iso_639_5 - en to pl translation catalogue (792 entries)

en: Abau language
pl: język abau

en: Abazin language
pl: język abazyński

en: Abkhaz language
pl: język abchaski

en: Abkhazo-Adyghian languages
pl: języki abchasko-adygejskie

en: Abor language
pl: język abor

en: Achinese language
pl: język aczineski

en: Acholi language
pl: język aczoli

en: Adhola language
pl: język adhola

en: Adygei language
pl: język adygejski

en: Adzhar dialect
pl: dialekt adżarski

en: Aeolic Greek dialect
pl: dialekt grecki eolski

en: Afrikaans language
pl: język afrykanerski

en: Afro-Asiatic languages
pl: języki afroazjatyckie

en: Agul language
pl: język agulski

en: Agutaynen language
pl: język agutaynen

en: Ahom language
pl: język ahom

en: Akha language
pl: język akha

en: Akhwakh language
pl: język achwaski

en: Aklanon language
pl: język aklanon

en: Alamblak language
pl: język alamblak

en: Alas dialect
pl: dialekt alas

en: Alawa language
pl: język alawa

en: Albanian language
pl: język albański

en: Alemannic dialects
pl: dialekty alemańskie

en: Altai language
pl: język ałtajski

en: Altaic languages
pl: języki ałtajskie

en: Alur language
pl: język alur

en: Alyawarra language
pl: język alyawarr

en: Amanab language
pl: język amanab

en: Amdo dialect
pl: dialekt amdo

en: Amele language
pl: język amele

en: Amis language
pl: język amis

en: Anatolian languages
pl: języki anatolijskie

en: Andi languages
pl: języki andyjskie

en: Anem language
pl: język anem

en: Aneme Wake language
pl: język aneme wake

en: Angami language
pl: język angami

en: Anggor language
pl: język anggor

en: Angkola dialect
pl: dialekt angkola

en: Anglo-Norman dialect
pl: dialekt anglonormański

en: Anindilyakwa language
pl: język enindhilyagwa

en: Ankave language
pl: język ankave

en: Anuak language
pl: język anuak

en: Ao language
pl: język ao

en: Aragonese language
pl: język aragoński

en: Arakanese language
pl: język arakański

en: Archi language
pl: język arczyński

en: Armenian language
pl: język ormiański

en: Armeno-Kipchak language
pl: język armeno-kipczacki

en: Aromanian dialect
pl: dialekt arumuński

en: Artificial languages
pl: języki sztuczne

en: Asmat language
pl: język asmat

en: Atayal language
pl: język atayal

en: Attic Greek dialect
pl: dialekt grecki attycki

en: Au language
pl: język au

en: Australian languages
pl: języki australijskie

en: Austro-Asiatic languages
pl: języki austroazjatyckie

en: Austronesian languages
pl: języki austronezyjskie

en: Avaric language
pl: język awarski

en: Avestan language
pl: język awestyjski

en: Awa language (Eastern Highlands Province, Papua New Guinea)
pl: język awa (prowincja Eastern Highlands, Papua Nowa Gwinea)

en: Azerbaijani language
pl: język azerski

en: Badaga dialect
pl: dialekt badaga

en: Bagirmi language
pl: język bagirmi

en: Bagulal language
pl: język bagulalski

en: Baham language
pl: język baham

en: Bai language (China)
pl: język bai (Chiny)

en: Baining language
pl: język baining

en: Bakhtiari language
pl: język bachtiarski

en: Balinese language
pl: język balijski

en: Balti language
pl: język balti

en: Baltic languages
pl: języki bałtyckie

en: Baltic-Finnic languages
pl: języki bałtyckofińskie

en: Balto-Slavic linguistic unity
pl: języki bałtosłowiańskie

en: Baluchi language
pl: język baluczi

en: Bara dialect (Madagascar)
pl: dialekt bara (Madagaskar)

en: Barai language
pl: język barai

en: Bardi language
pl: język bardi

en: Bartang dialect
pl: dialekt bartangi

en: Baruya language
pl: język baruya

en: Bashgali language
pl: język kati

en: Bashkir language
pl: język baszkirski

en: Basque (family)
pl: baskijskie (rodzina)

en: Batak language
pl: język batacki

en: Bats language
pl: język bacbijski

en: Bauzi language
pl: język bauzi

en: Benabena language
pl: język benabena

en: Berik language
pl: język berik

en: Berta language
pl: język berta

en: Betsimisaraka dialect
pl: dialekt betsimisaraka

en: Bezhta language
pl: język kapuczyński

en: Biangai language
pl: język biangai

en: Bikol language
pl: język bikolski

en: Binandere language
pl: język binandere

en: Binumarien language
pl: język binumarien

en: Bisayan languages
pl: języki bisajskie

en: Bishnupuriya dialect
pl: dialekt bisznuprija

en: Black Tai language
pl: język tai dam

en: Blagar language
pl: język blagar

en: Bodo language
pl: język bodo

en: Bodo languages
pl: języki bodo

en: Bongo language
pl: język bongo

en: Bongo-Bagirmi languages
pl: języki bongo-bagirmi

en: Bongu language
pl: język bongu

en: Bor dialect (Dinka)
pl: dialekt bor (dinka)

