iso_3166 - en to bn translation catalogue (455 entries)

en: Afghanistan
bn: আফগানিস্তান

en: Albania
bn: আলবেনিয়া

en: Algeria
bn: অ্যালজিরিয়া

en: American Samoa
bn: আমেরিকান সামোয়া

en: Andorra
bn: অ্যান্ডোরা

en: Angola
bn: অ্যাঙ্গোলা

en: Anguilla
bn: অ্যাঙ্গিলা

en: Antarctica
bn: আনটার্কটিকা

en: Antigua and Barbuda
bn: অ্যান্টিগুয়া ও বারবুডা

en: Arab Republic of Egypt
bn: আরব প্রজাতন্ত্র মিশর

en: Argentina
bn: আর্জেনটিনা

en: Argentine Republic
bn: আর্জেনটিন প্রজাতন্ত্র

en: Armenia
bn: আর্মেনিয়া

en: Aruba
bn: আরুবা

en: Australia
bn: অস্ট্রেলিয়া

en: Austria
bn: অস্ট্রিয়া

en: Azerbaijan
bn: আজারবাইজান

en: Bahamas
bn: বাহামাস

en: Bahrain
bn: বাহরেইন

en: Bangladesh
bn: বাংলাদেশ

en: Barbados
bn: বার্বাডোস

en: Belarus
bn: বেলারুস

en: Belgium
bn: বেলজিয়াম

en: Belize
bn: বেলিজে

en: Benin
bn: বেনিন

en: Bermuda
bn: বার্মুডা

en: Bhutan
bn: ভুটান

en: Bolivarian Republic of Venezuela
bn: বোলিভারিয়ান প্রজাতন্ত্র ভেনেজুয়েলা

en: Bolivia
bn: বোলিভিয়া

en: Bolivia, Plurinational State of
bn: বোলিভিয়া, প্লুরিনেশন্যাল রাষ্ট্র

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
bn: বোনাইর, ইসটাটিস এবং সাবা

en: Bosnia and Herzegovina
bn: বসনিয়া ও হার্জগোভিনা

en: Botswana
bn: বোটসওয়ানা

en: Bouvet Island
bn: বুভে দ্বীপ

en: Brazil
bn: ব্রাজিল

en: British Antarctic Territory
bn: ব্রিটিশ আন্টার্কটিক অঞ্চল

en: British Indian Ocean Territory
bn: ব্রিটিশ ভারতীয় মহাসাগরীয় অঞ্চল

en: British Virgin Islands
bn: ব্রিটিশ ভার্জিন দ্বীপ

en: Brunei Darussalam
bn: ব্রুনেই দারুসলাম

en: Bulgaria
bn: বুলগারিয়া

en: Burkina Faso
bn: বুর্কিনা ফাসো

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
bn: সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্রী সংযুক্ত বার্মা

en: Burundi
bn: বুরুন্ডি

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
bn: বাইলোরাশিয়ান SSR সেভিয়ে সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Cambodia
bn: ক্যাম্বোডিয়া

en: Cameroon
bn: ক্যামেরুণ

en: Canada
bn: কানাডা

en: Canton and Enderbury Islands
bn: ক্যান্টন ও এন্ডারবুরি দ্বীপপুঞ্জ

en: Cape Verde
bn: কেপ ভার্ডি

en: Cayman Islands
bn: কেম্যান দ্বীপপুঞ্জ

en: Central African Republic
bn: মধ্য আফ্রিকান প্রজাতন্ত্র

en: Chad
bn: চাড

en: Chile
bn: চিলি

en: China
bn: চীন

en: Christmas Island
bn: ক্রিস্টমাস দ্বীপপুঞ্জ

en: Cocos (Keeling) Islands
bn: কোকোস (কিলিং) দ্বীপ

en: Colombia
bn: কোলোম্বিয়া

en: Commonwealth of Dominica
bn: ডেমিনিকা রাষ্ট্রমণ্ডল

en: Commonwealth of the Bahamas
bn: বাহামাস রাষ্ট্রমণ্ডল

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
bn: উত্তর মারিয়ানা দ্বীপপুঞ্জের রাষ্ট্রমণ্ডল

en: Comoros
bn: কোমোরোস

en: Congo
bn: কঙ্গো

en: Congo, The Democratic Republic of the
bn: কঙ্গো, গণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Cook Islands
bn: কুক দ্বীপপুঞ্জ

