dpkg 1.17.22 - en to da translation catalogue (1009 entries)

en: 
     packages' pending triggers which are or may be unresolvable:
da: 
     pakker hvis forestående udløsere er eller kan være uløselige:

en: 
    Configuration file '%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you requested.
da: 
    Konfigurationsfilen '%s' eksisterer ikke på systemet.
    Installerer ny konfigurationsfil efter dit ønske.

en: 
    Debugging options can be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
da: 
    Fejlsøgningstilvalg kan blandes med bitwise-or.
    Bemærk at meningerne og værdierne kan ændre sig.

en: 
    Use 'dpkg' to install and remove packages from your system, or
    'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management. Packages
    unpacked using 'dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
da: 
    Brug 'dpkg' til at installere og afinstallere pakker fra dit system, eller
    'apt' eller 'aptitude' for en brugervenlig pakkehåndtering. Pakker, der
    pakkes ud med 'dpkg-deb --extract' bliver ikke installeret korrekt!

en: 
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
da: 
    ADVARSEL - brug af tilvalg markeret [!] kan i alvorlig grad skade din installation.
    Fremtvingelse af tilvalg markeret med [*] er aktiveret som standard.

en:      Not modified since installation.
da:      Uændret siden installationen.

en:      Version in package is the same as at last installation.
da:      Versionen i pakken er den samme som ved sidste installation.

en:      not a plain file          %.255s
da:      ikke almindelig fil       %.255s

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : start a shell to examine the situation
da:    Hvad vil du gøre ved det? Dine muligheder er:
        Y eller I  : installér pakkeadministratorens version
        N eller O  : behold den nuværende version
            D      : vis forskellen mellem versionerne
            Z      : start en skal for at undersøge situationen

en:   %.250s (version %.250s) is present and %s.
da:   %.250s (version %.250s) er til stede og %s.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
da:   %.250s (version %.250s) vil blive installeret.

en:   %.250s is %s.
da:   %.250s er %s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
da:   %.250s er installeret, men versionen er %.250s.

en:   %.250s is not installed.
da:   %.250s er ikke installeret.

en:   %.250s is to be deconfigured.
da:   %.250s vil blive afkonfigureret.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
da:   %.250s vil blive installeret, men versionen er %.250s.

en:   %.250s is to be removed.
da:   %.250s vil blive slettet.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
da:   %.250s er udpakket, men blev aldrig konfigureret.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
da:   %.250s er udpakket, men versionen er %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
da:   %.250s sidst konfigurerede version er %.250s.

en:   %.250s provides %.250s and is present and %s.
da:   %.250s giver %.250s og er til stede og %s.

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
da:   %.250s giver %.250s og vil blive installeret.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
da:   %.250s giver %.250s, men er %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
da:   %.250s giver %.250s, men planlægges afkonfigureret.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
da:   %.250s giver %.250s, men planlægges afinstalleret.

en:   %s (%s) provides %s.
da:   %s (%s) tilbyder %s.

en:   -?, --help                       Show this help message.
          --version                    Show the version.
da:   -?, --help                       Vis denne hjælpetekst.
          --version                    Vis versionen.

en:   Package %s awaits trigger processing.
da:   Pakken %s afventer behandling af udløsere.

en:   Package %s is not configured yet.
da:   Pakken %s er ikke sat op endnu.

en:   Package %s is not installed.
da:   Pakken '%s' er ikke installeret.

en:   Package %s is to be removed.
da:   Pakken %s skal til at blive afinstalleret.

en:   Package %s which provides %s awaits trigger processing.
da:   Pakken %s, som giver %s, afventer behandling af udløsere.

en:   Package %s which provides %s is not configured yet.
da:   Pakken %s, som giver %s, er ikke sat op endnu.

en:   Package %s which provides %s is not installed.
da:   Pakken '%s, som giver %s,' er ikke installeret.

en:   Package %s which provides %s is to be removed.
da:   Pakken %s, som giver %s, skal til at blive afinstalleret.

en:   Version of %s on system is %s.
da:   Version af %s på systemet er %s.

en:   Version of %s on system, provided by %s, is %s.
da:   Version af %s på systemet, leveret af %s, er %s.

en:   Version of %s to be configured is %s.
da:   Versionen af %s, der skal sætte op, er %s.

en:   link currently absent
da:   lænken findes ikke i øjeblikket

en:   link currently points to %s
da:   lænken peger for øjeblikket på %s

en:  %7jd bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
da:  %7jd byte, %5d linjer   %c  %-20.127s %.127s

en:  %d in %s:
da:  %d i %s:

en:  %d package, from the following section: |  %d packages, from the following sections:
da[0]:  %d pakke fra følgende gruppe:
da[1]:  %d pakker fra følgende grupper:

en:  %s (%jd bytes)
da:  %s (%jd byte)

en:  %s (%s) breaks %s and is %s.
da:  %s (%s) ødelægger %s og er %s.

en:  %s (not a plain file)
da:  %s (ikke en almindelig fil)

en:  ==> Deleted (by you or by a script) since installation.
da:  ==> Ændret (af dig eller af et script) siden installationen.

en:  ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
da:  ==> Filen på systemet er oprettet af dig eller af et script.
     ==> Filen er også i pakken fra pakkeadministratoren.

en:  ==> Keeping old config file as default.
da:  ==> Beholder gammel konfigurationsfil som standard.

en:  ==> Modified (by you or by a script) since installation.
da:  ==> Ændret (af dig eller af et script) siden installationen.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
da:  ==> Pakkedistributør har frigivet en opdateret version.

en:  ==> Using current old file as you requested.
da:  ==> Benytter eksisterende gammel fil efter dit ønske.

en:  ==> Using new config file as default.
da:  ==> Benytter ny konfigurationsfil som standard.

en:  ==> Using new file as you requested.
da:  ==> Benytter ny fil efter dit ønske.

en:  Package %s: part(s)
da:  Pakke %s: dele

en:  The default action is to install the new version.
da:  Den forvalgte handling er at installere en ny version.

en:  The default action is to keep your current version.
da:  Den forvalgte handling er at beholde den eksisterende version.

en:  and
da:  og

en:  depends on
da:  afhænger af

en: %d expected program not found in PATH or not executable
    %s | %d expected programs not found in PATH or not executable
    %s
da[0]: %d forventet program er ikke fundet i PATH eller er ikke eksekverbar %s
da[1]: %d forventede programmer er ikke fundet i PATH eller er ikke eksekverbar %s

en: %d file or directory currently installed.)
     | %d files and directories currently installed.)
da[0]: %d fil eller katalog installeret i øjeblikket.)
da[1]: %d filer og kataloger installeret i øjeblikket.)

en: %d requested control component is missing | %d requested control components are missing
da[0]: %d ønsket kontrolkomponent mangler
da[1]: %d ønskede kontrolkomponenter mangler

en: %s %s (Multi-Arch: %s) is not co-installable with %s which has multiple installed instances
da: %s %s (flerarkitektur: %s) er ikkesamtidig installerbar med %s, som har flere installerede instanser

en: %s (subprocess): %s
da: %s (underproces): %s

en: %s - priority %d
da: %s - prioritet %d

en: %s breaks %s
da: %s er i konflikt med %s

en: %s conflicts with %s
da: %s er i konflikt med %s

en: %s corrupt: %s
da: %s ødelagt: %s

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     Number  Ref. in source   Description
da: %s fejlsøgningstilvalg, --debug=<octal> eller -D<octal>:
    
     Antal   Ref. i kilde     Beskrivelse

en: %s depends on %s
da: %s afhænger af %s

en: %s enhances %s
da: %s forbedrer %s

en: %s forcing options - control behaviour when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
da: %s fremtvinger tilvalg - kontroller opførsel når der opstår problemer:
      advar men fortsæt:   --force<ting>,<ting>,...
      stop med fejl:       --refuse-<ting>,<ting>,... | --no-force-<ting>,...
     Fremtvinger ting:

en: %s is locked by another process
da: %s er låst af en anden proces

en: %s is missing
da: %s mangler

en: %s is not properly installed; ignoring any dependencies on it
da: %s er ikke ordentligt installeret; ignorerer afhængigheder af den

en: %s pre-depends on %s
da: %s afhænger i forvejen af %s

en: %s recommends %s
da: %s anbefaler %s

en: %s suggests %s
da: %s foreslår %s

en: %s/%s has been changed (manually or by a script); switching to manual updates only
da: %s/%s er blevet ændret (manuelt eller af et script); skifter til manuelle opdateringer

en: %s/%s is dangling; it will be updated with best choice
da: %s/%s dingler; vil blive opdateret med bedste valg

en: %s:
        Part format version:            %d.%d
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... architecture:           %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %jd bytes
            ... split every:            %jd bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %jd bytes
        Part offset:                    %jd bytes
        Part file size (used portion):  %jd bytes
da: %s:
        Delformatversion:               %d.%d
        Del i pakke:                    %s
            ... version:                %s
            ... arkitektur:             %s
            ... MD5-checksum:           %s
            ... længde:                 %jd byte
            ... opdel for hver:         %jd byte
        Del-antal:                      %d/%d
        Del-længde:                     %jd byte
        Del-forskydning:                %jd byte
        Delfilstørrelse (brugt andel):  %jd byte

en: %s: conffile '%.250s' is not a plain file or symlink (= '%s')
da: %s: konfigurationsfil '%.250s' er hverken en almindelig fil eller symbolsk lænke (= '%s')

en: %s: conffile '%.250s' resolves to degenerate filename
     ('%s' is a symlink to '%s')
da: %s: konfigurationsfil '%.250s' bliver til et degenereret filnavn
     ('%s' er symbolsk lænke til '%s')

en: %s: config file '%s' is a circular link
     (= '%s')
da: %s: konfigurationsfil '%s' er en selvrefererende lænke
     (= '%s')

en: %s: dependency problems, but configuring anyway as you requested:
    %s
da: %s: afhængighedsproblemer, men konfigurerer alligevel, som du ønskede:
    %s

en: %s: dependency problems, but processing triggers anyway as you requested:
    %s
da: %s: afhængighedsproblemer, men behandler udløsere alligevel efter dit ønske:
    %s

en: %s: dependency problems, but removing anyway as you requested:
    %s
da: %s: afhængighedsproblemer, men afinstallerer efter dit ønske alligevel:
    %s

en: %s: error binding input to bzip2 stream
da: %s: fejl ved binding af inddata til bzip2-strøm

en: %s: error binding input to gzip stream
da: %s: fejl ved binding af inddata til gzip-strøm

en: %s: error binding output to bzip2 stream
da: %s: fejl ved binding af uddata til bzip2-strøm

en: %s: error binding output to gzip stream
da: %s: fejl ved binding af uddata til gzip-strøm

en: %s: failed to link '%.250s' to '%.250s': %s
da: %s: kunne ikke lænke '%.250s' til '%.250s': %s

en: %s: failed to remove '%.250s' (before overwrite): %s
da: %s: kunne ikke fjerne '%.250s' (inden overskrivning): %s

en: %s: failed to remove '%.250s': %s
da: %s: kunne ikke fjerne '%.250s': %s

en: %s: failed to remove old backup '%.250s': %s
da: %s: kunne ikke fjerne gammel sikkerhedskopi '%.250s': %s

en: %s: failed to remove old distributed version '%.250s': %s
da: %s: kunne ikke fjerne tidligere distribueret version '%.250s': %s

en: %s: failed to rename '%.250s' to '%.250s': %s
da: %s: kunne ikke omdøbe '%.250s' til '%.250s': %s

en: %s: internal bzip2 read error
da: %s: intern bzip2-læsefejl

en: %s: internal bzip2 read error: '%s'
da: %s: intern bzip2-læsefejl: '%s'

en: %s: internal bzip2 write error
da: %s: intern bzip2-skrivefejl

en: %s: internal bzip2 write error: '%s'
da: %s: intern bzip2-skrivefejl: '%s'

en: %s: internal gzip read error
da: %s: intern gzip-læsefejl

en: %s: internal gzip read error: '%s'
da: %s: intern gzip-læsefejl: '%s'

en: %s: internal gzip write error
da: %s: intern gzip-skrivefejl

en: %s: internal gzip write error: %s
da: %s: intern gzip-skrivefejl: %s

en: %s: internal gzip write error: '%s'
da: %s: intern gzip-skrivefejl: '%s'

en: %s: lzma close error
da: %s: lzma-lukkefejl

en: %s: lzma error: %s
da: %s: lzma-fejl: %s

en: %s: lzma read error
da: %s: lzma-læsefejl

en: %s: lzma write error
da: %s: lzma-skrivefejl

en: %s: pass-through copy error: %s
da: %s: kopifejl for gennemløb: %s

en: %s: unable to open %s for hash: %s
da: %s: kan ikke åbne %s til hashning: %s

en: %s: unable to readlink conffile '%s'
     (= '%s'): %s
da: %s: kan ikke læse lænken for konfigurationsfil '%s'
     (= '%s'): %s

en: %s: unable to stat config file '%s'
     (= '%s'): %s
da: %s: kan ikke tilgå konfigurationsfil '%s'
     (= '%s'): %s

en: '%.255s' contains no control component '%.255s'
da: '%.255s' indeholder ikke kontrolkomponenten '%.255s'

en: '%.50s' is not allowed for %s
da: '%.50s' er ikke tilladt for %s

en: '%s' clashes with '%s'
da: '%s' er i modstrid med '%s'

en: '%s' contains user-defined Priority value '%s'
da: '%s' indeholder brugerangivet prioritetsværdi '%s'

en: '%s' does not take a value
da: '%s' kan ikke have en værdi

en: '%s' field, invalid package name '%.255s': %s
da: '%s'-felt, ugyldigt pakkenavn '%.255s': %s

en: '%s' field, missing architecture name, or garbage where architecture name expected
da: '%s'-felt, manglende arkitekturnavn eller skrald hvor pakkenavnet var forventet

en: '%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
da: '%s'-felt, manglende pakkenavn eller skrald, hvor pakkenavnet var forventet

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     '%c' is obsolete, use '%c=' or '%c%c' instead
da: '%s'-felt, henvisning til '%.255s':
     '%c' er forældet, brug '%c=' eller '%c%c' i stedet

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     bad version relationship %c%c
da: '%s'-felt, henvisning til '%.255s':
     ugyldig versionsrelation %c%c

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using '=' instead
da: '%s'-felt, henvisning til '%.255s':
     implicit nøjagtig match på versionsnummer, foreslår brug af '=' i stedet

