iso_4217 - en to ja translation catalogue (270 entries)

en: Afghani
ja: アフガニ

en: Albanian Old Lek
ja: アルバニア・旧レク

en: Algerian Dinar
ja: アルジェリア・ディナール

en: Andorran Franc
ja: アンドラ・フラン

en: Andorran Peseta
ja: アンドラ・ペセタ

en: Angola Kwanza Reajustado
ja: 再調整アンゴラ・クワンザ

en: Angolan New Kwanza
ja: アンゴラ・新クワンザ (AOK)

en: Argentine Austral
ja: アルゼンチン・アウストラル

en: Argentine Peso
ja: アルゼンチン・ペソ

en: Argentine peso ley
ja: アルゼンチン・ペソ・レイ

en: Argentine peso moneda nacional
ja: アルゼンチン・ペソ moneda nacional

en: Armenian Dram
ja: アルメニア・ドラム

en: Aruban Guilder
ja: アルバ・ギルダー

en: Australian Dollar
ja: オーストラリア・ドル

en: Austrian Schilling
ja: オーストリア・シリング

en: Azerbaijanian Manat
ja: アゼルバイジャン・マナト

en: Bahamian Dollar
ja: バハマ・ドル

en: Bahraini Dinar
ja: バーレーン・ディナール

en: Baht
ja: バーツ

en: Balboa
ja: バルボア

en: Barbados Dollar
ja: バルバドス・ドル

en: Belarussian Rouble
ja: ベラルーシ・ルーブル

en: Belarussian Ruble
ja: ベラルーシ・ルーブル

en: Belgian Franc
ja: ベルギー・フラン

en: Belgian Franc Convertible
ja: ベルギー兌換フラン

en: Belgian Franc Financial
ja: ベルギー金融フラン

en: Belize Dollar
ja: ベリーズ・ドル

en: Bermudian Dollar
ja: バーミューダ・ドル

en: Bolivar Fuerte
ja: ボリバル・フエルテ

en: Bolivian Peso
ja: ボリビア・ペソ

en: Boliviano
ja: ボリビアーノ

en: Bosnia and Herzegovina Dinar
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ・ディナール