en: Bor language (Lwo)
pl: język bor (luo)

en: Botlikh language
pl: język botlichyjski

en: Bouyei language
pl: język buyei

en: Brahui language
pl: język brahui

en: Breton language
pl: język bretoński

en: Brythonic languages
pl: języki brytańskie

en: Budukh language
pl: język buduchyjski

en: Bugis language
pl: język bugijski

en: Bulgaro-Turkic language
pl: język bułgarsko-turecki

en: Bunaba language
pl: język bunuba

en: Bunaban languages
pl: języki bunubańskie

en: Bunak language
pl: język bunak

en: Bunun language
pl: język bunun

en: Burarra language
pl: język burarra

en: Burmese language
pl: język birmański

en: Cajun French dialect
pl: dialekt francuski Cajun

en: Cantonese dialects
pl: dialekty kantońskie

en: Carian language
pl: język karyjski

en: Carolinian language
pl: język karoliński

en: Catalan language
pl: język kataloński

en: Caucasian Albanian language
pl: język albański kaukaski

en: Caucasian languages
pl: języki kaukaskie

en: Cebuano language
pl: język cebuański

en: Celtic languages
pl: języki celtyckie

en: Central American Indian languages
pl: języki Indian środkowoamerykańskich

en: Central Sudanic languages
pl: języki środkowosudańskie

en: Chagatai language
pl: język czagatajski

en: Chahar dialect
pl: dialekt czacharski

en: Cham language
pl: język czamski

en: Chamalal language
pl: język czamalajski

en: Chambri language
pl: język chambri

en: Chamorro language
pl: język czamorro

en: Chechen language
pl: język czeczeński

en: Chepang language
pl: język chepang

en: Chinese language
pl: język chiński

en: Chuave language
pl: język chuave

en: Chuukese language
pl: język chuuk

en: Chuvash language
pl: język czuwaski

en: Cia-cia language
pl: język cia-cia

en: Circassian languages
pl: języki czerkieskie

en: Cornish language
pl: język kornijski

en: Corsican language
pl: język korsykański

en: Creoles and pidgins
pl: kreolskie i pidżin

en: Crimean Tatar language
pl: język krymskotatarski

en: Cuneiform inscriptions, Urartian
pl: epigrafy klinowe, urartyjskie

en: Cuyunon language
pl: język cuyonon

en: Dacian language
pl: język dacki

en: Daga language
pl: język daga

en: Dagestanian languages
pl: języki dagestańskie

en: Dagur language
pl: język dagurski

en: Dalmatian language (Romance)
pl: język dalmatyński (romański)

en: Daly languages
pl: języki Daly

en: Dani language
pl: język dani

en: Danish language
pl: język duński

en: Dargwa language
pl: język dargwijski

en: Dari language
pl: język dari

en: Dedua language
pl: język dedua

en: Dendi language
pl: język dendi

en: Dhimal language
pl: język dhimal

en: Dido language
pl: język didojski

en: Digaro language
pl: język digaru

en: Dinka language
pl: język dinka

en: Djingili language
pl: język dżingulu

en: Djirbal language
pl: język dyirbal

en: Dolgan language
pl: język dołgański

en: Dongxiang language
pl: język santyjski

en: Doric Greek dialect
pl: dialekt grecki dorycki

en: Dravidian languages
pl: języki drawidyjskie

en: Duna language
pl: język duna

en: Dungan language
pl: język dungański

en: Dutch language
pl: język holenderski

en: Dzongkha language
pl: język dzongkha

en: East Frisian dialect
pl: dialekt wschodniofryzyjski

en: East Makian language
pl: język makian wschodni

en: Eastern Arrernte language
pl: język aranda wschodni

en: Eastern Sudanic languages
pl: języki wschodniosudańskie

en: Eastern Yugur language
pl: język szera-jögurski wschodni

en: Eipo language
pl: język eipo

en: Enets language
pl: język eniecki

en: Enga language
pl: język enga

en: English language
pl: język angielski

en: Ephthalite language
pl: język Heftalitów

en: Erzya dialect
pl: dialekt erzja

en: Eskimo-Aleut languages
pl: języki eskimo-aleuckie

en: Estonian language
pl: język estoński

en: Even language
pl: język eweński

en: Evenki language
pl: język ewenkijski

en: Faiwol language
pl: język faiwol

en: Faliscan language
pl: język faliskijski

en: Faroese language
pl: język farerski

en: Fasu language
pl: język fasu

en: Fataluku language
pl: język fataluku

en: Fijian language
pl: język fidżyjski

en: Filipino language
pl: język filipino

en: Finnic languages
pl: języki fińskie

en: Finnish language
pl: język fiński

en: Finno-Ugric languages
pl: języki ugrofińskie

en: Fore language
pl: język fore

en: Franco-Provençal dialects
pl: dialekty franko-prowansalskie

en: French language
pl: język francuski

en: Frisian language
pl: język fryzyjski

en: Friulian dialect
pl: dialekt friulski

en: Fur language
pl: język fur

en: Fuyuge language
pl: język fuyuge

en: Gadaba language (Dravidian)
pl: język gadaba (drawidyjski)