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
da: '%s'-felt, henviser til '%.255s':
     versionsværdien starter med ikke-alfanumerisk tegn, foreslår at tilføje et mellemrum

en: '%s' field, reference to '%.255s': error in version
da: Feltet '%s', henvisning til '%.255s': fejl i version

en: '%s' field, reference to '%.255s': invalid architecture name '%.255s': %s
da: feltet '%s', henvisning til '%.255s': ugyldigt arkitekturnavn '%.255s': %s

en: '%s' field, reference to '%.255s': version contains '%c'
da: Feltet '%s', henvisning til '%.255s': version indeholder '%c'

en: '%s' field, reference to '%.255s': version unterminated
da: Feltet '%s', henvisning til '%.255s': version uafsluttet

en: '%s' field, syntax error after reference to package '%.255s'
da: Feltet '%s', syntaksfejl efter henvisning til pakken '%.255s'

en: '%s' is not a valid architecture name: %s
da: '%s' er ikke et gyldigt arkitekturnavn :%s

en: '%s' needs a value
da: '%s' kræver en værdi

en: '%s' not found in PATH or not executable
da: '%s' ikke fundet i PATH, eller er ikke eksekverbar

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
da: (Bemærker forsvindingen af %s, der er blevet fuldstændigt erstattet.)

en: (Reading database ...
da: (Læser database ...

en: (no description available)
da: (ingen tilgængelig beskrivelse)

en: (total %jd bytes)
da: (total %jd byte)

en: , core dumped
da: , core efterladt

en: -%c option does not take a value
da: tilvalget -%c tager ikke imod en værdi

en: -%c option takes a value
da: tilvalget -%c kræver en værdi

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
da: --%s --pending tager ingen ikke-tilvalgs-parametre

en: --%s --recursive needs at least one path argument
da: --%s --recursive kræver mindst ét stiargument

en: --%s needs .deb filename and directory arguments
da: --%s kræver et .deb-filnavn og mappe som parameter

en: --%s needs <name>
da: --%s kræver <navn>

en: --%s needs <name> <path>
da: --%s kræver <navn> <sti>

en: --%s needs a .deb filename argument
da: --%s kræver et .deb-filnavn som parameter

en: --%s needs a <directory> argument
da: --%s kræver en <katalog>-parameter

en: --%s needs a <file> argument
da: --%s kræver et <fil>-argument

en: --%s needs a single argument
da: --%s kræver et enkelt parameter

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
da: --%s kræver et målkatalog.
    Måske skulle du bruge dpkg --install?

en: --%s needs a valid package name but '%.250s' is not: %s
da: --%s kræver et gyldigt pakkenavn men det er '%.250s' ikke: %s

en: --%s needs at least one package archive file argument
da: --%s kræver mindst én pakkearkivfil som argument

en: --%s needs at least one package name argument
da: --%s kræver mindst ét pakkenavn som parameter

en: --%s needs four arguments
da: --%s kræver fire parametre

en: --%s option does not take a value
da: --%s tager ikke imod en værdi

en: --%s option takes a value
da: tilvalget --%s kræver en værdi

en: --%s requires a positive octal argument
da: --%s kræver en positiv oktal parameter

en: --%s requires one or more part file arguments
da: --%s kræver ét eller flere delfilargumenter

en: --%s takes at most one Packages-file argument
da: --%s skal bruge højst én 'Packages'-fil som parameter

en: --%s takes at most two arguments
da: --%s kan højest tage to argumenter

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
da: --%s tager højst to parametre (.deb og katalog)

en: --%s takes exactly one argument
da: --%s tager nøjagtig en parameter

en: --%s takes exactly two arguments
da: --%s tager præcist to parametre

en: --%s takes no arguments
da: --%s tager ingen parametre

en: --%s takes one package name argument
da: --%s tager et pakkenavn som parameter

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
da: --%s tager kun ét parameter(.deb-filnavn)

en: --auto requires exactly one part file argument
da: --auto kræver nøjagtig ét delfils-parameter

en: --auto requires the use of the --output option
da: --auto kræver brugen af tilvalget --output

en: --compare-versions bad relation
da: --compare-versions ugyldig relation

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
da: --compare-versions kræver tre parametre: <version> <relation> <version>

en: --install needs <link> <name> <path> <priority>
da: --install kræver <lænke> <navn> <sti> <prioritet>

en: --search needs at least one file name pattern argument
da: --search kræver mindst ét filnavnsmønster som parameter

en: --slave needs <link> <name> <path>
da: --slave kræver <lænke> <navn> <sti>

en: --slave only allowed with --install
da: --slave er kun tilladt med --install

en: --split needs a source filename argument
da: --split kræver et kildefilnavns-parameter

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
da: --split tager højst ét kildefilnavn og målpræfiks

en: --update given but %s does not exist
da: --update er givet, men %s findes ikke

en: --update is useless for --remove
da: --update er nytteløs med --remove

en: ... it looks like that went OK
da: ... det ser ud til, at alt gik o.k.

en: ; however:
da: ; men:

en: <compress> from tar -cf
da: <komprimér> fra tar -cf

en: <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main 'control' file.
da: <deb> er filnavnet på et arikv i Debianformat.
    <cfil> er navnet på en administrativ filkomponent.
    <cfelt> er navnet på et felt i hovedkontrolfilen.

en: <decompress>
da: <dekomprimér>

en: <link> and <path> can't be the same
da: <lænke> og <sti> kan ikke være ens

en: <link> is the symlink pointing to %s/<name>.
      (e.g. /usr/bin/pager)
    <name> is the master name for this link group.
      (e.g. pager)
    <path> is the location of one of the alternative target files.
      (e.g. /usr/bin/less)
    <priority> is an integer; options with higher numbers have higher priority in
      automatic mode.
da: <lænke> er den symbolske lænke, der peger på %s/<navn>.
      (f.eks. /usr/bin/pager)
    <navn> er denne lænkegruppes hovednavn.
      (f.eks. pager)
    <sti> er placeringen for en af de alternative målfiler.
      (f.eks. /usr/bin/less)
    <prioritet> er et heltal; tilvalg med højere numre gives højere prioritet i
      automatisk tilstand.

en: <package status and progress file descriptor>
da: <pakkestatus og fremgangsfildeskriptor>

en: <standard error>
da: <standard-fejl>

en: <standard input>
da: <standard-inddata>

en: <standard output>
da: <standard-uddata>

en: Adding '%s'
da: Tilføjer '%s'

en: Allow installation of conflicting packages
da: Tillad installation af pakker i konflikt

en: Alternative %s unchanged because choice %s is not available.
da: Alternativ %s uændret, da valget %s ikke er tilgængeligt.

en: Always install missing config files
da: Installer altid manglende konfigurationsfiler

en: Always use the new config files, don't prompt
da: Brug altid de nye konfigurationsfiler, spørg ikke

en: Always use the old config files, don't prompt
da: Brug altid de gamle konfigurationsfiler, spørg ikke

en: Another process has locked the database for writing, and might currently be
    modifying it, some of the following problems might just be due to that.
da: En anden proces har skrivebeskyttet databasen, og er måske i færd med at
    ændre den - nogle af følgende problemer kan være forårsaget af netop dette.

en: Architecture
da: Arkitektur

en: Authenticating %s ...
da: Godkender %s ...

en: Commands:
      --add <owner> <group> <mode> <path>
                               add a new <path> entry into the database.
      --remove <path>          remove <path> from the database.
      --list [<glob-pattern>]  list current overrides in the database.
da: Kommandoer:
      --add <ejer> <gruppe> <tilstand> <fil>
                               tilføj en ny <sti>-post i databasen.
      --remove <fil>           fjern <sti> fra databasen.
      --list [<glob-mønster>]  vis nuværende tilsidesættelser i databasen.

en: Commands:
      --check-supported                Check if the running dpkg supports triggers.
da: Kommandoer:
      --check-supported                Tjek om kørende dpkg understøtter udløsere.

en: Commands:
      --install <link> <name> <path> <priority>
        [--slave <link> <name> <path>] ...
                               add a group of alternatives to the system.
      --remove <name> <path>   remove <path> from the <name> group alternative.
      --remove-all <name>      remove <name> group from the alternatives system.
      --auto <name>            switch the master link <name> to automatic mode.
      --display <name>         display information about the <name> group.
      --query <name>           machine parseable version of --display <name>.
      --list <name>            display all targets of the <name> group.
      --get-selections         list master alternative names and their status.
      --set-selections         read alternative status from standard input.
      --config <name>          show alternatives for the <name> group and ask the
                               user to select which one to use.
      --set <name> <path>      set <path> as alternative for <name>.
      --all                    call --config on all alternatives.
da: Kommandoer:
      --install <lænke> <navn> <sti> <prioritet>
        [--slave <lænke> <navn> <sti>] ...
                               tilføj en gruppe af alternativer til systemet.
      --remove <navn> <sti>    fjern <sti> fra gruppealternativet <navn>.
      --remove-all <navn>      fjern gruppen <navn> fra alternativsystemet.
      --auto <navn>            skift hovedlænken <navn> til automatisk tilstand.
      --display <navn>         vis oplysninger om gruppen <navn>.
      --query <navn>           variant af --display <navn> til maskinfortolkning.
      --list <navn>            vis alle mål for gruppen <navn>.
      --get-selections         vis hovedalternativnavne og deres status.
      --set-selections         læs alternativ status fra standardinddata.
      --config <navn>          vis alternativer for gruppen <navn>, og bed
                               brugeren om at vælge, hvilket der skal benyttes.
      --set <navn> <sti>       brug <sti> som alternativ til <navn>.
      --all                    kald --config for alle alternativer.

en: Commands:
      -b|--build <directory> [<deb>]   Build an archive.
      -c|--contents <deb>              List contents.
      -I|--info <deb> [<cfile> ...]    Show info to stdout.
      -W|--show <deb>                  Show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield> ...]  Show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>] Extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>   Extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>  Extract & list files.
      -R|--raw-extract <deb> <directory>
                                       Extract control info and files.
      --ctrl-tarfile <deb>             Output control tarfile.
      --fsys-tarfile <deb>             Output filesystem tarfile.
da: Kommandoer:
      -b|--build <katalog> [<deb>]      Opbyg et arkiv.
      -c|--contents <deb>               Vis indhold.
      -I|--info <deb> [<cfil>...]       Information til standard-ud.
      -W|--show <deb>                   Vis oplysninger om pakke(r).
      -f|--field <deb> [<cfelt>...]     Vis felter til standard-ud.
      -e|--control <deb> [<katalog>]    Uddrag kontroloplysninger.
      -x|--extract <deb> <katalog>      Uddrag filer.
      -X|--vextract <deb> <katalog>     Uddrag og vis filer.
      -R|--raw-extract <deb> <katalog>
                                        Udtræk kontrolinfo og filer.
      --ctrl-tarfile <deb>              Skriv kontrol-tarfil.
      --fsys-tarfile <deb>              Skriv filsystems-tar-fil.

en: Commands:
      -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
      -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
      -I|--info <part> ...             Display info about a part.
      -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
      -l|--listq                       List unmatched pieces.
      -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
da: Kommandoer:
      -s|--split <fil> [<præfiks>]    Opdel et arkiv.
      -j|--join <del> <del> ...       Splejs dele sammen.
      -I|--info <del> ...             Vis oplysninger om en del.
      -a|--auto -o <komplet> <del>    Auto-akkumulér dele.
      -l|--listq                      Vis dele, der ikke passer.
      -d|--discard [<filnavn> ...]    Slet dele, der ikke passer.

en: Commands:
      -s|--status <package> ...        Display package status details.
      -p|--print-avail <package> ...   Display available version details.
      -L|--listfiles <package> ...     List files 'owned' by package(s).
      -l|--list [<pattern> ...]        List packages concisely.
      -W|--show [<pattern> ...]        Show information on package(s).
      -S|--search <pattern> ...        Find package(s) owning file(s).
         --control-list <package>      Print the package control file list.
         --control-show <package> <file>
                                       Show the package control file.
      -c|--control-path <package> [<file>]
                                       Print path for package control file.
da: Kommandoer:
      -s|--status <pakke> ...          viser detaljer om pakkestatus.
      -p|--print-avail <pakke> ...     vis detaljer om tilgængelig version.
      -L|--listfiles <pakke> ...       vis filer, der 'ejes' af pakker.
      -l|--list [<mønster> ...]        vis pakker koncist.
      -W|--show <mønster> ...          vis oplysninger om pakker.
      -S|--search <mønster> ...        find pakker, der ejer filer.
         --control-list <pakke>        vis fillisten for pakkekontrol.
         --control-show <pakke> <fil>
                                       vis filen for pakkekontrol.
      -c|--control-path <pakke> [<fil>]
                                       Vis sti for filen til pakkekontrol.

en: Commands:
      [--add] <file>           add a diversion.
      --remove <file>          remove the diversion.
      --list [<glob-pattern>]  show file diversions.
      --listpackage <file>     show what package diverts the file.
      --truename <file>        return the diverted file.
da: Kommandoer:
      [--add] <fil>            tilføj en omdirigering.
      --remove <fil>           fjern omdirigeringen.
      --list [<glob-mønster>]  vis omdirigeringer for fil.
      --listpackage <fil>      vis pakken, der omdirigerer filen.
      --truename <fil>         returnér den omdirigerede fil.

en: Comparison operators for --compare-versions are:
      lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
      < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
da: Sammenligningsoperatorer til --compare-versions er:
     lt le eq ne ge gt       (betragt tom version som tidligere end andre versioner);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (betragt tom version som senere end andre versioner);
     < << <= = >= >> >       (kun for kompatibilitet med kontrolfilens syntaks).

en: Config-Version for package with inappropriate Status
da: Config-Version for pakke med upassende Status

en: Configuration file '%s'
da: Konfigurationsfil '%s'

en: Configuration file '%s' (actually '%s')
da: Konfigurationsfil '%s' (faktisk '%s')

en: Configure any package which may help this one
da: Konfigurer alle pakker som kan hjælpe denne pakke

en: De-configuring %s (%s) ...
da: Afkonfigurerer %s (%s) ...

en: De-configuring %s (%s), to allow removal of %s (%s) ...
da: Afkonfigurerer %s (%s), så %s (%s) kan afinstalleres ...

en: Debian %s package management program query tool version %s.
da: Programforespørgselsværktøjet %s version %s til Debianpakkehåndtering.

en: Debian %s package trigger utility version %s.
da: Pakkeudløserværktøjet %s version %s til Debian.

en: Debian '%s' package archive backend version %s.
da: Debian '%s' pakkearkivshåndteringsversion %s.

en: Debian '%s' package management program version %s.
da: Debian '%s' pakkehåndteringsprogram version %s.

en: Debian '%s' package split/join tool; version %s.
da: Debian '%s' pakke-opsplitnings/sammensmeltnings-værktøj; version %s.