en: Brazilian Cruzado
ja: ブラジル・クルザード

en: Brazilian Cruzeiro
ja: ブラジル・クルゼーロ

en: Brazilian Cruzeiro Real
ja: ブラジル・クルゼーロ・レアル

en: Brazilian New Cruzado
ja: ブラジル新クルザード

en: Brazilian Real
ja: ブラジル・レアル

en: Brunei Dollar
ja: ブルネイ・ドル

en: Bulgarian Lev
ja: ブルガリア・レフ

en: Bulgarian Lev A/52
ja: ブルガリア・レフ A/52

en: Bulgarian Lev A/62
ja: ブルガリア・レフ A/62

en: Bulgarian Lev A/99
ja: ブルガリア・レフ A/99

en: Burundi Franc
ja: ブルンジ・フラン

en: CFA Franc BCEAO
ja: CFAフランBCEAO

en: CFA Franc BEAC
ja: CFAフランBEAC

en: CFP Franc
ja: CFPフラン

en: Canadian Dollar
ja: カナダ・ドル

en: Cape Verde Escudo
ja: カーボヴェルデ・エスクード

en: Cayman Islands Dollar
ja: ケイマン諸島ドル

en: Cedi
ja: セディ

en: Chilean Peso
ja: チリ・ペソ

en: Chinese Peoples Bank Dollar
ja: 中国人民銀行ドル

en: Code for testing purposes
ja: 検査用符号

en: Colombian Peso
ja: コロンビア・ペソ

en: Comoro Franc
ja: コモロ・フラン

en: Congolese Franc
ja: コンゴ・フラン

en: Convertible Marks
ja: 兌換マルク

en: Cordoba Oro
ja: コルドバ・オロ

en: Costa Rican Colon
ja: コスタリカ・コロン

en: Croatian Dinar
ja: クロアチア・ディナール

en: Croatian Kuna
ja: クロアチア・クーナ

en: Cuban Peso
ja: キューバ・ペソ

en: Cyprus Pound
ja: キプロス・ポンド

en: Czech Koruna
ja: チェコ・コルナ

en: Czechoslovak Koruna
ja: チェコスロバキア・コルナ

en: Czechoslovak Krona A/53
ja: チェコスロバキア・クローナ A/53

en: Dalasi
ja: ダラシ

en: Danish Krone
ja: デンマーク・クローネ

en: Denar
ja: デナル

en: Deutsche Mark
ja: ドイツ・マルク

en: Djibouti Franc
ja: ジブチ・フラン

en: Dobra
ja: ドブラ

en: Dominican Peso
ja: ドミニカ・ペソ

en: Dong
ja: ドン

en: East Caribbean Dollar
ja: 東カリブ・ドル

en: East German Mark of the GDR
ja: ドイツ民主共和国・東ドイツマルク

en: Ecuador Sucre
ja: エクアドル・スクレ

en: Ecuador Unidad de Valor Constante UVC
ja: エクアドル Unidad de Valor Constante UVC

en: Egyptian Pound
ja: エジプト・ポンド

en: El Salvador Colon
ja: エルサルバドル・コロン

en: Equatorial Guinea Ekwele
ja: 赤道ギニアエクウェレ

en: Ethiopian Birr
ja: エチオピア・ブル

en: Euro
ja: ユーロ

en: European Composite Unit (EURCO)
ja: 欧州複合単位 (EURCO)

en: European Currency Unit ECU
ja: 欧州通貨単位ECU

en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
ja: 欧州通貨単位 (E.M.U.-6)

en: European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
ja: 欧州計算単位-17 (E.U.A.-17)

en: European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
ja: 欧州計算単位-9 (E.U.A.-9)

