iso_3166 - en to crh translation catalogue (386 entries)

en: Afghanistan
crh: Afğanistan

en: Albania
crh: Arnavutlıq

en: Algeria
crh: Cezayir

en: American Samoa
crh: Amerikan Samoası

en: Andorra
crh: Andora

en: Anguilla
crh: Angula

en: Antarctica
crh: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
crh: Antiga ve Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
crh: Mısır Arap Cumhuriyeti

en: Argentina
crh: Arjantin

en: Argentine Republic
crh: Arjantin Cumhuriyeti

en: Armenia
crh: Ermenistan

en: Australia
crh: Avustralya

en: Austria
crh: Avusturya

en: Azerbaijan
crh: Azerbaycan

en: Bahamas
crh: Bahamalar

en: Bahrain
crh: Bahreyn

en: Bangladesh
crh: Bangladeş

en: Belarus
crh: Beyaz Rusiye

en: Belgium
crh: Belçika

en: Bhutan
crh: Bütan

en: Bolivarian Republic of Venezuela
crh: Venezuella Bolivya Cumhuriyeti

en: Bolivia
crh: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
crh: Bosna-Hersek

en: Botswana
crh: Botsvana

en: Bouvet Island
crh: Bouvet Adası

en: Brazil
crh: Brezilya

en: British Antarctic Territory
crh: İngiliz Antarktika Bölgesi

en: British Indian Ocean Territory
crh: Hint Okyanusu İngiliz Sömürgeleri

en: British Virgin Islands
crh: İngiliz Virgin Adaları

en: Brunei Darussalam
crh: Bruney Darüsselam

en: Bulgaria
crh: Bulgaristan

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
crh: Burma, Birligi Sosyalist Cumhuriyeti

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
crh: Beyaz Rusiye SSC (Sovet Sosyalist Cumhuriyeti)

en: Cambodia
crh: Kamboçya

en: Cameroon
crh: Kamerun

en: Canada
crh: Kanada

en: Canton and Enderbury Islands
crh: Kanton ve Enderbury Adaları

en: Cape Verde
crh: Verde Burnu

en: Cayman Islands
crh: Seyman Adaları

en: Central African Republic
crh: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
crh: Çad

en: Chile
crh: Şili

en: China
crh: Çin

en: Christmas Island
crh: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
crh: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
crh: Kolombiya

en: Commonwealth of Dominica
crh: Dominik Cumhuriyeti

en: Commonwealth of the Bahamas
crh: Bahama Cumhuriyeti

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
crh: Kuzey Meryem Adaları Cumhuriyeti

en: Comoros
crh: Komoros

en: Congo
crh: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
crh: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

en: Cook Islands
crh: Cook Adaları

en: Costa Rica
crh: Kosta Rika

en: Croatia
crh: Hırvatistan

en: Cuba
crh: Küba

en: Cyprus
crh: Kıbrıs

en: Czech Republic
crh: Çek Cumhuriyeti

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
crh: Çekoslovakya, Çekoslovak Sosyalist Cumhuriyeti

en: Democratic People's Republic of Korea
crh: Kore Demokratik Halq Cumhuriyeti

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
crh: Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti

en: Democratic Republic of Timor-Leste
crh: Timor-Leste Demokratik Cumhuriyeti

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
crh: Sri Lanka Sosyalist Demokratik Cumhuriyeti

en: Denmark
crh: Danimarka

en: Djibouti
crh: Cibuti

en: Dominica
crh: Dominik

en: Dominican Republic
crh: Dominik Cumhuriyeti

en: Dronning Maud Land
crh: Qıraliçe Maud Adası

en: East Timor
crh: Doğu Timor

en: Eastern Republic of Uruguay
crh: Doğu Uruguay Cumhuriyeti

en: Ecuador
crh: Ekvator

en: Egypt
crh: Mısır

en: Equatorial Guinea
crh: Ekvatoral Gine

en: Eritrea
crh: Eritre

en: Estonia
crh: Estonya

en: Ethiopia
crh: Etiyopya

en: Falkland Islands (Malvinas)
crh: Falkland Adaları (Malvinas)

