мова тболі

en: Tedaga language
uk: Мова тедаґа

en: Tegal dialect
uk: Тегальський діалект

en: Tehit language
uk: Мова техіт

en: Teleut dialect
uk: Телеутський діалект

en: Telugu language
uk: Мова телуґу

en: Tengger dialect
uk: Діалект тенґер

en: Tenyidie dialect
uk: Діалект теньїдьє

en: Teop language
uk: Мова теоп

en: Tepera dialect
uk: Теперський діалект

en: Ternate language
uk: Мова тернате

en: Teso language
uk: Мова тесо

en: Tetum language
uk: Мова тетум

en: Teuso languages
uk: Мови теусо

en: Tewa language (Papuan)
uk: Мова тева (папуаська)

en: Thai language
uk: Тайська мова

en: Thakali language
uk: Мова тхакалі

en: Thami language
uk: Мова таньмі

en: Thao language
uk: Мова тао

en: Tharrkari language
uk: Мова тхарркарі

en: Thayore language
uk: Мова тайоре

en: Tho language
uk: Мова тхо

en: Thracian language
uk: Фракійська мова

en: Thulung language
uk: Мова тхулунґ

en: Thādo language
uk: Мова тхадо

en: Tibetan language
uk: Тибетська мова

en: Tibeto-Burman languages
uk: Тибето-бірманські мови

en: Tidong dialects
uk: Тідонзькі діалекти

en: Tidore language
uk: Мова тідоре

en: Tifal language
uk: Мова тіфаль

en: Tigak language
uk: Мова тіґак

en: Tikopia language
uk: Мова тікопія

en: Tilamuta dialect
uk: Тіламутський діалект

en: Timbe language
uk: Мова тімбе

en: Timor language
uk: Тиморська мова

en: Timugon language
uk: Мова тімуґон

en: Tina Sambal dialect
uk: Тіна-самбальський діалект

en: Tindi language
uk: Тиндинська мова

en: Tinggian language
uk: Тінґійська мова

en: Tinputz language
uk: Мова тінпутц

en: Tinrin language
uk: Мова тінрін

en: Tiruray language
uk: Мова тірурай

en: Titan language
uk: Мова титан

en: Tiwi language (Australia)
uk: Мова тіві (Австралія)

en: To'abaita language
uk: Мова то’абаїта

en: Toaripi language
uk: Мова тоаріпі

en: Toaripi languages
uk: Тоаріпські мови

en: Toba-Batak dialect
uk: Тоба-батакський діалект

en: Tobelo language
uk: Мова тобело

en: Toda language (India)
uk: Мова тода (Індія)

en: Tofa language (Irkutskai︠a︡ oblastʹ, Russia)
uk: Мова тофа (Іркутська область, Росія)

en: Tokelauan language
uk: Мова токелау

en: Tokharian language
uk: Тохарська мова

en: Tolai language
uk: Толайська мова

en: Tolaki language
uk: Мова толакі

en: Tolitoli language
uk: Мова толітолі

en: Tombonuwo language
uk: Мова томбонуо

en: Tombulu language
uk: Мова томбулу

en: Tompembuni language
uk: Мова томпембуні

en: Tondano language
uk: Мова тондано

en: Tondi Songway Kiini dialect
uk: Діалект сонгвай-кііні (тонді)