en: Falkland Islands Pound
ja: フォークランド諸島・ポンド

en: Fiji Dollar
ja: フィジー・ドル

en: Finnish Markka
ja: フィンランド・マルッカ

en: Forint
ja: フォリント

en: French Franc
ja: フランス・フラン

en: Georgian Coupon
ja: グルジア・クーポン

en: Ghana Cedi
ja: ガーナ・セディ

en: Gibraltar Pound
ja: ジブラルタル・ポンド

en: Gold
ja: 金

en: Gold-Franc
ja: 金フラン

en: Gourde
ja: グールド

en: Greek Drachma
ja: ギリシア・ドラクマ

en: Guarani
ja: グアラニー

en: Guinea Escudo
ja: ギニア・エスクード

en: Guinea Franc
ja: ギニア・フラン

en: Guinea Syli
ja: ギニア・シリ

en: Guinea-Bissau Peso
ja: ギニアビサオ・ペソ

en: Guyana Dollar
ja: ガイアナ・ドル

en: Hong Kong Dollar
ja: 香港ドル

en: Hryvnia
ja: フリヴニャ

en: Iceland Krona
ja: アイスランド・クローナ

en: Iceland Old Krona
ja: アイスランド旧クローナ

en: Indian Rupee
ja: インド・ルピー

en: Iranian Rial
ja: イラン・リアル

en: Iraqi Dinar
ja: イラク・ディナール

en: Irish Pound
ja: アイルランド・ポンド

en: Israeli Old Shekel
ja: イスラエル旧シェケル

en: Israeli Pound
ja: イスラエル・ポンド

en: Italian Lira
ja: イタリア・リラ

en: Jamaican Dollar
ja: ジャマイカ・ドル

en: Jordanian Dinar
ja: ヨルダン・ディナール

en: Kenyan Shilling
ja: ケニア・シリング

en: Kina
ja: キナ

en: Kip
ja: キープ

en: Kroon
ja: クローン

en: Kuwaiti Dinar
ja: クウェート・ディナール

en: Kwacha
ja: クワチャ

en: Kwanza
ja: クワンザ

en: Kyat
ja: チャット

en: Lao kip
ja: ラオス・キープ

en: Lari
ja: ラリ

en: Latvian Lats
ja: ラトビア・ラッツ

en: Latvian Ruble
ja: ラトビア・ルーブル

en: Lebanese Pound
ja: レバノン・ポンド

en: Lek
ja: レク

en: Lempira
ja: レンピーラ

en: Leone
ja: レオネ

en: Lesotho Maloti
ja: レソト・ロチ

en: Liberian Dollar
ja: リベリア・ドル

en: Libyan Dinar
ja: リビア・ディナール

en: Lilangeni
ja: リランゲーニ

en: Lithuanian Litas
ja: リトアニア・リタス

en: Lithuanian Talonas
ja: リトアニア・タロナス

en: Loti
ja: ロチ

en: Luxembourg Convertible Franc
ja: ルクセンブルク兌換フラン

en: Luxembourg Financial Franc
ja: ルクセンブルク金融フラン

en: Luxembourg Franc
ja: ルクセンブルク・フラン

en: Malagasy Ariary
ja: マダガスカル・アリアリ

en: Malagasy Franc
ja: マダガスカル・フラン

en: Malaysian Ringgit
ja: マレーシア・リンギ

en: Maldive Rupee
ja: モルジブ・ルピー

en: Mali Franc
ja: マリ・フラン

en: Maltese Lira
ja: マルタ島リラ

en: Maltese Pound
ja: マルタ・ポンド

en: Manat
ja: マナト

en: Mauritius Rupee
ja: モーリシャス・ルピー

en: Metical
ja: メティカル

en: Mexican Peso
ja: メキシコ・ペソ

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
ja: メキシコ・投資単位 (UDI)

en: Moldovan Leu
ja: モルドバ・レイ

en: Moroccan Dirham
ja: モロッコ・ディルハム

en: Mozambique Escudo
ja: モザンビーク・エスクード

en: Mozambique Metical
ja: モザンビーク・メティカル

en: Naira
ja: ナイラ

en: Nakfa
ja: ナクファ

en: Namibia Dollar
ja: ナミビア・ドル

en: Nepalese Rupee
ja: ネパール・ルピー

en: Netherlands Antillian Guilder
ja: オランダ領アンチル・ギルダー

en: Netherlands Guilder
ja: オランダ・ギルダー

en: New Israeli Sheqel
ja: イスラエル・シェケル

en: New Leu
ja: レイ

en: New Taiwan Dollar
ja: 台湾ドル

en: New Turkish Lira
ja: トルコ・リラ

en: New Zaire
ja: 新ザイール

en: New Zealand Dollar
ja: ニュージーランド・ドル

en: Ngultrum
ja: ニュルタム

en: Nicaraguan Cordoba
ja: ニカラグア・コルドバ

en: No currency
ja: 通貨なし

en: North Korean Won
ja: 北朝鮮ウォン

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェー・クローネ

en: Nuevo Sol
ja: ヌエボ・ソル

en: Old Uruguayan Peso
ja: 旧ウルグアイ・ペソ

en: Ouguiya
ja: ウギア

en: Pa'anga
ja: パアンガ

en: Pakistan Rupee
ja: パキスタン・ルピー

en: Palladium
ja: パラジウム

en: Pataca
ja: パタカ

en: Peruvian Inti
ja: ペルー・インティ

en: Peruvian Sol
ja: ペルー・ソル

en: Peso Argentino
ja: アルゼンチン・ペソ

en: Peso Uruguayo
ja: ウルグアイ・ペソ

en: Philippine Peso
ja: フィリピン・ペソ

en: Platinum
ja: 白金

en: Polish Złoty
ja: ポーランド・ズウォティ

en: Portuguese Escudo
ja: ポルトガル・エスクード

en: Pound Sterling
ja: ポンド・スターリング (英ポンド)