en: Gaddang language
pl: język gaddang

en: Gadsup language
pl: język gadsup

en: Gagadu language
pl: język kakadu

en: Gagauz language
pl: język gagauski

en: Galela language
pl: język galela

en: Galician language
pl: język galicyjski

en: Gallo-Italian dialects
pl: dialekty gallo-italskie

en: Gan dialects (China)
pl: dialekty gan (Chiny)

en: Garawa language
pl: język garawa

en: Garo language
pl: język garo

en: Gascon dialect
pl: dialekt gaskoński

en: Gayo language
pl: język gayo

en: Gbaya language (Central Sudanic)
pl: język gbaya (środkowosudański)

en: Georgian language
pl: język gruziński

en: German language
pl: język niemiecki

en: Germanic languages
pl: języki germańskie

en: Gilaki language
pl: język giliański

en: Gilbertese language
pl: język gilbertański

en: Gimi language
pl: język gimi

en: Ginukh language
pl: język ginuchijski

en: Godoberi language
pl: język godoberyjski

en: Gogodala language
pl: język gogodala

en: Goidelic languages
pl: języki goidelskie

en: Gondi language
pl: język gondi

en: Gorontalo language
pl: język gorontalo

en: Gothic language
pl: język gocki

en: Greek language
pl: język grecki

en: Guhu-Samane language
pl: język guhu-semane

en: Gunwinggu language
pl: język gunwinggu

en: Gurani language
pl: język gorani

en: Gurian dialect
pl: dialekt guryjski

en: Gurung language
pl: język gurung

en: Guugu Yimithirr language
pl: język Guugu Yimithirr

en: Gwedena language
pl: język gwedena

en: Hakka dialects
pl: dialekty hakka

en: Hamtai language
pl: język hamtai

en: Hani language
pl: język hani

en: Hawaiian language
pl: język hawajski

en: Hazaragi language
pl: język hazaragi

en: Heraclean tablets
pl: tabliczki heraklijskie

en: Hiligaynon language
pl: język hiligajnon

en: Hiri Motu language
pl: język hiri motu

en: Hittite language
pl: język hetycki

en: Hmong-Mien languages
pl: języki hmong-mien

en: Huli language
pl: język huli

en: Hungarian language
pl: język węgierski

en: Hunzib language
pl: język chunzybski

en: Hurrian language
pl: język hurycki

en: Iatmul language
pl: język iatmul

en: Iban language
pl: język iban

en: Ibanag language
pl: język ibanag

en: Icelandic language
pl: język islandzki

en: Idu language
pl: język idu

en: Ifugao language
pl: język ifugao

en: Iha language
pl: język iha

en: Illyrian languages
pl: języki ilirskie

en: Iloko language
pl: język ilokano

en: Imeretian dialect
pl: dialekt imerecki

en: Inari Sami dialect
pl: dialekt lapoński inari

en: Indo-Aryan languages
pl: języki indoaryjskie

en: Indo-European languages
pl: języki indoeuropejskie

en: Indo-Iranian languages
pl: języki indoirańskie

en: Indonesian language
pl: język indonezyjski

en: Ingilo dialect
pl: dialekt ingilojski

en: Ingrian language
pl: język ingryjski

en: Ingush language
pl: język inguski

en: Inscriptions, Cypro-Minoan
pl: epigrafy cypryjsko-minojskie

en: Inscriptions, Greek
pl: epigrafy greckie

en: Inscriptions, Latin
pl: epigrafy łacińskie

en: Inscriptions, Linear A
pl: epigrafy linearne A

en: Inscriptions, Linear B
pl: epigrafy linearne B

en: Ionic Greek dialect
pl: dialekt grecki joński

en: Ipili language
pl: język ipili

en: Iranian languages
pl: języki irańskie

en: Irish language
pl: język irlandzki

en: Irumu language
pl: język irumu

en: Ishkashmi dialect
pl: dialekt iszkaszmi

en: Istro-Romanian dialect
pl: dialekt istrorumuński

en: Italian language
pl: język włoski

en: Italic languages and dialects
pl: języki i dialekty italskie

en: Ivatan language
pl: język ivatan

en: Iwam language
pl: język iwam

en: Jaminjung language
pl: język dżamindżung

en: Jaminjungan languages
pl: języki dżamindżungańskie

en: Japanese (family)
pl: japońskie (rodzina)