en: Tongan language
uk: Мова тонга

en: Tonsea language
uk: Мова тонсеа

en: Toposa language
uk: Мова топоса

en: Toraja Sa'dan language
uk: Мова тораджа-садан

en: Toraja language
uk: Мова тораджа

en: Toraja languages
uk: Тораджські мови

en: Torgut dialect
uk: Торгутський діалект

en: Toror language
uk: Мова торор

en: Tosu language
uk: Мова тосу

en: Trøndersk dialects
uk: Трьондершкські діалекти

en: Tsaiwa language
uk: Мова цайва

en: Tsakhur language
uk: Цахурська мова

en: Tshangla language
uk: Мова цангла

en: Tsimihety dialect
uk: Циміхетський діалект

en: Tsou language
uk: Мова цзоу

en: Tsouic languages
uk: Цоуські мови

en: Tuamotuan language
uk: Туамотуанська мова

en: Tubalar dialect
uk: Тубаларський діалект

en: Tubetube language
uk: Мова тубетубе

en: Tugen dialect
uk: Діалект туґен

en: Tujia language
uk: Мова туцзя

en: Tukangbesi language
uk: Мова тукангбезі

en: Tulu language
uk: Мова тулу

en: Tulung language
uk: Мова тулунґ

en: Tungus-Manchu languages
uk: Тунгуські мови

en: Turkana language
uk: Турканська мова

en: Turkic languages
uk: Тюркські мови

en: Turkic languages, Northeast
uk: Тюркські мови (північно-східні)

en: Turkic languages, Northwest
uk: Тюркські мови (північно-західні)

en: Turkic languages, Southeast
uk: Тюркські мови (південно-східні)

en: Turkic languages, Southwest
uk: Тюркські мови (південно-західні)

en: Turkish language
uk: Турецька мова

en: Turkmen language
uk: Туркменська мова

en: Tutong language
uk: Мова тутонг

en: Tutsa language
uk: Мова тутса

en: Tutuba language
uk: Мова тутуба

en: Tuvaluan language
uk: Тувалуанська мова

en: Tuvinian language
uk: Тувінська мова

en: Tuwali dialect
uk: Тувалійський діалект

en: Tày Nùng language
uk: Мова тай-нунг

en: Uare language
uk: Мова уаре

en: Ubir language
uk: Убірська мова

en: Ubykh language
uk: Убихська мова

en: Udekhe language
uk: Удегейська мова

en: Udi language
uk: Удінська мова

en: Udmurt language
uk: Удмуртська мова

en: Uduk language
uk: Удукська мова

en: Uighur language
uk: Уйгурська мова

en: Ukhrul dialect
uk: Ухрульський діалект

en: Uki dialect
uk: Укійський діалект

en: Ulawa language
uk: Мова улава

en: Ulithi language
uk: Улітійська мова

en: Ulu Terengganu dialect
uk: Діалект улу-теренґану

en: Uma language
uk: Мова ума

en: Umbrian language
uk: Умбрійська мова

en: Umbu-Ungu language
uk: Мова умбу-унґу

en: Umpila language
uk: Мова умпіла

en: Una language
uk: Мова уна

en: Unde Kaili language
uk: Мова унде-каїлі

en: Unua language
uk: Мова унуа

en: Upper Baram Kenyah language
uk: Мова верхньобарамська кенья

en: Upper Tanudan Kalinga language
uk: Верхня танудан-калінзька мова

en: Ura language (Vanuatu)
uk: Мова ура (Вануату)

