iso_3166 - en to or translation catalogue (443 entries)

en: Afghanistan
or: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

en: Albania
or: ଅଲ୍ବାନୀୟା

en: Algeria
or: ଆଲଜେରିୟା

en: American Samoa
or: ଆମେରିକୀୟ ସାମୋଆ

en: Andorra
or: ଅଣ୍ଟୋରା

en: Angola
or: ଆଙ୍ଗୋଲା

en: Anguilla
or: ଆଙ୍ଗୋଲୀୟା

en: Antarctica
or: ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା

en: Antigua and Barbuda
or: ଏଣ୍ଟିଗୁଆ ଏବଂ ବାର୍ବୁଡା

en: Arab Republic of Egypt
or: ଇଜିପ୍ଟର ଆରବ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Argentina
or: ଅାର୍ଜେଣ୍ଟୀନା

en: Argentine Republic
or: ଆରଜେଣ୍ଟାଇନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Armenia
or: ଆର୍ମେନିୟା

en: Aruba
or: ଆଋବା

en: Australia
or: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟା

en: Austria
or: ଅଷ୍ଟ୍ରିୟା

en: Azerbaijan
or: ଆଜର୍ବେଜାନ

en: Bahamas
or: ବାହାମା

en: Bahrain
or: ବାହାରୀନ

en: Bangladesh
or: ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ

en: Barbados
or: ବାର୍ବାଡୋସ

en: Belarus
or: ବେଲାରୁଷ

en: Belgium
or: ବେଲଜିୟମ

en: Belize
or: ବେଲିଜ

en: Benin
or: ବେନିନ୍

en: Bermuda
or: ବର୍ମୁଡା

en: Bhutan
or: ଭୁଟାନ

en: Bolivarian Republic of Venezuela
or: ଭେନେଜୁଏଲାର ବୋଲଭେରିଆନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Bolivia
or: ବୋଲିଭିଆ

en: Bolivia, Plurinational State of
or: ବୋଲିଭିଆ, ପ୍ଲୁରିନେସଲଲାନ ରାଜ୍ଯ

en: Bosnia and Herzegovina
or: ବୋସନିଆ ଏବଂ ହର୍ଜେଗୋଭିନା

en: Botswana
or: ବୋସ୍ତ୍ବାନା

en: Bouvet Island
or: ବୁଭେଟ୍ ଦ୍ବୀପ

en: Brazil
or: ବ୍ରାଜୀଲ

en: British Antarctic Territory
or: ବ୍ରିଟିସ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ

en: British Indian Ocean Territory
or: ବ୍ରିଟିଶ ଇଣ୍ଡିୟାନ ସାମୁଦ୍ରୀକ କ୍ଷେତ୍ର

en: British Virgin Islands
or: ବ୍ରିଟିଶ ଭର୍ଜିନ ଦ୍ବୀପ

en: Brunei Darussalam
or: ବ୍ରୁନେଈ ଦାଋସାଲମ

en: Bulgaria
or: ବୁଲଗାରିୟା

en: Burkina Faso
or: ବୁର୍କିନା ଫାସୋ

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
or: ବର୍ମା, ସମାଜତନ୍ତ୍ରବାଦୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର ସଂଘ

en: Burundi
or: ବୁରୁଣ୍ଡି

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
or: ବାଇଲୋରୁସିଆନ SSR ସୋଭିଏତ ସମାଜତନ୍ତ୍ରବାଦୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Cambodia
or: କାମ୍ବୋଡିୟା

en: Cameroon
or: କାମେଋନ

en: Canada
or: କାନାଡା

en: Canton and Enderbury Islands
or: କାଣ୍ଟୋନ ଏବଂ ଏଣ୍ଡରବୁରି ଦ୍ୱିପପୁଞ୍ଜ

en: Cape Verde
or: କେପ୍ ଭାର୍ଡେ

en: Cayman Islands
or: କୈମେନ ଦ୍ବୀପ

en: Central African Republic
or: ମଦ୍ଦ୍ଯବର୍ତ୍ତୀ ଆଫ୍ରୀକିୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର

en: Chad
or: ଚାଡ୍

en: Chile
or: ଚିଲୀ

en: China
or: ଚୀନ

en: Christmas Island
or: କ୍ରିସ୍ଟମାସ ଦ୍ବୀପ

en: Cocos (Keeling) Islands
or: କୋକୋସ (କିଲିଙ୍ଗ) ଦ୍ବୀପ

en: Colombia
or: କୋଲୋମ୍ବିୟା

en: Commonwealth of Dominica
or: ଡୋମିନୀକା ସର୍ବସାଧାରଣ

en: Commonwealth of the Bahamas
or: ବାହାମା ସର୍ବସାଧାରଣ

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
or: ସର୍ବସାଧାରଣ ଉତ୍ତରୀ ମେରିଆନା ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: Comoros
or: କୋମୋରୋସ

en: Congo
or: କଙ୍ଗୋ

en: Congo, The Democratic Republic of the
or: କୋଙ୍ଗୋ, ମଧ୍ଯ ଆଫ୍ରିକାର

en: Cook Islands
or: କୁକ ଦ୍ବୀପ

en: Costa Rica
or: କୋଷ୍ଟା ରିକା

en: Croatia
or: କ୍ରୋଏଶିଆ

en: Cuba
or: କ୍ଯୁବା

en: Cyprus
or: ସାଇପ୍ରସ

en: Czech Republic
or: ଚେକ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
or: ଚେକୋସ୍ଲୋବାକିଆ, ଚେକୋସ୍ଲୋଭାକ ସମାଜତନ୍ତ୍ରବାଦୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Côte d'Ivoire
or: କୋଟ ଡି'ଭୋର

en: Dahomey
or: ଡାହୋମି

en: Democratic People's Republic of Korea
or: କୋରିଆ ସର୍ବସାଧାରଣ ଜନସମାଜ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
or: ସାଓ ତୋମ ଏବଂ ପ୍ରିନସିପ ପ୍ରଜାତାନ୍ତ୍ରିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Democratic Republic of Timor-Leste
or: ତିମୋର-ଲେସ୍ତେ ପ୍ରଜାତାନ୍ତ୍ରିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
or: ଶ୍ରିଲଙ୍କା ପ୍ରଜାତାନ୍ତ୍ରିକ ସମାଜବାଦୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Denmark
or: ଡେନମାର୍କ

en: Djibouti
or: ଡିଜବୌଟୀ

en: Dominica
or: ଡୋମିନୀକା

en: Dominican Republic
or: ଡୋମିନୀକାନ ଗଣରାଜ୍ଯ

en: Dronning Maud Land
or: ଡ୍ରନିଙ୍ଗ ମାଉଦ ଭୂମି

en: East Timor
or: ପୂର୍ବୀ ତିମୋର

en: Eastern Republic of Uruguay
or: ଉରୁଗୁଏ ପୂର୍ବୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Ecuador
or: ଏକ୍ଯୁଡୋର

en: Egypt
or: ମିଶର

en: El Salvador
or: ଅଲ ସଲ୍ଭାଡୋର

en: Equatorial Guinea
or: ବିଷୁବରେଖୀୟ ଗିନୀ

en: Eritrea
or: ଇରୀଟ୍ରିୟା

en: Estonia
or: ଇଷ୍ଟୋନିୟା

en: Ethiopia
or: ଇଥୋପିୟା

en: Falkland Islands (Malvinas)
or: ଫାଲ୍କଲ୍ଯାଣ୍ଡ ଦ୍ବୀପ(ମାଲ୍ଭିନାସ)

en: Faroe Islands
or: ଫାରୋ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
or: ଇଥୋପିୟା ଫେଡେରାଲ ସର୍ବସାଧାରଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Federal Democratic Republic of Nepal
or: ନେପାଳର ଫେଡେରାଲ ସର୍ବସାଧାରଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Federal Republic of Germany
or: ଜର୍ମାନୀ ଫେଡେରାଲ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Federal Republic of Nigeria
or: ନିଈଜୀରିୟା ଫେଡେରାଲ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Federated States of Micronesia
or: ମାଇକ୍ରୋନେସିୟା ଫେଡେରେଟେଡ ରାଜ୍ୟ

en: Federative Republic of Brazil
or: ବ୍ରାଜିଲ ଫେଡେରେଟିଭ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Fiji
or: ଫିଜୀ