en: Javanese language
pl: język jawajski

en: Jawoyn language
pl: język dżawoni

en: Ju/'hoan language
pl: język ju/'hoan

en: Judeo-French language
pl: język judeo-francuski

en: Judeo-Italian language
pl: język judeo-włoski

en: Judeo-Tajik language
pl: język judeo-tadżycki

en: Kabardian language
pl: język kabardyjski

en: Kachin language
pl: język kaczin

en: Kalam language
pl: język kalam

en: Kalmyk language
pl: język kałmucki

en: Kaluli language
pl: język kaluli

en: Kamano language
pl: język kamano

en: Kamasau language
pl: język kamasau

en: Kamassin language
pl: język kamasyjski

en: Kamoro language
pl: język kamoro

en: Kamula language
pl: język kamula

en: Kanembu language
pl: język kanembu

en: Kannada language
pl: język kannada

en: Kanuri language
pl: język kanuri

en: Kapauku language
pl: język ekagi

en: Kara-Kalpak language
pl: język karakałpacki

en: Karachay-Balkar language
pl: język karaczajsko-bałkarski

en: Karaim language
pl: język karaimski

en: Karamojong language
pl: język karamodżong

en: Karata language
pl: język karatajski

en: Karelian language
pl: język karelski

en: Karen languages
pl: języki kareńskie

en: Karo-Batak dialect
pl: dialekt batacki karo

en: Kartvelian languages
pl: języki kartwelskie

en: Kaure language
pl: język kaure

en: Kavalan language
pl: język kavalan

en: Kawi language
pl: język kawi

en: Kayah language
pl: język kayah

en: Kayan language (Borneo)
pl: język kayan (Borneo)

en: Kazakh language
pl: język kazaski

en: Ketengban language
pl: język ketengban

en: Kewa language
pl: język kewa

en: Khakass language
pl: język chakaski

en: Khalaj language
pl: język chaładż

en: Khalkha dialect
pl: dialekt chałchaski

en: Kham language
pl: język kham

en: Kham language (Nepal)
pl: język kham (Nepal)

en: Khams Tibetan language
pl: język tybetański kham

en: Khamti language
pl: język khamti

en: Khanty language
pl: język chantyjski

en: Khinalugh language
pl: język chinalugijski

en: Khitan language
pl: język kitański

en: Khoikhoi language
pl: język khoihkoi

en: Khoisan languages
pl: języki khoisan

en: Khorezmian Turkic language
pl: język chorasański turkijski

en: Khvarshi language
pl: język chwarszyjski

en: Khün language
pl: język tai khun

en: Kildin Sami dialect
pl: dialekt lapoński kildin

en: Kinaray-a language
pl: język kinaraya

en: Kipchak language
pl: język kipczacki

en: Kiranti languages
pl: języki kiranti

en: Kitja language
pl: język kidża

en: Kiwai languages
pl: języki kiwai

en: Kluet language
pl: język kluet

en: Kobon language
pl: język kobon

en: Kodagu language
pl: język kodagu

en: Koiari language
pl: język koiari

en: Kok Borok language
pl: język kokborok

en: Kolami language
pl: język kolami

en: Komba language
pl: język komba

en: Komi language
pl: język komi

en: Komi-Permyak dialect
pl: dialekt komi-permiacki

en: Konda language
pl: język konda

en: Konyak language
pl: język konyak

en: Koraga language
pl: język koraga

en: Korana language
pl: język korana

en: Korape language
pl: język korafe

en: Korean language
pl: język koreańśki

en: Kosarek language
pl: język kosarek

en: Kosraean language
pl: język kosrae

en: Kota language (India)
pl: język kota (Indie)

en: Koya language
pl: język koya

en: Kryts language
pl: język kryzyjski

en: Kubachi dialect
pl: dialekt kubaczyjski

en: Kui language (Dravidian)
pl: język kui (drawidyjski)

en: Kuman languages
pl: języki kumańskie

en: Kumyk language
pl: język kumycki

en: Kunama language
pl: język kunama

en: Kunbarlang language
pl: język kunbarlang

en: Kunimaipa language
pl: język kunimaipa

en: Kurdish language
pl: język kurdyjski

en: Kurukh language
pl: język kurukh

en: Kusunda language
pl: język kusunda

en: Kuvi language
pl: język kuvi

en: Kwerba language
pl: język kwerba

en: Kwini language
pl: język kwini

en: Kyrgyz language
pl: język kirgiski

en: Ladakhi language
pl: język ladakhi

en: Ladin dialect
pl: dialekt ladyński

en: Ladino language
pl: język ladino

en: Lahu language
pl: język lahu

en: Lak language
pl: język lakijski

en: Land Dayak languages
pl: języki dajak

en: Lango language (Uganda)
pl: język lango (Uganda)