en: Deleted %s.
da: Slettede %s.

en: Dependencies and conflicts
da: Afhængigheder og konflikter

en: Description
da: Beskrivelse

en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
    |/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
da: Ønsket=Ukendt/Installér/(R)fjern/(P)udrens/tilbageHold
    | Status=(N)ikke/Installeret/(C)Konfigfiler/Udpakket/(F)halvkonfig./
    |/       Halvt-installeret/(W)afventer-udløser/(T)udløser-afventer
    ||  Fejl?=(ingen)/tilbilbageHoldt/geninstallation-kRæves/X=begge-problemer
    || /      (Status, Fejl: store bogstaver=alvorligt)

en: Do not perform safe I/O operations when unpacking
da: Udfør ikke sikre I/O-handlinger under udpakning

en: Errors were encountered while processing:
da: Der opstod fejl under behandlingen:

en: Exit status:
      0 = ok
      1 = with --auto, file is not a part
      2 = trouble
da: Afslutningsstatus:
      0 = o.k.
      1 = med --auto, fil er ikke en del
      2 = problemer

en: File '%.250s' is not part of a multipart archive.
da: Filen '%.250s' er ikke en del af et opdelt arkiv.

en: Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
      case left alignment will be used.
da: Format-syntaks:
      Et format er en streng, der udlæses for hver pakke. Formatet kan omfatte
      standard-escapesekvensen \n (linjeskift), \r (vognretur) eller \\
      (ren backslash). Pakkeoplysninger kan medtages ved at indsætte variabel-
      referencer til pakkefelter med syntaksen ${var[;bredde]}. Felterne bliver
      højrejusteret, medmindre bredden er negativ. I så fald benyttes
      venstrejustering.

en: Generally helpful progress information
da: Generelt nyttig information om forløbet

en: Ignoring request to remove shared diversion '%s'.
da: Ignorerer anmodning om at fjerne delt omdirigering '%s'.

en: Ignoring request to rename file '%s' owned by diverting package '%s'
da: Ignorerer ønsket om at omdøbe filen '%s', ejet af omdirigeret pakke '%s'

en: Information about %d package was updated.
     | Information about %d packages was updated.
da[0]: Informationer om %d pakke blev opdateret.
da[1]: Informationer om %d pakker blev opdateret.

en: Insane amounts of drivel
da: Ufattelig mængde af nonsens

en: Install a package even if it fails authenticity check
da: Installer en pakke selv hvis den fejler godkendelseskontrol

en: Install even if it would break another package
da: Installer selv om det ødelægger en anden pakke

en: Installing new version of config file %s ...
da: Installerer ny version af konfigurationsfil %s ...

en: Invocation and status of maintainer scripts
da: Kald og status for vedligeholdelsesskripter

en: Junk files left around in the depot directory:
da: Affaldsfiler efterladt i depotkataloget:

en: Leaving '%s'
da: Forlader '%s'

en: Lots of dependencies/conflicts output
da: Masser af uddata for afhængigheder/konflikter

en: Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
da: Masser af nonsens om f.eks. dpkg/info-mappen

en: Lots of output for each configuration file
da: Masser af uddat for hver konfigurationsfil

en: Lots of output for each file processed
da: Masser af uddata for hver behandlet fil

en: Lots of output regarding triggers
da: Masse af uddata vedrørende udløsere

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
da: Flere kopier af pakken %s er blevet udpakket under
     denne kørsel! Konfigurerer den kun én gang.

en: Name
da: Navn

en: No diversion '%s', none removed.
da: Ingen omdirigering '%s', ingen fjernet.

en: Note: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin
da: Bemærk: PATH for root bør normalt indeholde /usr/local/sbin, /usr/sbin og /sbin

en: Nothing to configure.
da: Intet at konfigurere.

en: Offer to replace config files with no new versions
da: Tilbyd at erstatte konfigurationsfiler med ingen nye versioner

en: Options:
      --admindir <directory>   set the directory with the statoverride file.
      --update                 immediately update <path> permissions.
      --force                  force an action even if a sanity check fails.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
da: Tilvalg:
      --admindir <katalog>     sæt kataloget med statoverride-filen.
      --update                 opdatér øjeblikkeligt <sti>-rettigheder.
      --force                  gennemtving handling trods fejlet validitetstjek.
      --quiet                  stille bearbejdning, minimale uddata.
      --help                   vis denne hjælpebesked.
      --version                vis versionen.

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --by-package=<package>           Override trigger awaiter (normally set
                                         by dpkg).
      --await                          Package needs to await the processing.
      --no-await                       No package needs to await the processing.
      --no-act                         Just test - don't actually change anything.
da: Tilvalg:
      --admindir=<katalog>             Brug <katalog> frem for %s.
      --by-package=<pakke>             Tilsidesæt udløser-afventer (sættes
                                         normalt af dpkg).
      --await                          Pakke skal afvente behandlingen.
      --no-await                       Ingen pakke behøver afvente behandling.
      --no-act                         Test kun - lav ingen faktiske ændringer.

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --load-avail                     Use available file on --show and --list.
      -f|--showformat=<format>         Use alternative format for --show.
da: Tilvalg:
      --admindir=<katalog>             Brug <katalog> i stedet for %s
      --load-avail                     Brug tilgængelig fil på --show og --list.
      -f|--showformat=<format>         Brug alternativt format til --show

en: Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>         Install on a different root directory.
      --instdir=<directory>      Change installation dir without changing admin dir.
      --path-exclude=<pattern>   Do not install paths which match a shell pattern.
      --path-include=<pattern>   Re-include a pattern after a previous exclusion.
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade.
      -E|--skip-same-version     Skip packages whose same version is installed.
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed.
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package.
      --[no-]triggers            Skip or force consequential trigger processing.
      --verify-format=<format>   Verify output format (supported: 'rpm').
      --no-debsig                Do not try to verify package signatures.
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it.
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging (see -Dhelp or --debug=help).
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>.
      --status-logger=<command>  Send status change updates to <command>'s stdin.
      --log=<filename>           Log status changes and actions to <filename>.
      --ignore-depends=<package>,...
                                 Ignore dependencies involving <package>.
      --force-...                Override problems (see --force-help).
      --no-force-...|--refuse-...
                                 Stop when problems encountered.
      --abort-after <n>          Abort after encountering <n> errors.
da: Tilvalg:
      --admindir=<katalog>       Benyt <katalog> i stedet for %s.
      --root=<katalog>           Installér i et andet rodkatalog.
      --instdir=<katalog>        Skift installationskatalog uden at skifte
                                   administrationskatalog.
      --path-exclude=<mønster>   Installér ikke stier som matcher et skalmønster.
      --path-include=<møsnter>   Geninkludér mønster efter tidligere eksklusion.
      -O|--selected-only         Spring over pakker, der ikke er valgt til
                                   installation/opgradering.
      -E|--skip-same-version     Spring over pakker, hvis version i forvejen er
                                   installeret.
      -G|--refuse-downgrade      Spring over pakker med tidligere version end den
                                   installerede.
      -B|--auto-deconfigure      Installér selvom dette ødelægger andre pakker.
      --[no-]triggers            Overspring eller kør efterfølgende udløsere.
      --verify-format=<format>   Verificer uddataformat (understøttet: 'rpm').
      --no-debsig                Forsøg ikke at verificere pakkesignaturer.
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Vis kun hvad der ville ske, uden at gøre det.
      -D|--debug=<oktal>         Kør fejlsøgning (se -Dhelp eller --debug=help).
      --status-fd <n>            Send statusopdateringer til fildeskriptor <n>.
      --status-logger=<command>  Send opdateringer om statusændring til <command>'s standardind.
      --log=<filnavn>            Log statusændringer og handlinger til <filnavn>.
      --ignore-depends=<pakke>,...
                                 Ignorér afhængigheder, der vedrører <pakke>.
      --force-...                Gennemtving (se --force-help).
      --no-force-...|--refuse-...
                                 Stop, når der opstår problemer.
      --abort-after <n>          Afbryd efter <n> fejl.

en: Options:
      --altdir <directory>     change the alternatives directory.
      --admindir <directory>   change the administrative directory.
      --log <file>             change the log file.
      --force                  allow replacing files with alternative links.
      --skip-auto              skip prompt for alternatives correctly configured
                               in automatic mode (relevant for --config only)
      --verbose                verbose operation, more output.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
da: Tilvalg:
      --altdir <katalog>       skift katalog for alternativer.
      --admindir <katalog>     skift administrationskatalog.
      --log <file>             ændr logfilen.
      --force                  tillad erstatning af filer med alternative lænker.
      --skip-auto              overspring spørgsmål om alternativer, der er
                               korrekt konfigureret i autotilstand (bruges med
                               --config)
      --verbose                uddybende tilstand, yderligere udskrift.
      --quiet                  stille tilstand, minimal udskrift.
      --help                   vis denne hjælpebesked.
      --version                vis versionen.

en: Options:
      --depotdir <directory>           Use <directory> instead of %s/%s.
      -S|--partsize <size>             In KiB, for -s (default is 450).
      -o|--output <file>               Filename, for -j (default is
                                         <package>_<version>_<arch>.deb).
      -Q|--npquiet                     Be quiet when -a is not a part.
      --msdos                          Generate 8.3 filenames.
da: Tilvalg:
      --depotdir <katalog>            Brug <katalog> i stedet for %s/%s.
      -S|--partsize <størrelse>       Delstørrelse i KiB, for -s (standard er 450).
      -o|--output <fil>               Til -j (standard er <pakke>-<version>.deb).
      -Q|--npquiet                    Ti stille når -a ikke er en del.
      --msdos                         Generér 8.3-filnavne.

en: Options:
      --package <package>      name of the package whose copy of <file> will not
                                 be diverted.
      --local                  all packages' versions are diverted.
      --divert <divert-to>     the name used by other packages' versions.
      --rename                 actually move the file aside (or back).
      --admindir <directory>   set the directory with the diversions file.
      --test                   don't do anything, just demonstrate.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
da: Tilvalg:
      --package <pakke>        navn på pakken, hvis kopi af <fil> ikke vil
                                 blive omdirigeret.
      --local                  alle pakkeversioner omdirigeres.
      --divert <omdirigér-til>  navnet, der benyttes af andre pakkers versioner.
      --rename                 flyt filen til side (eller tilbage).
      --admindir <katalog>     sæt kataloget med omdirigeringsfil.
      --test                   gør intet. Demonstrér blot.
      --quiet                  stille bearbejdning, minimale uddata.
      --help                   vis denne hjælpebesked.
      --version                vis versionen.

en: Output for each configuration file
da: Uddata for hver konfigurationsfil

en: Output for each file processed
da: Uddata for hver behandlet fil

en: Overwrite a diverted file with an undiverted version
da: Overskriv en omdirigeret fil med en ikke omdirigeret version

en: Overwrite a file from one package with another
da: Overskriv en fil fra en pakke med en anden

en: Overwrite one package's directory with another's file
da: Overskriv en pakkes mappe med en andens fil

en: PATH is missing important programs, problems likely
da: PATH mangler vigtige programmer, problemer er sandsynlige

en: PATH is not set
da: PATH er ikke defineret

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
da: Pakken %s er tilbageholdt, rører den ikke.  Brug --force-hold for at gennemtvinge.

en: Package %s listed more than once, only processing once.
da: Pakken %s nævnes flere gange, behandles kun én gang.

en: Package '%s' does not contain any files (!)
da: Pakken '%s' indeholder ingen filer (!)

en: Package which in state not-installed has conffiles, forgetting them
da: Pakke, der har status "ikke-installeret", har konfigurationsfiler. Glemmer disse

en: Packages not yet reassembled:
da: Pakker, der endnu ikke er sammenføjet:

en: Part %d of package %s filed (still want
da: Del %d fra pakken %s gemt (ønsker stadig

en: Path
da: Sti

en: Pre-Depends field
da: Feltet Pre-Depends

en: Preparing to unpack %s ...
da: Gør klar til at udpakke %s ...

en: Priority
da: Prioritet

en: Process even packages with wrong or no architecture
da: Behandl selv pakker med forkert eller ingen arkitektur

en: Process even packages with wrong versions
da: Behandl også pakker med forkerte versioner

en: Process incidental packages even when on hold
da: Behandl trinvis øgende pakker selv på tilbagehold

en: Processing triggers for %s (%s) ...
da: Behandler udløsere for %s (%s) ...

en: Processing was halted because there were too many errors.
da: Behandlingen blev stoppet fordi der var for mange fejl.

en: Purging configuration files for %s (%s) ...
da: Renser ud i konfigurationsfilerne for %s (%s)...

en: Putting package %s together from %d part:  | Putting package %s together from %d parts:
da[0]: Samler pakken %s ud af %d del:
da[1]: Samler pakken %s ud af %d dele:

en: Recorded info about %s from %s.
da: Gemte information om %s fra %s.

en: Remove an essential package
da: Fjern en essentiel pakke

en: Remove packages which require installation
da: Fjern pakker som kræver installation

en: Removing %s (%s) ...
da: Afinstallerer %s (%s) ...

en: Removing '%s'
da: Fjerner '%s'

en: Replace a package with a lower version
da: Erstat en pakke med en lavere version

en: Replaced by files in installed package %s (%s) ...
da: Erstattet af filer i den installerede pakke %s (%s) ...

en: Replacing available packages info, using %s.
da: Erstatter oplysninger om tilgængelige pakker via %s.

en: Replacing files in old package %s (%s) ...
da: Erstatter filer i den gamle pakke %s (%s) ...

en: Selecting previously unselected package %s.
da: Vælger tidligere fravalgt pakke %s.

en: Selection
da: Valg

en: Set all force options
da: Angiv alle tvungne tilvalg

en: Setting up %s (%s) ...
da: Sætter %s (%s) op ...

en: Silly amounts of output regarding triggers
da: Tåbelig mængde af uddata vedrørende udløsere

en: Skip invalid line: %s
da: Spring ugyldig linje over: %s

en: Skip unknown alternative %s.
da: Overspring ukendt alternativ %s.

en: Skipping unselected package %s.
da: Udelader tidligere fravalgt pakke %s.

en: Splitting package %s into %d part:  | Splitting package %s into %d parts:
da[0]: Opdeler pakken %s i %d del:
da[1]: Opdeler pakken %s i %d dele:

en: The following packages are awaiting processing of triggers that they
    have activated in other packages.  This processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
da: Følgende pakker afventer behandling af udløsere, som de har aktiveret i
    andre pakker.  Der kan anmodes om denne behandling ved brug af dselect
    eller dpkg --configure --pending (eller dpkg --triggers-only):