en: Finland
or: ଫିନଲ୍ଯାଣ୍ଡ

en: France
or: ଫ୍ରାନ୍ସ

en: France, Metropolitan
or: ଫ୍ରାନ୍ସ, ମହାନଗର

en: French Afars and Issas
or: ଫରାସୀ ଆଫାର ଏବଂ ଇସାସ

en: French Guiana
or: ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଗୁଆନା

en: French Polynesia
or: ଫ୍ରେଞ୍ଚ ପୋଲୀନେସିୟା

en: French Republic
or: ଫରାସୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: French Southern Territories
or: ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଦାକ୍ଷିଣାତ୍ମକ କ୍ଷେତ୍ର

en: French Southern and Antarctic Territories
or: ଫରାସୀ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକ

en: Gabon
or: ଗୈବୋନ

en: Gabonese Republic
or: ଗାବୋନିଜ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Gambia
or: ଗାମ୍ବିୟା

en: Georgia
or: ଜାର୍ଜିୟା

en: German Democratic Republic
or: ଜର୍ମାନ ପ୍ରଜାତାନ୍ତ୍ରିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Germany
or: ଜର୍ମାନୀ

en: Germany, Federal Republic of
or: ଜର୍ମାନୀ, ଫେଡେରାଲ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Ghana
or: ଘାନା

en: Gibraltar
or: ଜିବ୍ରାଲଟର

en: Gilbert and Ellice Islands
or: ଗୀଲବେଟ ଏବଂ ଏଲିସ ଦ୍ୱିପପୁଞ୍ଜ

en: Grand Duchy of Luxembourg
or: ଲେକ୍ସମ୍ବର୍ଗ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଡଚି

en: Greece
or: ଗ୍ରୀସ

en: Greenland
or: ଗ୍ରୀନଲ୍ଯାଣ୍ଡ

en: Grenada
or: ଗ୍ରେନେଡା

en: Guadeloupe
or: ଗୁଆଡେଲୋପ

en: Guam
or: ଗୁଆମ

en: Guatemala
or: ଗ୍ବାଟେମାଲା

en: Guernsey
or: ଗୁୟେର୍ନସୀ

en: Guinea
or: ଗିନୀ

en: Guinea-Bissau
or: ଗିନୀ-ବିସୁ

en: Guyana
or: ଗୁୟାନା

en: Haiti
or: ହୈତି

en: Hashemite Kingdom of Jordan
or: ଜୋର୍ଡାନ ହାସେମାଇତ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Heard Island and McDonald Islands
or: ହାର୍ଡ ଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ମାକ ଡନାଲ୍ଡ ଦ୍ୱୀପ

en: Hellenic Republic
or: ହେଲେନିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Holy See (Vatican City State)
or: ହୋଲି ସମୁଦ୍ର (ଭାଟିକାନ ନଗର ରାଜ୍ୟ)

en: Honduras
or: ହୋଣ୍ଡୁରାସ

en: Hong Kong
or: ହଙ୍ଗ କଙ୍ଗ

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
or: ହଙ୍ଗ କଙ୍ଗ ଚୀନର ବିଶେଷ ପ୍ରଶାସନ ଅଞ୍ଚଳ

en: Hungary
or: ହଙ୍ଗାରୀ

en: Iceland
or: ଆଇସଲ୍ଯାଣ୍ଡ

en: Independent State of Samoa
or: ସାମୋଆ ସ୍ୱାଧିନ ରାଜ୍ୟ

en: India
or: ଭାରତ

en: Indonesia
or: ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା

en: Iran, Islamic Republic of
or: ଇରାନ, ଇସଲାମିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Iraq
or: ଇରାକ

en: Ireland
or: ଆୟରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

en: Islamic Republic of Afghanistan
or: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଇସଲାମିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Islamic Republic of Iran
or: ଇରାନ ଇସଲାମିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Islamic Republic of Mauritania
or: ମାରୀଟୋନିୟା ଇସଲାମିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Islamic Republic of Pakistan
or: ପାକିସ୍ତାନ ଇସଲାମିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Isle of Man
or: ଇସ୍ଲେ ଅଫ ମେନ

en: Israel
or: ଇଜ୍ରାଇଲ

en: Italian Republic
or: ଇଟାଲିଆନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Italy
or: ଇଟାଲୀ