en: Lao language
pl: język laotański

en: Lardil language
pl: język lardilski

en: Larrakia language
pl: język laragiya

en: Larrakiyan languages
pl: języki laragijskie

en: Lashkh dialect
pl: dialekt laszchaski

en: Latgalian dialect
pl: dialekt łatgalski

en: Latin language
pl: język łaciński

en: Latvian language
pl: język łotewski

en: Laz language
pl: język lazyjski

en: Lendu language
pl: język lendu

en: Lezgian language
pl: język lezgiński

en: Limbu language
pl: język limbu

en: Limilngan language
pl: język limilngański

en: Lisu language
pl: język lisu

en: Lithuanian language
pl: język litewski

en: Livonian language
pl: język liwski

en: Loloish languages
pl: języki lolo

en: Lou language
pl: język lou

en: Low German language
pl: język dolnoniemiecki

en: Ludic dialect
pl: dialekt ludycki

en: Lugbara language
pl: język lugbara

en: Lule Sami dialect
pl: dialekt lapoński lule

en: Luo language (Kenya and Tanzania)
pl: język luo (Kenia i Tanzania)

en: Luwian language
pl: język luwijski

en: Lwo language (South Sudan)
pl: język aczoli (Sudan Południowy)

en: Lycian language
pl: język licyjski

en: Lydian language
pl: język lidyjski

en: Lü language
pl: język tai lue

en: Maasai language
pl: język masajski

en: Maba language
pl: język maba

en: Maban language
pl: język maba

en: Maban languages
pl: języki maba

en: Macedonian language (Ancient)
pl: język macedoński (starożytny)

en: Madurese language
pl: język madurski

en: Magar language
pl: język magar

en: Makasar language
pl: język makasarski

en: Malagasy language
pl: język malgaski

en: Malay language
pl: język malajski

en: Malayalam language
pl: język malajalam

en: Malayan languages
pl: języki malajskie

en: Malto language
pl: język malto

en: Manambu language
pl: język manambu

en: Manchu language
pl: język mandżurski

en: Manda language (Dravidian)
pl: język manda (drawidyjski)

en: Mandar language
pl: język mandar

en: Mandarin dialects
pl: dialekty mandaryńskie

en: Mangarayi language
pl: język mangarrayi

en: Mangareva language
pl: język mangarewa

en: Mangbetu language
pl: język mangbetu

en: Manipuri language
pl: język manipuri

en: Mansi language
pl: język mansyjski

en: Manuscripts, Greek
pl: rękopisy greckie

en: Manuscripts, Latin
pl: rękopisy łacińskie

en: Manx language
pl: język manx

en: Maori language
pl: język maoryski

en: Mara language (Australia)
pl: język marra (australijski)

en: Maranunggu language
pl: język maranunggu

en: Mari language
pl: język maryjski

en: Maria language (India)
pl: język maria (Indie)