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
da: De følgende pakker er i uorden p.g.a. alvorlige problemer under
    installationen. De skal geninstalleres for at de (og eventuelle pakker,
    der afhænger af dem) skal virke ordentligt:

en: The following packages are missing the list control file in the
    database, they need to be reinstalled:
da: De følgende pakker mangler i listekontrolfilen i databasen,
    de skal geninstalleres:

en: The following packages are missing the md5sums control file in the
    database, they need to be reinstalled:
da: De følgende pakker mangler i md5sums-kontrolfilen i databasen,
    de skal geninstalleres:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
da: De følgende pakker er kun halvt konfigurerede, sikkert p.g.a. problemer med
    at konfigurere dem i første omgang. Konfigurationen bør forsøges igen med
    "dpkg --configure <pakke>" eller konfigurationsmenuen i dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
da: De følgende pakker er kun halvt installerede p.g.a. problemer under
    installationen. Installationen kan sandsynligvis gennemføres ved at forsøge
    igen. Pakkerne kan afinstalleres med dselect eller "dpkg --remove":

en: The following packages do not have an architecture:
da: De følgende pakker har ikke en arkitektur:

en: The following packages have an illegal architecture:
da: De følgende pakker har en ugyldig arkitektur:

en: The following packages have an unknown foreign architecture, which will
    cause dependency issues on front-ends. This can be fixed by registering
    the foreign architecture with dpkg --add-architecture:
da: De følgende pakker har en ukendt fremmed arkitektur, som vil medføre
    afhængighedsproblemer på brugerflader. Dette kan rettes ved at registrere
    den fremmede arkitektur med dpkg --add-architecture:

en: The following packages have been triggered, but the trigger processing
    has not yet been done.  Trigger processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
da: Følgende pakker er blevet udløst, men udløserbehandlingen er ikke udført
    endnu.  Der kan anmodes om udløserbehandling ved brug af dselect
    eller dpkg --configure --pending (eller dpkg --triggers-only):

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
da: Du følgende pakker er blevet udpakket, men endnu ikke konfigurerede.
    De skal konfigureres med "dpkg --configure" eller fra konfigurationsmenuen
    i dselect, for at virke:

en: There is %d choice for the alternative %s (providing %s). | There are %d choices for the alternative %s (providing %s).
da[0]: Der er %d valg for alternativet %s (giver %s).
da[1]: Der er %d valg for alternativet %s (giver %s).

en: There is no program which provides %s.
da: Der er intet program, der giver %s.

en: There is only one alternative in link group %s (providing %s): %s
da: Der er kun et alternativ i lænkegruppen %s (tilbyder %s): %s

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
da: Dette er frit programmel; se GNU General Public License version 2 eller
    senere for kopieringsbetingelserne. Der er INGEN garanti.

en: Trigger activation and processing
da: Udløseraktivitet og behandling

en: Try to (de)install things even when not root
da: Forsøg at (af)installere ting selv når ikke administrator (root)

en: Turn all dependency problems into warnings
da: Omdan alle afhængighedsproblemer til advarsler

en: Turn dependency version problems into warnings
da: Omdan afhængighedsversionsproblemer til advarsler

en: Type 'exit' when you're done.
da: Skriv 'exit', når du er færdig.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through 'less' or 'more' !
da: Skriv dpkg --help for hjælp om installation og afinstallation af pakker [*];
    Brug 'apt' eller 'aptitude' for en mere brugervenlig pakkehåndtering;
    Skriv dpkg -Dhelp for en liste over værdierne i dpkg's fejlsøgningsflag;
    Skriv dpkg --force-help for en liste over gennemtvingningstilvalg;
    Skriv dpkg-deb --help for hjælp vedrørende manipulation af *.deb-filer;
    
    Tilvalg med [*] giver mange uddata - led dem gennem 'less' eller 'more'!

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
da: Skriv dpkg-deb --help for hjælp med manipulation med *.deb-filer
    Skriv dpkg --help for hjælp med installation og afinstallation af pakker.

en: Type dpkg-split --help for help.
da: Skriv "dpkg-split --help" for hjælp.

en: Type dpkg-trigger --help for help about this utility.
da: Skriv dpkg-tigger --help for at få hjælp om dette værktøj.

en: Unpacking %s (%s) ...
da: Udpakker %s (%s) ...

en: Unpacking %s (%s) over (%s) ...
da: Udpakker %s (%s) over (%s) ...

en: Updating available packages info, using %s.
da: Opdaterer oplysninger om tilgængelige pakker via %s.

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
da: Brug: %s [<tilvalg> ...] <kommando>

en: Usage: %s [<options> ...] <trigger-name>
           %s [<options> ...] <command>
da: Brug: %s [<tilvalg> ...] <udløsernavn>
          %s [<tilvalg> ...] <kommando>

en: Use '%s --help' for program usage information.
da: Brug '%s --help for programhjælp

en: Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management.
da: Brug 'apt' eller 'aptitude' for en mere brugervenlig pakkehåndtering.

en: Use --help for help about diverting files.
da: Brug --help for at få hjælp om omdirigerede filer.

en: Use --help for help about overriding file stat information.
da: Brug --help for at få hjælp om overskrivning af filstatusinformation.

en: Use --help for help about querying packages.
da: Brug --help for at få hjælp om pakkeforespørgsel.

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files,
    and dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list their contents.
da: Brug dpkg --info (= dpkg-deb --info) til at undersøge arkivfiler,
    og dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) til at vise deres indhold.

en: Use the default option for new config files if one
    is available, don't prompt. If no default can be found,
    you will be prompted unless one of the confold or
    confnew options is also given
da: Brug standardindstillingen for nye konfigurationsfiler
    hvis en sådan er tilgængelig, spørg ikke. Hvis ingen
    standard kan findes, vil du blive spurgt med mindre
    en af tilvalgene confold eller confnew også er angivet

en: Version of dpkg with working %s support not yet configured.
     Please use 'dpkg --configure dpkg', and then try again.
da: Version af dpkg med fungerende %s-understøttelse er endnu ikke konfigureret.
     Kør venligst 'dpkg --configure dpkg', og prøv igen.

en: When adding, default is --local and --divert <original>.distrib.
    When removing, --package or --local and --divert must match if specified.
    Package preinst/postrm scripts should always specify --package and --divert.
da: Ved tilføjelse er standarden --local og --divert <original>.distrib.
    Ved fjernelse skal --package eller --local og --divert stemme hvis givet.
    Pakkepræinstallations- eller -postinstallationsscripter skal altid angive 
    --package og --divert.

en: Would remove or purge %s (%s) ...
da: Ville afinstallere eller udrense %s (%s) ...

en: [default=N]
da: [forvalgt=N]

en: [default=Y]
da: [forvalgt=Y]

en: [no default]
da: [ingen forvalgt handling]

en: admindir must be inside instdir for dpkg to work properly
da: admindir skal være inden i instdir for at dpkg virker korrekt

en: also configuring '%s' (required by '%s')
da: konfigurerer også '%s' (krævet af '%s')

en: alternative %s (part of link group %s) doesn't exist; removing from list of alternatives
da: alternativet %s (del af lænkegruppe %s) findes ikke; fjerner den fra listen over alternativer

en: alternative %s can't be master: it is a slave of %s
da: anternativet %s kan ikke være hovedalternativ: det er slave af %s

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a master alternative
da: alternativet %s kan ikke være slave af %s: det er et hovedalternativ

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a slave of %s
da: anternativet %s kan ikke være slave af %s: det er slave af %s

en: alternative %s for %s not registered; not removing
da: alternativet %s til %s er ikke registreret, fjerner ikke

en: alternative %s for %s not registered; not setting
da: alternativet %s til %s er ikke registreret, sætter ikke

en: alternative link %s is already managed by %s
da: alternativ-lænke %s håndteres allerede af %s

en: alternative link %s is already managed by %s (slave of %s)
da: alternativ-lænke %s håndteres allerede af %s (slave af %s)

en: alternative link is not absolute as it should be: %s
da: alternativ-lænke er ikke absolut, hvilket den burde være: %s

en: alternative name (%s) must not contain '/' and spaces
da: alternativnavnet (%s) må ikke indeholde '/' eller mellemrum

en: alternative path %s doesn't exist
da: alternativ-sti %s findes ikke

en: alternative path is not absolute as it should be: %s
da: alternativ-sti er ikke absolut, hvilket den burde være: %s

en: alternatives ('|') not allowed in %s field
da: alternativer ('|') tillades ikke i %s-feltet

en: ambiguous package name '%s' with more than one installed instance
da: tvetydigt pakkenavn '%s' med mere end en installeret instans

en: an override for '%s' already exists, but --force specified so will be ignored
da: der findes allerede en omgåelse for '%s', men denne ignoreres givet --force

en: an override for '%s' already exists; aborting
da: der findes allerede en omgåelse for '%s'; afbryder

en: any diversion of %s
da: enhver omdirigering af %s

en: any diversion of %s to %s
da: enhver omdirigering af %s til %s

en: ar member name '%s' length too long
da: ar-medlemsnavn '%s' er for langt

en: ar member size %jd too large
da: ar-medlemsstørrelse %jd er for stort

[ctx: architecture]
en: <empty>
da: <tom>

[ctx: architecture]
en: <none>
da: <ingen>

[ctx: architecture]
en: <unknown>
da: <ukendt>

en: architecture '%s' is illegal: %s
da: arkitektur '%s' er ulovlig: %s

en: architecture '%s' is reserved and cannot be added
da: arkitektur '%s' er reserveret og kan ikke tilføjes

en: archive '%.250s' contains two control members, giving up
da: arkivet '%.250s' indeholder to kontrolmedlemmer, opgiver

en: archive '%s' has premature member '%.*s' before '%s', giving up
da: arkivet '%s' indeholder et for tidligt medlem '%.*s' før '%s', opgiver

en: archive '%s' uses unknown compression for member '%.*s', giving up
da: arkivet '%s' indeholder ukendt komprimering for medlem '%.*s', opgiver

en: archive contained object '%.255s' of unknown type 0x%x
da: arkivet indeholdt objektet '%.255s' med ukendt type 0x%x

en: archive control member size
da: medlemstørrelse for arkivkontrol

en: archive has invalid format version: %s
da: arkivet har ugyldig formatversion: %s

en: archive has malformed control member size '%s'
da: arkivet har forkert udformet størrelse for kontrolmedlem '%s'

en: archive has no newlines in header
da: arkivet har ingen linjeskift i hovedet

en: archive information header member
da: hovedmedlem for arkivinformation

en: archive is format version %d.%d; get a newer dpkg-deb
da: arkivet er i formatversion %d.%d; hent en nyere dpkg-deb

en: archive magic version number
da: magisk versionsnummer for arkiv

en: archive member header
da: hoved for arkivmedlem

en: archive part numbers
da: numre for arkivdel

en: archive part offset
da: forskydning for arkivdel

en: archive parts number
da: arkivdelnummer

en: archive total size
da: samlet størrelse for arkiv

en: auto mode
da: autotilstand

en: automatic updates of %s/%s are disabled; leaving it alone
da: automatiske opdateringer af %s/%s er deaktiveret, lader den være

en: awaiting trigger processing by another package
da: afventer udløserbehandling af en anden pakke

en: blank line in value of field '%.*s'
da: tom linje i værdi for feltet '%.*s'

en: broken due to failed removal or installation
da: ødelagt på grund af mislykket fjernelse eller installation

en: broken due to postinst failure
da: ødelagt grundet efterinstallations-fejl

en: bulk available update requires write access to dpkg status area
da: rå tilgængelighedsopdatering kræve skriveadgang til dpkg's statusområde

en: can't install unknown choice %s
da: kan ikke installere ukendt valg %s

en: can't mmap package info file '%.255s'
da: kunne ikke køre 'mmap' på pakkeinformationsfil '%.255s'

en: can't remove old postrm script
da: kan ikke slette gammelt 'postrm'-script

en: can't stat package info file '%.255s'
da: kunne ikke finde pakkeinformationsfil '%.255s'

en: cannot append ar member file (%s) to '%s': %s
da: kan ikke tilføje ar-medlemsfil (%s) til '%s': %s

en: cannot append split package part '%s' to '%s': %s
da: kan ikke tilføje opdelt pakkedel '%s' til '%s': %s

en: cannot append to '%s'
da: kan ikke føje til '%s'

en: cannot close decompressor pipe
da: kan ikke lukke udpakningsdatakanal

en: cannot compute MD5 hash for file '%s': %s
da: kan ikke beregne MD5-hash for filen '%s': %s

en: cannot compute MD5 hash for tar file '%.255s': %s
da: kan ikke beregne MD5-hash for tar-fil '%.255s': %s

en: cannot convert multibyte sequence '%s' to a wide character
da: kan ikke konvertere multibye sekvens '%s' til et bredt tegn

en: cannot convert multibyte string '%s' to a wide-character string
da: kan ikke konvertere multibyte-streng '%s' til en bred-tegnstreng

en: cannot copy '%s' into archive '%s': %s
da: kan ikke kopiere '%s' til arkiv '%s': %s

en: cannot copy '%s' to '%s': %s
da: kan ikke kopiere '%s' til '%s': %s

en: cannot copy archive member from '%s' to decompressor pipe: %s
da: kan ikke kopiere arkivmedlem fra '%s' til udpakningsdatakanal: %s

en: cannot copy extracted data for '%.255s' to '%.255s': %s
da: kan ikke kopiere udtrukket data for '%.255s' til '%.255s': %s

en: cannot divert directories
da: kan ikke omdirigere kataloger

en: cannot divert file '%s' to itself
da: kan ikke omdirigere filen '%s' til sig selv

en: cannot extract control file '%s' from '%s': %s
da: kan ikke udtrække kontrolfil '%s' fra '%s': %s

en: cannot extract split package part '%s': %s
da: kan ikke udtrække opdelt pakkedel '%s': %s

en: cannot get security labeling handle
da: kan ikke indhente håndtag for sikkerhedsetikettering

en: cannot open '%.255s' (in '%.255s')
da: kunne ikke åbne '%.255s' (i '%.255s')

en: cannot open archive part file '%.250s'
da: kan ikke åbne arkivdelfilen '%.250s'

en: cannot open security status notification channel
da: kan ikke åbne påmindelseskanal for sikkerhedsstatus

en: cannot read info directory
da: kan ikke læse info-katalog

en: cannot remove '%.250s'
da: kan ikke afinstallere '%.250s'

en: cannot remove architecture '%s' currently in use by the database
da: kan ikke fjerne arkitektur '%s' aktuelt i brug af databasen

en: cannot remove non-foreign architecture '%s'
da: kan ikke fjerne ikkefremmed arkitektur '%s'

en: cannot remove old backup config file '%.250s' (of '%.250s')
da: kan ikke slette gammel sikkerhedskopi af konfigurationsfilen '%.250s' (fra '%.250s')

en: cannot remove old config file '%.250s' (= '%.250s')
da: kan ikke slette gammel konfigurationsfil '%.250s' (= '%.250s')

en: cannot remove old files list
da: kan ikke slette gammel filliste

en: cannot rename '%s' to '%s'
da: kan ikke omdøbe '%s' til '%s'