en: Jamaica
or: ଜାମୈକା

en: Japan
or: ଜାପାନ

en: Jersey
or: ଜର୍ସୀ

en: Johnston Island
or: ଜନଷ୍ଟନ ଦ୍ୱିପପୁଞ୍ଜ

en: Jordan
or: ଜୋର୍ଡାନ

en: Kazakhstan
or: କାଜାଖସ୍ତାନ

en: Kenya
or: କେନିୟା

en: Kingdom of Bahrain
or: ବାହାରୀନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Belgium
or: ବେଲଜିୟମ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Bhutan
or: ଭୁଟାନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Cambodia
or: କାମ୍ବୋଡିୟା ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Denmark
or: ଡେନମାର୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Lesotho
or: ଲେସୋଥୋ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Morocco
or: ମୋରକ୍କୋ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Norway
or: ନରୱେ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Saudi Arabia
or: ସାଉଦି ଆରବ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Spain
or: ସ୍ପେନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Kingdom of Swaziland
or: ସ୍ବାଜୀଲ୍ଯାଣ୍ଡ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Sweden
or: ସ୍ବୀଡେନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Thailand
or: ଥାଇଲ୍ଯାଣ୍ଡ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of Tonga
or: ଟୋଙ୍ଗା ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kingdom of the Netherlands
or: ନେଦରଲ୍ଯାଣ୍ଡ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: Kiribati
or: କୀରିବତୀ

en: Korea, Democratic People's Republic of
or: କୋରିଆ, ସର୍ବସାଧାରଣ ଜନସମାଜ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Korea, Republic of
or: କୋରିଆ, ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Kuwait
or: କୁଏତ

en: Kyrgyz Republic
or: କିରଗିଜ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Kyrgyzstan
or: କିର୍ଗିଜସ୍ତାନ

en: Lao People's Democratic Republic
or: ଲାଓ ଜନସମାଜ ସର୍ବସାଧାରଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Latvia
or: ଲାଟଭିୟା

en: Lebanese Republic
or: ଲାବାନିଜ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Lebanon
or: ଲେବାନୋନ

en: Lesotho
or: ଲେସୋଥୋ

en: Liberia
or: ଲାଇବେରିୟା

en: Libya
or: ଲୀବିୟା

en: Liechtenstein
or: ଲିଚେଂଷ୍ଟାଇନ

en: Lithuania
or: ଲିଥୁଆନିୟା

en: Luxembourg
or: ଲେକଜେମ୍ବର୍ଗ

en: Macao
or: ମାକାଓ

en: Macao Special Administrative Region of China
or: ଚୀନର ମାକାଓ ବିଶେଷ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଞ୍ଚଳ

en: Macedonia, Republic of
or: ମେସିଡୋନିୟା, ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Madagascar
or: ମାଡାଗାସ୍କାର

en: Malawi
or: ମାଲାଓ୍ବି

en: Malaysia
or: ମାଲେଶିୟା

en: Maldives
or: ମାଲଦୀଭ

en: Mali
or: ମାଲୀ

en: Malta
or: ମାଲ୍ଟା

en: Marshall Islands
or: ମାର୍ଶଲ ଦ୍ବୀପ

en: Martinique
or: ମାର୍ଟିନୀକ

en: Mauritania
or: ମାରୀଟୋନିୟା

en: Mauritius
or: ମରୀଶସ

en: Mayotte
or: ମେୟୋଟ

en: Mexico
or: ମେକ୍ସିକୋ

en: Micronesia, Federated States of
or: ମାଇକ୍ରୋନେସିୟା

en: Midway Islands
or: ମିଡୱେ ଦ୍ବୀପ

en: Moldova
or: ମାଲଡୋଭା

en: Moldova, Republic of
or: ମାଲଡୋଭା, ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Monaco
or: ମୋନାକୋ