en: Maring language
pl: język maring

en: Marquesan language
pl: język markiski

en: Marshallese language
pl: język marszalski

en: Masikoro dialect
pl: dialekt masikoro

en: Mator language
pl: język matorski

en: Median language
pl: język medyjski

en: Megleno-Romanian language
pl: język meglenorumuński

en: Melanesian languages
pl: języki Melanezji

en: Merya language
pl: język meryjski

en: Messapic language
pl: język mesapijski

en: Micronesian languages
pl: języki mikronezyjskie

en: Mikir language
pl: język mikir

en: Minangkabau language
pl: język minangkabau

en: Mingrelian language
pl: język megrelski

en: Mirandese dialect
pl: dialekt mirandyjski

en: Mirndi languages
pl: języki mindyjskie

en: Moghol language
pl: język mogolski

en: Mokilese language
pl: język mokil

en: Moksha dialect
pl: dialekt moksza

en: Moldovan dialect
pl: dialekt mołdawski

en: Mongolian language
pl: język mongolski

en: Mongolian languages
pl: języki mongolskie

en: Mongour language
pl: język mongorski

en: Monpa language
pl: język monba

en: Mordvin language
pl: język mordwiński

en: Mortlockese language
pl: język mortlock

en: Motu language
pl: język motu

en: Mountain Arapesh language
pl: język aranda górski

en: Mountain Koiari language
pl: język koiari górski

en: Munji language
pl: język mundżański

en: Murrinhpatha language
pl: język murrinh-patha

en: Mysian language
pl: język myzyjski

en: Nabak language
pl: język nabak

en: Naga languages
pl: języki naga

en: Nakara language
pl: język nakkara

en: Nakh languages
pl: języki nachskie

en: Nakho-Dagestanian languages
pl: języki nach-dagestańskie

en: Nama language
pl: język nama

en: Nanai language
pl: język nanajski

en: Nankina language
pl: język nankina

en: Narak language
pl: język narak

en: Nauruan language
pl: język nauruański

en: Naxi language
pl: język naxi

en: Ndjebbana language
pl: język ndżebbana

en: Negidal language
pl: język negidalski

en: Nenets language
pl: język nieniecki

en: Newari language
pl: język newarski

en: Ngalakan language
pl: język ngalakgan

en: Ngaliwuru language
pl: język ngaliwurru

en: Nganasan language
pl: język nganasański

en: Ngandi language
pl: język ngandi

en: Ngangikurunggurr language
pl: język nangikurrunggurr

en: Ngarinyin language
pl: język ungarinyin

en: Ngatik language
pl: język ngatik

en: Nharo language
pl: język naro

en: Nias language
pl: język nias

en: Niger-Kordofanian languages
pl: języki nigero-kordofańskie

en: Nii language
pl: język nii

en: Nilo-Hamitic languages
pl: języki nilo-chamickie

en: Nilo-Saharan languages
pl: języki nilo-saharyjskie

en: Nilotic languages
pl: języki nilotyckie

en: Nimboran language
pl: język nimboran

en: Niuean language
pl: język niue

en: Nogai language
pl: język nogajski

en: Norn language
pl: język norn

en: North American Indian languages
pl: języki Indian północnoamerykańskich

en: North Frisian dialect
pl: dialekt północnofryzyjski

en: Northeastern Kiwai language
pl: język kiwai północnowschodni

en: Northeastern Thai language
pl: język północno-wschodnio-tajski

en: Northern Altai language
pl: język ałtajski północny

en: Northern Khanty dialect
pl: dialekt północnochantyjski

en: Northern Min dialects
pl: północne dialekty min

en: Northern Sami dialect
pl: dialekt północnolapoński

en: Northern Thai language
pl: język północnotajski

en: Norwegian language
pl: język norweski

en: Norwegian language (Nynorsk)
pl: język norweski (nynorsk)

en: Notu language
pl: język notu

en: Nubian languages
pl: języki nubijskie

en: Nuer language
pl: język nuer

en: Nung language
pl: język nùng

en: Nunggubuyu language
pl: język nunggubuju

en: Nuristani languages
pl: języki nuristańskie

en: Nyulnyul language
pl: język nyulnyul

en: Nyulnyulan languages
pl: języki nyulnyulańskie

en: Ob-Ugric languages
pl: języki obi-ugryjskie

en: Occitan language
pl: język oksytański

en: Oceanic languages
pl: języki oceaniczne

en: Oghuz language
pl: język oguzyjski

en: Oirat language
pl: język ojracki

en: Oksapmin language
pl: język oksapmin

en: Olcha language
pl: język ulczski

en: Old Norse language
pl: język staronordyjski

en: Old Persian language
pl: język staroperski

en: Old Turkic language
pl: język staroturkijski

en: Olo language
pl: język olo

en: Olonets dialect
pl: dialekt ołoniecki

en: Ono language
pl: język ono

en: Ormuri language
pl: język ormuri

en: Oroch language
pl: język oroczański

en: Orok language
pl: język orokański

en: Orokaiva language
pl: język orokaiva

en: Orokolo language
pl: język orokolo

en: Oroqen language
pl: język orocki

en: Ossetic language
pl: język osetyjski

en: Paiwan language
pl: język paiwan

en: Paku language
pl: język paku

en: Palaic language
pl: język palajski

en: Palauan language
pl: język palauański

en: Pali language
pl: język pali

en: Pama-Nyungan languages
pl: języki pama-njungaskie

en: Pamir languages
pl: języki pamirskie

en: Pampanga language
pl: język pampango

en: Pangasinan language
pl: język pangasino

en: Papuan languages
pl: języki papuaskie

en: Parachi language
pl: język paraczi

en: Parji language
pl: język parji

en: Pattani dialect (Thailand)
pl: dialekt jawi

en: Pawaian language
pl: język pawaian

en: Pengo language
pl: język pengo

en: Permic languages
pl: języki permskie

en: Persian language
pl: język perski

en: Philippine languages
pl: języki filipiński

en: Phrygian language
pl: język frygijski

en: Pingelap language
pl: język pingelap

en: Pitjantjatjara language
pl: język pitjantjatjara

en: Pochury language
pl: język pochuri

en: Pohnpeian language
pl: język pohnpei

en: Polynesian languages
pl: języki polinezyjskie

en: Ponapeic languages
pl: języki ponapeńskie

en: Portuguese language
pl: język portugalski

en: Proto-Austro-Thai language
pl: język praaustrotajski

en: Proto-Austronesian language
pl: język praaustronezyjski

en: Proto-Baltic language
pl: język prabałtycki

en: Proto-Celtic language
pl: język praceltycki

en: Proto-Circassian language
pl: język praczerkieski

en: Proto-Indo-European language
pl: język praindoeuropejski

en: Proto-Malayan language
pl: język protomalajski

en: Proto-Mongolian language
pl: język pramongolski

en: Proto-Oceanic language
pl: język protooceaniczny

en: Proto-Polynesian language
pl: język prapolinezyjski

en: Proto-Uralic language
pl: język proto-uralski

en: Provençal language
pl: język prowansalski

en: Prussian language
pl: język pruski

en: Puluwat language
pl: język puluwat

en: Purari language
pl: język purari

en: Pushto language
pl: język paszto

en: Puyuma language
pl: język puyuma

en: Pwo Karen language
pl: języki kareńskie pwo

en: Pyu language (Burma)
pl: język pyu (Mjanma)