en: Faroe Islands
crh: Faroe Adaları

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
crh: Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti

en: Federal Democratic Republic of Nepal
crh: Federal Demokratik Nepal Cumhuriyeti

en: Federal Republic of Germany
crh: Federal Almanya Cumhuriyeti

en: Federal Republic of Nigeria
crh: Nijerya Federal Cumhuriyeti

en: Federated States of Micronesia
crh: Mikronezya Federe Devletleri

en: Federative Republic of Brazil
crh: Brezilya Federal Cumhuriyeti

en: Finland
crh: Finlandiya

en: France
crh: Frenkistan

en: France, Metropolitan
crh: Frenkistan, Anakent

en: French Afars and Issas
crh: Fransız Somalilandı

en: French Guiana
crh: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
crh: Fransız Polinezyası

en: French Republic
crh: Frenkistan Cumhuriyeti

en: French Southern Territories
crh: Fransız Cenübiy Topraqlar

en: French Southern and Antarctic Territories
crh: Fransız Cenübiy ve Antarktik Topraqları

en: Gabonese Republic
crh: Gabon Cumhuriyeti

en: Gambia
crh: Gambiya

en: Georgia
crh: Gürcistan

en: German Democratic Republic
crh: Alman Demokratik Cumhuriyeti

en: Germany
crh: Almanya

en: Germany, Federal Republic of
crh: Almanya, Federal Cumhuriyeti

en: Ghana
crh: Gana

en: Gibraltar
crh: Cebelitarık

en: Gilbert and Ellice Islands
crh: Gilbert ve Ellice Adaları

en: Grand Duchy of Luxembourg
crh: Lüksemburg Grand Düşesligi

en: Greece
crh: Yunanistan

en: Greenland
crh: Grönland

en: Grenada
crh: Granada

en: Guadeloupe
crh: Guadalup

en: Guatemala
crh: Guetemala

en: Guinea
crh: Gine

en: Guinea-Bissau
crh: Gine-Bissau

en: Hashemite Kingdom of Jordan
crh: Ürdün Haşimi Qırallığı

en: Heard Island and McDonald Islands
crh: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hellenic Republic
crh: Yunanistan Cumhuriyeti

en: Holy See (Vatican City State)
crh: Vatikan

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
crh: Hong Kong Özel Çin İdaresi