en: Mongolia
or: ମଙ୍ଗୋଲିୟା

en: Montenegro
or: ମୋଣ୍ଟେନୀଗ୍ରୋ

en: Montserrat
or: ମୋଣ୍ଟସେରାଟ

en: Morocco
or: ମୋରକ୍କୋ

en: Mozambique
or: ମୋଜାମ୍ବିକ

en: Myanmar
or: ବର୍ମା/ମ୍ଯାଂମାର

en: Namibia
or: ନାମୀବିୟା

en: Nauru
or: ନୌରୁ

en: Nepal
or: ନେପାଳ

en: Netherlands
or: ନେଦରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

en: Netherlands Antilles
or: ନିଦରଲ୍ଯାଣ୍ଡ ଇଣ୍ଟାଇଲସ୍

en: Neutral Zone
or: ନିରପେକ୍ଷ ଅଞ୍ଚଳ

en: New Caledonia
or: ନ୍ଯୁ କାଲେଡୋନିୟା

en: New Hebrides
or: ନୂତନ ହବ୍ରିଡ

en: New Zealand
or: ନ୍ଯୁଜୀଲ୍ଯାଣ୍ଡ

en: Nicaragua
or: ନିକାରାଗୁଆ

en: Niger
or: ନାଇଜର

en: Nigeria
or: ନିଈଜୀରିୟା

en: Niue
or: ନୀଓ୍ବେ

en: Norfolk Island
or: ନୋରଫୋକ ଦ୍ବୀପ

en: Northern Mariana Islands
or: ଉତ୍ତରୀୟ ମାରୀୟାନା ଦ୍ବୀପ

en: Norway
or: ନରୱେ

en: Oman
or: ଓମାନ

en: Pacific Islands (trust territory)
or: ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦ୍ୱିପପୁଞ୍ଜ (ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ)

en: Pakistan
or: ପାକିସ୍ତାନ

en: Palau
or: ପଲାଊ

en: Panama
or: ପାନାମା

en: Panama Canal Zone
or: ପାନାମା କେନାଲ କ୍ଷେତ୍ର

en: Panama, Republic of
or: ପାନାମା, ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Papua New Guinea
or: ପାପୁଆ ନ୍ଯୁ ଗିନୀ

en: Paraguay
or: ପାରାଗ୍ବେ

en: People's Democratic Republic of Algeria
or: ଅଲଜେରୀୟା ଜନସାଧାରଣ ପ୍ରଜାତାନ୍ତ୍ରିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: People's Republic of Bangladesh
or: ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ଜନସାଧାରଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: People's Republic of China
or: ଚୀନ ଜନସାଧାରଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Peru
or: ପେରୁ

en: Philippines
or: ଫିଲିପାଇନ୍ସ

en: Pitcairn
or: ପିଟକେର୍ନ

en: Plurinational State of Bolivia
or: ବୋଲିଭିଆ ପ୍ଲୁରିନେସନାଲ ରାଜ୍ଯ

en: Poland
or: ପୋଲାଣ୍ଡ

en: Portugal
or: ପର୍ତୁଗାଲ

en: Portuguese Republic
or: ପର୍ତୁଗୀଜ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Principality of Andorra
or: ଆଣ୍ଡୋରାର ରାଜା

en: Principality of Liechtenstein
or: ଲେଚେଷ୍ଟାଇନ ରାଜ୍ୟ

en: Principality of Monaco
or: ମୋନାକୋ ରାଜ୍ୟ

en: Puerto Rico
or: ପ୍ଯୂରେଟୋ ରିକୋ

en: Qatar
or: କତାର

en: Republic of Albania
or: ଅଲବାନିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Angola
or: ଆଙ୍ଗୋଲା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Armenia
or: ଆର୍ମେନିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Austria
or: ଅଷ୍ଟ୍ରିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Azerbaijan
or: ଆଜର୍ବେଜାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Belarus
or: ବେଲାଋଷ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Benin
or: ବେନିନ୍ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
or: ବୋସନିଆ ଏବଂ ହର୍ଜେଗୋଭିନା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Botswana
or: ବୋସ୍ତ୍ବାନା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Bulgaria
or: ବୁଲଗେରିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Burundi
or: ବୁରୁଣ୍ଡି ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Cameroon
or: କାମେଋନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Cape Verde
or: କେପ ଭର୍ଦେ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Chad
or: ଚାଡ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Chile
or: ଚିଲୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Colombia
or: କୋଲମ୍ବିଆ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Costa Rica
or: କୋଷ୍ଟା ରିକା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Croatia
or: କ୍ରୋଏସିଆ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Cuba
or: କ୍ଯୁବା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Cyprus
or: ସାଇପ୍ରୋସ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Côte d'Ivoire
or: କୋଟ ଡିଭଏର ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Djibouti
or: ଡିଜବୌଟୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Ecuador
or: ଏକ୍ଯୁଡୋର ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of El Salvador
or: ଏଲ ସାଲଭାଡୋର ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Equatorial Guinea
or: ବିଷୁବାଞ୍ଚଳ ଗିନୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Estonia
or: ଇଷ୍ଟୋନିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Finland
or: ଫିନଲ୍ଯାଣ୍ଡ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Ghana
or: ଘାନା ଗଣତନ୍ତ୍ର ଗଣତନ୍