en: Päri language (South Sudan)
pl: język päri (Sudan Południowy)

en: Raeto-Romance language
pl: język retoromański

en: Rao language
pl: język rao

en: Rapanui language
pl: język rapanui

en: Rarotongan language
pl: język rarotonga

en: Rembarrnga language
pl: język rembarrnga

en: Roma language
pl: język romski

en: Romance languages
pl: języki romańskie

en: Romanian language
pl: język rumuński

en: Roshan dialect
pl: dialekt roszański

en: Rotokas language
pl: język rotokas

en: Rotuman language
pl: język rotumański

en: Rukai languages
pl: język rukai

en: Runga language
pl: język runga

en: Rutul language
pl: język rutulski

en: Saaroa language
pl: język saaroa

en: Saek language
pl: język saek

en: Sahu language
pl: język sahu

en: Saisiyat language
pl: język saisiyat

en: Sakalava dialect
pl: dialekt sakalava

en: Sami language
pl: język lapoński

en: Samoan language
pl: język samoański

en: Samoyedic languages
pl: języki samojedzkie

en: Sandawe language
pl: język sandawe

en: Sanskrit language
pl: sanskryt

en: Sara language
pl: język sara

en: Sardinian language
pl: język sardyński

en: Sarikoli dialect
pl: dialekt sarikoli

en: Sasak language
pl: język sasak

en: Satawalese language
pl: język satawal

en: Sawos language
pl: język sawos

en: Scandinavian languages
pl: języki skandynawskie

en: Scots language
pl: język scots

en: Scottish Gaelic language
pl: język szkocki gaelicki

en: Selepet language
pl: język selepet

en: Selkup language
pl: język selkupski

en: Sentani language
pl: język sentani

en: Sgaw Karen language
pl: język kareński sgaw

en: Shan language
pl: język szan

en: Shelta
pl: shelta

en: Sherpa language
pl: język szerpa

en: Shilluk language
pl: język szylluk

en: Shor language
pl: język szorski

en: Shughni language
pl: język szugnański

en: Siane language
pl: język siane

en: Sibo language
pl: język sybeński

en: Sino-Tibetan languages
pl: języki sinotybetańskie

en: Siraya language
pl: język siraya

en: Siroi language
pl: język siroi

en: Sivandi language
pl: język siwandi

en: Skolt Sami dialect
pl: dialekt lapoński skolt

en: Slavic languages
pl: języki słowiańskie

en: Songhai language
pl: język songhaj

en: Sonsorol-Tobi language
pl: język sonsorol-tobi

en: South American Indian languages
pl: języki Indian południowoamerykańskich

en: Southern Khanty dialect
pl: dialekt południowochantyjski

en: Southern Min dialects
pl: południowe dialekty min

en: Southern Sami dialect
pl: dialekt południowolapoński

en: Southern Thai language
pl: język południowotajski

en: Spanish language
pl: język hiszpański

en: Suena language
pl: język suena

en: Sulka language
pl: język sulka

en: Sumbawa language
pl: język sumbawa

en: Sundanese language
pl: język sundajski

en: Svan language
pl: język swański

en: Swedish language
pl: język szwedzki

en: Székely dialect
pl: dialekt seklerski

en: Tabasaran language
pl: język tabasarański

en: Tagalog language
pl: język tagalski

en: Tahitian language
pl: język tahitański

en: Tai Nüa language
pl: język tai neua

en: Tai languages
pl: języki tajskie

en: Tairora language
pl: język tairora

en: Taiwan languages
pl: języki tajwańskie

en: Tajik language
pl: język tadżycki

en: Talysh language
pl: język tałyski

en: Tamang language
pl: język tamang

en: Tamil language
pl: język tamilski

en: Tangkhul language
pl: język tangkhul

en: Tangut language
pl: język tangucki

en: Tasmanian languages
pl: języki tasmańskie

en: Tatar language
pl: język tatarski

en: Tausug language
pl: język tausug

en: Tauya language
pl: język tauya

en: Tboli language
pl: język tboli

en: Tehit language
pl: język tehit

en: Teleut dialect
pl: dialekt teleucki

en: Telugu language
pl: język telugu

en: Tetum language
pl: język tetum

en: Thai language
pl: język tajski

en: Thao language
pl: język thao

en: Thracian language
pl: język tracki

en: Tibetan language
pl: język tybetański

en: Tibeto-Burman languages
pl: języki tybeto-birmańskie

en: Tidore language
pl: język tidore

en: Tifal language
pl: język tifal

en: Timbe language
pl: język timbe

en: Tindi language
pl: język tindyjski

en: Tiwi language (Australia)
pl: język tiwi (australijski)