en: Hungary
crh: Macaristan

en: Iceland
crh: İzlanda

en: Independent State of Samoa
crh: Samoa Bağımsız Devleti

en: India
crh: Hindistan

en: Indonesia
crh: Endonezya

en: Iran, Islamic Republic of
crh: İran, İslâm Cumhuriyeti

en: Iraq
crh: Irak

en: Ireland
crh: İrlanda

en: Islamic Republic of Afghanistan
crh: Pakistan İslâm Cumhuriyeti

en: Islamic Republic of Iran
crh: İran İslâm Cumhuriyeti

en: Islamic Republic of Mauritania
crh: Moritanya İslâm Cumhuriyeti

en: Islamic Republic of Pakistan
crh: Pakistan İslâm Cumhuriyeti

en: Isle of Man
crh: Man adası

en: Israel
crh: İsrail

en: Italian Republic
crh: İtalya Cumhuriyeti

en: Italy
crh: İtalya

en: Jamaica
crh: Jamaika

en: Japan
crh: Japonya

en: Johnston Island
crh: Johnston Adaları

en: Jordan
crh: Ürdün

en: Kazakhstan
crh: Qazahistan

en: Kingdom of Bahrain
crh: Bahreyn Qırallığı

en: Kingdom of Belgium
crh: Belçika Qırallığı

en: Kingdom of Bhutan
crh: Bütan Qırallığı

en: Kingdom of Cambodia
crh: Kamboçya Qırallığı

en: Kingdom of Denmark
crh: Danimarka Qırallığı

en: Kingdom of Lesotho
crh: Lesoto Qırallığı

en: Kingdom of Morocco
crh: Fas Qırallığı

en: Kingdom of Norway
crh: Norveç Qırallığı

en: Kingdom of Saudi Arabia
crh: Suudi Arabistan Qırallığı

en: Kingdom of Spain
crh: İspanya Qırallığı

en: Kingdom of Swaziland
crh: Svaziland Qırallığı

en: Kingdom of Sweden
crh: İsveç Qırallığı

en: Kingdom of Thailand
crh: Tayland Qırallığı

en: Kingdom of Tonga
crh: Tonga Qırallığı

en: Kingdom of the Netherlands
crh: Hollanda Qırallığı

en: Korea, Democratic People's Republic of
crh: Kore, Demokratik Halq Cumhuriyeti

en: Korea, Republic of
crh: Kore, Cumhuriyeti

en: Kuwait
crh: Kuveyt

en: Kyrgyz Republic
crh: Kırgızistan Cumhuriyeti

en: Kyrgyzstan
crh: Kırgızistan

en: Lao People's Democratic Republic
crh: Lao, Demokratik Halq Cumhuriyeti

en: Latvia
crh: Latviya

en: Lebanese Republic
crh: Lübnan Cumhuriyeti

en: Lebanon
crh: Lübnan

en: Lesotho
crh: Lesoto

en: Liberia
crh: Liberya

en: Liechtenstein
crh: Lihtenştayn

en: Lithuania
crh: Litvanya

en: Luxembourg
crh: Lüksemburg

en: Macao
crh: Makao

en: Macao Special Administrative Region of China
crh: Makao Özel Çin İdaresi

en: Macedonia, Republic of
crh: Makedonya, Cumhuriyeti

en: Madagascar
crh: Madagaskar

en: Malawi
crh: Malavi

en: Malaysia
crh: Malezya

en: Maldives
crh: Maldivler

en: Marshall Islands
crh: Marşal Adaları

en: Martinique
crh: Martinik

en: Mauritania
crh: Moritanya

en: Mexico
crh: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
crh: Mikronezya, Federe Devletleri

en: Midway Islands
crh: Midway Adaları

en: Monaco
crh: Monako

en: Mongolia
crh: Moğolistan

en: Montenegro
crh: Qaradağ

en: Montserrat
crh: Monserat

en: Morocco
crh: Fas

en: Mozambique
crh: Mozambik

en: Myanmar
crh: Miyanmar

en: Namibia
crh: Namibya

en: Netherlands
crh: Hollanda

en: Netherlands Antilles
crh: Hollanda Antilleri

en: Neutral Zone
crh: Tarafsız Bölge

en: New Caledonia
crh: Yeni Kaledonya

en: New Hebrides
crh: Yeni Hebrid

en: New Zealand
crh: Yeni Zellanda

en: Nicaragua
crh: Nikaragua

en: Niger
crh: Nijer

en: Nigeria
crh: Nijerya

en: Niue
crh: Nie

en: Norfolk Island
crh: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
crh: Kuzey Meryem Adaları

en: Norway
crh: Norveç

en: Oman
crh: Umman

en: Pacific Islands (trust territory)
crh: Pasifik Adaları (vesayet ülkeleri)

en: Panama Canal Zone
crh: Panama Kanalı Bölgesi

en: Panama, Republic of
crh: Panama, Cumhuriyeti

en: Papua New Guinea
crh: Papua Yeni Gine

en: People's Democratic Republic of Algeria
crh: Cezayir Demokratik Halq Cumhuriyeti