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
da: kan ikke tilfredsstille forhåndsafhængigheder for %.250s (ønsket grundet %.250s)

en: cannot scan directory '%.255s'
da: kunne ikke gennemsøge kataloget '%.255s'

en: cannot scan updates directory '%.255s'
da: kan ikke gennemsøge opdateringskataloget '%.255s'

en: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
da: kan ikke se hvordan man kan tilfredsstille forhåndsafhængighed:
     %s

en: cannot set security context for file object '%s'
da: kan ikke angive sikkerhedskontekst for filobjekt '%s'

en: cannot set security execution context for maintainer script
da: kan ikke angive konteksten til sikkerhedskørsel for vedligeholderscriptet

en: cannot skip archive control member from '%s': %s
da: kan ikke udelade arkivkontrolmedlem fra '%s': %s

en: cannot skip archive member from '%s': %s
da: kan ikke udelade arkivmedlem fra '%s': %s

en: cannot skip file '%.255s' (replaced or excluded?) from pipe: %s
da: kan ikke udelade fil '%.255s' (erstattet eller udeladt?) fra datakanal: %s

en: cannot skip padding for file '%.255s': %s
da: kan ikke udelade fyld for fil '%.255s': %s

en: cannot skip split package header for '%s': %s
da: kan ikke udelade opdelt pakkehoved for '%s': %s

en: cannot stat '%.255s' (in '%.255s')
da: kunne ikke finde '%.255s' (i '%.255s')

en: cannot stat file '%s'
da: kan ikke tilgå filen '%s'

en: cannot zap possible trailing zeros from dpkg-deb: %s
da: kan ikke zappe mulige afsluttende nuller fra dpkg-deb: %s

en: character '%c' not allowed (only letters, digits and characters '%s')
da: tegnet '%c' tillades ikke (kun bogstaver, tal og tegnene '%s' tillades)

en: compressed data is corrupt
da: komprimerede data er ødelagte

en: conffile '%.250s' does not appear in package
da: konfigurationsfil '%.250s' optræder ikke i pakken

en: conffile '%.250s' is not stattable
da: konfigurationsfil '%.250s' kan ikke tilgås

en: conffile '%s' is not a plain file
da: konfigurationsfil '%s' er ikke en almindelig fil

en: conffile difference visualizer
da: visualiseringsprogram for forskel i konfigurationsfil (conffile)

en: conffile filename '%s' contains trailing white spaces
da: konfigurationsfilnavnet '%s' afsluttes med mellemrum

en: conffile name '%s' is duplicated
da: konfigurationsfilnavnet '%s' findes flere gange

en: conffile name '%s' is too long, or missing final newline
da: konfigurationsfilnavn '%s' er for langt eller mangler afsluttende linjeskift

en: conffile shell
da: skal for konfigurationsfil (conffile)

en: configuration error: %s:%d: %s
da: konfigurationsfejl: %s:%d: %s

en: conflicting actions -%c (--%s) and -%c (--%s)
da: modstridende handlinger -%c (--%s) and -%c (--%s)

en: conflicting diversions involving '%.250s' or '%.250s'
da: modstridende omdirigeringer, der involverer '%.250s' eller '%.250s'

en: conflicting packages - not installing %.250s
da: modstridende pakker - installerer ikke %.250s

en: considering deconfiguration of %s, which would be broken by %s ...
da: overvejer at afkonfigurere %s, som ville være i konflikt med %s ...

en: considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable %s
da: overvejer afkonfigurering af den essentielle
     pakke %s for at muliggøre %s

en: considering removing %s in favour of %s ...
da: overvejer at afinstallere %s til fordel for %s ...

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
da: kontrolkataloget har forkerte rettigheder %03lo (skal være >=0755 og <=0775)

en: control directory is not a directory
da: kontrolkatalog er ikke et katalog

en: control file '%s' does not exist
da: kontrolfil '%s' findes ikke

en: control file '%s' for package '%s' contains empty filename
da: kontrolfilen '%s' for pakke '%s' indeholder et tomt filnavn

en: control file '%s' for package '%s' is missing final newline
da: kontrolfil '%s' for pakke '%s' mangler afsluttende linjeskift

en: control file contains %c
da: kontrolfilen indeholder %c

en: control member
da: kontrolmedlem

en: corrupt info database format file '%s'
da: ødelagt formatfil for informationsdatabase '%s'

en: corrupted filesystem tarfile - corrupted package archive
da: ødelagt filsystem-tarfil - ødelagt pakkearkiv

en: could not open log '%s': %s
da: kunne ikke åbne loggen '%s': %s

en: could not stat old file '%.250s' so not deleting it: %s
da: kunne ikke tilgå den gamle fil '%.250s', så den slettes ikke: %s

en: couldn't open '%i' for stream
da: kunne ikke åbne '%i' for strøm

en: current alternative %s is unknown, switching to %s for link group %s
da: nuværende alternativ %s er ukendt, skifter til %s for lænkegruppen %s

en: cycle found while processing triggers:
     chain of packages whose triggers are or may be responsible:
da: der blev fundet en cyklus ved udløserbehandling:
     kæde af pakker, hvis udløsere kan have forårsaget den:

en: data member
da: datamedlem

en: decompressing archive member
da: udpakker arkivmedlem

en: dependency problems - leaving triggers unprocessed
da: afhængighedsproblemer - efterlader udløsere ubehandlet

en: dependency problems - leaving unconfigured
da: afhængighedsproblemer - efterlader den ukonfigureret

en: dependency problems - not removing
da: afhængighedsproblemer - afinstallerer ikke

en: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
da: afhængighedsproblemer forhindrer konfiguration af %s:
    %s

en: dependency problems prevent processing triggers for %s:
    %s
da: afhængighedsproblemer forhindrer behandlingsudløsere for %s:
    %s

en: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
da: afhængighedsproblemer forhindrer afinstallation af %s:
    %s

en: discarding obsolete slave link %s (%s)
da: forkaster forældet slavelænke %s (%s)

en: diversion by %s from: %s
da: omdirigeret af %s fra: %s

en: diversion by %s to: %s
da: omdirigeret af %s til: %s

en: diversion of %s by %s
da: omdirigering af %s gennem %s

en: diversion of %s to %s by %s
da: omdirigeret af %s til %s gennem %s

en: divert-to may not contain newlines
da: omrokér-til må ikke indeholde linjeskift

en: diverted by %s to: %s
da: omdirigeret af %s til %s

en: done
da: færdig

en: downgrading %.250s from %.250s to %.250s
da: nedgraderer %.250s fra %.250s til %.250s

en: dpkg not recorded as installed, cannot check for %s support!
da: dpkg ikke registreret som installeret. Kan ikke kontrollere for %s-understøttelse!

en: dpkg status database
da: dpkg's statusdatabase

en: duplicate awaited trigger package '%.255s'
da: gentaget ventet udløserpakke '%.255s'

en: duplicate file trigger interest for filename '%.250s' and package '%.250s'
da: gentaget fil-udløser-interesse for filnavnet '%.250s' og pakken '%.250s'

en: duplicate path %s
da: gentaget sti %s

en: duplicate pending trigger '%.255s'
da: gentaget forestående udløser '%.255s'

en: duplicate slave link %s
da: slavelænke-duplet %s

en: duplicate slave name %s
da: duplet for slavenavn %s

en: duplicate value for '%s' field
da: værdi for '%s'-feltet optræder mere end én gang

en: duplicate value for user-defined field '%.*s'
da: værdi for brugerdefineret felt '%.*s' optræder mere end én gang

en: empty field name
da: tomt feltnavn

en: empty file details field '%s'
da: tomt fildetaljefelt '%s'

en: empty string from fgets reading conffiles
da: tom streng fra 'fgets' under læsning af konfigurationsfiler

en: empty trigger names are not permitted
da: tomme udløsernavne er ikke tilladt

en: empty value for %s
da: tom værdi for %s

en: epoch
da: epoken

en: epoch in version is negative
da: epoke i version er negativ

en: epoch in version is not number
da: epoke i version er ikke et tal

en: epoch in version is too big
da: epoke i version er for stor

en: error
da: fejl

en: error checking '%s'
da: fejl under tjek af '%s'

en: error closing %.250s
da: fejl under lukning af %.250s

en: error closing configuration file '%.255s'
da: fejl ved lukning af konfigurationsfil '%.255s'

en: error closing files list file for package '%.250s'
da: fejl under lukning af fillistefil for pakken '%.250s'

en: error closing/writing '%.255s'
da: fejl under lukning/skrivning '%.255s'

en: error creating device '%.255s'
da: fejl under oprettelse af enhed '%.255s'

en: error creating directory '%.255s'
da: kunne ikke oprette kataloget '%.255s'

en: error creating hard link '%.255s'
da: fejl under oprettelse af hård lænke '%.255s'

en: error creating new backup file '%s'
da: fejl under oprettelse af ny sikkerhedskopifil '%.s'

en: error creating pipe '%.255s'
da: fejl under oprettelse af datakanal '%.255s'

en: error creating symbolic link '%.255s'
da: fejl under oprettelse af symbolsk lænke '%.255s'

en: error ensuring '%.250s' doesn't exist
da: kunne ikke sikre, at '%.250s' ikke eksisteret

en: error executing hook '%s', exit code %d
da: fejl ved tilbagekaldet '%s', fejlkode %d

en: error formatting string into varbuf variable
da: fejl ved formatering af streng ind i varbuf-variabel

en: error in '%s' field string '%.250s'
da: fejl i '%s'-feltstrengen '%.250s'

en: error in show format: %s
da: fejl i show-format: %s

en: error installing new file '%s'
da: fejl under installation af ny fil '%s'

en: error opening conffiles file
da: fejl ved åbning af filen conffiles

en: error opening configuration directory '%s'
da: fejl ved åbning af konfigurationskatalog '%s'

en: error processing archive %s (--%s):
     %s
da: fejl under behandling af arkivet %s (--%s):
     %s

en: error processing package %s (--%s):
     %s
da: fejl under behandling af pakken %s (--%s):
     %s

en: error reading %.250s
da: fejl ved læsning af %.250s

en: error reading %s from file %.255s
da: kunne ikke læse %s fra filen %.255s

en: error reading conffiles file
da: fejl ved læsning af filen conffiles

en: error reading dpkg-deb tar output
da: fejl ved læsning af dpkg-deb's tar-uddata

en: error reading from dpkg-deb pipe
da: fejl ved læsning fra datakanal for dpkg-deb

en: error reading triggers deferred file '%.250s'
da: fejl ved læsning af udløserudsættelsesfilen '%.250s'

en: error removing old backup file '%s'
da: fejl ved fjernelse af gammel sikkerhedskopifil '%s'

en: error setting ownership of '%.255s'
da: fejl ved indstilling af ejerskab for '%.255s'

en: error setting ownership of symlink '%.255s'
da: fejl under indstilling af ejerskab af symbolsk lænke '%.255s'

en: error setting permissions of '%.255s'
da: fejl ved indstilling af filrettigheder for '%.255s'

en: error setting timestamps of '%.255s'
da: fejl ved indstilling af tidsmærker for '%.255s'

en: error trying to open %.250s
da: fejl ved forsøg på at åbne %.250s

en: error un-catching signal %s: %s
da: fejl ved blokering af signal %s: %s

en: error while writing '%s'
da: fejl under skrivning af '%s'

en: error writing '%s'
da: fejl under skrivning af '%s'

en: error writing to '%s'
da: fejl under skrivning til '%s'

en: error writing to architecture list
da: fejl under skrivning til arkitekturliste

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
da: fejl ved skrivning til standardfejl, opdaget inden konfigurationsfil-prompt

en: failed to allocate memory
da: kan ikke allokere hukommelse

en: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages: %s
da: kunne ikke frigøre hukommelse til ny indgang i listen over mislykkede pakker: %s

en: failed to chdir to '%.255s'
da: kunne ikke skifte katalog til '%.255s'

en: failed to chdir to directory
da: kunne ikke skifte til katalog

en: failed to chroot to '%.250s'
da: kunne ikke skifte filrod til '%.250s'

en: failed to close after read: '%.255s'
da: kunne ikke lukke efter læsning: '%.255s'

en: failed to create directory
da: kunne ikke oprette katalog

en: failed to create pipe
da: kunne ikke oprette datakanal (pipe)

en: failed to dup for fd %d
da: kunne ikke 'dup' for fd %d

en: failed to dup for std%s
da: kunne ikke udføre 'dup' for std%s

en: failed to fstat ar member file (%s)
da: kunne ikke køre fstat på ar-medlemsfil (%s)

en: failed to fstat archive
da: kunne ikke køre 'fstat' på arkivet

en: failed to fstat diversions file
da: kunne ikke køre 'fstat' på omdirigeringsfil

en: failed to fstat statoverride file
da: kunne ikke køre 'fstat' på 'statoverride'-fil

en: failed to make temporary file (%s)
da: kunne ikke oprette midlertidig fil (%s)

en: failed to open configuration file '%.255s' for reading: %s
da: kunne ikke åbne konfigurationsfil '%.255s' til læsning: %s

en: failed to open diversions file
da: kunne ikke åbne omdirigeringsfil

en: failed to open package info file '%.255s' for reading
da: kunne ikke åbne pakkeinformationsfil '%.255s' for læsning

en: failed to open statoverride file
da: kunne ikke åbne statoverride-fil

en: failed to open trigger interest list file '%.250s'
da: kunne ikke åbne udløser-interesselistefil '%.250s'

en: failed to read
da: kunne ikke læse

en: failed to read '%.255s' (in '%.255s')
da: kunne ikke læse '%.255s' (i '%.255s')

en: failed to read archive '%.255s'
da: kunne ikke læse arkivet '%.255s'

en: failed to remove incorporated update file %.255s
da: kunne ikke slette indlemmet opdateringsfil %.255s

en: failed to remove my own update file %.255s
da: kunne ikke slette min egen opdateringsfil %.255s

en: failed to rewind temporary file (%s)
da: kunne ikke hoppe tilbage i midlertidig fil (%s)

en: failed to rewind trigger interest file '%.250s'
da: kunne ikke spole udløser-interessefil '%.250s' tilbage

en: failed to seek
da: kunne ikke seek

en: failed to stat (dereference) existing symlink '%.250s'
da: kunne ikke følge den eksisterende symbolske lænke '%.250s'

en: failed to stat (dereference) proposed new symlink target '%.250s' for symlink '%.250s'
da: kunne ikke følge det foreslåede mål `%.250s' for den symbolske lænke `%.250s'

en: failed to stat temporary file (%s)
da: kunne ikke køre (stat) midlertidig fil (%s)

en: failed to unlink temporary file (%s), %s
da: kunne ikke slette lænke til midlertidig fil (%s), %s

en: failed to write
da: kunne ikke skrive

en: failed to write %s database record about '%.50s' to '%.250s'
da: kunne ikke skrive %s-indgang om '%.50s' til '%.250s'

en: failed to write details of '%.50s' to '%.250s'
da: kunne ikke skrive detaljerne om '%.50s' til '%.250s'

en: failed to write filename to tar pipe (%s)
da: kunne ikke skrive filnavn til tar-datakanal (%s)

en: fgets gave an empty string from '%.250s'
da: fgets gav en tom streng fra '%.250s'

en: field name '%.*s' cannot start with hyphen
da: feltnavn '%.*s' kan ikke starte med bindestreg

en: field name '%.*s' must be followed by colon
da: feltnavn '%.*s' skal efterfølges af et kolon

en: field width is out of range
da: feltbredde er uden for interval

en: file '%.250s' has invalid format version: %s
da: filen '%.250s' har ugyldig formatversion: %s

en: file '%.250s' is corrupt - %.250s missing
da: filen '%.250s' er ødelagt - %.250s mangler

en: file '%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum '%.250s'
da: filen '%.250s' er ødelagt - ugyldig MD5-checksum '%.250s'