en: Republic of Guatemala
or: ଗ୍ବାଟେମାଲା ଗ୍ୱାତେମାଲା

en: Republic of Guinea
or: ଗିନୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Guinea-Bissau
or: ଗିନୀ-ବିସାଉ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Guyana
or: ଗୁୟାନା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Haiti
or: ହୈତି ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Honduras
or: ହୋଣ୍ଡୁରାସ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Iceland
or: ଆଇସଲ୍ଯାଣ୍ଡ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of India
or: ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Indonesia
or: ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Iraq
or: ଇରାକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Kazakhstan
or: କାଜାଖସ୍ତାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Kenya
or: କେନିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Kiribati
or: କୀରିବତୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Latvia
or: ଲାଟଭିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Liberia
or: ଲାଇବେରିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Lithuania
or: ଲିଥୁଆନିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Madagascar
or: ମାଡାଗାସ୍କାର ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Malawi
or: ମାଲାୱି ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Maldives
or: ମାଲଦୀଭ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Mali
or: ମାଲୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Malta
or: ମାଲଟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Mauritius
or: ମରୀସିଓସ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Moldova
or: ମାଲଡୋଭା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Mozambique
or: ମୋଜାମ୍ବିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Namibia
or: ନାମୀବିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Nauru
or: ନୌରୁ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Nicaragua
or: ନିକାରାଗୁଆ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Palau
or: ପାଲାଉ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Panama
or: ପାନାମା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Paraguay
or: ପାରାଗୁଏ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Peru
or: ପେରୁ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Poland
or: ପୋଲାଣ୍ଡ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of San Marino
or: ସାନ ମେରିନୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Senegal
or: ସେନେଗାଲ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Serbia
or: ସର୍ବିଆ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Seychelles
or: ସେଚେଲସ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Sierra Leone
or: ସିଏରା ଲିଓନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Singapore
or: ସିଙ୍ଗାପୁର ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Slovenia
or: ସ୍ଲୋଭେନୀୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of South Africa
or: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Suriname
or: ସୂରୀନାମ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Tajikistan
or: ତାଜୀକିସ୍ତାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Trinidad and Tobago
or: ତ୍ରିନୀଦାଦ ଏବଂ ତୋବାକୋ ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Tunisia
or: ଟ୍ଯୁନୀଶିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Turkey
or: ତୁର୍କୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Uganda
or: ଉଗାଣ୍ଡା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Uzbekistan
or: ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Vanuatu
or: ଭାନେତୁ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Yemen
or: ୟେମନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Zambia
or: ଜାମ୍ବିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of Zimbabwe
or: ଜିମ୍ବାୱେ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of the Congo
or: କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of the Gambia
or: ଗାମ୍ବିୟା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of the Marshall Islands
or: ମାର୍ଶାଲ ଦ୍ୱିପ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of the Niger
or: ନାଇଜର ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of the Philippines
or: ଫିଲୀପୀନ୍ସ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Republic of the Sudan
or: ସୂଡାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Romania
or: ରୋମାନିୟା

en: Romania, Socialist Republic of
or: ରୋମାନୀୟା, ସମାଜବାଦୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Russian Federation
or: ଋଷୀ ଫେଡରେଶନ

en: Rwanda
or: ରଓ୍ବାଣ୍ଡା

en: Rwandese Republic
or: ରୁୱାଣ୍ଡା ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Réunion
or: ରିୟୁନିୟନ

en: Saint Barthélemy
or: ସେଣ୍ଟ ବାର୍ଥେଲେମୀ

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
or: ସେଣ୍ଟ ହେଲେନା, ଏସେନସନ ଏବଂ ତ୍ରିସ୍ଥାନ ଡା କୁନାହ