en: Uradhi languages
uk: Мови урадхі

en: Urak Lawoiʾ language
uk: Урак-лавойський діалект

en: Urali language
uk: Мова уралі

en: Uralic languages
uk: Уральські мови

en: Urartian language
uk: Урартська мова

en: Urim language
uk: Мова урім

en: Uripiv language
uk: Мова уріпів

en: Usan language
uk: Мова усан

en: Usarufa language
uk: Мова усаруфа

en: Uzbek language
uk: Узбецька мова

en: Valman language
uk: Мова валман

en: Vanzari language
uk: Мова ванзарі

en: Vaturanga language
uk: Мова ватуранга

en: Vaudois dialect
uk: Воський діалект

en: Vedic language
uk: Ведична мова

en: Vegliote dialect
uk: Вельотський діалект

en: Venetic language
uk: Венетська мова

en: Veps language
uk: Вепська мова

en: Votic language
uk: Водська мова

en: Võro dialect
uk: Вируський діалект

en: Waffa language
uk: Мова ваффа

en: Wageman language
uk: Мова ваґіман

en: Wahgi dialect
uk: Вахгський діалект

en: Waigali language
uk: Мова вайгалі

en: Waima'a language
uk: Мова вайма’а

en: Waka-Kabic languages
uk: Вака-кабійські мови

en: Wakawaka language
uk: Мова вакавака

en: Wakhi language
uk: Ваханська мова

en: Walmajarri language
uk: Мова волмаджаррі

en: Walser language
uk: Вальзерська мова

en: Wambon language
uk: Мова вамбон

en: Wambule language
uk: Мова вамбуле

en: Wampar language
uk: Мова вампар

en: Wancho language
uk: Мова ванчо

en: Wandamen language
uk: Вандаменська мова

en: Wandarang language
uk: Мова вандаранґ

en: Wanetsi dialect
uk: Діалект ванеці

en: Wangganguru language
uk: Мова ванґанґуру

en: Wangkajunga language
uk: Мова ванґкаджунґа

en: Wangkumara (Galali) dialect
uk: Вангкумарський (галальський) діалект

en: Wantoat language
uk: Мова вантоат

en: Wanʾguri language
uk: Мова ван’гурі

en: Warapu language
uk: Мова варапу

en: Waray language
uk: Варайська мова

en: Wardaman language
uk: Мова вардаман

en: Warembori language
uk: Мова варемборі

en: Waris language
uk: Мова варіс

en: Wariyangga language
uk: Мова варіянгга

en: Warlpiri language
uk: Мова вальбірі

en: Warnman language
uk: Варнмська мова

en: Waropen language
uk: Мова варопен

en: Warrwa language
uk: Мова варрва

en: Warumungu language
uk: Мова варумунґу

en: Warungu language
uk: Мова варунґу

en: Washkuk language
uk: Мова вашкук

en: Wasi language
uk: Мова васі

en: Waskia language
uk: Мова васкья

en: Wathawurrung dialect
uk: Діалект ватавуррунґ

en: Watjari language
uk: Мова ваджаррі

en: Wayu language
uk: Мова ваю

en: Wedau language
uk: Мова ведау

en: Welsh language
uk: Валійська мова

en: Wemba Wemba language
uk: Мова вемба-вемба

en: Were language
uk: Мова вере

en: West Makian language
uk: Західна макіанська мова

en: Western Arrernte language
uk: Західноаррернтська мова

en: Western Bukidnon Manobo language
uk: Мова манобо (західний Букіднон)

