iso_4217 - en to el translation catalogue (269 entries)

en: Afghani
el: αφγάνι

en: Albanian Old Lek
el: παλιό λεκ Αλβανίας

en: Algerian Dinar
el: δηνάριο Αλγερίας

en: Andorran Franc
el: φράγκο Ανδόρας

en: Andorran Peseta
el: πεσέτα Ανδόρας

en: Angola Kwanza Reajustado
el: κουάτσα readjustado

en: Angolan Kwanza
el: κουάτσα Ανγκόλας

en: Angolan New Kwanza
el: νέο κουάτσα Ανγκόλας

en: Argentine Austral
el: αουστράλ Αργεντινής

en: Argentine Peso
el: πέσο Αργεντινής

en: Argentine peso ley
el: πέσο ley Αργεντινής

en: Argentine peso moneda nacional
el: πέσο moneda nacional Αργεντινής

en: Armenian Dram
el: ντραμ Αρμενίας

en: Aruban Guilder
el: γκίλντερ Αρούμπας

en: Australian Dollar
el: δολάριο Αυστραλίας

en: Austrian Schilling
el: σελίνι Αυστρίας

en: Azerbaijanian Manat
el: μανάτ Αζερμπαϊτζάν

en: Bahamian Dollar
el: δολάριο Μπαχαμών

en: Bahraini Dinar
el: δηνάριο Μπαχρέιν

en: Baht
el: μπατ

en: Balboa
el: μπαλμπόα

en: Barbados Dollar
el: δολάριο Μπαρμπέιντος

en: Belarussian Rouble
el: ρούβλι Λευκορωσίας

en: Belarussian Ruble
el: ρούβλι Λευκορωσίας

en: Belgian Franc
el: φράγκο Βελγίου

en: Belgian Franc Convertible
el: φράγκο convertible Βελγίου

en: Belgian Franc Financial
el: φράγκο financial Βελγίου

en: Belize Dollar
el: δολάριο Μπελίζ

en: Bermudian Dollar
el: δολάριο Βερμούδων

en: Bolivar Fuerte
el: μπολίβαρ φουέρτε

en: Bolivian Peso
el: πέσο Βολιβίας

en: Boliviano
el: μπολιβιάνο

en: Bosnia and Herzegovina Dinar
el: δηνάριο Βοσνίας και Ερζεγοβίνης

en: Brazilian Cruzado
el: κρουζάντο Βραζιλίας

en: Brazilian Cruzeiro
el: κρουζέιρο Βραζιλίας

en: Brazilian Cruzeiro Real
el: κρουζέιρο ρεάλ Βραζιλίας

en: Brazilian New Cruzado
el: νέο κρουζάντο Βραζιλίας

en: Brazilian Real
el: ρεάλ Βραζιλίας

en: Brunei Dollar
el: δολάριο Μπρουνέι

en: Bulgarian Lev
el: λεβ Βουλγαρίας

en: Bulgarian Lev A/52
el: λεβ Βουλγαρίας Α/52

en: Bulgarian Lev A/62
el: λεβ Βουλγαρίας Α/62

en: Bulgarian Lev A/99
el: λεβ Βουλγαρίας Α/99

en: Burundi Franc
el: φράγκο Μπουρούντι

en: CFA Franc BCEAO
el: φράγκο CFA BCEAO

en: CFA Franc BEAC
el: φράγκο CFA BEAK

en: CFP Franc
el: φράγκο CFP

en: Canadian Dollar
el: δολάριο Καναδά

en: Cape Verde Escudo
el: εσκούδο Κάπο Βέρντε

en: Cayman Islands Dollar
el: δολάριο Νήσων Κέυμαν

en: Cedi
el: σέντι

en: Chilean Peso
el: πέσο Χιλής

en: Chinese Peoples Bank Dollar
el: δολάριο Chinese Peoples Bank

en: Code for testing purposes
el: Κωδικός που χρησιμοποιείται σε δοκιμές

en: Colombian Peso
el: πέσο Κολομβίας

en: Comoro Franc
el: φράγκο Κόμορο

en: Congolese Franc
el: φράγκο Κονγκό

en: Convertible Marks
el: κονβερτιμπίλνα μάρκα

en: Cordoba Oro
el: κόρδοβα όρο

en: Costa Rican Colon
el: κολόν Κόστα Ρίκας

en: Croatian Dinar
el: δηνάριο Κροατίας

en: Croatian Kuna
el: κούνα Κροατίας

en: Cuban Peso
el: πέσο Κούβας

en: Cyprus Pound
el: λίρα Κύπρου

en: Czech Koruna
el: κορόνα Τσεχίας

en: Czechoslovak Koruna
el: κορόνα Τσεχοσλοβακίας

en: Czechoslovak Krona A/53
el: κορόνα Τσεχοσλοβακίας Α/53

en: Dalasi
el: νταλάσι

en: Danish Krone
el: κορόνα Δανίας

en: Denar
el: δηνάριο

en: Deutsche Mark
el: μάρκο Γερμανίας

en: Djibouti Franc
el: φράγκο Τζιμπούτι

en: Dobra
el: ντόμπρα

en: Dominican Peso
el: πέσο Δομηνίκου

en: Dong
el: ντονγκ

en: East Caribbean Dollar
el: δολάριο Ανατολικής Καραϊβικής

en: East German Mark of the GDR
el: μάρκο Ανατολικής Γερμανίας GDR

en: Ecuador Sucre
el: σούκρε Εκουαδόρ

en: Ecuador Unidad de Valor Constante UVC
el: Unidad de Valor Constante UVC Εκουαδόρ

en: Egyptian Pound
el: λίρα Αιγύπτου

en: El Salvador Colon
el: κολόν Ελ Σαλβαδόρ

en: Equatorial Guinea Ekwele
el: εκουέλε Ισημερινής Γουινέας

en: Ethiopian Birr
el: μπιρ Αιθιοπίας

en: Euro
el: ευρώ

en: European Composite Unit (EURCO)
el: Ευρωπαϊκή σύνθετη μονάδα (EURCO)

en: European Currency Unit ECU
el: Ευρωπαϊκή Λογιστική Μονάδα ΕΛΜ

en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
el: Ευρωπαϊκή λογιστική μονάδα (E.M.U.-6)

en: European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
el: Ευρωπαϊκή λογιστική μονάδα 17 (E.M.U.-17)

en: European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
el: Ευρωπαϊκή λογιστική μονάδα 9 (E.M.U.-9)