en: Costa Rica
bn: কোস্টা রিকা

en: Croatia
bn: ক্রোয়েশিয়া

en: Cuba
bn: কিউবা

en: Curaçao
bn: কুরাকাও

en: Cyprus
bn: সাইপ্রাস

en: Czech Republic
bn: চেক প্রজাতন্ত্র

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
bn: চেকোস্লোভাকিয়া, চেকোস্লাভ সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Côte d'Ivoire
bn: আইভরি কোস্ট

en: Dahomey
bn: দাহোমে

en: Democratic People's Republic of Korea
bn: গণতান্ত্রিক গণপ্রজাতন্ত্রী কোরিয়া

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
bn: গণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র সাও টোমে ও প্রিন্সিপে

en: Democratic Republic of Timor-Leste
bn: গণপ্রজাতন্ত্রী টিমোর-লেস্তে

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
bn: গণতান্ত্রিক সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র শ্রীলঙ্কা

en: Denmark
bn: ডেনমার্ক

en: Djibouti
bn: জিবুতি

en: Dominica
bn: ডোমিনিকা

en: Dominican Republic
bn: ডোমিনিকান প্রজান্ত্র

en: Dronning Maud Land
bn: ড্রোনিং মড ল্যান্ড

en: East Timor
bn: পূর্ব টিমোর

en: Eastern Republic of Uruguay
bn: পূর্বীয় প্রজাতন্ত্র উরুগুয়ে

en: Ecuador
bn: ইকুয়েডোর

en: Egypt
bn: মিশর

en: El Salvador
bn: এল সালভাডোর

en: Equatorial Guinea
bn: ইকুয়েটোরিয়াল গিনি

en: Eritrea
bn: এরিট্রিয়া

en: Estonia
bn: এস্তোনিয়া

en: Ethiopia
bn: ইথিওপিয়া

en: Falkland Islands (Malvinas)
bn: ফল্কল্যান্ড দ্বীপপুঞ্জ (মালভিনাস)

en: Faroe Islands
bn: ফ্যারো দ্বীপপুঞ্জ

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
bn: গণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্রী যুক্তরাষ্ট্র ইথিওপিয়া

en: Federal Democratic Republic of Nepal
bn: গণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্রী যুক্তরাষ্ট্র নেপাল

en: Federal Republic of Germany
bn: প্রজাতন্ত্রী যুক্তরাষ্ট্র জার্মানি

en: Federal Republic of Nigeria
bn: প্রজাতন্ত্রী যুক্তরাষ্ট্র নেপাল

en: Federal Republic of Somalia
bn: সোমালি প্রজাতন্ত্র

en: Federated States of Micronesia
bn: মাইক্রোনেশিয়া যুক্তরাষ্ট্র

en: Federative Republic of Brazil
bn: প্রজাতন্ত্রী যুক্তরাষ্ট্র ব্রাজিল

en: Fiji
bn: ফিজি

en: Finland
bn: ফিনল্যান্ড

en: France
bn: ফ্রান্স

en: France, Metropolitan
bn: ফ্রান্স, মহানগরীয় অঞ্চল

en: French Afars and Issas
bn: ফ্রেঞ্চ আফারস ও ইসাস

en: French Guiana
bn: ফ্রেঞ্চ গায়ানা

en: French Polynesia
bn: ফ্রেঞ্চ পলিনেশিয়া

en: French Republic
bn: ফ্রেঞ্চ প্রজাতন্ত্র

en: French Southern Territories
bn: ফ্রেঞ্চ দক্ষিণ অঞ্চল

en: French Southern and Antarctic Territories
bn: ফ্রেঞ্চ দক্ষিণ ও আন্টার্কটিক অঞ্চল

en: Gabon
bn: গেবন

en: Gabonese Republic
bn: গেবনিস প্রজাতন্ত্র

en: Gambia
bn: গাম্বিয়া

en: Georgia
bn: জর্জিয়া

en: German Democratic Republic
bn: জার্মান গণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Germany
bn: জার্মানি