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive header magic
da: filen '%.250s' er ødelagt - ugyldig arkivhovedmagi

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive part number
da: filen '%.250s' er ødelagt - ugyldigt arkivdelnummer

en: file '%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
da: filen '%.250s' er ødelagt - ugyldigt ciffer (kode %d) i %s

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
da: filen '%.250s' er ødelagt - ugyldigt magisk nummer i slutningen af første hoved

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
da: filen '%.250s' er ødelagt - ugyldigt magisk nummer i slutningen af andet hoved

en: file '%.250s' is corrupt - bad number of archive parts
da: filen '%.250s' er ødelagt - ugyldigt antal arkivdele

en: file '%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
da: filen '%.250s' er ødelagt - ugyldigt udfyldningstegn (kode %d)

en: file '%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
da: filen '%.250s' er ødelagt - manglende linjeskift efter %.250s

en: file '%.250s' is corrupt - no slash between archive part numbers
da: filen '%.250s' er ødelagt - ingen skråstreg mellem arkivdelnumre

en: file '%.250s' is corrupt - nulls in info section
da: filen '%.250s' er ødelagt - nuller i informationsafsnittet

en: file '%.250s' is corrupt - second member is not data member
da: filen '%.250s' er ødelagt - andet medlem er ikke datamedlem

en: file '%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
da: filen '%.250s' er ødelagt - størrelsen er forkert for nævnt delnummer

en: file '%.250s' is corrupt - too short
da: filen '%.250s' er ødelagt - for kort

en: file '%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
da: filen '%.250s' er ødelagt - forkert antal dele for de oplyste størrelser

en: file '%.250s' is format version %d.%d; get a newer dpkg-split
da: filen '%.250s' har formatversion %d.%d; hent en nyere dpkg-split

en: file '%.250s' is not an archive part
da: filen '%.250s' er ikke en arkivdel

en: file '%s' is corrupt; out of range integer in %s
da: filen '%s' er ødelagt; heltal uden for interval i %s

en: file '%s' is not an archive part
da: filen '%s' er ingen arkivdel

en: file details field '%s' not allowed in status file
da: fildetaljefelt '%s' ikke tilladt i statusfil

en: file format not recognized
da: filformatet er ikke genkendt

en: file looks like it might be an archive which has been
     corrupted by being downloaded in ASCII mode
da: filen ser ud til at være et arkiv, der er blevet
     ødelagt af at blive hentet i ASCII-tilstand

en: file may not contain newlines
da: filen må ikke indeholde linjeskift

en: file triggers record mentions illegal package name '%.250s' (for interest in file '%.250s'): %.250s
da: fortegnelsen af filudløsere nævner ugyldigt pakkenavn '%.250s' (til interesse i filen '%.250s'): %.250s

en: filename "%s" is not absolute
da: filenavnet "%s" er ikke absolut

en: files '%.250s' and '%.250s' are not parts of the same file
da: filerne '%.250s' og '%.250s' er ikke dele af samme fil

en: files list file for package '%.250s' contains empty filename
da: fillistefilen for pakken '%.250s' indeholder tomt filnavn

en: files list file for package '%.250s' is missing final newline
da: fillistefilen for pakken '%.250s' mangler afsluttende linjeskift

en: files list file for package '%.250s' missing; assuming package has no files currently installed
da: fillistefilen for pakken '%.250s' mangler; antager at pakken ikke har nogen filer installeret

en: files list for package '%.250s' is not a regular file
da: fillistefilen for pakken '%.250s' er ikke en normal fil

en: first (want) word in 'Status' field
da: første (ønske) ord i 'Status'-feltet

en: forcing reinstallation of alternative %s because link group %s is broken
da: tvinger ominstallation af alternativet %s, da lænkegruppen %s er ødelagt

en: foreign/allowed/same/no in quadstate field
da: fremmed/tilladt/samme/nej i quadstate-felt

en: fork failed
da: processpaltning mislykkedes

en: format version followed by junk
da: formatversion efterfulgt af affald

en: format version has no dot
da: formatversion har intet punktum

en: format version number
da: versionsnummer for format

en: format version with empty major component
da: formatversion med tom hovedkomponent

en: format version with empty minor component
da: formatversion med tom mindre komponent

en: generated corrupt ar header for '%s'
da: genererede ødelagt ar-hoved for '%s'

en: header is too long, making part too long; the package name or version
    numbers must be extraordinarily long, or something; giving up
da: hoved er for langt, hvilket gør delen for lang; pakkenavnet eller
    versionsnumrene må være ekstraordinære lange, eller noget andet; giver op

en: ignoring %d warning about the control file(s) | ignoring %d warnings about the control file(s)
da[0]: ignorerer %d advarsel om kontrolfiler
da[1]: ignorerer %d advarsler om kontrolfiler

en: ignoring breakage, may proceed anyway!
da: ignorerer skade, kan fortsætte alligevel!

en: ignoring conflict, may proceed anyway!
da: ignorerer konflikt, kan fortsætte alligevel!

en: ignoring dependency problem with %s:
    %s
da: ignorerer afhængighedsproblem med %s:
    %s

en: ignoring pre-dependency problem!
da: ignorerer forhåndsafhængighedsproblem!

en: ignoring request to remove %.250s which isn't installed
da: ignorerer ønsket om at fjerne %.250s, som ikke er installeret

en: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system; use --purge to remove them too
da: ignorerer ønsket om at fjerne %.250s. Kun konfigurations-
    filerne er på systemet; brug --purge for også at fjerne disse

en: illegal architecture name in specifier '%s:%s': %s
da: ugyldigt arkitekturnavn i specifikation '%s:%s': %s

en: illegal awaited package name '%.250s': %.250s
da: ugyldigt afventet pakkenavn '%.250s': %.250s

en: illegal package name at line %d: %.250s
da: ugyldigt pakkenavn på linje %d: %.250s

en: illegal package name in awaited trigger '%.255s': %s
da: ugyldigt pakkenavn i ventet udløser '%.255s': %s

en: illegal package name in specifier '%s%s%s': %s
da: ugyldigt pakkenavn i specifikation udløser '%s%s%s': %s

en: illegal pending trigger name '%.255s': %s
da: ugyldigt navn på ventende udløser '%.255s': %s

en: info database format (%d) is bogus or too new; try getting a newer dpkg
da: format for informationsdatabasen (%d) er fejlbehæftet eller for ny; prøv at få fat i en nyere dpkg

en: info file %s/%s not associated to any package
da: informationsfilen %s/%s er ikke associeret til nogen pakke

en: installation of %.250s
da: installation af %.255s

en: installed
da: installeret

en: installing %.250s would break %.250s, and
     deconfiguration is not permitted (--auto-deconfigure might help)
da: installation af %.250s ville være i konflikt med %.250s, og
     dekonfiguration er ikke tilladt (--auto-deconfigure kan hjælpe)

en: installing %.250s would break existing software
da: installation af %.250s ville være i konflikt med eksisterende programmer

en: internal error (bug)
da: intern fejl (fejl)

en: invalid character '%c' in archive '%.250s' member '%.16s' size
da: ugyldigt tegn '%c' i arkiv '%.250s' medlem '%.16s' størrelse

en: invalid character '%c' in field width
da: ugyldigt tegn '%c' i feltbredden

en: invalid character in revision number
da: ugyldigt tegn i revisionsnummer

en: invalid character in version number
da: ugyldigt tegn i versionsnummer

en: invalid compression level for -%c: %ld
da: ugyldigt komprimeringsniveau for -%c: '%ld'

en: invalid compressor parameters: %s
da: ugyldig komprimeringsparameter: %s

en: invalid deb format version: %s
da: ugyldig formatversion for deb: %s

en: invalid integer for --%s: '%.250s'
da: ugyldigt heltal for --%s: '%.250s'

en: invalid or unknown syntax in trigger name '%.250s' (in trigger interests for package '%.250s')
da: ugyldig eller ukendt syntaks i udløsernavn '%.250s' (i udløser-interesser for pakken '%.250s')

en: invalid package name '%.250s' in triggers deferred file '%.250s'
da: ugyldigt pakkenavn '%.250s' i udløserudsættelsesfilen '%.250s'

en: invalid package name (%.250s)
da: ugyldigt pakkenavn (%.250s)

en: invalid status
da: ugyldig status

en: invalid trigger name '%.250s': %.250s
da: ugyldigt udløsernavn '%.250s': %.250s

en: junk after %s
da: affald efter %s

en: line not terminated while trying to read %s
da: linje ikke afsluttet ved forsøg på at læse %s

en: line too long or not terminated while trying to read %s
da: linje for lang eller uafsluttet ved forsøg på at læse %s

en: link %s is both primary and slave
da: lænken %s er både primær og slave

en: local diversion from: %s
da: lokal omrokering fra: %s

en: local diversion of %s
da: lokal omdirigering af %s

en: local diversion of %s to %s
da: lokal omdirigering af %s til %s

en: local diversion to: %s
da: lokal omdirigering til: %s

en: locally diverted to: %s
da: lokalt omdirigeret til: %s

en: long filenames
da: lange filnavne

en: maintainer script '%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
da: den pakkeansvarliges script '%.50s' har dårlige filrettigheder %03lo (skal være >=0555 og <=0775)

en: maintainer script '%.50s' is not a plain file or symlink
da: den pakkeansvarliges script '%.50s' er hverken en almindelig fil eller symbolsk lænke

en: maintainer script '%.50s' is not stattable
da: den pakkeansvarliges script '%.50s' kan ikke tilgås

en: malloc failed (%zu bytes)
da: malloc mislykkedes (%zu byte)

en: manual mode
da: manuel tilstand

en: master file
da: hovedfil

en: master link
da: hovedlænke

en: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
da: kan få problemer med at afinstallere %s, da den giver %s ...

en: may not be empty string
da: må ikke være en tom streng

en: memory usage limit reached
da: grænse for hukommelsesforbrug nået

en: mismatch on divert-to
      when removing '%s'
      found '%s'
da: modstrid i omrokér-til
      under afinstallation af '%s'
      fandt '%s'

en: mismatch on package
      when removing '%s'
      found '%s'
da: modstrid i pakke
      under afinstallation af '%s'
      fandt '%s'

en: missing %s
da: manglende %s

en: missing closing brace
da: manglende slutkantparentes

en: mixed non-coinstallable and coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
da: blandede ikkesamtidige og samtidige installerbare pakkeinstanser er til stede; højst sandsynlig på grund af en opgradering fra en uofficiel dpkg

en: multi-arch
da: flerarkitektur

en: multiple Conflicts and Replaces
da: flere Conflicts og Replaces

en: multiple non-coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
da: flere ikkesamtidige installerbare pakkeinstanser er til stede; højst sandsynlig på grund af en opgradering fra en uofficiel dpkg

en: multiple statoverrides present for file '%.250s'
da: der er flere statusomgåelser til stede for filen '%.250s'

en: must be called from a maintainer script (or with a --by-package option)
da: skal kaldes fra et vedligeholderscript (eller med tilvalget --by-package)

en: must start with an alphanumeric
da: skal starte med alfanumerisk tegn

en: must start with an alphanumeric character
da: skal starte med et alfanumerisk tegn

en: name %s is both primary and slave
da: navnet %s er både primær og slave

en: need --display, --query, --list, --get-selections, --config, --set, --set-selections, --install, --remove, --all, --remove-all or --auto
da: kræver --display, --query, --list, --get-selections, --config, --set, --set-selections, --install, --remove, --all, --remove-all eller --auto

en: need an action option
da: kræver et handlingstilvalg

en: newline in field name '%.*s'
da: linjeskift i feltnavn '%.*s'

en: newlines prohibited in update-alternatives files (%s)
da: linjeskift er ikke tilladt i update-alternatives-filer (%s)

en: no alternatives for %s
da: ingen alternativer til %s

en: no override present
da: der er ingen omgåelser

en: no package information in '%.255s'
da: ingen pakkeinformation i '%.255s'

en: no package named '%s' is installed, cannot configure
da: ingen pakke med navnet '%s' installeret, kan ikke konfigurere

en: no packages found matching %s
da: ingen pakker fundet der matcher %s

en: no path found matching pattern %s
da: ingen pakker fundet der matcher mønster %s

en: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable %s
da: nej, %s er essentiel, vil ikke afkonfigurere
     den for at muliggøre %s

en: no, cannot proceed with %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
da: nej, kan ikke fortsætte med %s (--auto-deconfigure vil hjælpe):
    %s

en: not checking contents of control area
da: kontrollerer ikke indhold af kontrolområde

en: not installed
da: ikke installeret

en: not installed but configs remain
da: ikke installeret, men konfigurationen består

en: not removing %s since it's not a symlink
da: fjerner ikke %s da det ikke er en symbolsk lænke

en: not replacing %s with a link
da: erstatter ikke %s med en lænke

en: nothing after colon in version number
da: intet efter kolon i versionsnummer

en: null package name in --%s comma-separated list '%.250s'
da: null-pakkenavn i --%s kommaadskilt liste '%.250s'

en: number of archive parts
da: antal arkivdele

en: obsolete '%s' or '%s' field used
da: forældet '%s'- eller '%s'-felt blev brugt

en: obsolete '--%s' option; unavailable packages are automatically cleaned up
da: forældet tilvalg '--%s'; utilgængelige pakker ryddes automatisk

en: old conffile '%.250s' was an empty directory (and has now been deleted)
da: gammel konfigurationsfil '%.250s' var et tomt katalog (og er nu blevet slettet)

en: old file '%.250s' is the same as several new files! (both '%.250s' and '%.250s')
da: den gamle fil '%.250s' er den samme som adskillige nye filer! (både %.250s' og'%.250s')

en: old version of package has overly-long info file name starting '%.250s'
da: den gamle version af pakken har et overdrevet langt filnavn, der starter med '%.250s'

en: only exact versions may be used for '%s' field
da: kun eksakte versioner må benyttes til '%s'-feltet

en: open component '%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
da: åbning af komponent '%.255s' (i %.255s) mislykkedes på en uventet måde

en: operation requires read/write access to dpkg status area
da: handling kræver læse/skriveadgang til dpkg-statusområdet

en: out of memory for new cleanup entry
da: løb tør for hukommelse til ny oprydningsindgang