en: Toaripi language
pl: język toaripi

en: Toaripi languages
pl: języki toaripi

en: Toba-Batak dialect
pl: dialekt batacki toba

en: Tobelo language
pl: język tobelo

en: Toda language (India)
pl: język toda (Indie)

en: Tofa language (Irkutskai︠a︡ oblastʹ, Russia)
pl: język tofa (obwód irkucki, Rosja)

en: Tokelauan language
pl: język tokelau

en: Tokharian language
pl: język tocharski

en: Tolai language
pl: język tolai

en: Tongan language
pl: język tongański

en: Toraja Sa'dan language
pl: język toradża południowy

en: Toraja language
pl: język toradża

en: Toraja languages
pl: języki toradża

en: Tsakhur language
pl: język cachurski

en: Tshangla language
pl: język tshangla

en: Tsimihety dialect
pl: dialekt tsimihety

en: Tsou language
pl: język tsou

en: Tuamotuan language
pl: język tuamotu

en: Tujia language
pl: język tujia

en: Tulu language
pl: język tulu

en: Tungus-Manchu languages
pl: języki tungusko-mandżurskie

en: Turkic languages
pl: języki turkijskie

en: Turkic languages, Northeast
pl: języki turkijskie, północno-wschodnie

en: Turkic languages, Northwest
pl: języki turkijskie, północno-zachodnie

en: Turkic languages, Southeast
pl: języki turkijskie, południowo-wschodnie

en: Turkic languages, Southwest
pl: języki turkijskie, południowo-zachodnie

en: Turkish language
pl: język turecki

en: Turkmen language
pl: język turkmeński

en: Tuvaluan language
pl: język tuvalu

en: Tuvinian language
pl: język tuwiński

en: Tày Nùng language
pl: język tày nùng

en: Ubykh language
pl: język ubyski

en: Udekhe language
pl: język udehejski

en: Udi language
pl: język udyjski

en: Udmurt language
pl: język udmurcki

en: Uduk language
pl: język uduk

en: Uighur language
pl: język ujgurski

en: Ulithi language
pl: język ulithi

en: Uralic languages
pl: języki uralskie

en: Urartian language
pl: język urartyjski

en: Uzbek language
pl: język uzbecki

en: Vedic language
pl: język wedyjski

en: Venetic language
pl: język wenetyjski

en: Veps language
pl: jęsyk wepski

en: Votic language
pl: język wotycki

en: Võro dialect
pl: dialekt võro

en: Waffa language
pl: język waffa

en: Wahgi dialect
pl: dialekt wahgi

en: Waigali language
pl: język kalasza-ala

en: Wakhi language
pl: język wachański

en: Walser language
pl: język walser

en: Wambon language
pl: język wambon

en: Wandarang language
pl: język warndarrang

en: Wantoat language
pl: język wantoat

en: Waray language
pl: język waraj

en: Warrwa language
pl: język warrwa

en: Waskia language
pl: język waskia

en: Welsh language
pl: język walijski

en: West Makian language
pl: język makian zachodni

en: Western Arrernte language
pl: język aranda zachodni

en: Western Dani language
pl: język dani zachodni

en: Western Yugur language
pl: język szera-jögurski zachodni

en: White Tai language
pl: język tai don

en: Wiru language
pl: język wiru

en: Woleaian language
pl: język woleai

en: Worora language
pl: język worrorra

en: Wororan languages
pl: języki worrorrańskie

en: Wu dialects
pl: dialekty wu

en: Wunambal language
pl: język wunambal

en: Xiang dialects
pl: dialekty xiang

en: Yabiyufa language
pl: język yabiyufa

en: Yaghnobi language
pl: język jagnobijski

en: Yakut language
pl: język jakucki

en: Yapese language
pl: język japski

en: Yareba language
pl: język yareba

en: Yawa language
pl: język yawa

en: Yawuru language
pl: język yawuru

en: Yazghulami language
pl: język jazgulamski

en: Yele language
pl: język yele

en: Yellow Uighur language
pl: język szera-jögurski

en: Yi language
pl: język yi

en: Yimas language
pl: język yimas

en: Yukaghir language
pl: język jukagirski

en: Zaghawa language
pl: język zaghawa

en: Zarma dialect
pl: dialekt dżerma

en: Zaza language
pl: język zazaki

en: Zebaki dialect
pl: dialekt zebaki

en: Zeme language
pl: język zeme

en: Zhangzhung language
pl: język szangszung

en: Zhuang language
pl: język zhuang

en: sign languages
pl: języki migowe