en: Germany, Federal Republic of
bn: জার্মানি, প্রজাতন্ত্রী যুক্তরাষ্ট্র

en: Ghana
bn: ঘানা

en: Gibraltar
bn: জিব্রাল্টার

en: Gilbert and Ellice Islands
bn: গিলবার্ট ও এলিস দ্বীপপুঞ্জ

en: Grand Duchy of Luxembourg
bn: লাক্সেমবুর্গ গ্র্যান্ড ডাচি

en: Greece
bn: গ্রিস

en: Greenland
bn: গ্রিনল্যান্ড

en: Grenada
bn: গ্রেনাডা

en: Guadeloupe
bn: গুয়াডেল্যুপ

en: Guam
bn: গুয়াম

en: Guatemala
bn: গুয়াতেমালা

en: Guernsey
bn: গুয়ের্নসে

en: Guinea
bn: গিনি

en: Guinea-Bissau
bn: গিনি-বিসাউ

en: Guyana
bn: গায়ানা

en: Haiti
bn: হাইতি

en: Hashemite Kingdom of Jordan
bn: হাশেমাইট রাজ্য জর্ডান

en: Heard Island and McDonald Islands
bn: হার্ড দ্বীপ ও ম্যাকডোনাল্ড দ্বীপপুঞ্জ

en: Hellenic Republic
bn: হেলেনিক প্রজাতন্ত্র

en: Holy See (Vatican City State)
bn: হোলি সি (ভ্যাটিকান)

en: Honduras
bn: হন্ডুরাস

en: Hong Kong
bn: হং কং

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
bn: হং কং, চীনের বিশেষ প্রশাসনিক অঞ্চল

en: Hungary
bn: হাঙ্গেরি

en: Iceland
bn: আইসল্যান্ড

en: Independent State of Papua New Guinea
bn: স্বতন্ত্র রাষ্ট্র পাপুয়া নিউ গিনি

en: Independent State of Samoa
bn: স্বতন্ত্র রাষ্ট্র সামোয়া

en: India
bn: ভারত

en: Indonesia
bn: ইন্দোনেশিয়া

en: Iran, Islamic Republic of
bn: ইরান, ইসলামিক প্রজাতন্ত্র

en: Iraq
bn: ইরাক

en: Ireland
bn: আয়ারল্যান্ড

en: Islamic Republic of Afghanistan
bn: আফগানিস্তান ইসলামিক প্রজাতন্ত্র

en: Islamic Republic of Iran
bn: ইসলামিক প্রজাতন্ত্র ইরান

en: Islamic Republic of Mauritania
bn: ইসলামিক প্রজাতন্ত্র মরিটানিয়া

en: Islamic Republic of Pakistan
bn: ইসলামিক প্রজাতন্ত্র পাকিস্তান

en: Isle of Man
bn: আইল অফ ম্যান

en: Israel
bn: ইজরাইল

en: Italian Republic
bn: ইটালিয়ান প্রজান্ত্র

en: Italy
bn: ইটালি

en: Jamaica
bn: জামাইকা

en: Japan
bn: জাপান

en: Jersey
bn: জার্সি

en: Johnston Island
bn: জনস্টন দ্বীপ

en: Jordan
bn: জর্ডান

en: Kazakhstan
bn: কাজাখস্তান

en: Kenya
bn: কেনিয়া

en: Kingdom of Bahrain
bn: বাহরেইন রাজ্য

en: Kingdom of Belgium
bn: বেলগিয়াম রাজ্য

en: Kingdom of Bhutan
bn: ভুটান রাজ্য

en: Kingdom of Cambodia
bn: ক্যাম্বোডিয়া রাজ্য

en: Kingdom of Denmark
bn: ডেনমার্ক রাজ্য

en: Kingdom of Lesotho
bn: লেসোথো রাজ্য

en: Kingdom of Morocco
bn: মরোক্কো রাজ্য

en: Kingdom of Norway
bn: নরওয়ে রাজ্য

en: Kingdom of Saudi Arabia
bn: সৌদি আরব রাজ্য

en: Kingdom of Spain
bn: স্পেন রাজ্য

en: Kingdom of Swaziland
bn: সোয়াজিল্যান্ড রাজ্য

en: Kingdom of Sweden
bn: সুইডেন রাজ্য

en: Kingdom of Thailand
bn: থাইল্যান্ড রাজ্য

en: Kingdom of Tonga
bn: টোঙ্গা রাজ্য

en: Kingdom of the Netherlands
bn: নেদারল্যান্ড রাজ্য

en: Kiribati
bn: কিরিবাস

en: Korea, Democratic People's Republic of
bn: কোরিয়া, গণতান্ত্রিক গণপ্রজাতন্ত্রী

en: Korea, Republic of
bn: কোরিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Kuwait
bn: কুয়েত