en: Western Dani language
uk: Західна мова дані

en: Western Desert languages
uk: Мови Західної Пустелі

en: Western Meohang language
uk: Західномеоханзька мова

en: Western Subanon dialect
uk: Західносубанонський діалект

en: Western Yugur language
uk: Західноюгурська мова

en: Wewewa dialect
uk: Вевевський діалект

en: White Tai language
uk: Білотайська мова

en: Wik-Mungkan language
uk: Мова вік-мунгкан

en: Wik-Ngathan language
uk: Вік-нгатська мова

en: Wipi language
uk: Мова віпі

en: Wiradhuric languages
uk: Вірадхурські мови

en: Wiradjuri language
uk: Мова віраджурі

en: Wirangu language
uk: Мова віранґу

en: Wiru language
uk: Мова віру

en: Wogeo language
uk: Мова воґео

en: Woisika language
uk: Мова войсіка

en: Wojokeso dialect
uk: Воджокеський діалект

en: Woleaian language
uk: Волеайська мова

en: Wolio language
uk: Мова воліо

en: Wongaibon language
uk: Мова вонгайбон

en: Worora language
uk: Ворорська мова

en: Wororan languages
uk: Ворорські мови

en: Wotjobaluk language
uk: Мова вотйобалук

en: Wotu language
uk: Мова воту

en: Wu dialects
uk: Діалекти ву

en: Wulguru language
uk: Мова вулґуру

en: Wunambal language
uk: Мова вунамбал

en: Wutun language
uk: Мова вутун

en: Wuvulu language
uk: Мова вувулу

en: Xaragure language
uk: Мова араґуре

en: Xiandao language
uk: Мова сяндао

en: Xiang dialects
uk: Сянські діалекти

en: Ya language
uk: Мова я

en: Yabim language
uk: Мова ябім

en: Yabiyufa language
uk: Мова ябіюфа

en: Yabula Yabula language
uk: Мова ябула-ябула

en: Yagaria language
uk: Мова ягарія

en: Yaghnobi language
uk: Мова ягнобі

en: Yakan language
uk: Яканська мова

en: Yakha language
uk: Мова якха

en: Yakut language
uk: Якутська мова

en: Yalarnnga language
uk: Мова яларнґа

en: Yale language
uk: Мова яле

en: Yamdena language
uk: Мова ямдена

en: Yami language
uk: Мова ямі

en: Yamphu language
uk: Мова ямпху

en: Yandruwandha language
uk: Мова яндрувандха

en: Yangoru dialect
uk: Янгорський діалект

en: Yanyuwa language
uk: Мова янюва

en: Yapese language
uk: Япська мова

en: Yaqay language
uk: Мова якай

en: Yareba language
uk: Мова яреба

en: Yau language
uk: Мова яу

en: Yawa language
uk: Мова ява

en: Yawuru language
uk: Мова явуру

en: Yaygir language
uk: Мова яйґір

en: Yazghulami language
uk: Язгуламська мова

en: Yele language
uk: Мова єле

en: Yellow Uighur language
uk: Жовтоуйгурська мова

en: Yerava dialect
uk: Єравський діалект

en: Yerukala dialect
uk: Єрукальський діалект

en: Yessan-Mayo language
uk: Мова єссан-майо

en: Yi language
uk: Мова ї

en: Yidiny language
uk: Мова їдіни

en: Yimas language
uk: Мова їмас

en: Yimchungru language
uk: Мова їмчунгру

en: Yindjibarndi language
uk: Мова їнджибарнді

en: Yinggarda language
uk: Мова їнггарда

en: Yinhawangka language
uk: Мова їнхаванґка

en: Yir-Yoront language
uk: Мова їр-йоронт

en: Yogad language
uk: Мова йогад

en: Yogli dialect
uk: Йоглійський діалект

en: Yolngu languages
uk: Мови йолнґу

en: Yongkom language
uk: Мова йонґком

en: Yopno language
uk: Мова йопно

en: Yorta Yorta language
uk: Мова йорта-йорта

en: Yualyai language
uk: Мова юаляй

en: Yuezhi language
uk: Мова юйжі

en: Yugambeh dialect
uk: Юґамбеський діалект

en: Yugambeh-Bundjalung dialects
uk: Юґамбе-бунджалунзькі діалекти

en: Yui language
uk: Мова юї

en: Yuin-Kuric languages
uk: Юїн-курікські мови

en: Yukaghir language
uk: Юкагірська мова

en: Yulu language
uk: Мова юлу

en: Yura languages
uk: Юрські мови

en: Yuri language
uk: Мова юрі

en: Zaghawa language
uk: Мова загава

en: Zakhchin dialect
uk: Захчинський діалект

en: Zakhring language
uk: Захірінзька мова

en: Zargari (Secret language)
uk: Зарґарі (секретна мова)

en: Zarma dialect
uk: Зармський діалект

en: Zaza language
uk: Мова заза

en: Zebaki dialect
uk: Зебацький діалект

en: Zeliang language
uk: Цзиляньська мова

en: Zeme language
uk: Мова земе

en: Zhangzhung language
uk: Мова чжанчжунь

en: Zhuang language
uk: Чжуанська мова

en: Zia language
uk: Мова зіа

en: Zou dialect
uk: Діалект цзоу

en: sign languages
uk: Знакові мови