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
da: løb tør for hukommelse til ny oprydningsindgang med mange argumenter

en: out of memory for new error context
da: løb tør for hukommelse til ny fejlkontekst

en: overriding problem because --force enabled:
da: undertrykker problemet, fordi --force er givet:

en: package %.250s is already installed and configured
da: pakken %.250s er allerede installeret og konfigureret

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status '%.250s')
da: pakken %.250s ikke klar til konfiguration
     kan ikke konfigurere (nuværende status '%.250s')

en: package %.250s is not ready for trigger processing
     (current status '%.250s' with no pending triggers)
da: pakken %.250s ikke klar til udløserbehandling
     (nuværende status '%.250s' uden ventende udløsere)

en: package %s %s cannot be configured because %s is at a different version (%s)
da: pakken %s %s kan ikke konfigureres, da %s er på en anden version (%s)

en: package %s cannot be configured because %s is not ready (current status '%s')
da: pakken %s kan ikke konfigureres, da %s ikke er klar (nuværende status '%s')

en: package %s contained list as info file
da: pakken %s indeholdt en liste som informationsfil

en: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you requested
da: pakken %s kræver geninstallation, men afinstalleres efter dit ønske alligevel

en: package %s requires reinstallation, will not remove
da: pakken %s kræver geninstallation, afinstalleres ikke

en: package %s was on hold, processing it anyway as you requested
da: pakken %s var tilbageholdt, behandler den alligevel, efter dit ønske

en: package '%s' is not available
da: pakken '%s' er ikke tilgængelig

en: package '%s' is not installed
da: pakken '%s' er ikke installeret

en: package '%s' is not installed and no information is available
da: pakken '%s' er ikke installeret og der er ingen tilgængelig information

en: package architecture
da: pakkearkitektur

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
da: pakkearkitekturen (%s) passer ikke til systemet (%s)

en: package contains overly-long control info file name (starting '%.50s')
da: pakken indeholder et overdrevet langt informationsfilnavn (starter med '%.50s')

en: package control info contained directory '%.250s'
da: pakkekontrolinformation indeholdt kataloget '%.250s'

en: package control info rmdir of '%.250s' didn't say not a dir
da: pakkekontrolinformation 'rmdir' af '%.250s' påstod, det ikke er et katalog

en: package control information extraction
da: udtræk af pakkekontrolinformation

en: package diverts others to: %s
da: pakke omdirigerer andre til: %s

en: package field value extraction
da: værdiudtrækning for pakkefelt

en: package file MD5 checksum
da: pakkefils MD5-tjeksum

en: package filesystem archive extraction
da: arkivudtrækning for pakkefilsystem

en: package has field '%s' but is architecture all
da: pakke har felt '%s', men er arkitektur alle

en: package has field '%s' but is missing architecture
da: pakke har felt '%s' men mangler arkitektur

en: package has status %s but triggers are awaited
da: pakke har status %s, men der afventes udløsere

en: package has status %s but triggers are pending
da: pakke har status %s, men der er ventende udløsere

en: package has status triggers-awaited but no triggers awaited
da: pakke har status triggers-awaited, men ingen udløsere afventes

en: package has status triggers-pending but no triggers pending
da: pakke har status triggers-pending, men ingen udløsere venter

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting a removal
da: Pakken er i en meget dårlig, inkonsistent tilstand; du bør
     geninstallere den inden du forsøger at afinstallere den.

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting configuration
da: Pakke er i en meget inkonsistent tilstand - du burde
     geninstallere den, før du forsøger konfiguration.

en: package may not contain newlines
da: pakke må ikke indeholde linjeskift

en: package name
da: pakkenavn

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or '-+.'
da: pakkenavnet har tegn, der hverken er små bogstaver, tal eller '-+.'

en: package signature verification
da: verificering af pakkeunderskrift

en: package version number
da: versionsnummer for pakke

en: parsing file '%.255s' near line %d package '%.255s':
     %.255s
da: fortolker fil '%.255s' nær linje %d, pakke '%.255s':
     %.255s

en: parsing file '%.255s' near line %d:
     %.255s
da: fortolker filen '%.255s' nær linje %d:
     %.255s

en: part %d is missing
da: del %d mangler

en: part file '%.250s' is not a plain file
da: delfilen '%.250s' er ikke en almindelig fil

en: part size is far too large or is not positive
da: delen er alt for stor, eller størrelsen er ikke positiv

en: part size must be at least %d KiB (to allow for header)
da: delstørrelsen skal mindst være på %d KiB (for at få plads til hoved)

en: passed
da: godkendt

en: paste
da: indsæt

en: path may not contain newlines
da: sti må ikke indeholde linjeskift

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
da: forhåndsafhængighedsproblem - installerer ikke %.250s

en: priority
da: prioritet

en: priority is out of range
da: prioritet er uden for interval

en: priority must be an integer
da: prioritet skal være et heltal

en: priority of %s is out of range: %s
da: prioritet for %s er uden for interval: %s

en: priority of %s: %s
da: prioritet for %s: %s

en: read error in %.250s
da: læsefejl i %.250s

en: read error in '%.250s'
da: læsefejl i '%.250s'

en: read error in configuration file '%.255s'
da: læsefejl i konfigurationsfil '%.255s'

en: read error on standard input
da: læsefejl fra standard-inddata

en: read error on stdin at conffile prompt
da: læsefejl på standard-ind ved konfigurationsfil-prompt

en: reading files list for package '%.250s'
da: læser filliste for pakken '%.250s'

en: reading package info file '%.255s'
da: læser pakkeinformationsfil '%.255s'

en: reading package info file '%s': %s
da: læser pakkeinformationsfil '%s': %s

en: reading statoverride file '%.250s'
da: læser statoverride-fil '%.250s'

en: reassembled package file
da: genskabte pakkefilen

en: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
da: vedrørende %s, der indeholder %s, forhåndsafhængighedsproblem:
    %s

en: regarding %s containing %s:
    %s
da: vedrørende %s, der indeholder %s:
    %s

en: removal of %.250s
da: afinstallation af %.250s

en: removing architecture '%s' currently in use by database
da: fjerner arkitektur '%s' aktuelt i brug af database

en: removing manually selected alternative - switching %s to auto mode
da: fjerner manuelt valgt alternativ - skifter %s til automatisk tilstand

en: rename involves overwriting '%s' with
      different file '%s', not allowed
da: omdøbning medfører overskrivning af '%s' med
      anden fil `%s', ikke tilladt

en: rename: remove duplicate old link '%s'
da: omdøb: fjern identisk gammel lænke '%s'

en: renaming %s link from %s to %s
da: omdøber %s-lænke fra %s til %s

en: renaming %s slave link from %s to %s
da: omdøber %s-slavelænke fra %s til %s

en: requested operation requires superuser privilege
da: den ønskede handling kræver superbrugerrettigheder

en: rm command for cleanup
da: rm-kommando for oprydning

en: root or null directory is listed as a conffile
da: root- eller null-kataloget er nævnt i konfigurationsfil

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
da: søgte, men fandt ingen pakker (filer, der matcher *.deb)

en: second (error) word in 'Status' field
da: andet (fejl) ord i 'Status'-feltet

[ctx: section]
en: <unknown>
da: <ukendt>

en: setting up automatic selection of %s
da: sætter automatisk valg af %s op

en: several package info entries found, only one allowed
da: flere pakkeinformations-indgange fundet, kun én er tilladt

en: shell command to move files
da: skalkommando til at flytte filer

en: showing file on pager
da: viser fil på tekstsøger

en: skip creation of %s because associated file %s (of link group %s) doesn't exist
da: spring oprettelse af %s over, den da tilknyttede %s (for lænkegruppen %s) ikke findes

en: slave file
da: slavefil

en: slave link
da: slavelænke

en: slave link same as main link %s
da: slavelænke er den samme som hovedlænken %s

en: slave name
da: slavenavn

en: source file '%.250s' not a plain file
da: kildefil '%.250s' ikke en almindelig fil

en: split package reassembly
da: gensamling af opdelt pakke

en: statoverride file contains empty line
da: statoverride-fil indeholder en tom linje

en: statoverride file is missing final newline
da: statoverride-fil mangler afsluttende linjeskift

en: status logger
da: statuslogger

en: stripping trailing /
da: fjerner afsluttende /

en: subprocess %s returned error exit status %d
da: underproces %s returnerede afslutningsstatus %d

en: symbolic link '%.250s' size has changed from %jd to %zd
da: størrelse for symbolsk lænke '%.250s' ændret fra %jd til %zd

en: syntax error in file triggers file '%.250s'
da: syntaksfejl i filudløserfil '%.250s'

en: syntax error in statoverride file
da: syntaksfejl i statoverride-fil

en: takes one argument, the trigger name
da: kræver et argument, udløsernavnet

en: target is directory - cannot skip control file check
da: målet er et katalog - kan ikke overspringe kontrolfil-tjek

en: there are several versions of part %d - at least '%.250s' and '%.250s'
da: der er flere versioner af del %d - i hvert tilfælde '%.250s' og '%.250s'

en: there is no script in the new version of the package - giving up
da: der er intet script i den nye version af pakken - giver op

en: third (status) word in 'Status' field
da: tredje (status) ord i 'Status'-feltet

en: this is an essential package; it should not be removed
da: dette er en essentiel pakke; den bør ikke afinstalleres

en: to return to automatic updates use '%s --auto %s'
da: for at gå tilbage til automatiske opdateringer så brug '%s --auto %s'

en: too few values in file details field '%s' (compared to others)
da: for få værdier i fildetaljefelt '%s' (sammenlignet med andre)

en: too many errors, stopping
da: for mange fejl, stopper

en: too many values in file details field '%s' (compared to others)
da: for mange værdier i fildetaljefelt '%s' (sammenlignet med andre)

en: too-long line or missing newline in '%.250s'
da: for lang linje eller manglende linjeskift i '%.250s'

en: trigger interest file '%.250s' syntax error; illegal package name '%.250s': %.250s
da: syntaksfejl i udløser-interessefil '%.250s'; ugyldigt pakkenavn '%.250s': %.250s

en: trigger name contains invalid character
da: udløsernavn indeholder ugyldigt tegn

en: trigger records not yet in existence
da: udløserfortegnelser findes endnu ikke

en: triggered
da: udløst

en: triggers area
da: udløserområde

en: triggers ci file '%.250s' contains illegal trigger syntax in trigger name '%.250s': %.250s
da: udløser-ci-fil '%.250s' indeholder ulovlig udløsersyntaks i udløsernavn '%.250s': %.250s

en: triggers ci file contains unknown directive '%.250s'
da: udløser-ci-fil indeholder ukendt direktiv '%.250s'

en: triggers ci file contains unknown directive syntax
da: udløser-ci-fil indeholder ukendt direktivsyntaks

en: triggers data directory not yet created
da: datakatalog for udløsere endnu ikke oprettet

en: triggers looping, abandoned
da: udløsere er cyklisk afhængige, afbrudt

en: trying script from the new package instead ...
da: forsøger i stedet script fra ny pakke ...

en: trying to overwrite '%.250s', which is also in package %.250s %.250s
da: forsøger at overskrive '%.250s', som også er i pakken %.250s %.250s

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s'
da: forsøger at overskrive '%.250s', som er den omdirigerede version af `%.250s'