en: Falkland Islands Pound
el: λίρα Νήσων Φάλκλαντ

en: Fiji Dollar
el: δολάριο Φίτζι

en: Finnish Markka
el: μάρκο Φιλανδίας

en: Forint
el: φορίντ

en: French Franc
el: φράγκο Γαλλίας

en: Georgian Coupon
el: κουπόν Γεωργίας

en: Ghana Cedi
el: σέντι Γκάνας

en: Gibraltar Pound
el: λίρα Γιβραλτάρ

en: Gold
el: χρυσός

en: Gold-Franc
el: φράγκο χρυσό

en: Gourde
el: γκουρντ

en: Greek Drachma
el: δραχμή Ελλάδας

en: Guarani
el: γκουαρανί

en: Guinea Escudo
el: εσκούδο Γουινέας

en: Guinea Franc
el: φράγκο Γουινέας

en: Guinea Syli
el: σίλι Γουινέας

en: Guinea-Bissau Peso
el: πέσο Γουϊνέας-Μπισάο

en: Guyana Dollar
el: δολάριο Γουιάνας

en: Hong Kong Dollar
el: δολάριο Χονγκ Κονγκ

en: Hryvnia
el: χρένια

en: Iceland Krona
el: κορόνα Ισλανδίας

en: Iceland Old Krona
el: κορόνα Ισλανδίας

en: Indian Rupee
el: ρουπία Ινδίας

en: Iranian Rial
el: ριάλ Ιράν

en: Iraqi Dinar
el: δηνάριο Ιράκ

en: Irish Pound
el: λίρα Ιρλανδίας

en: Israeli Old Shekel
el: παλιό σέκελ Ισραήλ

en: Israeli Pound
el: λίρα Ισραήλ

en: Italian Lira
el: λίρα Ιταλίας

en: Jamaican Dollar
el: δολάριο Τζαμάικα

en: Jordanian Dinar
el: δηνάριο Ιορδανίας

en: Kenyan Shilling
el: σελίνι Κένυας

en: Kina
el: κίνα

en: Kip
el: κιπ

en: Kroon
el: κορόνα

en: Kuwaiti Dinar
el: δηνάριο Κουβέιτ

en: Kwacha
el: κουάτσα

en: Kwanza
el: κουάνζα

en: Kyat
el: κιάτ

en: Lao kip
el: κιπ Λάος

en: Lari
el: λάρι

en: Latvian Lats
el: λατς Λετονίας

en: Latvian Ruble
el: ρούβλι Λετονίας

en: Lebanese Pound
el: λίρα Λιβάνου

en: Lek
el: λεκ

en: Lempira
el: λεμπίρα

en: Leone
el: λεόνε

en: Lesotho Maloti
el: μαλότι Λεσότο

en: Liberian Dollar
el: δολάριο Λιβερίας

en: Libyan Dinar
el: δηνάριο Λιβύης

en: Lilangeni
el: Λιλανγκένι

en: Lithuanian Litas
el: λίτας Λιθουανίας

en: Lithuanian Talonas
el: ταλόνας Λιθουανίας

en: Loti
el: λότι

en: Luxembourg Convertible Franc
el: φράγκο convertible Λουξεμβούργου

en: Luxembourg Financial Franc
el: φράγκο financial Λουξεμβούργου

en: Luxembourg Franc
el: φράγκο Λουξεμβούργου

en: Malagasy Ariary
el: αριάρι Μαδαγασκάρης

en: Malagasy Franc
el: φράγκο Μαλαγκάσυ

en: Malaysian Ringgit
el: ρινγκίτ Μαλαισίας

en: Maldive Rupee
el: ρουπία Μαλδίβων

en: Mali Franc
el: φράγκο Μάλι