en: Pula
ja: プラ

en: Qatari Rial
ja: カタール・リアル

en: Quetzal
ja: ケツァル

en: Rand
ja: ランド

en: Rhodesian Dollar
ja: ローデシア・ドル

en: Rial Omani
ja: オマーン・リアル

en: Riel
ja: リエル

en: Romanian Leu A/52
ja: ルーマニア・レイ A/52

en: Romanian Old Leu
ja: ルーマニア・旧レイ

en: Rufiyaa
ja: ルフィア

en: Rupiah
ja: ルピア

en: Russian Rouble
ja: ロシア・ルーブル

en: Russian Ruble
ja: ロシア・ルーブル

en: Rwanda Franc
ja: ルワンダ・フラン

en: Saint Helena Pound
ja: セントヘレナ・ポンド

en: Saudi Riyal
ja: サウジ・リアル

en: Serbian Dinar
ja: セルビア・ディナール

en: Seychelles Rupee
ja: セイシェル・ルピー

en: Silver
ja: 銀

en: Singapore Dollar
ja: シンガポール・ドル

en: Slovak Koruna
ja: スロバキア・コルナ

en: Slovenian Tolar
ja: スロベニア・トラル

en: Solomon Islands Dollar
ja: ソロモン諸島ドル

en: Som
ja: ソム

en: Somali Shilling
ja: ソマリア・シリング

en: Somoni
ja: ソモニ

en: South African Financial Rand
ja: 南アフリカ金融フラン

en: Spanish Peseta
ja: スペイン・ペセタ

en: Spanish Peseta ('A' Account)
ja: スペイン・ペセタ ('A'口座)

en: Spanish Peseta (convertible)
ja: スペイン・ペセタ (兌換)

en: Special Drawing Rights
ja: 特別引出権

en: Sri Lanka Rupee
ja: スリランカ・ルピー

en: Sudanese Pound
ja: スーダン・ポンド

en: Surinam Dollar
ja: スリナム・ドル

en: Suriname Guilder
ja: スリナム・ギルダー

en: Swedish Krona
ja: スウェーデン・クローナ

en: Swiss Franc
ja: スイス・フラン

en: Syrian Pound
ja: シリア・ポンド

en: Tajik Rouble
ja: タジク・ルーブル

en: Taka
ja: タカ

en: Tala
ja: タラ

en: Tanzanian Shilling
ja: タンザニア・シリング

en: Tenge
ja: テンゲ

en: Timor Escudo
ja: チモール・エスクード

en: Trinidad and Tobago Dollar
ja: トリニダード・トバゴ・ドル

en: Tugrik
ja: トグログ

en: Tunisian Dinar
ja: チュニジア・ディナール

en: Turkish Lira
ja: トルコ・リラ

en: UAE Dirham
ja: アラブ首長国連邦ディルハム

en: UIC-Franc
ja: UICフラン

en: US Dollar
ja: 米ドル

en: US Dollar (Next day)
ja: 米ドル (翌日)

en: US Dollar (Same day)
ja: 米ドル (同日)

en: USSR Rouble
ja: ソ連ルーブル

en: Uganda Old Schilling
ja: ウガンダ旧シリング

en: Uganda Schilling
ja: ウガンダ・シリング

en: Uganda Shilling
ja: ウガンダ・シリング

en: Ukrainian Karbovanet
ja: ウクライナ・カルボーヴァネツィ

en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas
ja: ウルグアイ・ペソ en Unidades Indexadas

en: Uruguayan Peso
ja: ウルグアイ・ペソ

en: Uzbekistan Sum
ja: ウズベキスタン・スム

en: Vatu
ja: バツ

en: Venezuela Bolívar
ja: ベネズエラ・ボリバル

en: Viet Nam Old Dong
ja: ベトナム旧ドン

en: WIR Euro
ja: ヴィア・ユーロ

en: WIR Franc
ja: ヴィア・フラン

en: Won
ja: ウォン

en: Yemeni Dinar
ja: イエメン・ディナール

en: Yemeni Rial
ja: イエメン・リアル

en: Yen
ja: 円

en: Yuan Renminbi
ja: 人民元

en: Yugoslavian Dinar
ja: ユーゴスラビア・デナル

en: Zaire
ja: ザイール

en: Zambian Kwacha
ja: ザンビア・クワチャ

en: Zimbabwe Dollar
ja: ジンバブエ・ドル

en: Zloty
ja: ズロチ