en: People's Republic of Bangladesh
crh: Bangladeş Halq Cumhuriyeti

en: People's Republic of China
crh: Çin Halq Cumhuriyeti

en: Philippines
crh: Filipinler

en: Poland
crh: Polonya

en: Portugal
crh: Portekiz

en: Portuguese Republic
crh: Portekiz Cumhuriyeti

en: Principality of Andorra
crh: Andora Prensligi

en: Principality of Liechtenstein
crh: Lihtenştayn Prensligi

en: Principality of Monaco
crh: Monako Prensligi

en: Puerto Rico
crh: Porto Riko

en: Qatar
crh: Katar

en: Republic of Albania
crh: Arnavutlıq Cumhuriyeti

en: Republic of Angola
crh: Angola Cumhuriyeti

en: Republic of Armenia
crh: Ermenistan Cumhuriyeti

en: Republic of Austria
crh: Avusturya Cumhuriyeti

en: Republic of Azerbaijan
crh: Azerbaycan Cumhuriyeti

en: Republic of Belarus
crh: Beyaz Rusiye Cumhuriyeti

en: Republic of Benin
crh: Benin Cumhuriyeti

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
crh: Bosna-Hersek Cumhuriyeti

en: Republic of Botswana
crh: Botsvana Cumhuriyeti

en: Republic of Bulgaria
crh: Bulgaristan Cumhuriyeti

en: Republic of Burundi
crh: Burundi Cumhuriyeti

en: Republic of Cameroon
crh: Kamerun Cumhuriyeti

en: Republic of Cape Verde
crh: Verde Burnu Cumhuriyeti

en: Republic of Chad
crh: Çad Cumhuriyeti

en: Republic of Chile
crh: Şili Cumhuriyeti

en: Republic of Colombia
crh: Kolombiya Cumhuriyeti

en: Republic of Costa Rica
crh: Kosta Rika Cumhuriyeti

en: Republic of Croatia
crh: Hırvatistan Cumhuriyeti

en: Republic of Cuba
crh: Küba Cumhuriyeti

en: Republic of Cyprus
crh: Kıbrıs Cumhuriyeti

en: Republic of Côte d'Ivoire
crh: Fildişi Sahili Cumhuriyeti

en: Republic of Djibouti
crh: Cibuti Cumhuriyeti

en: Republic of Ecuador
crh: Ekvator Cumhuriyeti

en: Republic of El Salvador
crh: El Salvador Cumhuriyeti

en: Republic of Equatorial Guinea
crh: Ekvatoral Gine Cumhuriyeti

en: Republic of Estonia
crh: Estonya Cumhuriyeti

en: Republic of Finland
crh: Finlandiya Cumhuriyeti

en: Republic of Ghana
crh: Gana Cumhuriyeti

en: Republic of Guatemala
crh: Guetemala Cumhuriyeti

en: Republic of Guinea
crh: Gine Cumhuriyeti

en: Republic of Guinea-Bissau
crh: Gine-Bissau Cumhuriyeti

en: Republic of Guyana
crh: Guyana Cumhuriyeti

en: Republic of Haiti
crh: Haiti Cumhuriyeti

en: Republic of Honduras
crh: Honduras Cumhuriyeti

en: Republic of Iceland
crh: İzlanda Cumhuriyeti

en: Republic of India
crh: Hindistan Cumhuriyeti

en: Republic of Indonesia
crh: Endonezya Cumhuriyeti

en: Republic of Iraq
crh: Irak Cumhuriyeti

en: Republic of Kazakhstan
crh: Qazahistan Cumhuriyeti

en: Republic of Kenya
crh: Kenya Cumhuriyeti

en: Republic of Kiribati
crh: Kiribati Cumhuriyeti

en: Republic of Latvia
crh: Latviya Cumhuriyeti

en: Republic of Liberia
crh: Liberya Cumhuriyeti

en: Republic of Lithuania
crh: Litvanya Cumhuriyeti