en: Maltese Lira
el: λίρα Μάλτας

en: Maltese Pound
el: λίρα Μάλτας

en: Manat
el: μανάτ

en: Mauritius Rupee
el: ρουπία Μαυριτανίας

en: Metical
el: μετικάλ

en: Mexican Peso
el: πέσο Μεξικού

en: Moldovan Leu
el: λέου Μολδαβίας

en: Moroccan Dirham
el: ντιρχάμ Μαρόκου

en: Mozambique Escudo
el: εσκούδο Μοζαμβίκης

en: Mozambique Metical
el: μετικάλ Μοζαμβίκης

en: Naira
el: νάιρα

en: Nakfa
el: νάφκα

en: Namibia Dollar
el: δολάριο Λιβερίας

en: Nepalese Rupee
el: ρουπία Νεπάλ

en: Netherlands Antillian Guilder
el: γκίλντερ Ολλανδικών Αντίλλων

en: Netherlands Guilder
el: γκίλντερ Ολανδίας

en: New Israeli Sheqel
el: νέο σεκέλ Ισραήλ

en: New Leu
el: νέο λέου

en: New Taiwan Dollar
el: νέο δολάριο Ταϊβάν

en: New Turkish Lira
el: νέα λίρα Τουρκίας

en: New Zaire
el: νέο ζαΐρε

en: New Zealand Dollar
el: δολάριο Νέας Ζηλανδίας

en: Ngultrum
el: νγκουλτρουμ

en: Nicaraguan Cordoba
el: κόρδοβα Νικαράγουας

en: No currency
el: όχι νόμισμα

en: North Korean Won
el: γουόν Βόρειας Κορέας

en: Norwegian Krone
el: κορόνα Νορβηγίας

en: Nuevo Sol
el: νέο σολ

en: Old Uruguayan Peso
el: παλιό πέσο Ουρουγουάης

en: Ouguiya
el: ουγκίγια

en: Pa'anga
el: παάνγκα

en: Pakistan Rupee
el: ρουπία Πακιστάν

en: Palladium
el: παλλάδιο

en: Pataca
el: πατάκα

en: Peruvian Inti
el: ίντι Περού

en: Peruvian Sol
el: σολ Περού

en: Peso Argentino
el: πέσο Αργεντινής

en: Peso Uruguayo
el: πέσο Ουρουγουάης

en: Philippine Peso
el: πέσο Φιλιππίνων

en: Platinum
el: λευκόχρυσος

en: Polish Złoty
el: ζλότι Πολωνίας

en: Portuguese Escudo
el: εσκούδο Πορτογαλλίας

en: Pound Sterling
el: λίρα στερλίνα

en: Pula
el: πούλα

en: Qatari Rial
el: ριάλ Κατάρ

en: Quetzal
el: κετσάλ

en: Rand
el: ραντ

en: Rhodesian Dollar
el: δολάριο Ροδεσίας

en: Rial Omani
el: ριάλ Ομάν

en: Riel
el: ριέλ

en: Romanian Leu A/52
el: λέου Ρουμανίας Α/52

en: Romanian Old Leu
el: παλιό λέου Ρουμανίας

en: Rufiyaa
el: ρουφίγια

en: Rupiah
el: ρουπία

en: Russian Rouble
el: ρούβλι Ρωσίας

en: Russian Ruble
el: ρούβλι Ρωσίας

en: Rwanda Franc
el: φράγκο Ρουάντας

en: Saint Helena Pound
el: λίρα Αγίας Ελένης

en: Saudi Riyal
el: ριάλ Σαουδικής Αραβίας

en: Serbian Dinar
el: δηνάριο Σερβίας

en: Seychelles Rupee
el: ρούπια Σεϋχέλλων