en: Kyrgyz Republic
bn: কির্গিজ প্রজাতন্ত্র

en: Kyrgyzstan
bn: কির্গিজস্তান

en: Lao People's Democratic Republic
bn: গণপ্রজাতন্ত্রী লাও

en: Latvia
bn: লাটভিয়া

en: Lebanese Republic
bn: লেবানিস প্রজাতন্ত্র

en: Lebanon
bn: লেবানন

en: Lesotho
bn: লেসোথো

en: Liberia
bn: লাইবেরিয়া

en: Libya
bn: লিবিয়া

en: Liechtenstein
bn: লিখতেনস্টাইন

en: Lithuania
bn: লিথুয়ানিয়া

en: Luxembourg
bn: লাক্সেমবুর্গ

en: Macao
bn: ম্যাকাও

en: Macao Special Administrative Region of China
bn: ম্যাকাও, চীনের বিশেষ প্রশাসনিক অঞ্চল

en: Macedonia, Republic of
bn: মেসিডোনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Madagascar
bn: মাদাগাস্কার

en: Malawi
bn: মালাউই

en: Malaysia
bn: মালেশিয়া

en: Maldives
bn: মালডিভস

en: Mali
bn: মালি

en: Malta
bn: মল্টা

en: Marshall Islands
bn: মার্শাল দ্বীপপুঞ্জ

en: Martinique
bn: মার্টিনিক

en: Mauritania
bn: মরিটানিয়া

en: Mauritius
bn: মরিশাস

en: Mayotte
bn: মেওতে

en: Mexico
bn: মেক্সিকো

en: Micronesia, Federated States of
bn: মাইক্রোনেশিয়া যুক্তরাষ্ট্র

en: Midway Islands
bn: মিডওয়ে দ্বীপপুঞ্জ

en: Moldova
bn: মোলডোভা

en: Moldova, Republic of
bn: মোলডোভা, প্রজাতন্ত্র

en: Monaco
bn: মোনাকো

en: Mongolia
bn: মঙ্গোলিয়া

en: Montenegro
bn: মন্টেনেগ্রো

en: Montserrat
bn: মন্টসেরাত

en: Morocco
bn: মরোক্কো

en: Mozambique
bn: মোজাম্বিক

en: Myanmar
bn: মায়ানমার

en: Namibia
bn: নামিবিয়া

en: Nauru
bn: নাউরু

en: Nepal
bn: নেপাল

en: Netherlands
bn: নেদারল্যান্ড

en: Netherlands Antilles
bn: নেদারল্যান্ডস অ্যান্টিলিস

en: Neutral Zone
bn: নিরপক্ষ অঞ্চল

en: New Caledonia
bn: নিউ ক্যালেডোনিয়া

en: New Hebrides
bn: নিউ হেব্রিডস

en: New Zealand
bn: নিউজিল্যান্ড

en: Nicaragua
bn: নিকারাগুয়া

en: Niger
bn: নাইজার

en: Nigeria
bn: নাইজেরিয়া

en: Niue
bn: নিউ

en: Norfolk Island
bn: নরফোল্ক দ্বীপ

en: Northern Mariana Islands
bn: উত্তর মারিয়ানা দ্বীপ

en: Norway
bn: নরওয়ে

en: Oman
bn: ওমান

en: Pacific Islands (trust territory)
bn: প্যাসিফিক দ্বীপপুঞ্জ (ট্রাস অঞ্চল)

en: Pakistan
bn: পাকিস্তান

en: Palau
bn: পালাউ

en: Palestine, State of
bn: ফিলিস্তিন রাষ্ট্র

en: Panama
bn: পানামা

en: Panama Canal Zone
bn: পানামা খাল অঞ্চল

en: Panama, Republic of
bn: পানামা প্রজাতন্ত্র

en: Papua New Guinea
bn: পাপুয়া নিউ গিনি

en: Paraguay
bn: প্যারাগুয়ে

en: People's Democratic Republic of Algeria
bn: গণতান্ত্রিক গণপ্রজাতন্ত্রী অ্যালজিরিয়া

en: People's Republic of Bangladesh
bn: গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ

en: People's Republic of China
bn: গণপ্রজাতন্ত্রী চীন

en: Peru
bn: পেরু

en: Philippines
bn: ফিলিপাইনস

en: Pitcairn
bn: পিটকেয়ার্ন

en: Plurinational State of Bolivia
bn: প্লুরিনেশন্যাল রাষ্ট্র বোলিভিয়া

en: Poland
bn: পোল্যান্ড

en: Portugal
bn: পোর্টুগাল

en: Portuguese Republic
bn: পোর্টুগিস প্রজাতন্ত্র

en: Principality of Andorra
bn: সাংবিধানিক রাজতন্ত্র অ্যান্ডোরা

en: Principality of Liechtenstein
bn: সাংবিধানিক রাজতন্ত্র লিখতেনস্টাইন

en: Principality of Monaco
bn: সাংবিধানিক রাজতন্ত্র মোনাকো

en: Puerto Rico
bn: পুয়ের্তো রিকো

en: Qatar
bn: কাতার

en: Republic of Albania
bn: আলবেনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Angola
bn: অ্যাঙ্গোলা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Armenia
bn: আর্মেনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Austria
bn: অস্ট্রিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Azerbaijan
bn: আজারবাইজান প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Belarus
bn: বেলারুস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Benin
bn: বেনিন প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
bn: বসনিয়া ও হার্জগোভিনা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Botswana
bn: বোটসওয়ানা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Bulgaria
bn: বুলগারিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Burundi
bn: বুরুন্ডি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Cameroon
bn: ক্যামেরুণ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Cape Verde
bn: কেপ ভার্ডি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Chad
bn: চাড প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Chile
bn: চিলি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Colombia
bn: কোলোম্বিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Costa Rica
bn: কোস্টা রিকা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Croatia
bn: ক্রোয়েশিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Cuba
bn: কিউবা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Cyprus
bn: সাইপ্রাস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Côte d'Ivoire
bn: আইভরি কোস্ট প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Djibouti
bn: জিবুতি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Ecuador
bn: ইকুয়েডোর প্রজাতন্ত্র

en: Republic of El Salvador
bn: এল সালভাডোর প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Equatorial Guinea
bn: ইকুয়েটোরিয়াল গিনি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Estonia
bn: এস্তোনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Fiji
bn: ফিজি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Finland
bn: ফিনল্যান্ড প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Ghana
bn: ঘানা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Guatemala
bn: গুয়াতেমালা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Guinea
bn: গিনি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Guinea-Bissau
bn: গিনি-বিসাউ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Guyana
bn: গায়ানা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Haiti
bn: হাইতি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Honduras
bn: হন্ডুরাস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Iceland
bn: আইসল্যান্ড প্রজাতন্ত্র

en: Republic of India
bn: ভারতীয় প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Indonesia
bn: ইন্দোনেশিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Iraq
bn: ইরাক প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Kazakhstan
bn: কাজাখস্তান প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Kenya
bn: কেনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Kiribati
bn: কিরিবাস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Latvia
bn: লাটভিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Liberia
bn: লাইবেরিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Lithuania
bn: লিথুয়ানিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Madagascar
bn: মাদাগাস্কার প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Malawi
bn: মালাউই প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Maldives
bn: মালডিভস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Mali
bn: মালি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Malta
bn: মল্টা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Mauritius
bn: মরিশাস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Moldova
bn: মোলডোভা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Mozambique
bn: মোজাম্বিক প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Myanmar
bn: মায়ানমার প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Namibia
bn: নামিবিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Nauru
bn: নাউরু প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Nicaragua
bn: নিকারাগুয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Palau
bn: পালাউ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Panama
bn: পানামা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Paraguay
bn: প্যারাগুয়ে প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Peru
bn: পেরু প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Poland
bn: পোল্যান্ড প্রজাতন্ত্র

en: Republic of San Marino
bn: সান মারিনো প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Senegal
bn: সেনেগাল প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Serbia
bn: সার্বিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Seychelles
bn: সেশেলস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Sierra Leone
bn: সিয়েরা লিওন প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Singapore
bn: সিঙ্গাপুর প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Slovenia
bn: স্লোভেনিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of South Africa
bn: দক্ষিণ আফ্রিকা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of South Sudan
bn: দক্ষিন সুদান প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Suriname
bn: সুরিনাম প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Tajikistan
bn: তাজিকিস্তান প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Trinidad and Tobago
bn: ত্রিনিদাদ ও টোবাগো প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Tunisia
bn: টিউনিশিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Turkey
bn: তুর্কি প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Uganda
bn: উগান্ডা প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Uzbekistan
bn: উজবেকিস্তান প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Vanuatu
bn: ভানুয়াটু প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Yemen
bn: ইয়েমেন প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Zambia
bn: জাম্বিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of Zimbabwe
bn: জিম্বাবুয়ে প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Congo
bn: কঙ্গো প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Gambia
bn: গাম্বিয়া প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Marshall Islands
bn: মার্শাল দ্বীপপুঞ্জ প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Niger
bn: নাইজার প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Philippines
bn: ফিলিপাইনস প্রজাতন্ত্র