en: Republic of Madagascar
crh: Madagaskar Cumhuriyeti

en: Republic of Malawi
crh: Malavi Cumhuriyeti

en: Republic of Maldives
crh: Maldivler Cumhuriyeti

en: Republic of Mali
crh: Mali Cumhuriyeti

en: Republic of Malta
crh: Malta Cumhuriyeti

en: Republic of Mauritius
crh: Mauritius Cumhuriyeti

en: Republic of Moldova
crh: Moldova Cumhuriyeti

en: Republic of Mozambique
crh: Mozambik Cumhuriyeti

en: Republic of Namibia
crh: Namibya Cumhuriyeti

en: Republic of Nauru
crh: Nauru Cumhuriyeti

en: Republic of Nicaragua
crh: Nikaragua Cumhuriyeti

en: Republic of Palau
crh: Palau Cumhuriyeti

en: Republic of Panama
crh: Panama Cumhuriyeti

en: Republic of Paraguay
crh: Paraguay Cumhuriyeti

en: Republic of Peru
crh: Peru Cumhuriyeti

en: Republic of Poland
crh: Polonya Cumhuriyeti

en: Republic of San Marino
crh: San Marino Cumhuriyeti

en: Republic of Senegal
crh: Senegal Cumhuriyeti

en: Republic of Serbia
crh: Sırbistan Cumhuriyeti

en: Republic of Seychelles
crh: Seyşel Adaları Cumhuriyeti

en: Republic of Sierra Leone
crh: Sierra Leone Cumhuriyeti

en: Republic of Singapore
crh: Singapur Cumhuriyeti

en: Republic of Slovenia
crh: Slovenya Cumhuriyeti

en: Republic of South Africa
crh: Cenübiy Afrika Cumhuriyeti

en: Republic of Suriname
crh: Surinam Cumhuriyeti

en: Republic of Tajikistan
crh: Tacikistan Cumhuriyeti

en: Republic of Trinidad and Tobago
crh: Trinidad ve Tobako Cumhuriyeti

en: Republic of Tunisia
crh: Tunus Cumhuriyeti

en: Republic of Turkey
crh: Türkiye Cumhuriyeti

en: Republic of Uganda
crh: Uganda Cumhuriyeti

en: Republic of Uzbekistan
crh: Özbekistan Cumhuriyeti

en: Republic of Vanuatu
crh: Vanuatu Cumhuriyeti

en: Republic of Yemen
crh: Yemen Cumhuriyeti

en: Republic of Zambia
crh: Zambiya Cumhuriyeti

en: Republic of Zimbabwe
crh: Zimbabve Cumhuriyeti

en: Republic of the Congo
crh: Kongo Cumhuriyeti

en: Republic of the Gambia
crh: Gambiya Cumhuriyeti

en: Republic of the Marshall Islands
crh: Marşal Adaları Cumhuriyeti

en: Republic of the Niger
crh: Nijer Cumhuriyeti

en: Republic of the Philippines
crh: Filipinler Cumhuriyeti

en: Republic of the Sudan
crh: Sudan Cumhuriyeti

en: Romania
crh: Romanya

en: Romania, Socialist Republic of
crh: Romanya, Sosyalist Cumhuriyeti

en: Russian Federation
crh: Rusiye Federasyonu

en: Rwanda
crh: Ruanda

en: Rwandese Republic
crh: Ruanda Cumhuriyeti

en: Saint Barthélemy
crh: Sen Barthélemy

en: Saint Kitts and Nevis
crh: Sen Kitts ve Nevis

en: Saint Lucia
crh: Sen Lusia

en: Saint Martin (French part)
crh: Sen Martin (Fransız kısmı)

en: Saint Pierre and Miquelon
crh: Sen Piyer ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
crh: Sen Vinsınt ve Granadalar

en: Sao Tome and Principe
crh: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
crh: Suudi Arabistan