en: Saint Kitts and Nevis
or: ସେଣ୍ଟ କିଟ୍ସ ଏବଂ ନେଭିସ

en: Saint Lucia
or: ସେଣ୍ଟ ଲୁସିୟା

en: Saint Martin (French part)
or: ସେଣ୍ଟ ମାର୍ଟିନ (ଫରାସୀ ଅଂଶ)

en: Saint Pierre and Miquelon
or: ସେଣ୍ଟ ପିୟେରୀ ଏବଂ ମିକ୍ବୀଲୋନ

en: Saint Vincent and the Grenadines
or: ସେଣ୍ଟ ଭିନସେଣ୍ଟ ଏବଂ ଗ୍ରେନେଡିସ

en: Samoa
or: ସାମୋଆ

en: San Marino
or: ସେନ ମେରୀନୋ

en: Sao Tome and Principe
or: ସାଓ ଟୋମ ଏବଂ ପ୍ରିନସୀପ

en: Saudi Arabia
or: ସାଉଦୀ ଆରବ

en: Senegal
or: ସେନେଗାଲ

en: Serbia
or: ସର୍ବିଆ

en: Serbia and Montenegro
or: ସାର୍ବିଆ ଏବଂ ମଣ୍ଟେନିଗ୍ରୋ

en: Seychelles
or: ସେଶେଲସ୍

en: Sierra Leone
or: ସିୟେରା ଲିୟୋନ

en: Sikkim
or: ସିକିମ

en: Singapore
or: ସିଙ୍ଗାପୁର

en: Slovak Republic
or: ସ୍ଲୋଭକ୍ ରିପବ୍ଳିକ

en: Slovakia
or: ସ୍ଲୋଭାକିୟା

en: Slovenia
or: ସ୍ଲୋଭାନିୟା

en: Socialist Republic of Viet Nam
or: ଭିଏତନାମ ସମାଜତନ୍ତ୍ରବାଦୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Solomon Islands
or: ସୋଲୋମୋନ ଦ୍ବୀପ

en: Somalia
or: ସୋମାଲିୟା

en: South Africa
or: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
or: ଦକ୍ଷିଣ ଜାର୍ଜିୟା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ସେଣ୍ଡୱିଚ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ

en: Southern Rhodesia
or: ଦକ୍ଷିଣ ରୋଡେସିଆ

en: Spain
or: ସ୍ପେନ

en: Spanish Sahara
or: ସ୍ପାନିଶ ସାହାରା

en: Sri Lanka
or: ଶ୍ରୀଲଙ୍କା

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
or: ସେଣ୍ଟ କିଟସ-ନେଭିସ-ଆଙ୍ଗୋଲୀୟା

en: State of Israel
or: ଇଜରାଈଲ ରାଜ୍ଯ

en: State of Kuwait
or: କୁଏତର ରାଜ୍ଯ

en: State of Qatar
or: କତାର ରାଜ୍ୟ

en: Sudan
or: ସୂଡାନ

en: Sultanate of Oman
or: ଓମାନ ସୁଲତାନେତ

en: Suriname
or: ସୂରୀନାମ

en: Svalbard and Jan Mayen
or: ଭାଲବର୍ଗ ଏବଂ ଜାନ ମାଏନ

en: Swaziland
or: ସ୍ବାଜୀଲ୍ଯାଣ୍ଡ

en: Sweden
or: ସ୍ବୀଡେନ

en: Swiss Confederation
or: ସ୍ୱିସ ରାଜ୍ୟମଣ୍ଡଳ

en: Switzerland
or: ସ୍ବିଟ୍ଜରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

en: Syrian Arab Republic
or: ସିରିଆନ ଆରବ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Taiwan
or: ତାଇଓ୍ବାନ

en: Taiwan, Province of China
or: ତାଇୱାନ, ଚୀନ ଅଧିକୃତ

en: Tajikistan
or: ତାଜୀକିସ୍ତାନ

en: Tanzania, United Republic of
or: ତାଞ୍ଜାନିଆ, ୟୁକ୍ରେନ ସଂଯୁକ୍ତ

en: Thailand
or: ଥାଇଲ୍ଯାଣ୍ଡ

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
or: ମେସିଡୋନିୟାର ପୂର୍ବତନ ୟୁଗୋସ୍ଲାଭ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Timor-Leste
or: ତିମୋର-ଲେଷ୍ଟେ