en: Republic of the Sudan
bn: সুদান প্রজাতন্ত্র

en: Romania
bn: রোমানিয়া

en: Romania, Socialist Republic of
bn: রোমানিয়া, সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Russian Federation
bn: রুশ যুক্তরাষ্ট্র

en: Rwanda
bn: রওয়ান্ডা

en: Rwandese Republic
bn: রওয়ান্ডিস প্রজাতন্ত্র

en: Réunion
bn: রিইউনিয়ান

en: Saint Barthélemy
bn: সেন্ট বার্থেলেমি

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
bn: সেইন্ট হেলেনা, অ্যাসেনসিয়ান ও ট্রিস্টান ডা কুনহা

en: Saint Kitts and Nevis
bn: সেন্ট কিটস ও নেভিস

en: Saint Lucia
bn: সেন্ট লুসিয়া

en: Saint Martin (French part)
bn: সেন্ট মার্টিন (ফ্রেঞ্চ অংশ)

en: Saint Pierre and Miquelon
bn: সেন্ট পিয়ের ও মিকেলন

en: Saint Vincent and the Grenadines
bn: সেন্ট ভিনসেন্ট ও গ্রেনাডিনস

en: Samoa
bn: সামোয়া

en: San Marino
bn: সান মারিনো

en: Sao Tome and Principe
bn: সাও টোমে ও প্রিন্সিপে

en: Saudi Arabia
bn: সৌদি আরব

en: Senegal
bn: সেনেগাল

en: Serbia
bn: সার্বিয়া

en: Serbia and Montenegro
bn: সার্বিয়া ও মন্টেনেগ্রো

en: Seychelles
bn: সেশেলস

en: Sierra Leone
bn: সিয়েরা লিওন

en: Sikkim
bn: সিক্কিম

en: Singapore
bn: সিঙ্গাপুর

en: Sint Maarten (Dutch part)
bn: সেন্ট মার্টিন (ফ্রেঞ্চ অংশ)

en: Slovak Republic
bn: স্লোভাক প্রজাতন্ত্র

en: Slovakia
bn: স্লোভাকিয়া

en: Slovenia
bn: স্লোভেনিয়া

en: Socialist Republic of Viet Nam
bn: সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র ভিয়েতনাম

en: Solomon Islands
bn: সলোমান দ্বীপপুঞ্জ

en: Somalia
bn: সোমালিয়া

en: South Africa
bn: দক্ষিণ আফ্রিকা

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bn: দক্ষিণ জর্জিয়া ও দক্ষিণ স্যান্ডউইচ দ্বীপপুঞ্জ

en: South Sudan
bn: দক্ষিন সুদান

en: Southern Rhodesia
bn: দক্ষিণ রোডেশিয়া

en: Spain
bn: স্পেন

en: Spanish Sahara
bn: স্প্যানিশ সাহারা

en: Sri Lanka
bn: শ্রীলঙ্কা

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
bn: সেন্ট কিটস-নেভিস-অ্যাঙ্গিলা

en: State of Israel
bn: ইজরাইল রাষ্ট্র

en: State of Kuwait
bn: কুয়েত রাষ্ট্র

en: State of Qatar
bn: কাতার রাষ্ট্র

en: Sudan
bn: সুদান

en: Sultanate of Oman
bn: ওমান সুলতানেত

en: Suriname
bn: সুরিনাম

en: Svalbard and Jan Mayen
bn: সয়ালবার্ড ও ইয়ানমায়েন দ্বীপপুঞ্জ

en: Swaziland
bn: সোয়াজিল্যান্ড

en: Sweden
bn: সুইডেন

en: Swiss Confederation
bn: সুইস মৈত্রীসংঘ

en: Switzerland
bn: সুইৎজারল্যান্ড

en: Syrian Arab Republic
bn: সিরিয়ান আরব প্রজাতন্ত্র

en: Taiwan
bn: তাইওয়ান

en: Taiwan, Province of China
bn: তাইওয়ান, চীনের প্রদেশ

en: Tajikistan
bn: তাজিকিস্তান

en: Tanzania, United Republic of
bn: তানজানিয়া, সংযুক্ত প্রজাতন্ত্র

en: Thailand
bn: থাইল্যান্ড

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
bn: পূর্ববর্তী যুগোস্লাভ প্রজাতন্ত্র মেসিডোনিয়া