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s' (package: %.100s)
da: forsøger at overskrive '%.250s', som er den omdirigerede version af '%.250s'(pakke: %.100s)

en: trying to overwrite directory '%.250s' in package %.250s %.250s with nondirectory
da: forsøger at overskrive kataloget '%.250s' i pakken %.250s %.250s med ikke-katalog

en: trying to overwrite shared '%.250s', which is different from other instances of package %.250s
da: forsøger at overskrive delt '%.250s', som er forskellig fra andre instanser af pakken %.250s

en: two commands specified: --%s and --%s
da: to kommandoer angivet: --%s og --%s

en: unable to (re)open input part file '%.250s'
da: kunne ikke (gen)åbne inddata-delfil '%.250s'

en: unable to access dpkg status area
da: kunne ikke tilgå dpkg-statusområdet

en: unable to access dpkg status area for bulk available update
da: kunne ikke tilgå dpkg's statusområde for rå tilgængelighedsopdatering

en: unable to change ownership of target file '%.250s'
da: kan ikke ændre ejerskab af målfilen '%.250s'

en: unable to check existence of '%.250s'
da: kunne ikke kontrollere eksistensen af '%.250s'

en: unable to check file '%s' lock status
da: kan ikke kontrollere låsestatus for filen '%s'

en: unable to check for existence of archive '%.250s'
da: kunne ikke kontrollere eksistensen af arkivet '%.250s'

en: unable to chown backup symlink for '%.255s'
da: kunne ikke ændre ejerskab af symbolsk lænke for '%.255s'

en: unable to clean up mess surrounding '%.255s' before installing another version
da: kunne ikke rydde op i rodet omkring '%.255s', inden jeg installerede en anden version

en: unable to close file '%s'
da: kan ikke lukke filen '%s'

en: unable to close new file '%.250s'
da: kan ikke lukke ny fil '%.250s'

en: unable to close new triggers deferred file '%.250s'
da: kan ikke lukke ny udløserudsættelsesfil '%.250s'

en: unable to close updated status of '%.250s'
da: kunne ikke lukke opdateret status for '%.250s'

en: unable to create '%.255s'
da: kunne ikke oprette '%.255s'

en: unable to create '%.255s' (while processing '%.255s')
da: kan ikke oprette '%.255s' (under behandling af '%.255s')

en: unable to create file '%s'
da: kan ikke oprette filen '%s'

en: unable to create new file '%.250s'
da: kan ikke oprette ny fil '%.250s'

en: unable to create temporary directory
da: kan ikke oprette midlertidigt katalog

en: unable to create triggers state directory '%.250s'
da: kan ikke oprette udløsertilstandskatalog '%.250s'

en: unable to delete control info file '%.250s'
da: kunne ikke slette kontrolinformationsfilen '%.250s'

en: unable to delete old directory '%.250s': %s
da: kan ikke slette gammelt katalog '%.250s': %s

en: unable to delete used-up depot file '%.250s'
da: kunne ikke slette opbrugt depotfil '%.250s'

en: unable to discard '%.250s'
da: kunne ikke slette '%.250s'

en: unable to execute %s (%s)
da: kunne ikke køre %s (%s)

en: unable to fill %.250s with padding
da: kunne ikke efterfylde %.250s

en: unable to flush %.250s after padding
da: kunne ikke tømme %.250s efter efterfyldningen

en: unable to flush file '%s'
da: kan ikke tømme til filen '%s'

en: unable to flush new file '%.250s'
da: kan ikke tømme ny fil '%s.250s'

en: unable to flush updated status of '%.250s'
da: kunne ikke tømme opdateret status for '%.250s'

en: unable to fstat source file
da: kunne ikke køre 'fstat' på kildefil

en: unable to fsync updated status of '%.250s'
da: kunne ikke synkronisere opdateret status for '%.250s'

en: unable to get file descriptor for directory '%s'
da: kunne ikke indhente fildeskriptor for mappe '%s'

en: unable to ignore signal %s before running %.250s
da: kan ikke ignorere signal %s før kørsel af %.250s

en: unable to install '%.250s' as '%.250s'
da: kunne ikke installere '%.250s' som '%.250s'

en: unable to install (supposed) new info file '%.250s'
da: kunne ikke installere (antaget) ny informationsfil '%.250s'

en: unable to install new info file '%.250s' as '%.250s'
da: kunne ikke installere ny informationsfil '%.250s' som '%.250s'

en: unable to install new triggers deferred file '%.250s'
da: kan ikke installere ny udløserudsættelsesfil '%.250s'

en: unable to install new version of '%.255s'
da: kunne ikke installere ny version af '%.255s'

en: unable to install updated status of '%.250s'
da: kunne ikke installere opdateret status for '%.250s'

en: unable to lock %s
da: kan ikke låse %s

en: unable to make backup link of '%.255s' before installing new version
da: kunne ikke oprette sikkerhedskopi af lænke til '%.255s' inden installationen af en ny version

en: unable to make backup symlink for '%.255s'
da: kunne ikke oprette sikkerhedskopi af symbolsk lænke for '%.255s'

en: unable to move aside '%.255s' to install new version
da: kunne ikke flytte '%.255s' væk for at installere en ny version

en: unable to open '%.255s'
da: kan ikke åbne '%.255s'

en: unable to open directory '%s'
da: kan ikke åbne mappe '%s'

en: unable to open file '%s'
da: kan ikke åbne filen '%s'

en: unable to open files list file for package '%.250s'
da: kunne ikke åbne fillistefil for pakken '%.250s'

en: unable to open lock file %s for testing
da: kan ikke åbne låsefil %s til test

en: unable to open new depot file '%.250s'
da: kunne ikke åbne ny depotfil '%.250s'

en: unable to open output file '%.250s'
da: kunne ikke åbne uddata-fil '%.250s'

en: unable to open source file '%.250s'
da: kunne ikke åbne kildefil '%.250s'

en: unable to open temp control directory
da: kunne ikke åbne midlertidigt kontrolkatalog

en: unable to open triggers ci file '%.250s'
da: kan ikke åbne udløser-ci-fil '%.250s'

en: unable to open triggers deferred file '%.250s'
da: kan ikke åbne udløserudsættelsesfilen '%.250s'

en: unable to open/create new triggers deferred file '%.250s'
da: kan ikke åbne/oprette ny udløserudsættelsesfil '%.250s'

en: unable to open/create status database lockfile
da: kunne ikke åbne/oprette statusdatabasens låsefil

en: unable to open/create triggers lockfile '%.250s'
da: kan ikke åbne/oprette låsefilen '%.250s' til udløsere

en: unable to read depot directory '%.250s'
da: kunne ikke læse depot-katalog '%.250s'

en: unable to read file triggers file '%.250s'
da: kan ikke læse filudløserfil '%.250s'

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
da: kunne ikke læse fildeskriptor-flag for %.250s

en: unable to read link '%.255s'
da: kunne ikke læse lænken '%.255s'

en: unable to read part file '%.250s'
da: kunne ikke læse delfil '%.250s'

en: unable to remove '%s'
da: kunne ikke fjerne '%s'

en: unable to remove backup copy of '%.250s'
da: kan ikke fjerne sikkerhedskopi af '%.250s'

en: unable to remove copied source file '%s'
da: kan ikke fjerne kopieret kildefil '%s'

en: unable to remove newly-extracted version of '%.250s'
da: kan ikke slette nyudpakket version af '%.250s'

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s'
da: kan ikke slette nyinstalleret version af '%.250s'

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s' to allow reinstallation of backup copy
da: kunne ikke slette nyinstalleret version af '%.250s' for at tillade geninstallation af sikkerhedskopi

en: unable to remove obsolete info file '%.250s'
da: kunne ikke slette forældet informationsfil '%.250s'

en: unable to rename new depot file '%.250s' to '%.250s'
da: kunne ikke omdøbe den ny depotfil '%.250s' til '%.250s'

en: unable to reopen part file '%.250s'
da: kunne ikke genåbne delfilen '%.250s'

en: unable to restore backup version of '%.250s'
da: kunne ikke genskabe sikkerhedskopi-version af '%.250s'

en: unable to securely remove '%.250s'
da: kan ikke på sikker vis fjerne '%.250s'

en: unable to securely remove '%.255s'
da: kan ikke på sikker vis fjerne '%.255s'

en: unable to securely remove old file '%.250s': %s
da: kan ikke på sikker vis fjerne den gamle fil '%.250s': %s

en: unable to seek to start of %.250s after padding
da: kunne ikke søge til starten af %.250s efter efterfyldningen

en: unable to set buffering on %s database file
da: kunne ikke aktivere mellemlagring for %s-databasefil

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
da: kan ikke sætte flaget 'close-on-exec' for %.250s

en: unable to set execute permissions on '%.250s'
da: kunne ikke sætte eksekveringsrettigheder for '%.250s'

en: unable to set mode of target file '%.250s'
da: kan ikke ændre tilstand for målfilen '%.250s'

en: unable to set ownership of triggers state directory '%.250s'
da: kan ikke ændre ejerskab for udløsertilstandskatalog '%.250s'

en: unable to setenv for maintainer script
da: kan ikke setenv til vedligeholderscript

en: unable to setenv for subprocesses
da: kan ikke setenv for underprocesser

en: unable to stat %s '%.250s'
da: kunne ikke finde %s '%.250s'

en: unable to stat %s '%.250s': %s
da: kunne ikke tilgå %s '%.250s': %s

en: unable to stat '%.250s'
da: kunne ikke finde '%.250s'

en: unable to stat '%.255s' (which I was about to install)
da: kan ikke tilgå '%.255s' (som jeg skulle til at installere)

en: unable to stat control directory
da: kan ikke tilgå kontrolkatalog

en: unable to stat current installed conffile '%.250s'
da: kan ikke tilgå den installerede medsendte konfigurationsfil '%.250s'

en: unable to stat files list file for package '%.250s'
da: kan ikke tilgå fillistefil for pakken '%.250s'

en: unable to stat new distributed conffile '%.250s'
da: kan ikke tilgå ny distribueret konfigurationsfil '%.250s'

en: unable to stat other new file '%.250s'
da: kunne ikke tilgå den anden ny fil '%.250s'

en: unable to stat restored '%.255s' before installing another version
da: kan ikke tilgå genskabt '%.255s', inden jeg installerede en anden version

en: unable to stat source file '%.250s'
da: kan ikke tilgå kildefil '%.250s'

en: unable to stat triggers deferred file '%.250s'
da: kan ikke tilgå udløserudsættelsesfilen '%.250s'

en: unable to sync directory '%s'
da: kan ikke synkronisere mappe '%s'

en: unable to sync file '%.255s'
da: kan ikke synkronisere fil '%.255s'

en: unable to sync file '%s'
da: kan ikke synkronisere filen '%s'

en: unable to sync new file '%.250s'
da: kan ikke synkronisere ny fil '%.255s'

en: unable to truncate for updated status of '%.250s'
da: kunne ikke klippe for opdateret status for '%.250s'

en: unable to unlock %s
da: kunne ikke låse %s op

en: unable to write file '%s'
da: kan ikke skrive filen '%s'

en: unable to write new file '%.250s'
da: kan ikke skrive ny fil '%.250s'

en: unable to write new triggers deferred file '%.250s'
da: kan ikke skrive ny udløserudsættelsesfil '%.250s'

en: unable to write to status fd %d
da: kan ikke skrive til status-fd %d

en: unable to write updated status of '%.250s'
da: kunne ikke skrive opdateret status for '%.250s'

en: unbalanced quotes in '%s'
da: ubalancerede anførselstegn i '%s'

en: unexpected bzip2 error
da: uventet bzip2-fejl

en: unexpected data after package and selection at line %d
da: uventede data efter pakke og valg på linje %d

en: unexpected end of file in %s in %.255s
da: uventet slut-på-fil i %s i %.255s

en: unexpected end of file or stream
da: uventet filafslutning eller strøm

en: unexpected end of file while trying to read %s
da: filen sluttede uventet ved forsøg på at læse %s

en: unexpected end of input
da: uventet inddataafslutning

en: unexpected end of line after package name at line %d
da: uventet linjeafslutning efter pakkenavn på linje %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
da: uventet linjeafslutning i pakkenavn på linje %d

en: unexpected end of line in statoverride file
da: uventet linjeafslutning i statoverride-fil

en: unknown argument '%s'
da: ukendt parameter '%s'

en: unknown compression strategy
da: ukendt komprimeringsstrategi

en: unknown compression strategy '%s'!
da: ukendt komprimeringsstrategi '%s'!

en: unknown compression type '%s'!
da: ukendt komprimeringstype '%s'!

en: unknown deb format version: %s
da: ukendt formatversion for deb: %s

en: unknown force/refuse option '%.*s'
da: ukendt gennemtvingnings/afvisnings-tilvalg '%.*s'

en: unknown group '%s' in statoverride file
da: ukendt gruppe '%s' i statoverride-fil

en: unknown option '%s'
da: ukendt tilvalg '%s'

en: unknown option -%c
da: ukendt tilvalg -%c

en: unknown option --%s
da: ukendt tilvalg --%s

en: unknown user '%s' in statoverride file
da: ukendt bruger '%s' i statoverride-fil

en: unknown verify output format '%s'
da: Verifikationsuddataformatet '%s' er ukendt

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
da: ukendt ønsket status på linje %d: %.250s

en: unpacked but not configured
da: udpakket, men ikke konfigureret

en: unsupported compression preset
da: ikke understøttet forhåndsindstilling for komprimering

en: unsupported compression type '%s' with uniform compression
da: ikke understøttet komprimeringstype '%s' med ensartet komprimering

en: unsupported options in file header
da: ikke understøttede indstillinger i filhoved

en: unsupported type of integrity check
da: ikke understøttet type for integritetskontrol

en: updates directory contains file '%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
da: opdateringskataloget indeholder filen '%.250s', hvis navn er for langt (længde=%d, max=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
da: opdateringskataloget indeholder filer med forskellige navnelængder (både %d og %d)

en: updating alternative %s because link group %s has changed slave links
da: opdaterer alternativet %s, da lænkegruppen %s har ødelagt slave-lænker

en: user-defined field name '%.*s' too short
da: for kort brugerbestemt feltnavn '%.*s'

en: using %s to provide %s (%s) in auto mode
da: bruger %s til at give %s (%s) i automatisk tilstand

en: using %s to provide %s (%s) in manual mode
da: bruger %s til at give %s (%s) i manuel tilstand

en: value for '%s' field has malformed line '%.*s'
da: værdien for '%s'-feltet har en linje med ugyldigt format '%.*s'

en: value for '%s' field not allowed in this context
da: værdi i feltet '%s' er ikke tilladt i denne sammenhæng

en: value for '%s' has line starting with non-space '%c'
da: værdien for '%s' har en linje, der starter uden mellemrum '%c'

en: verification on package %s failed!
da: verifikation af pakke %s mislykkedes!

en: verification on package %s failed; but installing anyway as you requested
da: verifikation af %s mislykkedes; men installerer alligevel, efter dit ønske

[ctx: version]
en: <none>
da: <ingen>

en: version %.250s of %.250s already installed, skipping
da: version %.250s af %.250s er allerede installeret, springer over

en: version number does not start with digit
da: versionsnummer starter ikke med ciffer

en: version string has embedded spaces
da: versionsstreng indeholder mellemrum

en: version string is empty
da: versionsstreng er tom

en: versioned Provides
da: versioneret Provides

en: wait for subprocess %s failed
da: afventning af underprocessen %s mislykkedes

en: warning
da: advarsel

en: while reading %s: %s
da: ved læsning af %s: %s

en: while removing %.250s, directory '%.250s' not empty so not removed
da: ved fjernelse af %.250s var kataloget '%.250s' ikke tomt - fjernes ikke

en: while removing %.250s, unable to remove directory '%.250s': %s - directory may be a mount point?
da: kunne ved afinstallation af %.250s ikke fjerne kataloget '%.250s': %s - kan kataloget være et monteringspunkt?

en: will not downgrade %.250s from %.250s to %.250s, skipping
da: vil ikke nedgradere %.250s fra version %.250s til %.250s, springer over

en: word in 'Priority' field
da: ord i 'Priority'-felt

en: yes, will deconfigure %s (broken by %s)
da: ja, vil afkonfigurere %s (ødelagt af %s)

en: yes, will remove %s in favour of %s
da: ja, vil afinstallere %s til fordel for %s

en: yes/no in boolean field
da: yes/no i boolsk felt

en: you do not have permission to lock the dpkg status database
da: du har ikke rettigheder til at låse dpkg's statusdatabase

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
da: du skal angive pakker ved deres egne navne, ikke ved de filnavne, de ligger i