en: Silver
el: άργυρος

en: Singapore Dollar
el: δολάριο Σιγκαπούρης

en: Slovak Koruna
el: κορόνα Σλοβακίας

en: Slovenian Tolar
el: τόλαρ Σλοβενίας

en: Solomon Islands Dollar
el: δολάριο Νήσων Σολομώντα

en: Som
el: σομ

en: Somali Shilling
el: σελίνι Σομαλίας

en: Somoni
el: σομόνι

en: South African Financial Rand
el: ραντ financial Νότιας Αφρικής

en: Spanish Peseta
el: πεσέτα Ισπανίας

en: Spanish Peseta ('A' Account)
el: πεσέτα Ισπανίας ('A' Account)

en: Spanish Peseta (convertible)
el: πεσέτα Ισπανίας (convertible)

en: Sri Lanka Rupee
el: ρουπία Σρι Λάνκα

en: Sudanese Pound
el: λίρα Σουδάν

en: Surinam Dollar
el: δολάριο Σουρινάμ

en: Suriname Guilder
el: γκίλντερ Σουρινάμ

en: Swedish Krona
el: κορόνα Σουηδίας

en: Swiss Franc
el: φράγκο Ελβετίας

en: Syrian Pound
el: λίρα Συρίας

en: Tajik Rouble
el: ρούβλι Τατζικιστάν

en: Taka
el: τάκα

en: Tala
el: τάλα

en: Tanzanian Shilling
el: σελίνι Τανζανίας

en: Tenge
el: τένγκε

en: Timor Escudo
el: εσκούδο Τιμόρ

en: Trinidad and Tobago Dollar
el: δολάριο Τρινιδάδ και Τομπάγκο

en: Tugrik
el: τουγκρίκ

en: Tunisian Dinar
el: δηνάριο Τυνησίας

en: Turkish Lira
el: λίρα Τουρκίας

en: UAE Dirham
el: ντιρχάμ ΗΑΕ

en: UIC-Franc
el: φράγκο UIC

en: US Dollar
el: δολάριο ΗΠΑ

en: US Dollar (Next day)
el: δολάριο ΗΠΑ (επόμενη μέρα)

en: US Dollar (Same day)
el: δολάριο ΗΠΑ (ίδια μέρα)

en: USSR Rouble
el: ρούβλι ΕΣΣΔ

en: Uganda Old Schilling
el: παλιό σελίνι Ουγκάντας

en: Uganda Schilling
el: σελίνι Ουγκάντας

en: Uganda Shilling
el: σελίνι Ουγκάντας

en: Ukrainian Karbovanet
el: καρμποβάνετ Ουκρανίας

en: Unidades de fomento
el: γιουνιντάντ ντε φομέντο

en: Uruguayan Peso
el: πέσο Ουρουγουάης

en: Uzbekistan Sum
el: σομ Ουζμπεκιστάν

en: Vatu
el: βάτου

en: Venezuela Bolívar
el: μπολίβαρ Βενεζουέλας

en: Viet Nam Old Dong
el: παλιό ντονγκ Βιετνάμ

en: WIR Euro
el: ευρώ WIR

en: WIR Franc
el: φράγκο WIR

en: Won
el: γουόν

en: Yemeni Dinar
el: δηνάριο Υεμένης

en: Yemeni Rial
el: ριάλ Υεμένης

en: Yen
el: γιεν

en: Yuan Renminbi
el: γιουάν ρενμίνμπι

en: Yugoslavian Dinar
el: δηνάριο Γιουγκοσλαβίας

en: Zaire
el: ζαΐρε

en: Zambian Kwacha
el: κουάτσα Ζάμπιας

en: Zimbabwe Dollar
el: δολάριο Ζιμπάμπουε

en: Zloty
el: ζλότι