en: Timor-Leste
bn: টিমোর-লেস্তে

en: Togo
bn: টোগো

en: Togolese Republic
bn: টোগোলিস প্রজাতন্ত্র

en: Tokelau
bn: টোকেলাউ

en: Tonga
bn: টোঙ্গা

en: Trinidad and Tobago
bn: ত্রিনিদাদ ও টোবাগো

en: Tunisia
bn: টিউনিশিয়া

en: Turkey
bn: তুর্কি

en: Turkmenistan
bn: তুর্কমেনিস্তান

en: Turks and Caicos Islands
bn: টার্কস ও কেইকোস দ্বীপ

en: Tuvalu
bn: টুভালু

en: US Miscellaneous Pacific Islands
bn: মার্কিন যুক্তরাষ্ট বিবিধ প্যাসিফিক দ্বীপপুঞ্জ

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
bn: ইউএসএসআর, সংযুক্ত সোভিয়েত সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Uganda
bn: উগান্ডা

en: Ukraine
bn: ইউক্রেন

en: Union of the Comoros
bn: সংযুক্ত কোমোরোস

en: United Arab Emirates
bn: সংযুক্ত আরব আমিরশাহী

en: United Kingdom
bn: যুক্তরাজ্য

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
bn: গ্রেট ব্রিটেন ও উত্তর আয়ারল্যান্ড যুক্তরাজ্য

en: United Mexican States
bn: মেক্সিকান যুক্তরাষ্ট্র

en: United Republic of Tanzania
bn: সংযুক্ত প্রজাতন্ত্র তানজানিয়া

en: United States
bn: মার্কিন যুক্তরাষ্ট্র

en: United States Minor Outlying Islands
bn: মার্কিন যুক্তরাষ্ট্র বহিস্থিত ক্ষুদ্র দ্বীপপুঞ্জ

en: United States of America
bn: আমেরিকা মার্কিন যুক্তরাষ্ট্র

en: Upper Volta, Republic of
bn: আপার ভোল্টা প্রজাতন্ত্র

en: Uruguay
bn: উরুগুয়ে

en: Uzbekistan
bn: উজবেকিস্তান

en: Vanuatu
bn: ভানুয়াটু

en: Vatican City State (Holy See)
bn: ভ্যাটিকান শহর রাষ্ট্র (হোলি সি)

en: Venezuela
bn: ভেনেজুয়েলা

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
bn: ভেনেজুয়েলা, বোলিভারিয়ান প্রজাতন্ত্র

en: Viet Nam
bn: ভিয়েতনাম

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
bn: ভিয়েতনাম, গণতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্র

en: Virgin Islands of the United States
bn: মার্কিন যুক্তরাষ্ট্র ভার্জিন দ্বীপ

en: Virgin Islands, British
bn: ব্রিটিশ ভার্জিন দ্বীপ

en: Virgin Islands, U.S.
bn: মার্কিন যুক্তরাষ্ট্র ভার্জিন দ্বীপ

en: Wake Island
bn: ওয়েক দ্বীপপুঞ্জ

en: Wallis and Futuna
bn: ওয়ালিস ও ফুটুনা

en: Western Sahara
bn: পশ্চীম সাহারা

en: Yemen
bn: ইয়েমেন

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
bn: ইয়েমেন, প্রজাতন্ত্র, গণতান্ত্রিক গণপ্রজাতন্ত্রী

en: Yemen, Yemen Arab Republic
bn: ইয়েমেন, ইয়েমেন আরব প্রজাতন্ত্র

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
bn: যুগোস্লাভিয়া, সমাজতান্ত্রিক প্রজাতন্ত্রী যুক্তরাষ্ট্র

en: Zaire, Republic of
bn: জায়ের প্রজাতন্ত্র

en: Zambia
bn: জাম্বিয়া

en: Zimbabwe
bn: জিম্বাবুয়ে

en: the State of Eritrea
bn: ইরিত্রিয়ার রাষ্ট্র

en: the State of Palestine
bn: ফিলিস্তিন

en: Åland Islands
bn: অ্যাল্যান্ড দ্বীপপুঞ্জ