en: Togo
or: ଟୋଗୋ

en: Togolese Republic
or: ତୋଗୋଲିଜ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Tokelau
or: ଟୋକେଲୋ

en: Tonga
or: ଟୋଙ୍ଗା

en: Trinidad and Tobago
or: ତ୍ରିନିଦାଦ ଏବଂ ଟୋବାଗୋ

en: Tunisia
or: ଟ୍ଯୁନୀଶିୟା

en: Turkey
or: ତୁର୍କୀ

en: Turkmenistan
or: ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ

en: Turks and Caicos Islands
or: ତୁର୍କ ଏବଂ କୈକୋସ ଦ୍ବୀପ

en: Tuvalu
or: ତୁଭାଲୂ

en: US Miscellaneous Pacific Islands
or: US ବିବିଧ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦ୍ୱିପପୁଞ୍ଜ

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
or: USSR, ସଂଯୁକ୍ତ ସୋଭିଏତ ସମାଜବାଦୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Uganda
or: ୟୁଗାଣ୍ଡା

en: Ukraine
or: ୟୁକ୍ରେନ

en: Union of the Comoros
or: ମିଳିତ କୋମୋରୋସ

en: United Arab Emirates
or: ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ

en: United Kingdom
or: ଯୁକ୍ତ ରାଜ୍ଯ

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
or: ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଉତ୍ତରି ଆୟରଲ୍ଯାଣ୍ଡ ସଂଯୁକ୍ତ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

en: United Mexican States
or: ସଂଯୁକ୍ତ ମେକ୍ସିକାନ ରାଜ୍ୟ

en: United Republic of Tanzania
or: ତାଞ୍ଜେରୀୟା ସଂଯୁକ୍ତ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: United States
or: ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର

en: United States Minor Outlying Islands
or: ଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମାଈନର ଆଓଟଲେୟିଙ୍ଗ ଦ୍ବୀପ

en: United States of America
or: ଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା

en: Upper Volta, Republic of
or: ଉପର ଭୋଲଟା, ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Uruguay
or: ଉରୁଗ୍ବେ

en: Uzbekistan
or: ଉଜବେକିସ୍ତାନ

en: Vanuatu
or: ଭାନେତୁ

en: Vatican City State (Holy See)
or: ଭେଟିକାନ ନଗର ରାଜ୍ଯ (ହୋଲି ଦେଖନ୍ତୁ)

en: Venezuela
or: ଭେନେଜୁଏଲା

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
or: ଭେନେଜୁଏଲା, ବୋଲଭେରିଆନ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Viet Nam
or: ଭିୟେତନାମ

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
or: ଭିଏତନାମ, ସମାଜବାଦୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Virgin Islands of the United States
or: ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ଭିରଜିନ ଦ୍ୱିପପୁଞ୍ଜ

en: Virgin Islands, British
or: ଭର୍ଜିନ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ, ବ୍ରିଟୀଶ

en: Virgin Islands, U.S.
or: ଭର୍ଜିନ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ, ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର

en: Wake Island
or: ଓ୍ବେକ ଦ୍ବୀପ

en: Wallis and Futuna
or: ୱାଲିସ ଏବଂ ଫୁତୁନା

en: Western Sahara
or: ପଶ୍ଚିମୀ ସାହାରା

en: Yemen
or: ୟମନ

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
or: ୟେମେନ, ପ୍ରଜାତାନ୍ତ୍ରିକ, ସର୍ବସାଧାରଣ ପ୍ରଜାତାନ୍ତ୍ରିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Yemen, Yemen Arab Republic
or: ୟେମେନ, ୟେମେନ ଆରବ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
or: ଯୁଗୋସ୍ଲାଭିଆ, ସମାଜବାଦୀ ଫେଡେରାଲ ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Zaire, Republic of
or: ଜାଇରେ, ଗଣତନ୍ତ୍ର

en: Zambia
or: ଜାମ୍ବିୟା

en: Zimbabwe
or: ଜିମ୍ବାଓ୍ବେ

en: Åland Islands
or: ଆଲାଣ୍ଡ ଦ୍ବୀପ