en: Serbia
crh: Sırbistan

en: Serbia and Montenegro
crh: Sırbistan-Qaradağ

en: Seychelles
crh: Seyşel Adaları

en: Singapore
crh: Singapur

en: Slovak Republic
crh: Slovakya Cumhuriyeti

en: Slovakia
crh: Slovakya

en: Slovenia
crh: Slovenya

en: Socialist Republic of Viet Nam
crh: Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti

en: Solomon Islands
crh: Solomon Adaları

en: Somalia
crh: Somali

en: South Africa
crh: Cenübiy Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
crh: Cenübiy Gürcistan ve Cenübiy Sandoviç Adası

en: Southern Rhodesia
crh: Cenübiy Rodezya

en: Spain
crh: İspanya

en: Spanish Sahara
crh: Batı Sahra (İspanyol)

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
crh: Sen Kits-Nevis-Anguilla

en: State of Israel
crh: İsrail Devleti

en: State of Kuwait
crh: Kuveyt Devleti

en: State of Qatar
crh: Katar Devleti

en: Sultanate of Oman
crh: Umman Sultanlığı

en: Suriname
crh: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
crh: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swaziland
crh: Svaziland

en: Sweden
crh: İsveç

en: Swiss Confederation
crh: İsviçre Federasyonu

en: Switzerland
crh: İsviçre

en: Syrian Arab Republic
crh: Suriye Arap Cumhuriyeti

en: Taiwan
crh: Tayland

en: Taiwan, Province of China
crh: Tayvan, Çin Eyaleti

en: Tajikistan
crh: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic of
crh: Tanzanya, Birleşik Cumhuriyeti

en: Thailand
crh: Tayland

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
crh: Makedonya Eski Yugoslavya Cumhuriyeti

en: Timor-Leste
crh: Timor_Leste

en: Togolese Republic
crh: Togo Cumhuriyeti

en: Trinidad and Tobago
crh: Trinidad ve Tobako

en: Tunisia
crh: Tunus

en: Turkey
crh: Türkiye

en: Turkmenistan
crh: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
crh: Turks ve Kaykos Adaları

en: US Miscellaneous Pacific Islands
crh: Çeşitli BD (Birleşik Devletler) Pasifik Adaları

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
crh: SSCB, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birligi

en: Ukraine
crh: Ukraina

en: Union of the Comoros
crh: Komoros Birligi

en: United Arab Emirates
crh: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
crh: Birleşik Qırallıq

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
crh: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Qırallığı

en: United Mexican States
crh: Birleşik Meksika Devletleri

en: United Republic of Tanzania
crh: Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

en: United States
crh: Birleşik Devletler

en: United States Minor Outlying Islands
crh: Minor Outlying Adaları Birleşik Devletleri

en: United States of America
crh: Amerika Birleşik Devletleri

en: Upper Volta, Republic of
crh: Yukarı Volta, Cumhuriyeti

en: Uzbekistan
crh: Özbekistan

en: Vatican City State (Holy See)
crh: Vatikan

en: Venezuela
crh: Venezuella

en: Viet Nam
crh: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
crh: Vietnam, Demokratik Cumhuriyeti

en: Virgin Islands of the United States
crh: Amerikan Virgin Adaları

en: Virgin Islands, British
crh: Virgin Adaları, İngiliz

en: Virgin Islands, U.S.
crh: Virgin Adaları, A.B.D.

en: Wake Island
crh: Wake Adaları

en: Wallis and Futuna
crh: Wallis ve Futuna Adaları

en: Western Sahara
crh: Batı Sahra

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
crh: Yemen, Demokratik Halq Cumhuriyeti

en: Yemen, Yemen Arab Republic
crh: Yemen, Yemen Arap Cumhuriyeti

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
crh: Yugoslavya, Sosyalist Federal Cumhuriyeti

en: Zaire, Republic of
crh: Zaire, Cumhuriyeti

en: Zambia
crh: Zambiya

en: Zimbabwe
crh: Zimbabve

en: Åland Islands
crh: Åland Adaları
